اردوی ورودی های جدید دانشگاه امیرکبیر تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
صنعتی امیرکبیر
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

-هدف و رویکردهای اردو
بر اساس چینش برنامه های بسیج، نیاز به کارهایی برای شناسایی بچه و گرفتن ارتباط، اهمیت دارد. برای بقیۀ تشکل ها هم همین موضوع مطرح است.


*ایده های فعالیت:

قبلاً اینطور بود که ثبت نام می کردیم و حدود 400 نفر می بردیم، بعداً در بازنگری برگزاری اردو این نکته بود که بردن سال بالایی ها یک هزینه اضافی است و خروجی مطلوب هم به ما نمی دهد، خب برنامه های اردو هم بر اساس مخاطب ورودی جدید چیده می شد. که حتی از دیگر تشکل ها هم سال بالائی می آمدند و ارتباطی که بین آن ها شکل می گرفت، خب به نفع بقیۀ تشکل ها بود و نه بسیج. به همین دلیل، سقف ظرفیتی برای ورودی ها گذاشته شد. از سال بالائی ها بچه های اصلی رو خودمون می بریم. امسال هم حدود 270 نفر از 440 نفر مخاطبین اردو، از ورودی های جدید بودند. بقیه هم اکثراً بچه های بسیج بودند که خودمان می خواستیم ارتباط بگیرند و با بچه ها ارتباط داشته باشند.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

- پیش از اردو
در شرایط معمولی، چهارشنبه عصر از تهران حرکت می کنیم و جمعه شب از مشهد برمیگردیم. مگر اینکه به یک تعطیلی مناسب بر بخوریم.
خانم ها و آقایان، با هم حرکت می کنند اما اسکان هایشان در مشهد جداست.
تبلیغات مشهد، خیلی نیاز به تبلیغات و گذاشتن انرژی ندارد، در حالیکه اردو راهیان، بیش از حد انرژی می گیرد. بخاطر اینکه ابتدای سال هست و خود مشهد جذابیت دارد، خود بچه ها می آیند. اما برای اینکه بیشتر بچه ها ورودی باشند، در غرفه ای که بسیج مثل بقیه تشکل ها در روز افتتاحیه یا روز حضور بچه ها با خانواده هایشان دارند، اردوی مشهد معرفی و ثبت نام انجام می پذیرد. یکی از خوبی های این کار هم این است که ثبت نام توسط خانواده انجام می شود و اطمینان خاطری دارند نسبت به اردو.
راه دیگری هم که داریم برای تبلیغ اردو، استفاده از طرح پشتیبان در دانشگاه است که اکثر پشتیبان ها، یا از خود بچه های بسیج هستن یا بچه مذهبی های هماهنگ. که برای اردو مشهد چهره به چهره، بچه ها را دعوت می کنند.
قبل از اردو، با مسئول دانشکده ها مطرح می شود که برای زمان های خالی، برنامه دانشکده ای ببندند. چه فضای ارتباط گرفتن با ورودی ها، چه یک برنامۀ تشکیلاتی که با فعالین دفتر دانشکده بروند صحبت کنند، برنامه ریزی کنند، آسیب شناسی نمایند.


*جزئیات فعالیت:

- در اردو
برنامه های فرهنگی اردو، دو بخش دارد، چون قالب اردو، بر مبنای رفاقت و ارتباط گرفتن است، خیلی برنامۀ سنگین چیده نمی شود و زمان بچه ها بازتر می باشد. البته امسال یک برنامه سخنرانی با حضور حاجی دلبریان بود و سال قبل هم برنامه ای با حضور حاج حسین یکتا برگزار شد.
تعریف کار فرهنگی در اردو، قسمتی اش با هدف کادر سازی خود بچه ها است، اما اگر قرار بر تقسیم بندی کلی باشد، دو دسته کار داریم:
یک سری برنامه های کلان که مثل سخنران معرفتی و این هاست که امثال حاج آقا قاسمیان را دعوت کردیم، اما یک سری کار هم داریم که بیشتر از جنس ایجاد دغدغه و انگیزش در بچه هاست. مثل جهاد علمی و ... . که کارهایی مثل توزیع کتاب نشت نشا و تأکید به خواندن جمعی هست؛ هم سعی میکنیم در قالب نشریه و روحانی همراه، یک سری نکات را به بچه ها منتقل کنیم. نشریات، روزانه، یک صفحه ای پخش می شد.
دو نفر روحانی با خودمان می بریم، یک نفر حاج آقا مطلبی پور که از نظر تشکیلاتی، خیلی قوی هستند و یک نفر هم از مبلغ های خوابگاه ورودی های جدید که ابتدای سال یک هفته خوابگاه می مانند و در بقیه مواقع آخر هفته ها پیش بچه ها هستند و می توانند از ارتباط داخل اردو برای طول سال استفاده کنند و این کار جواب داده است.
برنامه تفریحی در مشهد، اگر مشکل مالی نداشته باشیم، همان استخر یا موج های آبی می بریم. (به جز اردوی بزرگ اول سال، هر کدام از دانشکده ها هم اردو مشهد می برند. که با هدف تشکیلاتی دانشکده، بهمن ماه می برند و مقدار تفریحات شان هم بیشتر است). اما امسال که مشکل مالی داشتیم، یک پارک جنگلی نزدیک طرقبه بردیم. سه سال پیش رفته بودیم کوه سنگی. اما تجربه نشان داده است که استخر، بازخورد بیشتری دارد.


- پس از اردو
برای تداوم اردو برای بچه ها، علاوه بر حضور حاج آقا که در خوابگاه هم هستند یا ارتباط بچه های پشتیبان در دانشکده، چند نفر رو هم توجیه می کنیم که با مثلاً سه نفر در اردو ارتباط بگیرند و صحبت کنند تا بعد از اردو هم این ارتباط در دانشکده، ادامه پیدا کند. یک کار دیگر هم معرفی لیدر فرهنگی بود که سعی می کنیم یکی از بچه های سال چهارمی یا ارشد که شخصیت علمی یا کاریزما هم داشته باشه را به عنوان مسئول اعلام برنامه ها میگذاشتیم که هم ارتباط بچه ها شکل بگیرد و هم محل رجوع باشه و هم از لحاظ علمی به بچه ها کمک کند.


- برای اردو (پشتیبانی اردو)
پشتیبانی اردو مشهد رو با آقای شکوهی انجام می دهیم، ایشان هم اسکان می شناسند، هم محل تهیه غذا و هم اتوبوس را هماهنگ می کردند.
امسال هم که مشکل مالی داشتیم، غذا را از طریق بسیج دانشگاه فردوسی با دانشگاه فردوسی هماهنگ کردیم، هرچند کیفیت غذاها دانشجوئی بود، اما باز هزینه اش مناسب بود.
هزینه ی اردو را دانشگاه داد، البته ابتدا هزینه ی 300 نفر از 500 نفر را داد که بعد ما هم تعدادی از بچه ها را کنسل کردیم و 430 نفر را بردیم و بعد از اردو، پولش را از دانشگاه گرفتیم. از بچه ها هم حدود 15 تا 20 تومن میگیریم.


تصاویر تجربه اردوی ورودی های جدید دانشگاه امیرکبیر تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی ورودی های جدید دانشگاه امیرکبیر تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.