پروژه جمع آوری اطلاعات شهدای دانشجو دانشگاه یزد


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
یزد
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

این تحقیق ادای دین کوچکی است به ایثارگری های رزمندگان سلحشور اسلام در 8 سال دفاع مقدس که با لبیک به فرمان امام خمینی ( ره) که روح خدا بود در کالبد زمان و قلب تپنده مسلمانان جهان حماسه ای عظیم و فراموش نشدنی آفریدند و یادی از سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی( ره) و تمامی شهدای استان دار العباده یزد. انشاء الله مورد قبول امام زمان(عج) قرار بگیرد و بتواند شافع خوبی باشد برای ما در روز جزا و بتوانیم سرباز خوبی برای ولایت و حامی ارزش های این اسلام و انقلاب باشیم.


*ایده های فعالیت:

هدف این مستند سازی جمع آوری اطلاعات شهدای دانشگاه یزد بود. با توجه به تحقیقات به عمل آمده توسط گروه شهید پژوهی ، شهدای دانشگاه یزد تا قبل از تاسیس دانشگاه جزء شهدای دانش سرای عالی یزد محسوب می شدند و بعد از ایجاد دانشگاه یزد ، شهدای گرانقدر از لحاظ آماری بین دانشگاه یزد و مرکز تربیت معلم پاکنژاد تقسیم شدند که بعضی از شهدا بین این دو دانشگاه بطور مشترک محسوب می شوند.


*جزئیات فعالیت:

درباره مبحث جمع آوری اسناد و تحقیقات میدانی، به اطلاعاتی از قبیل (زندگی نامه – عکس – کپی شناسنامه – گواهی شهادت – وصیت نامه – خاطرات – گواهی مبنی بر تایید دانشجو بودن ) احتیاج داشتیم که اقدامات زیر در این زمینه صورت گرفت.

- نحوه جمع­ آوری اطلاعات

مراجعه به ستاد شاهد و ایثارگران دانشگاه :

با توجه به اهداف و وظایف زیر که برای این واحد تعریف شده است جهت جمع آوری اسناد و مدارک به این واحد مراجعه کردیم

1- بزرگداشت ایثارگری شهدا و ایثارگران و ترویج فرهنگ ایثار وشهادت.

2- تنظیم و تدوین فعالیت های ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و بزرگداشت مقام شهیدان و ایثارگران.

متاسفانه به دلیل کم کاری مسئولین وقت مدارک قابل توجهی در این مرکز به عنوان متولی امور دانشجویان شاهد و ایثارگر در این دانشگاه موجود نبود در سال های قبل نامه هایی از جانب مسئول وقت امور دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه به مراکزی مانند : سپاه پاسداران و بنیاد شهید ارسال گردیده شده که به دلایلی نا معلوم جواب مشخص و کافی به این نامه ها در جهت ارسال مدارک داده نشده است .

دومین سازمانی که جهت انجام تحقیقات و جمع آوری اطلاعات اولیه به آن مراجعه کردیم بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بود که در واحد پژوهش این سازمان به غیر از آدرس هایی قدیمی از منزل شهدا که البته به روز نشده بود و مربوط به سال های قبل بود چیزی پیدا نکردیم .

نا حیه بسیج دانشجویی استان :

یکی دیگر از سازمان­هایی که می توانستیم جهت تکمیل کردن تحقیق خود به آنجا مراجعه کنیم ناحیه بسیج دانشجویی استان بود.

به دلیل اینکه در زمان تالیف کتاب شهدای دانشجو صرفا به شهدای شاخص این قشر توجه شده بود اطلاعاتی را فقط در مورد این عزیزان یافتیم که بعضی از شهدای دانشگاه یزد جزء شهدای نامبرده شده در این کتاب بودند و درباره سایر شهدا به اطلاعات تکمیلی دسترسی پیدا نکردیم.

