اردوی راهیان نور دانشگاه ارومیه


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
ارومیه
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

- هدف و رویکردهای اردو
رویکرد برگزاری راهیان آشنایی بچه ها با مناطق جنگی و روحیه شهادت طلبی است. همچنین صمیمت و دوستی بچه ها در اردوست. ما عوض شدن بعضی از بچه ها را در اردو به چشم می بینیم. بچه ها در اردو به بسیج و بچه های بسیج علاقه مند می شوند و خود به خود جذب بسیج می شوند.
اولویت ما برای بردن به راهیان جنوب ورودی جدید ها هستند.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

- پیش از اردو
اول خواهران می روند بر می گردند بعد برادران را می بریم. بستگی به جلسه شورای راهیان استان هم داره. بستگی به محل اسکان ما دارد. گاهی اتفاق افتاده به علت هماهنگ نشدن اسکان اول خواهران حرکت کردند دو روز بعد از حرکت خواهران برادران حرکت کردند.
کل دانشگاه را از بنرهای راهیان پر می کنیم. پوسترهای تبلیغی راهیان در هر دانشکده زده می شود.

از نظر آموزش هم می رفتیم با اساتید صحبت میکردیم که غیبت ها را موجه کنند و همچنین اگر امتحان میان ترمی هست برای بچه ها یه جوری همکاری کنند یا امتحان رو عقب بندازند یا بعدا از بچه ها امتحان بگیرند که ورودی جدیدها و بچه ها بدون دغدغه بتونند در اردو حاضر شوند.
4 اتوبوس خواهران، 3 اتوبوس برادران می بریم. تعداد خواهران تقاضا کننده بیشتر از برادران است. سقف تعداد برای ما مهم نیست اگر بیشتر از این بودجه و امکانات داشتیم بیشتر می بردیم.
معمولا سعی می کنیم در هر اتوبوس خواهران یک متاهل باشد که از آن طریق ارتباط داشته باشیم با خواهران. یک سواری همراه اتوبوس ها می رود که در آن مسئول یا جانشین حوزه و مسئول آماد حضور دارد.


*جزئیات فعالیت:

در اردو
راوی هم از آقای جهانبخش که هم جانباز است و حاضر بوده در جبهه هم به همه مناطق آشنا هست، استفاده می کنیم. مواردی بوده که راوی کم داشتیم یعنی به تعداد اتوبوس راوی نداشتیم بارها پیش آمده که نزدیکی های اهواز یکی اومده تو اتوبوس گفته اگه راوی کم دارید من بیایم. که سوار شده و روایت گری کرده.
بسته فرهنگی: کیف برزنتی با زیپ و دسته باز میشه و به صورت یه سجاده در می آید. داخلش یه رساله دانشجویی در قطع کوچک. لیوان و مهر و تسبیح و چفیه داریم.
خواهران جملات شهدا را می نویسند. 6 یا 7 تا جمله چند شهید که مخصوص چند منطقه ای است که می خواهیم به آنجا برویم. هر کدام هم یک نوع طراحی خاصی دارد. وقتی به مناطق خاصی می رسیم همانجا بین بچه ها پخش می کنیم. اینجوری اثر گذاری اش به نظرمون بیشتره تا اینکه همه را یه جا بدهیم به بچه ها.
قبل اردو بچه ها چند تا کلیپ را جمع می کنند از بین آنها انتخاب می کنند که در اتوبوس نمایش دهند.
برنامه اتوبوس: سر صبح قرآن و دعای عهد پخش می شد. موقعی که به مناطق می رسیدیمقبل از اینکه راوی توضیح دهدکلیپی پخش می کردیم که از اول تا آخر منطقه را توضیح می داد. در آن کلیپ شهید معروف آن منطقه نیز معرفی می شد و توضیحی راجع به زندگانی وی همچنین نحوه شهادتش نشان داده می شد مثلا در فکه راجع به شهید آوینی توضیح می داد.

- برای اردو
داخل هر اتوبوس 1 مسئول اتوبوس و 1 مسئول پشتیبانی و 1 سرباز مسلح داریم چون از دیواندره و پیرانشهر رد می شیم برای تامین امنیت نیاز داریم به آن.
یک آمبولانس نیز همراه با اتوبوس حرکت می کنه که در آن یک پزشک و یک پرستار وجود دارد.
مشکل خاص که در یاد مانده باشد سال 83 یکی از خواهران در وسط اتوبوس راه می افتد راننده اتوبوس ناگهان ترمز میکند این بنده خدا دنده اش می خورد به دسته صندلی دنده اش می شکنه. خواهران اجازه ندادند که برادران آن خواهر را بلند کنند اومدند خودشون بلند کنند که باعث شکستگی بیشتر شد و موجب فوت آن خواهر گرامی شد.
توسط سپاه اسکان هماهنگ می شد و خیلی از هزینه های دیگر را نیز دانشگاه متقبل می شد. راهیان هم جنوب برگزار می کردیم که زمانش نزدیک عید بود.


*شیوه‌های تبلیغات:

در خوابگاه ها جلوی ورودی هر خوابگاه پوستر برنامه را می چسبانیم. برای طراحی پوستر هم از عکس هایی که از بچه ها در مناطق مختلف گرفته شده از راهیان نور پارسال استفاده می کنیم. مثلا جمع شدند غذا بخورند عکسی که از سفره می اندازیم و ... . در هر دانشکده ایستگاه صلواتی می گذاریم کنار همان ایستگاه صلواتی ثبت نام می کنیم. برای فضاسازی هم هر دانشکده ایده خاص خودش را دارد: مثلا یکی از دانشکده کنار دفتر بسیج یه سنگر از گونی خاکی درست می کند و بلندگو می گذارد ای لشگر صاحب زمان آماده باش آماده باش را پخش می کنند چون نزدیک به عید هم هست مزاحم کلاس ها نمی شود.


تصاویر تجربه اردوی راهیان نور دانشگاه ارومیه
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی راهیان نور دانشگاه ارومیه"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.