اردوی یک روزه راهیان نور به محل روستای دُرُخش


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
بیرجند
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

مسئول محترم واحد خواهران که حقا بسیار دقیق و عالی فعالیت کردند آمدند جای من و گفتند که یکی از تشکل ها که حالا اسم نمی برم برای خانم ها اقدام به برگزاری اردو کرده است ولی متاسفانه کسی از نحوه برگزاری آن راضی نبوده چرا که درآن  اردو اقدام به برگزاری چندین کلاس طرح صالحین کرده اند، و تا آنجا که من اطلاع دارم برگزاری این کلاس ها از قبل اطلاع رسانی نشده بود و لذا دانشجو ها  به خیال یک اردوی تفریحی بودند ولی وقتی شرکت کردند متوجه شده اند که قضیه چیز دیگریست و این امر سبب نارضایتی خیلی ها شده بود.

فکر می کنم همه شما  با من هم نظر باشید که برگزاری یک اردو برای آقایان تقریبا ساده است چون میشود برای آنها ، حتی در فضای باز برنامه برگزار کرد، نظیر فوتبال و... اما برای خانم ها در یک فضای باز چنین امکانی وجود ندارد، اما به خواست خدای متعال ما در اینجا یک شیوه برگزاری اردوی حلال و مهیج را به شما یاد می دهیم.

قبل از توضیح جزئیاتِ اردو لازم می دانم یک تذکر جدی بدهم و اثن اینکه برگزاری اردو آن هم برای خانم ها کار هر کسی نیست، شرایط  و ضوابط خاصی دارد، تیم های مختلفی لازم دارد، از تیمِ امنیتی گرفته تا حفاظت، پشتیبانی و حتی مامور مخفی، مسئولین مربوطه باید از درجه ایمان خوبی برخوردار باشند  و حتی از افراد متاهل در اردو استفاده شود.

این را هم بگویم که در هنگام برگزاری اردو واحد برادران فقط کار تیم حفاظت، امنیت و تدارکات را بر عهده داشتند و اجرا فقط  بر عهده مسئولین واحد خواهران بود، البته کار فکری برنامه کاملا مشترک  انجام شده بود، مامورین مخفی هم از خود خواهران شرکت کننده انتخاب شده بودند، انتخاب این افراد تنها در جهت حفاظت بیشتر از خود خواهران بود.

این اردو از طرف کانون دفاع مقدس بسیج دانشجویی و با همکاری امور فرهنگی دانشگاه  برنامه ریزی و اجرا شد  البته کمک امور فرهنگی فقط از لحاظ مالی بود که حقیقتا ما را خیلی اذیت کردند که البته اگر این چیزها  نباشد ما تعجب می کنیم .

حدود چهل روز کار فکری آن طول کشید و در این مدت واحد برادران و خواهران کاملا هماهنگ و پابه پای هم فعالیت کردند.

از مکان اردو شروع کنم :

محل برگزاری روستای درخش بود، 60 کیلومتری بیرجند، محلی که هم مسجد بود و هم حسینیه، هم در آن چند شهید گمنام دفن بودند و هم پشت مسجد یک بوستان بود.

زمان برگزاری اردو جمعه 16 آذر ماه، همزمان با روز دانشجو بود، از صبح ساعت 7:30 الی نماز مغرب

تقریبا برای تمامی ساعتها برنامه ریزی دقیقی انجام داده بودیم به این معنا که می دانستیم در هر ساعتی  باید چه کاری انجام بدیم، حتی ساعت حرکت و بازگشت از قبل مشخص بود که تقریبا در همان زمان مشخص شده حرکت رفت و برگشت انجام شد.

طوری برنامه ریزی کرده بودیم که باید هنگام حرکت، خواهران را از چند خوابگاه سوار می کردیم لذا به مسئول هر خوابگاه یک ساعتی  را اعلا م کردیم تا ان شاا... در همان وقت آماده باشند (تا وقت هر کسی محترم شمرده شود )

یک نکته مهم:

شما باید خیلی دقیق، منظم و با کیفیت برنامه ریزی کنید؛ البته باید این را بدانید که هر چه قدر دقیق برنامه ریزی کنید باز هم احتمال دارد در یک جایی، اجرای برنامه برخلاف آنچه شما انتظار دارید پیش برود، خوب در این مواقع به مهارت مدیریت بحران شما برمی گرده که چه طور شرایط را کنترل کنید.

