یادواره شهدای بَرو بَچ هفت خط دانشگاه شاهد تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
شاهد
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

در مورد یادواره­ ها و نحوه برگزاری آن ها در سطح دانشگاه به علت اینکه در گفتمان ایثار و شهادت کمترین اختلاف در اقشار مختلف جامعه ی دانشگاهی وجود دارد ما می توانیم از بسیاری از پتانسیل های دانشگاهی جهت پیشبرد این نوع برنامه­ ها استفاده کنیم. از تشکیلات اداری گرفته تا دانشجویی این باعث می شود همه، برنامه را از خود بدانند و برای بهتر برگزار شدن آن تلاش کنند که می تواند این قالب به صورت کمیته ای در سطح دانشگاه برگزار گردد.


*ایده های فعالیت:

بهترین ایده که تاکنون در این دانشگاه با این قالب وجود داشته است برنامه ای تحت عنوان "بروبچ هفت خط" بود که با موضوع طنز دفاع مقدس و با تلفیق فضای معنوی و طنز دوران دفاع مقدس صورت گرفت.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

این که هر برنامه در چه زمانی برگزار گردد یکی از مهم ترین نکاتی است که گاهی به آن توجه نمی­شود و زحمت­ های بسیاری را هم شاید بی­ نتیجه بگذارد. باید برنامه در زمانی برگزار گردد که تمام فضای دانشگاه را تحت شعاع خود قرار دهد نه اینکه برنامه ­ای باشد در کنار برنامه های دیگر؛ اگر این طور شد هم برنامه بهتر برگزار می­گردد و هم تعداد بیشتری میتوانند استفاده ببرند.


*جزئیات فعالیت:

برای انتخاب افراد نکته­ ای که مدنظر داشتیم این بود که برنامه از طنز دفاع مقدس شروع شود و در آخر فضا از طنز به سمت واقعیات عاطفی جنگ برود. بدین منظور از بزرگوارانی همچون حاج محمد احمدیان، حاج کاجی و حاج حسین یکتا دعوت نمودیم.

همچنین کلیپی از طنز رزمندگان و کلیپی طنز مانند از مصاحبه با بچه­ های خوابگاهی ساختیم که دیدشان و ذهنیتشان از "بچه حزب اللهی ها" را بیان کنند.

مجری برنامه آقای سعید بیابانکی از شاعران مطرح بود که ابتدا از لحاظ ادبی طنز را تعریف کرد و در بین برنامه از اشعار طنز استفاده می کرد و نوبت به نوبت از راویان که هر سه بزرگوار بالای سن بودند دعوت به صحبت می کرد.

یکی دیگر از قسمت­ های برنامه شعرخوانی ناصر فیض بود که وی یکی از شاعران طنزپرداز می باشد.


*نقاط ضعف:

شاید اصلی­ ترین نقطه ضعف این نوع برنامه­ ها بعضی اوقات کمی استقبال از جانب دانشجویان باشد خب همه این گفتمان را در سطح خودشان قبول دارند و وظیفه­ ی ما زنده نگه داشتن آن و ارتقای آن است پس به نظرم باید قالب ها عوض شود منظور این نیست دیگر یادواره نگیریم ولی اگر همیشه این در ذهنمان باشد که باید جذبمان حداکثری باشد خب به نوبه­ ی خود فکرهای جدید، قالب های جدید به سراغمان می اید و می توانیم آن ها را به کار بگیریم.


*شیوه‌های تبلیغات:

تجربه نشان داده بهترین کار برای دعوت دانشجویان دعوت چهره به چهره بوده است شاید در نگاه اول کار سختی به نظر بیاید ولی می توان با برنامه ریزی به موقع وشبکه سازیی مناسب، همه را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به برنامه دعوت کرد. یکی از آن ها همین درگیر کردن حداکثر پتانسیل دانشگاه است که نوعی دعوت همه به برنامه می باشد چون همگی به نوعی در برگزاری آن شرکت داشته­ اند و برنامه را متعلق به خود می دانند، ما می­توانیم از دانشجویانی که در تشکل­ها نیستند ولی هنر و استعداد خاصی دارند بر اساس ظرفیتشان استفاده کنیم که این هم نوعی جذب محسوب می شود و هم نوعی دعوت به برنامه چون این اشخاص هم به نوعی دوستان خود را به برنامه دعوت می کنند، همچنین بهترین نحوه­ ی دعوت اساتید هم حضوری است و دانشجویان هر رشته اساتید خود را به برنامه دعوت کنند.
مثلاً ما برای برنامه ی بروبچ هفت خط کاریکاتور مهمانان را کشیدیم که جذابیت خاصی داشت. پیشنهادهای دیگری که برای تبلیغات داشتیم عبارت بود از: برگزاری ایستگاه های صلواتی، دعوت چهره به چهره، تبلیغات قطره ­ای(که ابتدا تبلیغات کم کم شروعمی شود و محتوای آن نامفهوم است و هرچه به برنامه نزدیک تر می­شویم محتوای آن مشخص­ تر می­شود که شاید برای بعضی از آن ها یک ماه یا بیشتر وقت لازم باشد). در مورد تبلیغات همیشه سعی شود که از روش های متفاوت استفاده کرد شاید بعضی مواقع برای یک برنامه لازم نباشد که ما حتماً بنر یا پوستر بزنیم و روش های ابداعی و کم هزینه زیادی وجود دارد که می­تواند جای تبلیغات سنگین را بگیرد البته همیشه هم قرار نیست که ما ایده ی کم هزینه یا جدید داشته باشیم همین که در ذهنمان باشد که تبلیغات باید متفاوت باشد خود کمک زیادی به پیشبرد کار جدید می کند.


تصاویر تجربه یادواره شهدای بَرو بَچ هفت خط دانشگاه شاهد تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "یادواره شهدای بَرو بَچ هفت خط دانشگاه شاهد تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.