امور ایثارگران سپاه استان یزد :

مکان دیگری که جهت جمع آوری آثار و اسناد مربوط به شهدای دانشجو به آن مراجعه کردیم امور ایثارگران سپاه استان یزد بود بیشتر اطلاعات بدست آمده اطلاعات نظامی بود که کمک خوبی به ما در این امر نمود. ( به دلیل تقسیم بندی رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس در یگان های مختلف سپاه ، تقسیم بندی از لحاظ نوع عضویت شامل : بسیجی – پاسدار – سرباز ، مدت زمان حضور در جبهه – عملیات هایی که شهید در آن شرکت داشته است – نوع مسئولیت – محل شهادت – گواهی تایید شهادت – گواهی حمل شهید و تاریخ شهادت – گواهی عضویت در بسیج ) ملاک ما در این بخش بود که به اطلاعات ناقصی در این زمینه دسترسی پیدا کردیم. ضمنا بعدا در این اسناد یافتیم که در بعضی از موارد سرکشی و رسیدگی به خانواده شهدا صورت گرفته است که مربوط به سال های اول بعد از شهادت شهید می باشد . در واحد ایثارگران بعضی از اسناد متفرقه مثل نمرات و کارنامه تحصیلی شهید در دوران مدرسه و شرح حالی مختصر یافتیم که کمک خوبی به ما در تکمیل اطلاعات کرد.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها :

یکی دیگر از محل های مورد مراجعه ما جهت جمع آوری اسناد ، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بود تنها منبعی که در کتابخانه نهاد رهبری موجود بود کتاب شاهدان دانشگاه حاوی مشخصات کلی شهدای دانشجو بود که در این کتاب اسامی شهدای دانشگاه یزد به همراه مشخصات تحصیلی و دانشجویی آنها ثبت شده بود.

طبق تحقیقات انجام شده آمار دقیقی از تعداد شهدای دانشگاه یزد در دسترس نبود و آخرین آماری که اعلام شد بین 20 تا 25 نفر بودند در قسمت های بعدی این تحقیق با تلاش بیشتری که توسط تیم ما انجام شد 2 تا 3 شهید دیگر از شهدای دانشگاه یزد مورد شناسایی قرار گرفتند.

حضور در محل و پیدا کردن آدرس از روی فهرست:

یکی از راه های دیگری که جهت جمع آوری اطلاعات شهدا می توانستیم انجام دهیم و طبق تجربه قبلی به نتیجه خوبی رسیده بود پیدا کردن آدرس و نشانی از روی فهرستی که بنیاد شهید به ما داده بود و حضور در محل بود . به همین منظور چهار تیم 2 نفره تشکیل شد و برادران طبق فهرست در محل های مورد نظر حضور یافتند در این زمینه (اهالی قدیم محل – مغازه داران – مسجد محله ) کمک خوبی به ما در جهت پیدا کردن آدرس ها بود با تلاش های برادران آدرس محل سکونت بعضی خانواده های محترم شهدا پیدا شد البته با بعضی از مشکلات نیز مواجهه شدیم بعضی از خانواده های شهدا از محل سکونت واقع در فهرست به مکان دیگری رفته بودند ، در بعضی موارد دیگر شهید تک فرزند خانواده بوده است و پدر و مادر او نیز فوت کرده بودند و متاسفانه کسی سایر اقوام آن ها را نمی شناخت ، در بعضی موارد هم خانواده شهید از شهر یزد یا استان یزد مهاجرت کرده بودند که متاسفانه مراجع مسئول هم آدرس و اطلاع دقیقی از آنان نداشتند . در بعضی موارد دیگر هم پدر و مادر شهدا به دلیل کهولت سن و پیری و یا بیماری خاطره ای از فرزند شهید خود در ذهن نداشتند و یا نمی توانستند بیان کنند . عامل دیگری که نقش موثری در تحقیق ما داشت منزل پدری شهید بود که می تواند به عنوان آثار دفاع مقدس و جهت یادآوری خاطرات توسط خانواده و اطرافیان شهید به ما کمک کند که در مواردی اندک به دلیل کوتاهی های موجود توسط شهرداری و بنیاد شهید بعضی از این منازل مخروبه و بعضی در داخل طرح های مختلف شهری مانند : احداث خیابان ، آپارتمان و ... قرار گرفته بودند .

دسترسی به مدارک شهدا از طریق تقسیم بندی استان و شهر(اعزام اعضای تیم ):

در این مرحله با توجه به اینکه هر کدام از شهدای دانشگاه یزد ساکن شهر ها و استان های مختلف کشور بودند با انجام تقسیم بندی و تهیه لیست های جداگانه آن ها را بین دانشجویانی که با شهدای دانشجو همشهری یا هم استانی بودند تقسیم بندی کردیم برادران با مراجعه به بنیاد شهید محل سکونت، دوستان، آشنایان، از طریق پیدا کردن منزل پدری شهدا در بعضی موارد اقدام به جمع آوری اسناد و مدارک نمودند که با توجه به کم بودن وسعت شهر و اینکه در شهر های کوچک مردم بیشتر همدیگر را می شناسند که از 25 شهید به اطلاعات 2 شهید دسترسی پیدا کردیم.

