اردوی ورودی های جدید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

هدف و رویکردهای اردو/ نوع اردو
در اردوهایمان یک سیر کلی داریم که این سیر خاصتا منجر به جذب نیرو خواهد شد. این سیر از مشهد شروع می شود و در مرحله بعدی اردوی جنوب و در انتها اردوی جهادی است. در میان این سه اردو برنامه های کوچکتر قرار می گیرند مثل اردوی قم و جمکران، اردوهای یک روزه،کوه و... برای اینکه دانشجو بعد از ورود به دانشگاه در فضای دانشگاه و دانشجویی حل نشود، این سیر اردویی بلافاصله دو هفته پس از ثبت نام و شروع دانشگاه آغاز می شود که گام ابتدایی آن مشهد است. از دیگر اهداف اردوی مشهد این است که مسئول دانشکده با ورودی جدیدها آشنا شود و آنها را بشناسد و نیروهای مناسب را شناسایی کند و هدف بعدی این است که بسیج برای ورودی جدیدها معرفی شود و در اردو، نمونه ی کوچکی از کارهایی که بسیج انجام می دهد، به نمایش گذاشته شود.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

با توجه به سیر گفته شده، اردوی مشهد ما اردوی ورودی هایمان می باشد.
زمان برگزاری اردو معمولا هفته دوم مهر ماه است. با توجه به مطالب بالا در اولین فرصت پس از شروع کلاس ها اردو را برگزار می کنیم.
برای جمعیت اردو، سقف خاصی در نظر نمیگیریم و در فاصله دو هفته آغاز دانشگاه تا برگزاری اردو تمام تلاشمان را میکنیم تا تعداد افراد بیشتری را به اردو ببریم. تعداد افراد حاضر در اردو از هر دانشکده هر سال تغییر میکند اما عموما استقبال از اردو خیلی خوب است و حتی پیش آمده که از ورودی جدیدهای یک دانشکده تعداد انگشت شماری مانده اند که به اردو نیامده اند.
در رابطه با اردوی خواهران، باید گفت که اردویشان از اردوی برادران کاملا جداست و اردوی آنها با اختلاف دو سه روز تا یک هفته نسبت به اردوی برادران برگزار میشود.پیگیری کارهای خواهران با کمک دو متاهل و مسئول حوزه و دو نفر از عقبه(سال بالایی های مجموعه) انجام می شود.


*جزئیات فعالیت:

سازماندهی اردو و مدیریت کار با دفتر مرکزی بسیج است و اجرا و پیگیری کارها با دفاتر دانشکده ها. شروع کارهای مشهد بعد از طرح ولایت و جهادی آغاز می شود.
برای انجام اجراییات اردو، قبل از اردو یک تیم دو سه نفره در شهریور ماه به مشهد می روند و هماهنگی های مربوط به اسکان و غذا و.... را با توجه به بودجه انجام می دهند.

- در اردو
در اردوهای مشهدمان همیشه روحانی می بریم. از میان روحانیونی که تاکنون در اردوی خود از آنها دعوت کرده ایم بهترینشان حاج آقای حق شناس بودند که برای یک جلسه سخنرانی دعوت شدند. معمولا در مشهدمان از حاج آقای مطلبی پور دعوت می کنیم که به فضای دانشجویی نزدیک هستند و به این خاطر بازخورد مناسبی در اردو دیده می شود.
برای نشریات هم تا سال قبل یک نشریه تک جلدی اما حجیم با چاپ رنگی می دادیم که برای آماده کردن این نشریه از تابستان کار می شد اما امسال نشریاتمان به صورت چند جلد(5 یا6 تا) در طول اردو ولی با حجم کم دادیم که این حالت بهتر بود چون که اگر نشریه حجیم باشد به احتمال زیاد خوانده نمی شود.
در مورد بسته هدیه هم تا سال قبل یک عدد کیف به همراه تقویم و نشریه میدادیم اما امسال به دلیل مسائل مالی این هدیه به دانشجویان داده نشد.
برای هرچه معنوی تر شدن فضای اردو تا حالا فکر خاصی نکرده ایم. در سالهای قبل زیارت دسته جمعی نداشتیم چون حسینیه به حرم نزدیک بود ولی امسال چون اردوگاه محل اسکان دور بود و با اتوبوس میرفتیم در اتوبوس همخوانی و مداحی داشتیم.
پیرامون کرسی ها در حین اردو باید گفت که تا سال قبل یعنی زمانی که محل اسکان حسینیه بود یک جلسه کرسی واحد برگزار می شد برای همه، که باید شرکت می کردند اما امسال به دلیل این که محل اسکان به صورت اردوگاه بود 4 کرسی با 4 موضوع مختلف برگزار شد و دانشجویان که به چهار دسته تقسیم شده بودند در این کرسی ها شرکت می کردند. موضوعات این چهار کرسی مسائل سیاسی یا اقتصادی یا فرهنگی و یا روابط دختر و پسر است.
برای اردوی مشهد برنامه تفریحی خاصی مد نظر نداریم مگر کارهایی که می توان در محل اسکان انجام داد مثل طناب کشی و.... . البته معمولا هر ساله یک سانس استخر و یا سالن فوتبال رزرو میکنیم.این استخر و سالن یا متعلق به خود محل اسکان است یا متعلق به جهاد است.

