انتشار نشریه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
علم و صنعت ایران
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

بسیج ما در حوزه نشریاتی فعالیت گسترده ای دارد.سالهای قبل، پیش می آمده که در یک هفته سه عنوان نشریه ارائه میکردیم. این علاوه بر ویژه نامه هایی است که در مناسبت های مختلف مثل اردو جنوب یا جهادی یا.... منتشر میشود. در سال گذشته یک هفته نامه به اسم فانوس منتشر میشد که مباحث سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و صنفی در آن مطرح می‏شد. این نشریه در دانشگاه به عنوان برند بسیج شناخته میشود. پیش می آمد زمانی که در بین نشریات مختلف دانشگاه بر سر یک موضوع عملا مناظره نشریاتی شکل میگرفت. پاسخ های بسیج یا به عبارت بهتر طیف فکری نزدیک و وابسته به بسیج در فانوس منتشر میشد. برای نمونه در سال 90 بر سر موضوعاتی چون هرمنوتیک، اخلاق و نسبیت، علمای سیاسی و... مناظره نشریاتی ایجاد شد.
البته ذکر این نکته ضروری است که این مناظرات اتفاقی پیش می آمدند و در اثر طرح یک موضوع خاص در یک نشریه شکل میگرفتند. فانوس در قطع آ4 و با حجمی بین 10 تا 30 صفحه چاپ می‏شود. در سال 91 علاوه بر هفته نامه فانوس تا مدت 5 ماه، روزنامه ای با نام امروز منتشر می شد که بیشتر جنبه خبری داشت یعنی به صورت یک آ3 پشت و رو، اخبار روز و اخبار دانشگاهی و صنفی به همراه یک مقاله(که این مقاله یا تحلیل دست نوشته بچه ها یا تحلیل های آماده ارائه شده در مطبوعات و سایت ها هستند). در سال 90 علاوه بر فانوس یک دوهفته نامه با نام گفتمان منتشر می‏شد که مباحث طرح شده در آن کاملا فکری و مبنایی بودند مانند اخلاق، جامعه ‏شناسی و روانشناسی اسلامی، مبانی فکری دینی مانند مباحث طرح شده در طرح ولایت و غیره. این نشریه هم جزو نشریات فعال در مناظرات نشریاتی بود. این نشریه در قطع آ4 و با حجم 10 تا 30 صفحه چاپ می‏شد. امسال در هفته 4 نشریه به چاپ می‏رسد.
نشریه تدبیرکه به موضوعات سیاسی و مبنایی فکری می‏پردازد. این نشریه را عقبه‎ی مجموعه(سال بالایی ترهای بسیج که هنوز در دانشگاه هستند) درمی آورند. نشریه فانوس که با همان روال گفته شده در می آید و توسط بچه هایی که در بسیج مسئولیت دارند(سال سومی ها و چهارمی ها) درمی آید. دو نشریه دیگر با نامهای 04 و اعتدال درمی آید. نشریه اعتدال نشریه ای است که از امسال شروع به چاپ کرد و کارهای آن را یک نفر از سال سومی های بسیج انجام می‏دهد. فقط گاهی تعدادی از مطالبش را به دیگر بچه های بسیج می سپارد. این نشریه سیاسی- فرهنگی- صنفی است و در قطع آ4 چاپ میشود. نشریه 04 توسط ورودی های بسیج(سال اولی ها و سال دومی ها) با سرپرستی یکی از سال سومی ها آماده میشود. این نشریه نیز رویکرد سیاسی – فرهنگی- صنفی دارد. رویکرد کار این نشریه بر این است که با توجه به سیر جذب ورودی ها به بسیج ،آنها هم مراحل جذب را طی کنند و هم با روال کارها آشنا شوند. این نشریات مخاطب عام دارند ولی به خاطر شرایط سیاسی دانشگاه، طیف خاکستری و مخالف بیشتر سیر این نشریات را دنبال می‎کنند تا حزب اللهی‎های دانشگاه. نکته‎ی دیگری که در مورد این نشریات باید گفت این است که مطالب این نشریات زنجیره ای هستند یعنی این که اگر بخواهیم یک موضوع خاص مثلا هسته ای یا توافق نامه ژنو کار کنیم، تمام نشریات به صورت پیوسته و مرتبط با هم ولی هر کدام به مقتضی ادبیات و نوع مخاطب خودشان این مطلب را کار میکنند وهر یک قسمتی از یک موج خواهند بود.
