اردوی راهیان نور مناطق جنوب و غرب دانشگاه امام صادق تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
امام صادق (ع)
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

- هدف و رویکردهای اردو
اردو راهیان غرب هم برده می شود و زمان بندی آن در آبان ماه است. یک هدف اصلی از اردو راهیان نور القای روحیه جهادی در دانشجوهاست. چون فضای دانشگاه ها فضای خاصی است و همه بچه ها مذهبی و گزینش شده هستند، لذا پس از مدتی در این زمینه ها دچار روزمرگی می شوند و در نتیجه القای روحیه ی جهادی بسیار مهم است. روحیه جهادی هم لازمه اش این است که اردو به صورت تلفیقی نظامی و زیارتی باشد، به این معنا که بخشی از اردو به صورت آموزشی دوره نظامی زیر نظر ارتش و توسط همان گردان عاشورا تدارک دیده شود. بعد این بچه ها به مناطق میروند و به زیارت و بازدید از مناطق جنگی می پردازند.


*ایده های فعالیت:

یکی دیگر از اهداف این است که همین بچه ها در این اردو ها حداقل یک هفته با هم هستند و ارتباط بینشان شکل گرفته و نسبت به هم یک علقه ای پیدا می کنند. این علقه نتیجه اش تاثیرگذاری است. معمولاً یک سری افراد قدیمی تر و تاثیرگذار در بین بچه ها هستند و در این مدت بر آنها و به خصوص بر ورودی های جدید تاثیرگذار خواهند بود.
برای یک فرد جدید این برهه زمانی که از شهر دور بوده و در جمع بچه ها بوده و به او خوش گذشته ناخودآگاه به سمت این افرادی که بر او تاثیر داشته اند میرود. بعد این آدم که افراد را به خود جذب کرده کسی است که در بسیج است و با همان روحیه جهادی دارد کار علمی در بسیج انجام می دهد و لذا در بلند مدت اثر تربیتی خواهد داشت.
یک هدف دیگر خود آدم های برگزار کننده اردو هستند. رشد زیاد افراد برگزار کننده اردو خیلی مهم است. کسی که شاید تا به امروز به تنهایی از شهرشان بیرون نرفته و اگر رفته همه حواسش را داشته اند، حالا باید حواسش به 100 نفر دیگر باشد و شرایط را مدیریت نماید. به فکر غذا و جا و سرما و گرما و مشکلات و ... اینها باشد. با راننده و مسئولین و ... تعامل کند، به فکر حوادث غیر مترقبه باشد و حتی برای تاثیرگذاری فرهنگی بر افراد هم برنامه ریزی کرده باشد.
لذا مزایای به شدت زیادی برای مسئولین برگزار کننده اردو دارد.


*پیگیری های پیش از فعالیت:

- پیش از اردو
از نظر زمانی با توجه به همان نکته که گفته شد، فضای بچه ها فضای خاصی است و تاثیرگذاری فرهنگی و برنامه ریزی برای القای آن روحیه جهادی نیازمند این است که ما اردو را در برهه ای خارج از زمان راهیان نور برگزار نماییم تا هم مناطق خالی از ازدحام باشند و فضای مناسبی برای کار ما فراهم باشد و هم هماهنگی با افراد سرشناس و تاثیرگذار برای حضور در اردو راحت تر باشد. لذا ما معمولا در پاییز اردو را برگزار می کنیم، البته مواردی هم بوده که همزمان با سایر مراکز و در اسفندماه برگزار کرده باشیم.
یک نکته جالبی که اتفاق افتاد این بود که بچه های سال بالایی در خوابگاه و در برابر سال پایینی هایی که اردو را تجربه نکرده بودند به بیان خاطرات و لحظات خوب و شاد اردو برای هم می پرداختند و این به طور غیر مستقیم برای بچه ها نسبت به اردو علاقه و جذب ایجاد میکرد.
معمولا با اسپیس و گونی و سربند و ... یک نماد سازی هم صورت میگیره. تقریبا همان چیز معمولی که در هرجایی شاید رایج باشد.
ثبت نام هم بعد نمازها و در کنار مسجد و مقبره شهدا که در کنار درب مسجد است انجام میگیرد.
هزینه ثبت نام هم بستگی به برآورد هزینه ها و نیز بودجه تامین شده از دانشگاه و بسیج و سپاه و... دارد. همچنین مقدار هزینه معمولا در سه سطح با توجه به تعداد دفعاتی که فرد به اردوهای قبلی آمده بوده افزایش میابد. کمترین هزینه برای ورودی ها و کسانی است که تابحال توفیق حضور در اردو را نداشته اند.


