اردوی راهیان نور دانشگاه تبریز


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تبریز
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

- پیش از اردو
زمان اردوی ما معمولا هر ساله در نیمه دوم اسفند ماه است و تفکیک خواهران و برادران به گونه ای است که در منطقه جدا هستیم ( مسیر حرکت و یادمان ها) و همین طور اسکان ها هم جداست ولی حرکت از دانشگاه تا منطقه و باالعکس همزمان و همراه با هم است به این دلیل که ما با اتوبوس به منطقه می رویم و در این مسیر ما خط قطار نیست.
حدود دو هفته قبل از شروع ترم اول دانشگاه و قبل از ثبت نام، شماره های ورودی جدیدها را از معاونت فرهنگی دانشگاه یا حراست می گیریم.برای بچه های بسیج حدود یک ماه قبل از شروع دانشگاه جلسه توجیهی پیرامون موضوع ارتباط گیری در 3 سطح مختلف برگزار می کنیم. در روز ورود بچه های ورودی جدید دانشگاه یک ستاد استقبال تشکیل می دهیم و با بچه ها ارتباط می گیریم و کارهای چینش خوابگاه را بر اساس سه سطح ارتباط گیری ذکر شده برای بچه ها انجام می دهیم.با انجام این سطح بندی و همچنین چینش اتاق ها به دست ما، مشکلات قومیتی خوابگاه ها حل شدند. نحوه ی ارتباط گیری بعدی با بچه ها هم بر اساس همین چینش مشخص می شود.
اردوی راهیان نور دانشگاه ما بزرگ ترین اردوی کشور با تعداد 14 اتوبوس زائر است. همین مسئله سبب می شود تا در دانشگاه جوی ایجاد شود که دانشجویان ترغیب به حضور شوند. قبل از ثبت نام اردو حدود یک ماه کار فضاسازی داریم. تمام 14 دانشکده با یک محور تعیین شده توسط معاونت فرهنگی بسیج فضاسازی می شوند. در 3 خوابگاه دانشگاه هم هر کدام فضاسازی می شوند. محتوای کار دو سالی است که سبک زندگی شهدا است. با انتخاب محور کار، یک کتاب بر اساس همین موضوع تدوین می شود که در دو سال گذشته دو کتاب با نام ستاره های 1 و 2 تدوین و چاپ شد. نمایشگاهی هم که برپا می کنیم بر اساس همین محور است. علاوه بر نمایشگاه اصلی کارهای دیگری انجام می دهیم مثلا نمایشگاه عکس برگزار می کنیم. تمام فعالیت های هر دانشکده در طول سال تحصیلی روی این محور و موضوعی است که معاون فرهنگی بسیج برای اردوی راهیان تعیین می کند مثل نمایشگاه کتاب یا عکس یا نصب جملات شهدا و .... . بعد از اتمام کار فضاسازی، ثبت نام شروع می شود. از بین افرادی که در ستاد استقبال شناسایی کردیم، حدود 500 نفرشان برای اردو ثبت نام می کنند و باقی ظرفیت را با سایر دانشجویان غیر ورودی جدید پر می کنیم. برای ثبت نام افراد، بچه ها در خوابگاه سوئیت گردی می کنند و با بچه های خوابگاهی صحبت می کنند. با انتخاب نهایی افراد و پس از آن سایر دانشجویان دانشگاه هم ثبت نام می شوند. این نکته قابل ذکر است که تعداد قابل توجهی از ثبت نام های اردو در خوابگاه ها است.