در مورد روال اجرایی کار نشریات باید گفت که هر سال پس از سیاستگذاری در مورد روند نشریات سال بعد در جلسه شورای مرکزی و تعیین تعداد نشریات و نوع تیم بندی آنها برای هر کدام یک مسئول مشخص می‏شود و تیمی برای کار آن نشریه مشخص می‏شود. در این تیم معمولا صفحه بندی به یکی از بچه ها سپرده میشود وهیئت تحریریه شامل همان تیم است به علاوه کسانی که شاید بسته به شرایط و روند نشریه و همچنین موضوع مطالب هر هفته از آنها یک مطلب گرفته شود مثلا در سال 91 میخواستیم ویژه نامه ای پیرامون شورای صنفی دربیاوریم اما به دلیل اینکه تقریبا هیچ یک از افراد فعال در آن سال اوج فعالیت های شورای صنفی منحله را درک نکرده بودند، مجبور شدیم از مسئول بسیج سال 87 دانشگاه که ورودی 84 بود مطلب بگیریم با ذکر این نکته که مطلب با نام خود آن فرد چاپ میشود.
بعد از این که مسئول نشریه انتخاب شد، نشریه خود را سرویس بندی می کند و از افراد تیمش هر یک را برای انجام کارهای مربوط به یک سرویس انتخاب میکند. هر یک از مسئول سرویس ها مطالب هر هفته خود را باید حاضر کنند، چه با نوشتن تحلیل، چه با مصاحبه ، یا مطالعه و خلاصه کردن. از تیم هر نشریه یک نفر مسئول صفحه بندی است. بعد از این که نشریه صفحه بندی شد با ارائه فایل آن به مسئول نظارت بر نشریات دانشگاه مجوز چاپ با تعدادش مشخص میشود. با دریافت مجوز، فایل به یکی از واحدهای کپی دانشگاه (تعیین شده توسط مسئول نظارت بر نشریات) برده می‎شود و نشریه را چاپ میکنیم. بعد از این مرحله با در نظر گرفتن نوع مخاطب هر کدام، نشریات به سلف، تریا، مسجد و یا دانشکده ها برده میشوند .نقد و بررسی نشریات به صورت پیوسته و با نظم خاصی صورت نمی‏گیرد، بلکه هر کسی اگر نقدی داشته باشد به صورت رفاقتی به مسئول نشریه میگوید. در رابطه با تعامل نشریاتی خواهران و برادران گفت که هیچگونه همکاری خاصی حتی همکاری فکری صورت نمیگیرد.
برادران برای نشریات خودشان روال ذکر شده را طی میکنند و خواهران هم برای خودشان نشریه ای با نام رویش نو دارند که دوهفته یک بار چاپ میشود و در قطع آ4 میباشد. نشریه خواهران در بین خودشان(مجتمع رفاهی مخصوص خواهران) پخش میشود. ضمنا چند نسخه از نشریه شان را به واحد برادران منتقل میکنند تا در صورت ممکن بازخوردی از برادران دریافت کنند، چه در حوزه محتوایی و چه در حوزه طراحی که عمدتا انتقادی منتقل نمیشود. برای جذب به کار و مشارکت عموم دانشجویان در کار و همچنین برای بازخوردگیری در هر نشریه یک ایمیل و شماره تلفن معرفی میکنیم. هستند کسانی که خودشان از سر دغدغه مطلب بفرستند ولی کم پیش می آید که از دانشجویان غیرمرتبط با تشکلها کسی مطلبی بفرستد. در مورد بازخورد هم اگر انتقاد جدی و یا تحسین خیلی مفصلی داشته باشند ایمیل یا پیامک میزنند. راجع به مناظرات نشریاتی و بازخوردها هم که توضیح داده شد.
یک تجربه هم در زمینه ارائه فایل نشریه از طریق ایمیل به اساتید داشتیم که بسیار جواب داد و تاثیر داشت.
همچنین یکی از ایده هایی که یکی از دوستان در زمینه تبلیغ نشریه داشت این بود که هر شماره نشریه که چاپ می‎شد از طریق گوگل پلاس بین بچه های دانشگاه تبلیغ می‏کرد.


تصاویر تجربه انتشار نشریه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "انتشار نشریه دانشجویی دانشگاه علم و صنعت تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.