*جزئیات فعالیت:

- راهیان غرب
در مورد اردو راهیان غرب، این اردو هم برگزار می‎شود که همانطور که گفته شد به صورت نظامی-زیارتی هست. با هماهنگی با سپاه یا ارتش در یکی از پادگانها دوره ای دو روزه برگزار میکنیم. در این دوره بچه ها ضمن آموزش دیدن موارد اولیه در حیطه نظامی، به آموزش در مورد انواع سلاح ها اعم از ژ-3 ، آر پی جی و ... می پردازیم. با تانک و سایر ادوات جنگی هم آشنا می شوند. برای برگزاری این دوره، نیاز به هماهنگی است که معمولا دو سه جا مثل پادگان ابوذر در نظر گرفته میشود. هماهنگی در این مورد سخت است زیرا فعالیت نظامی برای بسیج تقریبا تعریف نشده و پادگان ها نسبت به مهمات و ... که در اختیار ما بگزارند مشکل دارند. که این موارد از طریق ارتباط با سرداران و امیران سپاه و ارتش بحمدالله تا حدودی قابل رفع است. برای مثال ما موفق شدیم از طریق رابطی از امیر پوردستان یک نامه در مورد برگزاری دوره های نظامی مان بگیریم و تا مشکل حل شود.
برنامه های آموزشی بسته به امکانات پادگان بسته می شوند.
هدف ما در گردان عاشورا آشنایی بچه ها با آموزشها نظامی است.