برای انجام هر یک از کارهای اردو، کار را بر اساس نوع و جنس کار به معاونت مربوطه ی آن در بسیج می دهیم مثل پشتیبانی، فرهنگی، کرسی و ... . معاون فرهنگی بسیج در تیر ماه هدف اردو را مشخص می کند و پس از آن بر اساس محورهای مشخص شده هر سال یک کتاب تدوین می کنیم. در دو سال اخیر کتاب ستاره های 1 و 2 در مورد سبک زندگی شهدا تدوین شدند.پس از آن در مهر ماه محور اردو تعیین می شود.هر اتوبوس یک تیم فرهنگی شامل مسئول فرهنگی اتوبوس و 4 نفر نیرو است که 12 محور انتخاب شده را در طی اردو به زائرین باید منتقل کنند. از حدود دو ماه قبل از اردو به صورت هفتگی نشریه ای با نام زائرصفا در سطح دانشگاه توزیع می کنیم. در حین اردو به صورت روزانه ، نشریه می دهیم که شامل عکس و اخبار و حوادث اردو و مطالب طنز و مطالب مرتبط با موضوع سبک زندگی شهدا است. قبل از اردو در دانشگاه و حین اردو یک رادیو محلی راه می اندازیم که اسمش زائرنوا است. قبل از اردو هفته ای یک مرتبه در روز و ساعتی مشخص(ظهرها) در خیابان اصلی دانشگاه از طریق بلندگوهای دانشگاه زائرنوا را پخش می کنیم.در حین اردو هم هر روز در اتوبوس ها در زمان مشخصی زائرنوا را پخش می کنیم.زائر نوا را تقریبا می توان یک نشریه صوتی دانست. علاوه بر کارهای فوق هر ساله حدود 4 ماه قبل از برگزاری اردو در دانشگاه یک سری کار تصویربرداری انجام می دهیم.این فیلم های ضبط شده به همراه فیلم ها و کلیپ های دیگر تدوینی و یا موجود همگی توسط خود بچه ها گردآوری و تدوین می شود و به صورت یک فیلم یا مستند در می آید که اسمش زائرسیما است و به صورت تصویری قبل از اردو هر چهار روز یک مرتبه از تلویزیون بزرگ دانشگاه در زمان مشخصی پخش می شود.در حین اردو هم روزی یک مرتبه در اتوبوس ها و یک مرتبه هم شب ها در محل اسکان در منطقه پخش می شود.زائرسیمای حین اردو شامل فیلم ها و مستنداتی از خود اردو و وقایع روز های قبل اردو به همراه کلیپ و مستندات دیگر است.برای کارهای زائرسیما یک گروه مستندسازی متشکل از بچه های دانشجو تشکیل می دهیم که قبل از اردو برای آنها کلاس آموزشی برگزار می کنیم و قبل از اردو و حین اردو کار تدوین مستند را انجام می دهند.
یک گروه تبلیغات داریم که از 25 بهمن ماه فضاسازی دانشگاه را به صورت سخت و نرم آغاز می کنند.این گروه به دو دسته ی خواهران و برادران تقسیم می شود.
در اردوی ما معمولا بین 600 تا 800 نفر شرکت می کنند که دو سوم جمعیت از خواهران و باقی هم از برادران هستند.
تیم خواهران اردوی ما شامل 8 یا 9 اتوبوس به همراه دو ماشین سواری است.در هر اتوبوس یک برادر به عنوان رابط اتوبوس قرار می دهیم که شاید این فرد متاهل هم باشد ولی لزومی وجود ندارد. ماشین های سواری کل کار اجراییات را بر عهده دارد.یکی از ماشین ها برای تعیین مسیر حرکت و راهنمایی اتوبوس ها در منطقه و دیگری هم برای هماهنگی کارها و پیگیری اجراییات مربوط به اردوی خواهران است. خواهران در هر اتوبوسشان یک مسئول اجرایی و یک مسئول ارتباط برای انتقال درخواست ها و مشکلات خواهران به رابط برادر اتوبوس دارند.

- در اردو
یک گروه مدعوین هم داریم که کار دعوت ها را انجام می دهد. مدعوین اردوی ما به سه دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول راوی و سخنران هایی هستند که معمولا در منطقه حضور دارند و به صورت محلی برای روایتگری و سخنرانی به جمع اضافه می شوند و پس از اتمام کار از جمع ما جدا می شوند مثل حاج حسین یکتا. دسته دوم راوی ها و طلبه هایی هستند که در حین اردو کاملا همراه ما هستند و باید در اتوبوس ها برای بچه ها صحبت کنند و در هر اتوبوس ثابت هستند. دسته ی سوم مدعوین سیار هستند که در اتوبوس ها می چرخند و این دسته عمدتا از رزمنده های دوران دفاع مقدس هستند.
