انتشارنشریه علمی بسامد دانشگاه تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تهران
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

برای اینکه نشان دهیم در فضای دانشگاه بسیج وجود دارد، نیاز بود تا یک سری حرفهای معمولی بیان شود و از حرفهای تند سیاسی که احتمال برخوردهایی را به دنبال داشت پرهیز شود. لذا در کنار فعالیتهای سیاسی ای که میکردیم و کارهای برد و... تصمیم گرفتیم تا یک نشریه علمی- فرهنگی راه اندازی کرده و در آن مشکلات صنعت و دانشگاه و علی الخصوص مسائل صنفی دانشجویان را پیگیری کنیم. این بستری برای همراهی بچه ها با بسیج و حتی کارهای دیگری غیر از کار نشریاتی می شد.


*ایده های فعالیت:

به عبارتی کار نشریه بسامد در کنار کارهای دیگر بسیج دانشکده، یک خاصیت ویژه داشت و آن این بود که ارتباط ما را با کل فضای دانشکده بر قرار می کرد. ما از هر شماره به اساتید و آزمایشگاه ها هم یک نسخه می دادیم. بازخورد خوبی هم از اساتید داشتیم و مثلا یکی از اساتید در یکی از مصاحبه هایشان بازخورد خوبی داده بودند.
یا به عنوان مثال یک بار یکی از اساتید به صورت خود جوش یکی از مقالات نشریه را کپی کرده و در جعبه نامه های تمام اساتید قرار داده بود.


*جزئیات فعالیت:

شروع کار نشریه از فروردین 90 بودما در هر ترم حدود 2 تا 3 شماره از نشریه را چاپ می کردیم.به طور معمول 8 صفحه به چاپ می رسید. روی مسایل مختلف علمی کار می کردیم که حدود 50 درصد نیروی بسیج دانشکده بر روی آن متمرکز بود.
نشریه دارای سردبیر، مدیر مسئول و ویراستار بودوچند دسته مطالب داشتیم: یادداشت، مصاحبه، گزارش و...
نقش مدیر مسئول بیشتر نقش حمایتی و به عنوان پشتوانه برای مطالب بود.
خیلی از مطالب مان را از مطالبی که اساتید سر کلاس بیان می کردند استخراج می کردیم و ایده مصاحبه ها هم به همین نحو ایجاد می شد. برای مثال اگر استادی در مورد اهمیت طرح هدف مندی یارانه ها در کلاس صحبت می کرد ما پس از کلاس به سراغش می رفتیم و مصاحبه ای در این مورد از او تهیه می کردیم. یا مثلا در مورد بازگشت افرادی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند.
مصاحبه ها را چند نفره می رفتند و ضبط می کردند، بعضا هم مصاحبه به صورت اینترنتی بود که متن سوالات برای مصاحبه شونده ارسال می شد و وی پس از پاسخگویی آن ها را برای ما ارسال می کرد. یادداشت ها هم در مورد موضوعات تعیین شده نگارش می یافت. مصاحبه گرها باید از مصاحبه شونده عکس می گرفتند و در گزارشها هم از محل گزارش گیری عکس تهیه می شد. هم نویسنده مطلب و هم سردبیر در انتخاب عکسها مؤثر بودند.
برای تربیت نیرو، هنگامی که برای مصاحبه می رفتیم ( مثلا مصاحبه با اساتید) در گروه های سه یا چهار نفره می رفتیم که از این بین 2 نفر ورودی جدید بودند.
همچنین قسمتی در نشریه تحت عنوان «معرفی کتاب» بود که غالبا این کار بر عهده ورودی های جدید بود.
ابتدای کار یک سری موضوع از طرف سردبیر پیشنهاد می شد و بعد در موردشان بحث و تبادل نظر می شدو بعد از جمع بندی اولیه یک موضوع به عنوان موضوع اصلی نشریه انتخاب می شد. بعد یکی دو جلسه برای روند کار بر روی آن موضوع بحث می شد وموضوعات طی روال همان پیشنهادها پیش می رفت مگر اینکه موضوع خاصی پیش بیاید.
یک مرتبه روی موضوع تکراری بودن سوالات یکی از اساتید کار کرده بودیم، بعد از چاپ نشریه، استاد مذکور سر کلاس اعلام کرده بود که دیگر سوال تکراری نخواهد داد.
در صفحه آخر معمولا در انتهای صفحه یک بخش تحت عنوان راه داشتیم که در آنجا جملات زیبایی از اساتید، دکتر حسابی، شهید چمران و... می زدیم. بعد از آن هم یک جمله از آقا یا امام بود ولی بدون نام، بلکه با امضا. افراد وقتی می خواندند، بدون اینکه بدانند این جملات از کیست، جذب بیان می شدند. این صفحه خودش خیلی بازخورد خوبی داشت.
یکی از مسایل دیگری هم که پیگیری می کردیم افزایش امید در فضای علمی بود.برای این کار با افراد موفقی که هم رشته ما بودند و بعد از تحصیلات در فضای کشور کارهای بزرگی را انجام دهندمصاحبه می کردیمکه در شکستن فضای تمایل به خروج از کشور برای تحصیل و افزایش روحیه خودباوری بسیار مؤثر بود.
نشریه ما در فضای فرهنگی هم تاثیرگذار بود. برای مثال یک بار یک جشن مبتذل با موضوع معرفی «ترین های »دختر و پسر دانشگاه برگزار می شد. پس از انعکاس مناسب و کار کردن روی این موضوع در نشریه، جشن مذکور کنسل شد. لذا نشریه در فضای فرهنگی هم تاثیرگذار بود ولی در فضای سیاسی وارد نمی شدیم.
اغلب اوقات چون نشریه به صورت گاهنامه بود، سقف زمانی برای آن نداشتیم به جز موارد خاصی مثل نشریه ورودی جدیدها و معمولا از 10 تا 15 موضوع مطرح شده در اول سال به حدود 5 تا 6 مورد می رسیدیم.
مطالب ارسالی توسط سردبیر تایید می شد و در نهایت توسط مدیر مسئول هم بازخوانی می شد.
یک نفر مسئول ویرایش مطالب پیش از چاپ بود
صفحه بندی زمانی که حدود 90 درصد از مطالب آماده بود، آغاز می شد.
کار صفحه بندی با نرم افزارIn design توسط سردبیر انجام می شد. چون قالب صفحه بندی از پیش آماده بود لذا زمان زیادی برای صفحه بندی صرف نمی شد.
یک سری مطالب اضافه هم تهیه می شد که اگر صفحه بند در طی فرآیند بستن نشریه، جا اضافه آورد از آن ها استفاده نماید.
در تمام شماره ها تنها یک مورد اشتباه ویراستاری داشتیم. غلط املائی، اشتباه تایپی و اشتباه تصویری هم نداشتیم. نظم و ترتیب نشریه برای ما خیلی مهم بود.
کار چاپ بر عهده فرد خاصی نبود و هر کس وقت داشت این کار را بر عهده می گرفت.