مراجعه به سایتهای حاوی اطلاعات شهدای دانشجو:

تا زمان انجام این تحقیق به دلیل به روز نشدن اطلاعات مربوط به شهدای دانشجو توسط نهاد های مسئول و یا توقف جمع آوری آثار توسط بنیاد شهید به دلایلی نامعلوم و یا به دلیل نبود امکانات ارتباطی مثل اینترنت ، و یا به ثبت نرسیدن این آثار در بانک اطلاعاتی معین و حفاظت شده و از بین رفتن آثار به دلیل اینکه یا گم می شدند و یا به دلیل اینکه کاغذی بودند و در اثر مرور زمان از بین می رفتند تنها پایگاه های اطلاع رسانی که به این امر مهم می پرداختند 2 یا 3 سایت بیشتر نبودند که به ترتیب اولویت به این سایت ها اشاره می کنیم البته سایت های دیگری نیز در دسترس کاربران قرار داشت که به طور تخصصی به این موضوع نپرداخته بودند و شهدای دانشجو را از جنبه کلی و جزء شهدای آن یا استان یا روستا بررسی کرده بودند که اطلاعات مختصری در بعضی موارد از شهدای دانشجو در دسترس بود . یکی از این سایتها که در بخش های قبل نیز نامبرده شد سایت شاهدان دانشگاه بود . مسئولیت این سایت برعهده مرکز فناوری اطلاعات نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می باشد. با پیگیری های انجام شده توسط تیم ما آخرین جواب دریافت شده از مسئول محترم سایت به روز نشدن اطلاعات این بخش به دلیل کم کاری دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های کشور و در بعضی موارد بی توجهی مسئولین وقت دولت اصلاحات و عدم تعهد دولتمردان وقت به مسئله مهم فرهنگ ایثار و شهادت بوده است. البته ناگفته نماند که اطلاعات این سایت بیشتر مختص دانشگاه های سراسری ، آزاد اسلامی و دانشسراهای عالی بوده است.

سایت بعدی که به آن مراجعه شد سایت صبح به نشانی اینترنتی sobh.org نام داشت این سایت دارای گستردگی مطالب و پیوست های زیادی بود که ما فقط به بخش مربوط به شهدای دانشجو به دلیل نیاز به مطالب این بخش پرداختیم . توضیحات مربوط به سایت در زیر آمده است : تقسیم بندی شهدا بر اساس معیار ها و ملاک های متفاوتی انجام می گیرد که ممکن است یک شهید بطور تکراری جزء چند تقسیم بندی باشد که معروفترین آن ها طبق قانون بنیاد شهید و امور ایثارگران (شهدای اصناف و بازاریان – شهدای دارات و کارخانجات – شهدای دانش آموز – شهدای دانشجو – شهدای طلبه – شهدای جامعه پزشکی – شهدای جامعه مهندسین – شهدای کشاورزی و جهاد سازندگی ) می باشند .

در این سایت شهدای دانشجو به ترتیب زیر آمده است :

1- تا بهمن 1357

2- ترور های منافقین

3- دفاع مقدس

4- جانبازان شهید

5- تفحص

6- مبارزه با اشرار و ضد انقلاب

7- حین انجام ماموریت

8- مبارزه با مواد مخدر

معمولا در این سایت در صفحه مربوط به شهید اطلاعاتی شامل : زندگی نامه – وصیت نامه – خاطره – شهادت وجود دارد که همه این اطلاعات درباره همه شهدا یکسان نیست .

قسمت دیگری به صورت جداگانه دراین سایت مخصوص شهدای دانشجو وجود دارد . که این قسمت تقسیم بندی شهدای دانشجو بر اساس دانشگاه می باشد. در این قسمت 3 دانشگاه مربوط به استان یزد بود: دانشگاه سراسری – دانشگاه آزاد – دانشسرای عالی - تربیت معلم شهید پاکنژاد .

