ندای شهدا


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
سیستان و بلوچستان
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

- هدف و رویکردهای اردو
ما از این اردو به شدت برای وحدت استفاده می کنیم.این اردو پتانسیل خوبی به عنوان نقطه مشترک میان شیعه و سنی در اسلام در مناطق جنگی است و ما تمام تلاشمان را می کنیم تا از این پتانسیل استفاده کنیم. برای این هدف با راوی ها صحبت می کنیم تا سخنانشان پیرامون اشتراکات باشد و این که هشت سال دفاع مقدس چگونه می تواند اهل سنت را به انقلاب نزدیک کند.
در اردوی راهیان نور دانشگاه ما اولویت حضور با اهل تسنن و بومی های منطقه است البته بدون هیچ گونه فیلترینگی.عموما تعداد بچه های اهل تسنن که در اردو شرکت می کنند زیاد است. برای ما تجربه شده است که هر دانشجوی اهل تسننی که در اردوی راهیان نور شرکت کند باید جزء بدنه بسیج شود و به او مسئولیت بدهیم و در دانشگاه رها نشود.حتی مسئولیت هایی که به آن ها می دهیم می تواند مسئولیت های مهم مثل مسئول کرسی ها و.... باشد چه برای برادران چه خواهران که ما این کار را انجام داده ایم.


- پیش از اردو
اردوی ما در بازه ی 17 تا 25 اسفند ماه برگزار می شود.
برای فضاسازی، قسمتی از دانشگاه را به کمک ساخت سنگر و تابوت شهدا و چادر جنگی دکور می زنیم و در سطح دانشگاه بنرهای مفهومی راجع به ارزش شهدا نصب می کنیم. در محل ثبت نام که قسمتی از همان محل فضاسازی شده است، صوت های قدیمی جنگی و کلیپ ها و عکس های اردوهای قبلی را پخش می کنیم. همان گونه که گفته شد ثبت نام در سنگر ساخته شده انجام می شود.علاوه بر راهکار فوق ، ثبت نام اینترنتی در سایت هم انجام می شود.
به لحاظ جمعیتی، تعداد 7 دستگاه اتوبوس را می بریم که 3 اتوبوس برادران و 4 اتوبوس خواهران هستند.اردوی برادران و خواهران کاملا همزمان و مشترک برگزار می شود و زمان رفت و برگشت هم یکسان است.دلیل این مسئله دوری مسافت دانشگاه تا مناطق است.به دلیل مسافت ها و مشکلات مربوط به حمل و نقل، رفت و برگشت به منطقه و دانشگاه با اتوبوس است. گفتنی است که فاصله زمانی بین دانشگاه تا منطقه در حدود 30 ساعت است.
برای پیگیری کارهای خواهران، هر کدام از اتوبوس های خواهران یک مسئول برادر دارد و تمام هماهنگی های هر اتوبوس با اوست و تمام تلاش ما این است که آن شخص متاهل باشد و همچنین خانمش هم در اردو شرکت کند.

- در اردو
برای راوی و روحانی اینقدر کمبود داریم که هر چیزی که دم دست باشد انتخاب می کنیم و با خودمان می بریم مگر اینکه گزینه انتخابی خیلی پرت و شوت باشد.(ما تمام اردوهای دانشگاه های استان را همزمان و هماهنگ با هم می بریم که مجموعا تعداد 22 اتوبوس می شود.)
بسته ی فرهنگی اردو شامل مهر و جای مهر و چفیه و پلاک و تی شرت شهدا و سررسید شهدای گمنام و کتاب فانوس زائر به همراه یک عدد کیف جنگی است برای برادران با رعایت این نکته که برای بچه های اهل تسنن مهر و جای مهر نمی دهیم.برای خواهران هم همین پبسته داده می شود به علاوه یک جفت ساق دست که به آن اضافه می شود. امسال در بسته فرهنگی اردو سی دی بازی ((ندای شهدا)) که ساخت بسیج دانشجویی استان با موضوع فعالیت های تروریستی عبدالمالک ریگی بود، هم در آن قرار داده شده بود.
پخش فیلم و مستند در اردوی ما بیشتر در اتوبوس ها و و با موضوعاتی مثل مهجور ماندن شهدا و یا جنگی که بود،جنگی که هست پخش می شود. فیلم های از کرخه تا راین و 1359 و همچنین کلیپ های مختلف را پخش می کنیم.
نشریه اردویمان یک شماره چاپ می شود شامل وصیت های شهدا و معرفی مناطق عملیاتی و خود عملیات ها ولی در طی اردو هم مکتوبات روزانه شامل اتفاقات روزانه و وقایع روز قبل و خاطرات و مطالب شهدایی است.
ما در اردویمان کتابخانه سیار نداریم.
در اتوبوس ها و محل اسکان شب ها در منطقه حلقه های با موضوعات مختلف من جمله مباحث سیاسی روز یا موضوعات جنگی و رابطه ی آن با انقلاب و .... برگزار می شوند.
برای فضاسازی اتوبوس ها داخل آن ها با عکس شهدا و پلاک و چفیه و سربند فضاسازی می شوند.به علاوه اینکه پشت اتوبوس ها بنر ((می رویم تا خط امام بماند )) نصب می شود.


- برای اردو
برای هماهنگی اسکان ها سعی می کنیم که با سپاه استان هماهنگ کنیم و سپاه استان معمولا اسکان های خوبی در اختیار ما قرار می دهد به جز خرمشهر که اسکان های خرمشهر سازمان بهتر از اسکان هایی است که سپاه استان در اختیارمان قرار می دهد.در خرمشهر چون برخی از اسکان های تحت اختیار سازمان بیمارستان های قدیمی هستند و به صورت زیبایی فضاسازی شده اند ترجیح می دهیم با سازمان قرارداد ببندیم.
غذاها را یا از محل اسکان یا از محل هایی که سپاه معرفی کرده است می گیریم.
مشکل عمده ی ما در تمام اردوها یا اسکان است و یا غذا که اسکان ها معمولا ناهماهنگ و بی نظم هستند و غذاها هم معمولا بی کیفیت هستند.
برای حوادث غیرمترقبه و احتمالا بیماری ها در هر اتوبوس یک نفر را داریم که دوره های هلال احمر را گذرانده و در هر اتوبوس یک جعبه کمک های اولیه هست.همچنین یک ماشین پشتیبانی برای حمل و نقل احتمالی بیماران داریم.
برای تامین مالی اردو از هر نفر حدود 15 تا 20 تومان می گیریم برای این که مطمئن شویم که در اردو شرکت می کنند و در حین اردو کارهایی مثل قرعه کشی کربلا و مشهد داریم و این قرعه کشی معمولا در روز آخر اردو که در شلمچه است در هنگام غروب انجام می دهیم.این زمان تقریبا آخر اردو است و برای این قرعه کشی در آن موقع انجام می شود که خاطره انگیزتر و جالب تر است. برای تامین سایر هزینه ها از دانشگاه به ازای هر نفر حدود 30-40 تومان می گیریم. بیشترین هزینه ی ما مربوط به اتوبوس هاست به همین دلیل برای اتوبوس ها با جوان سیر قرارداد می بندیم که 50 درصد تخفیف می دهد.


راهیان نور اهل سنت آیا این محصول را پسندیدید؟
تصاویر تجربه ندای شهدا
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.