کرسی آزاداندیشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

مشکلات و موانع برگزاری کرسی: در دانشگاه ما ترس از نتیجه و این که فکر کنیم در صورت برگزاری کرسی کسی در برنامه شرکت نمیکند و یا اینکه ترس از اینکه رقیبمان قوی باشد و ما بازنده شویم و یا این که جو علیه ما باشد و نبود اعتماد به نفس مشکل اصلی کرسی هاست(مجموعا یعنی نبود اعتماد به نفس و وجود ترس(
در سال 90 مناظره ای در فضای دانشجویی برگزار شد و ما تلاش کردیم ازسمت بسیج کسی برود و صحبت کند.خاکستری هایی که در سال 88لیدر بودند آمدند و گفتند که ما حاضریم در برنامه شرکت کنیم اما از ما کسی حاضر به شرکت نشد به همین دلیل برنامه کنسل شد.مناظره از کرسی لطیف تر است به همین دلیل راحت تر می شود مناظره برگزار کرد ولی کرسی سخت است.
قالب ها:در برگزاری کرسی ها از تمام قالب ها استفاده کردیم ولی بهترین حالت این است که بچه ها دور هم صندلی بچینند و یک نفر مجری شود و با هم بحث کنند.این جلسات اگر ادامه دار باشد خوب است چون که در صورت تداوم دانشجوها مجبور میشوند بروند کتاب و نشریه و تحلیل مطالعه کنند و برای جلسه بعد آماده شوند.
در کرسی ها بعضی ها ساکت می نشینند ولی در این نوع فضا دانشجو وقتی صحبت کردن بقیه را می بیند، احساس دغدغه می کند و رو به صحبت کردن می آورد.وقتی فضا آزاد باشد همه می توانند صحبت کنند .در این سبک برنامه هانقش مجریخیلی اهمیت دارد چرا که نباید برنامه را کانالیزه کند تا فضا در حالت بحث بماند و طرفداری سبب یک طرفه شدن بحث نشود.خیلی خوب است که در اینگونه جلسات فیلمبرداری نشود و حراست در محل جلسه حضور نداشته باشد.در این فضاست که میتوان خوب کار کرد.
سطح استقبال: به لحاظ جمعیتی کرسی های خوب ما جمعیتی حداقل برابر با 40 نفر داشتند و جاهایی که کمتر از این بود کرسی خوب نمیشود.اگر از 40 نفر بیشتر شود که به کیفیت کار اضافه میکند.
داور یا کارشناس:ما طبق فرمایشات حضرت آقا در کرسی های خودمان اصلا از کارشناس و داور استفاده نمی کنیم. فقط یک نفر را به عنوان مجری انتخاب میکنیم با این شرط که حق داوری و سخنرانی نداشته باشد. در این جلسات همه اجازه صحبت دارند و اصالت با دانشجوست. و به این دلیل است که ما سخنران و داور دعوت نمی کنیم.هر چه فضا به این سمت نزدیک تر شود کرسی کیفیت بهتری پیدا خواهد کرد.در این جلسات کار مجری تنها مدیریت زمان جلسه است و این که ترتیب صحبت کردن افراد را بچیند و نوبت وزمان بدهد.ضمنا حق صحبت کردن ندارد.
در کرسی های ما عموما فضا منطقی است ولی هستند کسانی که به هنگام صحبت کردن صدایشان بالا می رود.کم پیش می آید کسی هوچی گری کند چون که دانشجو خودش فضا را درک میکند.
در برنامه هایی که ما برگزار کردیم استقبال از برنامه های آمفی تئاتری به طور نسبی کمتر از کرسی های دورهمی است چون در برنامه های آمفی تئاتری فضا خودمانی نیست ولی برنامه آمفی تئاتری این حسن را دارد که می تواند زمان برگزاری جلسه را طولانی تر کند و فضا هم بزرگ تر است.جمعیت هم در این جلسات از 10 تا 300 نفر متغیر است.در برنامه های دورهمی که در کلاس ها برگزار می کنیم جمعیت بین 10 تا 70 نفر متغیر است.
ایده:موضوعاتی که ایده های خوبی برای کرسی هستند:دانلودبازی های کامپیوتری,مارک لباس,درس خواندن و نخواندن, و..... که این موضوعات میتواند جالب باشد.
این که کرسی را در بوفه یا حیاط دانشگاه برگزار کنیم ایده ای بود که ممکن است جواب بدهد ولی خود ما هنوز موفق به این کار نشدیم.


تصاویر تجربه کرسی آزاداندیشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  " کرسی آزاداندیشی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.