اردوی جهادی عمرانی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
آزاد واحد تهران جنوب
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

هدف کلی این است که بعد از اینکه از منطقه خارج شدیم:1- بچه های خودمان دلبسته این حرمت شده باشند. 2- بچه ها و مردم نسبت به یکدیگر وابستگی معنوی پیدا کنند.


*ایده های فعالیت:

ایده های گروه ما برای جذب حمایت های مالی به این ترتیب است که: 1-فعالیت و گزارش تصویری گروه را در مساجد مختلف ارائه می دهیم و از این طریق اندکی از منابع مالی مورد نیازمان را جذب می کنیم. 2- از همه بچه های گروهمان درباره منابع مالی همفکری می گرفتیم که از چه جاهایی می توانیم منابع جذب کنیم.


*جزئیات فعالیت:

برای استمرار فعالیت های گروه مسئولین بسیج دانشکده های مختلف یک نفر را صرفا برای کار جهادی انتخاب می کنند و با برگزاری جلساتی با موضوعات مختلف افراد مستعد و علاقمند را انتخاب و به عنوان مسئولین عرصه های مختلف انتخاب می کنیم. برای انتقال تجربه هم افراد تازه کار را در کنار مسئولین با تجربه می گذاریم تا کار را یاد بگیرند.
ملاک های ما برای انتخاب منطقه فعالیت های جهادی این است که: 1- منطقه درصدی از محرومیت را داشته باشد. 2- مردم منطقه پای کار باشند. 3- فاصله منطقه تا تهران مناسب باشد چرا که به علت کمبود منابع مناطق نزدیکتر به تهران برای ما مطلوب تر می باشد.
نحوه بدست آوردن اطلاعات از منطقه: 1- پرس و جو از معاونت سازندگی بسیج دانشجویی. 2- استفاده از بانک های اطلاعاتی موجود از مرکز مطالعات گرفته تا معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری. 3- صحبت کردن با خود مردم منطقه.
جهادی ای الگو است که بداند در منطقه می خواهد چه کار کند و بر اساس آن یک برنامه بلند مدت در یک منطقه تعریف کند.
کار ما در منطقه به گونه ای است که مردم همان منطقه رابطه مستمر با ما را حفظ می کنند تا اینکه ما با آن ها ارتباط برقرار کنیم.
در اردوی عید سال 90 با یکی از گروه های جهادی اردوی مشترک داشتیم که تجربه بدی بود. چرا که از نظر برنامه ریزی(در ابعاد مختلف)با یکدیگر اختلاف نظر داشتیم و همچنین گروهی که توان بیشتری داشته از منابع بیشتر استفاده می کند که باعث به وجود آمدن ذهنیت منفی در بچه ها می شود.
در هر روستایی که وارد می شویم با مسئولین روستا(دهیار و...)جلسه می گذاریم و آن ها را نسبت به کارمان و فعالیت جهادی توجیه می کنیم تا مشارکت آن ها را جلب کنیم.
مسئولین منطقه را با استفاده از رابطه توجیه می کنیم یعنی یک نامه پاراف شده از تهران می گیریم و به مسئول منطقه ارائه می دهیم تا ما را تحویل بگیرند. البته اگر به مسئولین به خصوص مسئولین سپاه ثابت کنیم که کار را خوب انجام می دهیم واقعا از کار حمایت می کنند.
نباید فکر کنیم که کار ما فقط این است که، باید برویم در منطقه کاری را انجام بدهیم و برگردیم. این کار درست نیست. ما باید بلند مدت فکر کنیم و یک رابطه مستمر با مردم منطقه برقرار کنیم.
گروه ها نباید خودشان را از مردم جدا بدانند. یعنی بگویند ما از شهر آمدیم و شما روستایی هستید و ما بیشتر می دانیم. و نباید عادت های بد خودمان را به مردم منطقه تزریق کنیم مثلا:فرهنگ تجمل گرایی و مصرف گرایی شهری یا مثلا استفاده زیاد و غیرضروری از تلفن همراه.
ما پروژه هایی را انتخاب می کنیم که: 1- وسع مالی ما به پروژه برسد. 2- پروژه در یک مدت معین 2 یا 3 ساله تمام شود. 3- در حد توانایی دانشگاهمان باشد یعنی اگر ما عمران آب نداریم نباید پروژه آبرسانی انجام دهیم یا باید از افراد متخصص از پروژه استفاده کنیم. 4- مورد نیاز عموم مردم هم باشد.
استراتژی فعالیتمان در حوزه فرهنگی میان اعضای گروهمان دشمن شناسی می باشد مثلا: 1- برگزاری گعده هایی با موضوع دشمن شناسی و اگر بحث دیگری هم می کردیم به گونه ای به دشمن شناسی مرتبطش می کردیم. 2- کارهای عقیدتی مانند: برگزاری جلسه قرآن خوانی(آیه ها و سوره هایی که مربوط به دشمن شناسی می شود). 3- برگزاری بازی های گروهی و به طور کلی اصل کار فرهنگی گروه بر روی خود اعضا می باشد. البته یکی از آسیب های فرهنگی که ممکن است بچه ها را تهدید کند این است که ممکن است رفاقت ها بخاطر کارهایی که در قالب مسئولیت های مختلف انجام می شود، گردد.