سایت بعدی که به آن مراجعه شد پایگاه جامع شهدای دانشجو به نشانی اینترنتی shahidedanesh.ir بود. پایگاه جامع شهدای دانشجو، پایگاه اطلاعاتی است که با هدف معرفی دانشجویان شهید توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی راه اندازی شده‌ است. این سایت به عنوان اولین پایگاه جامع شهدای دانشجو که تلاش کرده در فاز اول، اطلاعات تمام شهدای دانشجوی کشور را به طور کامل، مربوط به بعد از انقلاب در اختیار مخاطبان قرار دهد. سایت شهدای دانشجو با رویکرد تأکید بر سیره اخلاقی و علمی شهدای بزرگوار دانشجو و جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده و اطلاعات شهدا را شامل زندگی‌نامه، محل و نحوه شهادت، وصیت‌ نامه، خاطرات، دست نوشته و تصاویر در برگرفته است. جهت استفاده بهینه اطلاعات از سوی مخاطبان، مشخصات شهدای دانشجو به تفکیک رشته و دانشگاه داخل سایت قرار می گیرد . سایت مذکور از بهمن ماه ۱۳۹۰ توسط دبیرخانه شهدای دانشجوی سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی شروع به جمع آوری و بارگذاری اطلاعات کرده و موفق شد در فاز اول، اطلاعات مربوط به ۱۶۰۰ شهید در این پایگاه قرار داده شود. از نکات برجسته این فعالیت مجازی فرهنگی، استفاده از اطلاعات موجود در تمام دانشگاه‌‌های کشور است که طی ارتباط‌ ها و نامه‌نگاری‌ها، همکاری بسیار خوب و ارزشمندی با سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی داشته اند.

در کنار سایت هایی که به طور تخصصی به امر شهدا و دفاع مقدس پرداخته اند سایت های دیگری نیز وجود دارد که توسط بنیاد شهید و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس طراحی شده اند و درباره این موضوع به انجام تحقیقاتی پرداخته اند . از جمله آن ها می توان به پایگاه اطلاع رسانی بنیاد شهید در استان ها به نشانی http://isaar.ir و سایت نوید شاهد به نشانی http://navideshahed.com و سایت ساجد به نشانیی http://www.sajed.ir پرداخت. سایت های دیگری نیز وجود دارد که درباره شهدای شهرستان های مختلف کشور می باشد که معمولا با همت و پیگری بیشتر مردم شهرستان ها و همکاری بنیاد شهید ایجاد شده است . بعضی وبلاگ ها و سایت ها نیز درباره مقوله شهدا وجود دارد که افرادی که با شهید ارتباط داشته اند و یا همشهری و هم استانی او بوده اند به ایجاد این سایت ها پرداخته اند و به صورت شخصی اداره می شود . در سایت های بنیاد شهید و مساجد در بعضی استان ها صرفا به تحقیق درباره شهدای شاخص پرداخته اند و بیشتر اطلاعاتی که در این سایت ها وجود دارد اگر از لحاظ رده نظامی هم خواسته باشیم بررسی کنیم مربوط به رده فرمانده گردان به بالاتر است و به دلیل تفکیک وظایف در نهاد های موازی و در بعضی موارد به دلیل کم کاری به سایر شهدا پرداخته نشده است . در کنار مباحثی که درباره آن صحبت کردیم پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به نشانی http://dsrc.ir در سال های اخیر بیشتر به جنبه های نظامی و خاطرات شهدای شاخص جنگ تحمیلی پرداخته است .دیگر سایتها و وبلاگهایی که در این زمینه می توان اشاره کرد عبارتند از:

http://setareganekavir.com

400khorshid.blogfa.com

در مرحله آخر این تحقیق با مراجه به مرتبطین با شهید حسین بخشنده یکی از شهدای شاخص دانشگاه یزد از طریق مصاحبه به جمع آوری اسنادی درباره وی پرداختیم.

1- مصاحبه با خانواده وی

2- مصاحبه با اساتید و هم شاگردی های وی در دانشگاه

3- مصاحبه با افرادی که در ورزش های رزمی به عنوان شاگرد وی و یا هم باشگاهی او بودند

4- مصاحبه با همرزمان وی در جبهه : این شهید جبهه را دانشگاه و محل خود سازی می دانست و در آنجا هم الگوی ایثارگری ، اخلاق ، اخلاص و پله پله تا ملاقات خدا بود برای سایر همرزمان

5- مصاحبه با همکاران وی در محل کار وی


تصاویر تجربه پروژه جمع آوری اطلاعات شهدای دانشجو دانشگاه یزد
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "پروژه جمع آوری اطلاعات شهدای دانشجو دانشگاه یزد"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.