هیئات دانشجویی دانشگاه زنجان


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
زنجان
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

در دانشگاه ما دو هیئت وجود داشت که هر دو زیر نظر معاونت فرهنگی دانشگاه بودند ولی به این دلیل که چند مرتبه ای این هیئت ها سخنران نامناسب دعوت کردند و مشکل ایجاد شد لذا طرحی دادیم تا کارهای محتوایی هیئت ها و همچنین تایید برنامه ها زیر نظر نهاد رهبری دانشگاه باشد و پشتیبانی مالی توسط معاونت فرهنگی انجام شود که نهایتا یکی از دو هیئت کاملا زیر نظر نهاد قرار گرفت و دیگری با نام هیئت مکتب الزهرا (س) زیرمجموعه ی بسیج قرار گرفت


*جزئیات فعالیت:

. مراسم های محرم و فاطمیه دانشگاه به صورت مشترک بین این دو هیئت برگزار می شود به نحوی که نصف روزها را هیئت مکتب الزهرا(س) و نیمه ی دیگر را هیئت زیرمجموعه ی نهاد رهبری دانشگاه برگزار می کند. چون هیئت ما در دانشگاه برگزار می شود و مخاطب ما عمدتا دانشجو و یا استاد است لذا باید دانشجویی باشد و اینطور نتیجه مطلوب تری هم به دست می آید چون که نگاه کارمندی نهاد رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه برای این کار مناسب نیست. از آنجایی که یکی از هیئت ها زیرمجموعه ی ما محسوب می شود لذا تلاش می کنیم تا شاخصه های یک هیئت تراز انقلاب را داده باشد و به این دلیل هیئت ما محدود به عزاداری نمی شود.کارهایی از جنس یادواره های شهدا، بصیرت بخشی سیاسی، جذب نیرو و ....از شاخصه ها و تجربیات هیئت ماست. با توجه به این که در دانشگاه تعداد زیادی تشکل ارزشی داریم، به نحوی کار می کنیم که هیئتمان محوری برای دور هم جمع شدن بچه حزب اللهی های دانشگاه باشد. . سیستم هیئت هم برای خودش تشکیلات دارد ولی نه به صورت خشک و اداری بلکه در عین ساختارمندی، رفاقتی است. حلقه ی اصلی مسئولین هیئت 5- 6 نفری هستند که در طرح های سازنده مثل طرح ولایت شرکت کرده اند، و این افراد را مسئول هیئت انتخاب می کند. خود مسئول هیئت هم توسط مسئول بسیج انتخاب می شود.

هیئت مکتب الزهرا(س) با محوریت وحدت میان تشکل ها، جذب نیرو به بسیج و سایر تشکل ها، جمع شدن منظم بچه حزب اللهی های دانشگاه برگزار می شود. هیئت مکتب الزهرا، هر هفته دوشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشا در محل مسجد دانشگاه برگزار می شود. تبلیغات مراسم هفتگی را در سطح دانشگاه نصب می کنیم. روال اجرای مراسم اینگونه است که در ابتدا قرائت قرآن و سپس زیارت عاشورا داریم و بعد از آن سخنرانی و مداحی داریم. زمانی که به ایام برگزاری اردوی راهیان نور نزدیک می شویم، برای هیئت هفتگی از سخنرانانی دعوت می کنیم که بتوانند روایتگری هم بکنند. علاوه بر اهدافی قبلا ذکر کردیم و فارغ از هرگونه مسئله تشکیلاتی، وقتی که بچه حزب اللهی های دانشگاه به طور منظم(به لحاظ زمانی) دور هم جمع می شوند و یک جمع منسجم را شکل می دهند، می توانستیم برای موضوعی که در سطح دانشگاه و یا استان مطرح می شود جریان سازی کنیم و این جریان سازی از داخل همین هیئت هفتگی آغاز می کردیم. برای نمونه، موضوعی که تا کنون پیش آمده که برای آنها کار کردیم و در هیئت برای آن ها جریانی به راه انداختیم امربه معروف و نهی از منکر و.... بوده است. این هیئت هفتگی همان جایی است که انگیزه جمع حزب اللهی دانشگاه برای انجام کارهای فرهنگی تقویت می شود. در این مراسم حضور برای تمام دانشگاهیان آزاد است و برای تبلیغات تراکت و پوستر در سطح دانشگاه نصب می کنیم و به تمام دانشگاه پیامک ارسال می کنیم.

در ویژه برنامه های خاص اگر سطح برنامه مان خیلی بالا باشد و مراسم را بزرگ و با حضور سخنران و مداح مطرح برگزار کنیم آنگاه در سطح شهر هم تبلیغات می کنیم. چون دانشگاه ما بیرون از شهر قرار دارد به این دلیل نمی توانیم برای تمام مراسم ها در سطح شهر تبلیغ کنیم و این جلسات را با حضور مردم شهر برگزار کنیم بنابراین اکثر مراسم ها درون دانشگاهی و ویژه مراسم ها را علاوه بر جمع دانشگاهی برای مردم شهر هم برنامه ریزی می کنیم. کار دیگری که انجام می شود این است که برای پرشورتر برگزار شدن مراسم ها، هر دو هفته یک بار تمام بسیج دانشجویی های دانشگاه های استان در هیئت ما شرکت می کنند. برای این منظور، برای آن ها از دانشگاه ها و خوابگاه هایشان سرویس می گذاریم تا رفت و برگشت آن ها راحت تر انجام پذیرد. این حضور جمعی باعث رفاقت بیشتر و شکل گیری همکاری و تعامل گسترده تری در کارهای بین دانشگاه های استان می شود.


*شیوه‌های تبلیغات:

جذب در سیستم هیئت به این صورت است که، چون هیئت زیرمجموعه بسیج است ، افراد با ورود به هیئت جذب به بسیج می شوند و چون تعامل با سایر تشکل های دانشگاه برای ما یک هدف مهم است، بعضی از افراد جذب شده به بسیج را به سایر تشکل ها می فرستیم تا عضوی و نیرویی از بدنه ی آن تشکل ها شوند. کادر اجرایی هیئت از کسانی انتخاب می شود که در هیئت حضور پیدا می کنند یعنی این امر یک حداقل محسوب می شود. کارهای اساسی هیئت را قدیمی های بسیج انجام می دهند. علاوه بر این ها در اردوی راهیان نور هم کادرسازی انجام می شود


تصاویر تجربه هیئات دانشجویی دانشگاه زنجان
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.