در حین سال با تمام مدعوین اتوبوس ها(همان طلبه ها و راوی هایی که در یک اتوبوس خاص حضور دارند) ارتباط داریم. این افراد معمولا در جریان کارهای بسیج هستند و از وضعیت بچه ها دارای اطلاع نسبی می باشند و بچه ها را عمدتا می شناسند و با آن ها کار می کنند. این مدعوین در حین اردو علایق و سلایق و یک سری از ویژگی های بچه ها را درمی آورند و برای هر کدام پرونده ای درست می کنند و به ما می دهند تا ما بدانیم که در بسیج با هر کدام از این بچه ها باید چطور رفتار کنیم و تعامل کاری داشته باشیم. تمام این مدعوین، بعد از اردو هر ماه یک مرتبه به خوابگاه می روند تا این ارتباط تداوم داشته باشد.
در کل اردو افرادی را می آوریم تا در مورد فلسفه ی جنگ صحبت کنند و سابقا در اردو در مورد مسائل نظامی جنگ صحبت می شد.در دو سال گذشته هم پایه صحبت ها بر مبنای مسائل نظامی جنگ بود.
این سبک دعوت از مدعوین سبب می شود تا افراد برجسته و صاحب نظر پایشان به دانشگاه باز شود و در آینده بتوانیم با آن ها کار کنیم.
برای توجیه راویان و طلبه ها و سخنرانان اردو، مسئول فرهنگی اردو یک مصاحبه ی تصویری انجام می دهد که در آن سوالات احتمالی دانشجویان و نکات ضروری و مهمی که باید برای آن ها مطرح شود را توضیح می دهد.این مصاحبه تصویری در قالب یک سی دی حاضر می شود و به همراه کتاب ولایت فقیه علامه مصباح و تعدادی جزوه حدود یک ماه قبل از اردو برای آن ها پست می شود و در اختیار مدعوین قرار می گیرد تا خوب توجیه شوند و دید کلی به کار داشته باشند.
بسته ی فرهنگی ما دو نوع است.نوع اول در حین ثبت نام داده می شود و شامل ویژه نامه نشریه زائرصفا که محتوای کل اردو را تبیین می کند و افراد را برای حضور در منطقه آماده می کند.علاوه بر نشریه، نرم افزار اردو که شامل تشریح مناطق و نیازهای دانشجو برای سفر و اطلاعات عمومی راهیان نور است.علاوه بر موارد فوق کتاب اردو که تدوین خود بچه ها است داده می شود. در دو سال گذشته کتاب ستاره های 1 و 2 داده می شود.نوع دوم بسته ی فرهنگی ای است که داخل اردو به بچه ها داده می شود.این بسته شامل چفیه و پلاک و سربند و جانماز و مهر و جای مهر و یک کتاب شاخص است.منظور از کتاب شاخص یکی از کتاب هایی است که از بیانات حضرت آقاست یا این که کتاب تقریظ شده توسط حضرت آقاست.این کتاب ها را با هماهنگی با نهاد استان برای تمام کاروان های راهیان نور بسیج های دانشجویی استان تهیه می کنیم.در این بسته یک برگه ی معرفی مناطق هم هست که به صورت روزانه و قبل از رسیدن به هر منطقه بین بچه ها توزیع می شود.
برای هر اتوبوس یک کتابخانه سیار داریم ولی نکته ای که هست، بچه ها اجازه دارند این کتاب هایی که در اتوبوس ها مطالعه می کنند را بعد از اردو هم با خودشان ببرند و در ایام تعطیلات عید مطالعه کنند و بعد از تعطیلات کتاب ها را بیاورند و به ما برگردانند.هدف ما از این کار این است که به یک بهانه ای آن ها را به سمت بسیج بکشانیم.
در حین اردو یک حلقه مرکزی زیر نظر علمای بزرگ حاضر در اردو و مدعوین همراه هر اتوبوس با موضوعات معرفتی و اخلاقی و تربیتی برگزار می شود هم در اتوبوس ها و هم یک حلقه شب ها در محل اسکان های منطقه. این حلقه ها هم برای خواهران و هم برای برادران برگزار می شود البته به صورت مجزا.