مدنظرمان این بود که کار نشریه بسیج خیلی قوی و منظم انجام شود تا در دیگران رغبت ایجاد کند تا خودشان هم به ما بپیوندند. صفحه بندی خوب با تصاویر مناسب و ساختاری شکیل در این مورد بسیار حائز اهمیت است.
نگاهی که ما به عنوان بسیجی به کار علمی داریم متفاوت با انجمن علمی است. ما فقط دنبال برگزاری یک سری کلاس نیستیم بلکه حل مشکلات آموزشی و صنعتی مدنظرمان است و در انجام این مهم، نشریه علمی بسیار مؤثر است.


*نقاط ضعف:

یکی از ضعف ها این بود که در مورد مسائلی مثل کارآموزی یک شماره کار کردیم ولی دیگر سراغش نرفتیم تا ببینیم نتیجه اش چه شد.


*نتایج و پیامد‌ها:

خب یک عده از دانشجوها که حاضر به همکاری با بسیج نبودند، در فضای نشریه بسامد شروع به فعالیت کردند. و بستر مناسبی شد تا افرادی که تمایل به کار نشریاتی دارند جذب شوند.


*شیوه‌های تبلیغات:

برای توزیع یک سری با جلد رنگی را به اساتید و آزمایشگاه ها می دادیم. برای ورودی های جدید هم به در کلاس ها رفته و بینشان به صورت رایگان توزیع می کردیم. الباقی را در محوطه دانشکده قرار داده و در کنارش یک صندوق قرار می دادیم.یک سوم هزینه چاپ را دانشکده و الباقی را خود بسیج تقبل می کرد.
پخش اینترنتی از طریق یک وبلاگ و یک صفحه فیس بوک انجام می گرفت
یک شماره پیامک برای بازخورد گیری داشتیم. البته میزان بازخوردگیری از این طریق بسیار کم بود.


تصاویر تجربه انتشارنشریه علمی بسامد دانشگاه تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  • مدیر کالک: ممنون از تجربه تان پاسخ
  • rima21: کاش نمونه ای از نشریاتتون رو اینجا قرار میدادید پاسخ
ارسال


"انتشارنشریه علمی بسامد دانشگاه تهران"
اشتراک گذاری در:
کپی لینک ارسال ایمیل
گوگل پلاس شبکه افسران
تلگرام
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.