در اردو
قاعدتا برای تاثیرگذاری برنامه ها ما نیاز داریم که بر روی فضای اردو کار کنیم و یکی از موارد تاثیرگذار همان کسی است که قرار است با ما باشد و روایتگری کند و با بچه ها ارتباط بگیرد.
لذا از راوی ها ، روحانی و نیز عقبه بسیج خودمان که شاید در همین جا استاد دانشگاه شده باشند دعوت می کنیم.
در مورد راوی معمولا سردار رمضانی با ما همراه هستند که ایشان حدود 20 سالی هست که با ما در ارتباط هستند و خارج از اردو هم با بچه ها ارتباط دارند و به ما در دانشگاه سر میزنند.
برای انتخاب راوی به منظور تاثیر گذاری بیشتر سعی می‎شود از افراد مطرح استفاده شود، مثل جهروتی زاده. یکی از دلایلی هم که اردو را در پاییز برگزار می کنیم یا در زمانی خارج از زمان اصلی اردوهای راهیان، همین مسئله است که بتوانیم این افراد را برای روایتگری هماهنگ کنیم و زمان اینها خالی باشد و با گروهای دیگری همراه نباشند که ما از حضورشان محروم شویم.
در مورد روحانی هم سعی میشود با توجه به موضوع مد نظر برای اثرگذاری در طی اردو از روحانیون توانمند و دارای سطح علمی خوب دعوت شود. برای مثال حاج آقای کتابی از موسسه امام خمینی (ره) معمولا همراه ما هستد که بسیار توانمند هستند و حتی بعد اردو هم با بچه ها ارتباط دارند.
همچنین ما از قدیمی های خودمان کسانی هستند که الان در قم هستند و روحانی شده اند و از اینها هم دعوت می شود برای حضور در اردو.
نکته دیگر در انتخاب راوی و روحانی و افراد همراه در کاروان است واینکه سخنرانی ها و گعده ها و ... پیرامون موضوع مدنظر باشد. یا اینکه سخنان مسئول بسیج در اردو در مورد موضوع مدنظر باشد.
در مورد بسته هدیه و یادبود اردو معمولا در تمام اردوهای راهیان در نظر گرفته می‎شوند و محتویات هم بستگی به آن تیم فرهنگی برگزار کننده اردو دارد. در اردوهای نظامی هم سعی بر این است که یک یادبود نظامی مثل تی شرت های نظامی به بچه ها داده شود.
در مورد نشریه هم معمولا یک برگ نشریه برای اردو از قبل تهیه می‎شود و سعی بر این است که محتوای مد نظر و موضوع مدنظر برای ارائه در اردو به مخاطب، در این نشریه آورده شود.
برنامه گعده هم در اردو هست. خود مسئول بسیج و بچه های شورا سعی بر تشکیل این گعده ها و ارتباط گیری دارند. گعده ها هم سازماندهی شده و در زمان خاص نیست، ما در زمانی که در کوپه ها بچه ها را قرار می دهیم سعی میکنیم تا یک سال بالایی با آنها باشد و یا در اتوبوس ها در هر اتوبوس چند نفر را قرار میدهیم و بعد خود اینها ارتباط میگیرند و به هر حال در بین صحبتهایشان با بچه ها بحث و گفتگو و گعده شکل می گیرد. بسته به گروهی که مسئول فرهنگی اردو باشند این کارها انجام میگیرد. در زمینه کتابخانه سیار معمولاً کتبی کوچک و کم حجم انتخاب می‎شوند که قابل استفاده در بازه های زمانی مناسب باشد. در زمینه فیلم و مستند هم باز سعی میشه موارد مناسب انتخاب بشن و نمایش داده بشه. یک نمونه کاری که شد این بود که یک سری کلیپ صوتی مربوط به طنز جبهه تهیه شد و در اتوبوسها پخش شد که خیلی هم مورد توجه بچه ها قرار گرفت.
فیلم های کوتاه و کلیپ های کوتاه هم خیلی مورد توجه قرار می گیرد.


- برای اردو
قاعدتا ما فضامون به گونه ای است که سعی میکنیم یک سری سختی های از پیش تعیین شده ای را به بچه ها بدهیم. اما سختی نباید در اثر ناهماهنگی های ما باشد. لذا در مورد اسکان هم این موارد مدنظر ما هست.
ما معمولا هرساله در هویزه که دست خود بچه های ما هست یک شب هستیم و یک شب هم در دوکوهه و یک شب هم در یکی از محلهای ممکن در خرمشهر می مانیم.
از اونجایی که معمولا زمان اردو ما جدا است خیلی از شرایط راهیان بسیج مهیا نیست و ما یا خودمان تهیه می کنیم یا از طریق ارتباط با سازمانهای مختلف در منطقه، غذا را از آنها میگیریم.
یک نکته که در برخی اردوها که طولانی هستند و قابلیت اثرگذاری دارند برنامه ریزی میشود برایشان مثلا سبک زندگی است که مثلا یک بار این ایده بود که زمان بندی اسلامی برای غذا خوردن و شام و خواب و بیداری در اردو پیاده شود تا بچه ها این فضا را تجربه کنند و بلکه در برخی پایدار شود.
ما به همراه خودمون معمولا یک جعبه کمک اولیه می بریم ولی تیم پزشکی نداریم. ضمنا همیشه یک ماشین در اختیار داریم تا در صورت بروز هرگونه مشکل خودمان را به محلی برای کمک رسانی برسانیم.


*شیوه‌های تبلیغات:

معمولا قبل از اطلاعیه اصلی ثبت نام، یک سری جملاتی به در و دیوار دانشگاه و در خوابگاه ها زده می شود و بعلاوه از طریق سامانه پیامکی هم اقدام به فضاسازی مناسب می شود.


تصاویر تجربه اردوی راهیان نور مناطق جنوب و غرب دانشگاه امام صادق تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی راهیان نور مناطق جنوب و غرب دانشگاه امام صادق تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.