در میان اهالی منطقه نیز فعالیت فرهنگیمان بر پایه این محورهاست: 1-تبیین سیره حضرت امام. 2- دشمن شناسی بر پایه تبیین بحث های امام و آقا. 3- برگزاری کلاس هایی پیرامون مسائل خانواده. 4- سرزدن به تمام خانواده ها با روحانی اردو و لیست کردن مشکلات و درد دل با مردم. 5- اهدا هدایا و....
نحوه بازخوردگیری از فعالیت های فرهنگی مان در اردو اینطور است که در مراسم اختتامیه که با حضور مردم برگزار می گردد از مردم نظرسنجی می کنیم. خود سپاه استان هم از اهالی درباره بهترین گروه نظر سنجی کرده بود.
برگزاری هیئات مذهبی مشترک بین مردم و اعضا گروه از جمله فعالیت هایی است که برای بهبود فضای فرهنگی اردو می تواند برگزار شود.
در حوزه فعالیت های آموزش تحصیلی چون بچه های دانشگاه ما از لحاظ علمی زیاد دارای بنیه نیستند زیاد نمی توانیم در این عرصه مانور دهیم ولی در مورد انتخاب رشته و یا تامین کتاب های مورد نیاز دانش آموزان منطقه فعالیت می کنیم.
برای ارتقای سطح تحصیلی مناطق محروم: 1- خانواده هایی که توانایی مالی فرستادن بچه های خود به مدرسه را ندارند شناسایی می کنیم و مورد حمایت قرار می دهیم. 2- به تمام بچه های منطقه بسته کامل لوازم التحریر می دهیم. 3- هماهنگی با آموزش و پرورش برای ارسال معلم به منطقه و تامین مالی آن به وسیله گروه.
در عرصه اشتغال زایی فرم هایی را تهیه کردیم که منطقه را از لحاظ اشتغال استعداد یابی کنیم و برای این کار شورای هماهنگی حرکت های جهادی خیلی به ما کمک کردند. همچنین ما از سپاه منطقه وام هایی گرفتیم که در اختیار دهیار قرار گرفت تا برای اجرای طرح های ارائه شده توسط گروه خرج شود.
باید دید مردم چه کاری انجام می دهند و سپس با افزایش آگاهی و برگزاری کارگاه های آموزشی بهره وری مشاغل را افزایش داد.
برای استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه در حل مشکلات منطقه: 1- کاری کردیم که البته زیاد جواب نداد. و آن این بود که مشکلات منطقه را استخراج و برای حل این مشکلات در سطح دانشگاه فراخوان مقاله می دهیم. 2- انجام آزمایش منطقه ای.
در حوزه بهداشت و درمان با هماهنگی با بسیج جامعه پزشکی مناطقی که می رفتیم، ویزیت رایگان اهالی را انجام می دهیم یعنی پزشک را جامعه پزشکی می داد و دارو را ما تهیه می کردیم. البته بعضی اوقات از دانشگاه های علوم پزشکی مانند بقیه الله استفاده می کنیم.
برای تداوم ارتباط با افراد شرکت کننده در برنامه های جهادی راهکارهایی از قبیل برگزاری هیات بین اعضای شرکت کننده در اردو، پیامک و ایمیل و... وجود دارد.
برای بازخورد گیری و بهبود و ارتقا کار از اعضای گروه با دادن برگه های نطر سنجی به صورت روزانه نظر خواهی می کنیم.
برای ترویج فعالیت های جهادی در بین آحاد مردم می توان از کارهای انجام شده مستند سازی می کنیم و آن را در مساجد نمایش دهیم.
به نظر بنده آمدن خواهران کاملا واجب است چرا که تاثیرگزاری زیادی نسبت به برادران بر روی افراد روستا دارند.
در مورد خواهران این ملاحظات باید مد نظر قرار گیرد:1- تعداد خواهران باید محدود باشد. 2- وجود رابط. 3- پول مستقیما نباید به خواهران داده شود. 4- محل اسکان می بایست با فاصله مناسبی از اسکان برادران باشد.


*شیوه‌های تبلیغات:

نفرات اصلی اردو را از افراد با روابط عمومی خوب انتخاب می کنیم. 2- مردم هم در کار خودمان شریک می کنیم. 3- سعی می کنیم در هر اتاقی در محل اسکان یک نفر را قرار دهیم که با بچه ها ارتباط بگیرد و همچنین بچه ها را به هم جوش دهند تا به هدف کادرسازی انقلاب برسیم.
نحوه جذب و گزینش نیروهای لازم برای فعالیت های جهادی به این صورت می باشد که اول در سطح دانشگاه فراخوان کلی می دهیم و افرادی که موجه بوده و هنجار شکن نباشند را گزینش کرده و از مسئول بسیج هر دانشکده درباره افراد ثبت نامی نظر می گیریم.


تصاویر تجربه اردوی جهادی عمرانی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی جهادی عمرانی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.