- پس از اردو
برای تداوم ارتباط با بچه باید گفت طبق همان سیر اردویی که در ابتدا ذکر شد عمل می کنیم به علاوه اینکه به صورت یک هفته در میان بسیج مرکز اردوی قم جمکران برگزار میشود، و جلسات کوه هم داریم. بسیج دانشکده ها هم علاوه بر فعالیت های هماهنگ و مشترک، خودشان به صورت مجزا برنامه دارند مثل سینما و... .

- برای اردو
برای هماهنگی حمل و نقل به مشهد دو ماه قبل از باز شدن فروش بلیت های مربوط به تاریخ اردو، نامه ای به دفتر رجا در خیابان کریم خان می بریم و به سادگی بلیط را دریافت می کنیم، یا اینکه از شرکت ریل ترابر بلیت می گیریم. حمل و نقل بین تهران و مشهد فقط با قطار است.
برای اسکان معمولا حسینیه می گیریم اما در سال 92 بر خلاف سالهای دیگر اردوگاه هماهنگ کردیم. از محاسن حسینیه این است که همه بچه ها در یک جا جمع هستند و راحت تر می توان فضای اردو را جمع کرد. اما دلیل استفاده از اردوگاه این بود که هم فضای غیر حسینیه برای اسکان بچه ها تجربه شود تا در سالهای بعد شاید استفاده شود و دیگر اینکه اگر اسکان حسینیه باشد،کنترل رفت و آمد بچه ها سخت است و خودشان بیررون می روند مثلا خارج از برنامه اردو به حرم می روند یا پارک آبی یا... .برای کنترل بهتر روی فضای اردو باید اردو شاد باشد و همچنین جنبه ی تفریحی اردو پررنگ باشد و همچنین محل اسکان از شهر و حرم دور باشد.مکان های مناسب برای اسکان اردوگاه شهید هاشمی نژاد که در 5 کیلومتری جاده قدیم نیشابور است با ظرفیت حدود 200 نفر،اردوگاه امام رضا(ع) که داخل شهر است و مانند خوابگاه های دانشگاه است و حالت آپارتمانی دارد، اردوگاه گلمکان در فاصله 60 کیلومتری مشهد که خیلی بزرگ و مجهز است، حسینیه الزهرا(حسینیه حاج آقا بهجت) در خیابان امام رضا 8 با ظرفیت حدود 180 نفر است اما یک عیب بزرگ دارد که زیرزمین است و نورگیر ندارد و طبیعتا هوایش گرفته است.حسینیه قمی ها در خیابان سرشور 18 خیلی خوب است و ظرفیتی در حدود 120 نفر دارد.حسینیه قزوینی ها در سرشور مناسب است ولی بسیار تمیز است(گران ترین حسینیه مشهد است)،حسینیه ائمه اطهار سه طبقه است و هر طبقه حدود 50 نفر جا دارد.
صبحانه را معمولا خودمان می خریم. اما برای شام و ناهار یا با محل اسکان قرارداد می بندیم یا با جاهای دیگر. نکته ویژه ای در این مورد وجود ندارد.
برای تامین هزینه های اردو از هر نفر 25 تومان گرفتیم(امسال) و سال قبل 15 تومان و سال 90 هم 8 تومان.برای مابقیه هزینه ها سال گذشته از دانشگاه 8 میلیون تومان گرفته و باقی مخارج از موسسه نصیر تامین می شود.


*شیوه‌های تبلیغات:

بت نام اردوی مشهد از زمان روز ثبت نام ورودی جدیدها آغاز می شود. در طول مراسم ثبت نام، تبلیغ اردو انجام می شود. علاوه بر تبلیغ خود بچه های بسیج در زمان ثبت نام، با والدین ورودی جدیدها در مورد اردو صحبت می شود و حتی همانجا والدین برای فرزندشان ثبت نام می کنند و هزینه را هم می دهند. بعد از ثبت نام هم در دانشکده ها تبلیغ اردو به صورت فرد به فرد انجام می شود. برای ثبت نام کارت ویزیت مانندی برای خانواده ها طراحی می شود و حتی بعضی خانواده ها تسویه مالی هم انجام می دهند و بعد از چک کردن، لیستی از اسامی ثبت نام شده تهیه می شود و افرادی که ثبت نام نکرده اند را شناسایی می کنیم و در طی دو هفته ای که تا اردو زمان داریم به صورت فردی با ورودی جدید صحبت می کنیم تا شاید حاضر به شرکت در اردو شود.


تصاویر تجربه اردوی ورودی های جدید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی ورودی های جدید دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.