در هر اتوبوس یک قرآن داریم که صفحات آن از هم جدا می شوند و به صورت روزانه بچه ها هر کدامشان تعدادی از صفحات را می خوانند و در نتیجه تا پایان اردو چند دور ختم قرآن انجام می شود.
کار دیگری که می کنیم این است که یک عهدنامه درست می کنیم و در پایان اردو تمام بچه های هر اتوبوس آن را امضا می کنند و بر این اساس بچه ها حداقل به صورت هر ماه یک مرتبه دور هم جمع می شوند و برایشان جلسه اخلاق می گذاریم و مسئول اتوبوس های اردو به صورت پیامکی بچه های اتوبوس خودش را خبر می کند.
تمام فیلم ها و مستندهای اردو در قالب زائرسیما ارائه می شوند.این فیلم ها شامل معرفی مناطق، کلیپ، حوادث اردو، مصاحبه با زائرین و فیلم های طنز است.

- پس از اردو
بعد از اردو یک مراسم اختتامیه برگزار می کنیم و در این مراسم یک سی دی فیلم اردو و یک سی دی نرم افزار اردو را به بچه ها می دهیم.نرم افزار اردو شامل عکس های اردو و زائرصفاها،زائرنواها و زائرسیماها است.علاوه بر دو سی دی ذکر شده یک پوستر از شهید شاخص دارد یعنی همان شهیدی اردو با نام او برگزار می شود به بچه ها می دهیم.
بعد از برگزاری اردو و تعطیلات نوروز، در یک بازه ی زمانی بین 10 تا 15 اردیبهشت یک روز مراسم اختتامیه اردو برگزار می شود.در فاصله زمانی 17 فروردین تا 10 یا 15 اردیبهشت که یک بازه ی یک ماهه است، معاون آموزشی و معاون فرهنگی بسیج به صورت هفتگی و منظم اردوهای تفریحی یک روزه می برند.در این اردوها در پایان برنامه اردو یک راوی می آید و برای بچه ها صحبت می کند.این اردوها تا زمان برگزاری اختتامیه ادامه دارند.در مراسم اختتامیه هم زائرصفا ویژه نامه ای چاپ می کند و زائرسیما در سالن پخش می شود و زائرنوا هم به صورت زنده اجرا می شود. برای تداوم ارتباط با زائرین، چند راه را دنبال می کنیم مثل ارتباط پیامکی و یا راهکار دیگری به این شکل که به بچه ها منابع مطالعاتی می دهیم تا در تابستان راجع به موضوعات پیشنهادیمان(مثل دفاع مقدس و ...) مطالعه کنند. در سایت بسیج دانشگاهخاطرات بچه ها،مباحث اردو، فیلم ها و عکس ها هست.
در پایان کار هم نهایتا یک نمایشگاه عکس ، از عکس های اردو برگزار می شود که قبل از برگزاری در دانشگاه فراخوان می دهیم و خیلی هم جواب داد.

- برای اردو
برای حوادث غیرمترقبه من جمله بیماری ها یک آمبولانس با خودمان می بریم که یک دکتر در این آمبولانس مستقر است. سه نفر پرستار خانم هم همراه خواهران می آید. آمبولانس برای دو کاروان مشترک است ولی در 80 درصد مواقع همراه کاروان خواهران است چون بیشتر مشکلات هم در سمت خواهران ایجاد می شود.
برای تامین مالی اردو از هر دانشجو نهایتا 15 الی 20 تومان می گیریم که با تخفیفی که به ورودی جدیدها می دهیم این مبلغ به 8-9 تومان می رسد.خود دانشگاه هم دو سوم هزینه کل اردو را می پردازد و برای یک سوم باقی مانده از کل استان و سازمان هایی مثل فرمانداری و استانداری و.... کمک می گیریم.


تصاویر تجربه اردوی راهیان نور دانشگاه تبریز
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی راهیان نور دانشگاه تبریز"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.