اردوی جهادی عمرانی دانشگاه ملایر


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
ملایر
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

هدف گزاری ما کار عمرانی و کار برای نظام است چراکه کار عمرانی خود نوعی کار فرهنگی می باشد.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

یک بخشی از هزینه ها را که دانشگاه متقبل می شود و بخش دیگر را بوسیله کمک های مردمی و برخی ادارات مثل شهرداری، کمیته امداد و... تامین می کنیم و این کمک های مردمی را از طریق خیرینی که بوسیله امام جمعه و.... بدست می آوریم و با ارائه گزارش گروه به آنها منابع را جذب می کنیم.
در سال های گذشته تجربیات عرصه های مختلف گروه را به صورت مکتوب درآوردیم و به مسئولین بعدی منتقل می کنیم و همچنین در اردوهای جاری به بچه های جدیدتر مسئولیت هایی را می دهیم تا کار را یاد بگیرند.


*جزئیات فعالیت:

متاسفانه یک مشکلی که وجود دارد این است که مجوز اردوی برون استانی به گروه های شهرستانی نمی دهند.اگر هم بخواهیم در سطح استان فعالیت کنیم دانشگاه قبول نمی کند(بخاطر بعد مالی) حالا در همان روستاهای ملایر که مجبوریم در آن فعالیت کنیم باید دارای ملاک های زیر باشد تا انتخابش کنیم:
1- تمرکز جمعیتی قابل قبولی داشته باشد
2- روستایی که برای اسکان و فعالیت انتخاب می کنیم می بایست یک مرکزیتی نسبت به روستاهای اطراف داشته باشد و حتما می بایست در اطرافش روستاهایی وجود داشته باشد
3- ظرفیت کار عمرانی را داشته باشد
این ملاک ها را در سفرهای شناسایی و با حضور در روستاها و همچنین با کمک گرفتن از فرمانداری بدست می آوریم.بخشی از فرمانداری که خیلی به ما کمک کردن بخش ذکات بود.
حضور مستمر در چند روستا در چند سال متوالی تاثیرگزاری بیشتری دارد.
در زمینه تعامل با دیگر گروه ها یکی از بچه های گروهمان را به یکی از گروه های قوی دیگر از لحاظ فرهنگی فرستادیم تا تجارب این گروه را در گروه خودمان استفاده کنیم.
در منطقه ای که ما هستیم بستگی به قومیت آن ها دارد مثلا ترک ها و لرها بسیار پای کارند ولی برخی مناطق بوده که فعالیت داشتیم و کمک چندانی ندادند. مردم روستا وقتی پای کار می آیند که از ما عملی ببینند.
ما وقتی وارد روستا می شویم سراغ شورا و دهیار می رویم و کارمان و فلسفه کارمان را به آن ها توضیح می دهیم و آن ها را نسبت به کار توجیه می کنیم تا حمایت و پشتیبانی کنند. البته به خود مسئولین هم بستگی دارد بعضی پای کار هستند بعضی ها خیر.
یکی از آسیب های حرکت های جهادی این است که گاها پیش می آید بعضی گروه ها برای جلب بچه ها وعده هایی از قبیل دادن پول، زیارت مشهد، کربلا، کارت فعالی بسیج و.... می دهند و بعضی ها بخاطر این موارد به اردو می آیند. و راهکار به وجود نیامدن چنین مشکلاتی برای توجیه بچه ها برای حضور در اردو می بایست از ارتباط کلامی و متقاعد و دغدغه مند نمودن آنها نسبت به کار استفاده نمود.
فعالیت ها ممکن است آسیب هایی در منطقه ایجاد کند و این موضوع بستگی به نحوه تعامل گروه های جهادی با مردم منطقه دارد یعنی اینکه نباید کاری مخالف عرف و فرهنگ غالب منطقه انجام دهیم و نباید کارهای عمرانی ای که انجام می دهیم نیمه کاره رها کنیم.
ملاک های ما برای انتخاب پروژه این است که:
1- توان مالی انجام پروژه را داشته باشیم
2- عام المنفعه بودن کار
3- پروژه تعریف شده در توان بچه های گروه باشد
ما 3 روحانی با خود به اردو می آوریم که با محوریت این 3 روحانی بحث هایی پیرامون ازدواج، شبهات اعتقادی و شناخت ادیان و فرق مختلف برگزار می کنیم که این موارد محور فعالیت های فرهنگی ما را تشکیل می دهد.
اگر در فعالیت های فرهنگی مربوط به اهالی مخاطبین را به بزرگسال وکودک در 2 بخش خانم ها وآقایان تقسیم کنیم، کلاس های همسرداری، قرآن برگزار می کنیم و همچنین در مورد مسائل روستا و همچنین موضوعاتی پیرامون دفاع مقدس و ماهواره بحث می کنیم.
به نظرم بهترین کار فرهنگی ای که می توان انجام داد بردن روحانی مقیم به روستاها می باشد لااقل در منطقه فعالیت ما این خلا به شدت احساس می شود.
در عرصه فعالیت های آموزشی برخی کلاس ها مانند کلاس زبان، کامپیوتر و... را برگزار می کنیم.
در عرصه اشتغال زایی این کارها را می کنیم:
1- برگزاری کلاس های آموزشی مثلا پرورش قارچ
2- در بحث بازاریابی کمکشان می کنیم و لینک هایی برای فروش محصولات معرفی می کنیم
در موضوع بهره وری مشاغل بچه هایی که در گروه هستند بیشتر رشته کشاورزی، منابع طبیعی و.... هستند همچنین ما اکیپی از دامپزشک ها را هم به منطقه می بریم تا هم بحث مشاوره را داشته باشند و هم بحث عملیاتی.
در حوزه بهداشت و درمان با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی ویزیت عمومی را انجام می دهیم.
دارو را با بودجه گروه تهیه می کنیم.
برای تداوم ارتباط با بچه های جهادی این کارها را می کنیم:
1- هماهنگی سالن فوتسال یا استخر برای دور هم جمع شدن بچه ها
2- گرفتن یادواره جهادی و تقدیر از جهادگران بعد از اردو
نحوه بازخورد گیری ما به این طریق است که:
1- از نحوه برخورد بچه ها با مسئولین گروه و صحبت های بچه ها می توان میزان رضایت یا عدم رضایت بچه ها از فعالیت های گروه را ارزیابی کنیم
2- نظرسنجی از بچه ها
3- سوال کردن از معتمدین محل در مورد فعالیت گروه
از طریق تهیه مستند از گروه توسط صدا و سیما در بین آحاد مردم فعالیت را ترویج می دهیم.
برای حضور موثر خواهران این کارها را می کنیم:
1- ارتباط بین خواهران و برادران از طریق مسئول خواهران و برادران و یا رابط محرم
2- بحث آشپزی گروه هم با خواهران می باشد


*شیوه‌های تبلیغات:

از طریق تبلیغاتی که به صورت کاغذی و بنری در سطح دانشگاه و خوابگاه انجام می دهیم نیروهای لازم را جذب می کنیم و متناسب با فعالیت های خودمان و توانایی بچه ها گزینش را انجام می دهیم.


تصاویر تجربه اردوی جهادی عمرانی دانشگاه ملایر
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی جهادی عمرانی دانشگاه ملایر "
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.