انتشار نشریه سیاست اسلامی دانشگاه قم


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
قم
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

دو نشریه داریم، یکی"سیاست اسلامی"و دیگری هم که تا الآن دو نسخه درآمده است، برای اردو جهادی ا­ست و روی سبک زندگی جهادی کار می­کند. نشریۀ بچه­ های جهادی، مخاطب عام ندارد. مخاطب نشریه سیاست اسلامی عام است و رویکرد آن که البته به سلیقۀ سردبیر وابسته است، در سال قبل بیشتر فرهنگی بود. چند ویژه ­نامه هم داشتیم، برای روز 20فروردین که روز انرژی هسته­ ای است، ویژه­ نامۀ هنررا داشتیم، برای فاطمیه و جشنواره فجر هم ویژه ­نامه داشتیم.


*جزئیات فعالیت:

نشریۀ "سیاست اسلامی" سال گذشته در بین نشریات بسیج دانشجوئی به عنوان نشریه برتر انتخاب شد. برای همین سال قبل یک جلسه هم­ اندیشی نشریات برگزار کردیم که با توجه به مادر بودن دانشگاه در استان قم، از دانشگاه­های استان (مفید و آزاد قم) دعوت کردیم، اما نیامدند، در صورتی که بچه‎های دانشگاه­های شریف و امام صادقعآمدند.
سال گذشته برای اولین بار، رویکرد محتوایی در نشریه، به صورت سلسله مباحث بود، یعنی 6 تا موضوع داشتیم و هر موضوعی 6،5 هفته به صورت متوالی مورد بحث قرار می­گرفت. موضوعات هم در مورد مسائل کلان کشوری بود و یکی از ضعف­های نشریۀ ما کم کار کردن روی فضای داخل دانشگاه بود. یعنی تیمی که برای کار روی فضای دانشگاه بسته بودیم، خیلی ضعیف کار می­کرد و این به ضرر نشریه تمام می­شد.
در انتخاب موضوعات، سازوکار مشخصی وجود ندارد، بیشتر سردبیر تصمیم می­گیرد. از طرفی چون سلسله­وار مباحث ارائه می­شد، نیاز به انسجام محتوا می‎داشتیم، برای همین هر موضوع را با یک نفر می­بستیم و تمام مقالات موضوع را می­نوشتند. موضوعات هم در همان سطح کلان بود، مانندمحور شرارت در منطقه،ریشه­های اختلاف مسئولین در جمهوری اسلامی: نوع نگاه­ها. یک موضوع قرآنی داشتیم با موضوعروح و نفس از نگاه قرآن.موضوع فرهنگی دیگری که داشتیم،آسیب­شناسی فرهنگیبود.
نشریه، هفته­نامه یا دوهفته­نامه منتشر می­شد.

برای نشریه صفحه­بند هم داشتیم که نظارت بر کار صفحه­بندی، را سردبیر انجام می­داد. کارهای نشریه را سردبیر پیگیری می­کند، برای همین خیلی از سردبیر وقت می­گرفت.
نشریۀ ما یک برگۀB3است که از وسط تا می­خورد و چهار برگB4دیده می­شد. صفحۀ اول را به مسائل روز و اخبار "دیگه چه خبر؟" اختصاص داده بودیم. صفحه دوم، سیاسی بود، صفحۀ سوم، فرهنگی بود و صفحۀ چهارم، دانشگاه بود.


*نقاط ضعف:

یکی از مشکلات دو سال قبل، کم­بودن تعداد نویسندگان نشریه بود، ما نهایتاً 6 نفر در تحریریه داشتیم، اما سال قبل فضا بهتر شد و تیم تحریریه به حدود 25 نفر رسید و با تیم اجرائی، بچه­های دخیل در نشریه حدود 30 نفر می­شدند. برای کارهای پخش، 6نفر داشتیم، که کارشان چاپ و توزیع بود. در دانشگاه و خوابگاه و ... .


تصاویر تجربه انتشار نشریه سیاست اسلامی دانشگاه قم
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "انتشار نشریه سیاست اسلامی دانشگاه قم"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.