 خوب حالا از بر نامه هایی که در طول  اردو  اجرا کردیم  بگویم (اجرا بر عهده خواهران گرامی بود)

حدود ساعت 9 به دُرُخش رسیدیم، پس از صرف صبحانه برنامه ها  توسط مسئول محترم واحد خواهران اعلام شد .

این را بگویم که از اول  تا آخر برنامه، همه را آزاد گذاشته بودیم اما برنامه ها را طوری قرار داده بودیم که دانشجوها  ترغیب می شدند در برنامه های ما شرکت کنند و اگر کسی هم شرکت نمی کرد باز هم برایش برنامه داشتیم که ان شاا...  توضیح خواهم داد.

اولین برنامه ای که در داخل مسجد اجرا شد یک برنامه ویژه واحد خواهران بود .

بخش کلیپ های طنز به وسیله ویدیو پروژکتور به مدت 20 دقیقه (کلیپ ها از قبل گزینش شده بود)

یک خطاط  با برگه های آچار طراحی شده با خودمان برده بودیم تا اگر کسی جمله ای داشت برایش خطاطی کند و تحویل بده ، فقط همین قدر بگویم که ان قدر این برنامه گرفت که برگه کم آوردیم و شرکت کننده ها از نبودن کاغذ اعتراض کردند.

یک عکاس با دوربین حرفه ای با خودمان برده بودیم که اگر کسی تمایل داشت ، ازاو عکس گرفته شود و بعدا بهش تحویل بدهیم.

این برنامه ها تا هنگام نماز ظهر طول کشید ، هنگام نماز خودم به عنوان امام جماعت ایستادم و نماز را بدون مستحبات خواندم. این خیلی مهم است که در نماز با مستحبات اضافی کسی را گرو نگیریم.

بعد از نماز به مدت بیست دقیقه روایتگری جناب آقای غفاری را داشتیم (از راویان خوب بیرجند) فکر کنم از قبل به ایشان گفته بودم که از خاطرات جالب جبهه حرف بزنند و در لابه لای آنها درس های اخلاقی بدهند.

بعد از روایتگری هم از مداح محترممان خواستیم یک زیارت عاشورا بخواند البته بدون هیچ گونه روضه ای ، اول قبول نمی کرد ولی مجبور بود به حرف مسئولش گوش کند ؛ خدا خیرش بدهد چون این کار را انجام داد.

بعد از زیارت عاشورا و چند دقیقه استراحت برنامه مسابقه شعر طنز دانشجویی آغاز شد .

ما با خودمان چند تا شعر و متن برده بودیم که اگر کسی از شرکت کننده ها شعر نداشت خود مسئولین برنامه را اجرا کنند.

تعدادی کتاب با انواع موضوعات شهدایی، ازدواج و ... با خودمان برده بودیم  تا اگر کسی در طول سفر خواست مطالعه کند این امکان برایش فراهم باشد و حتی اگر خواست در خوابگاه مطالعه کند به او امانت می دادیم.

بعد از اجرای مسابقه و اهدای جوایز، ناهار دادیم و بعد از کمی استراحت برگشتیم.

در هنگام بازگشت هم در یک منطقه ای ایستادیم و به همه پفک دادیم و حقیقتا چه قدر با این حرکت خوشحال شدند.

در اتوبوس هم دو نوع شکلات پخش کردیم ، یک نوع صلواتی بود که بر روی هر شکلات یک تعداد صلوات نوشته شده بود (حداکثر 10 صلوات) و یک نوع شکلات هم بدون صلوات بود که هر شخصی هر کدام را دوست داشت برمی داشت، این کار یعنی عدم اجبار .

حالا برویم سراغ مشکلات پیش رو و کارهایی مهمی که باید  در اردو انجام شود:

هر کسی دوست دارد یک فعالیتی داشته باشد لذا سعی کنید برای همه برنامه داشته باشید و اگرکسی نخواست در برنامه های شما شرکت کند اجبارش نکنید؛ حتی برای نماز جماعت.

چون انسان ها به پیاده روی علاقه دارند مسئولین  باید حواسشان باشد که اگر کسی به اطراف ِ مکان اردو رفتند برای آنها اتفاقی نیافتد. یک جایی که مامورین مخفی لازم هستند در همین مکانهاست. (هویت و حضور مامورین مخفی در اردو و بعد از آن به هیچ عنوان نباید فاش بشود)

از قبل باید مکان و مسیر را بررسی کنید تا کسی گمراه نشود . (مخصوصا راننده ها) یا این که از قبل راننده های گزینش بشوند که به مسیر آشنایی دارند.

امکانات مکان اردو باید دقیق بررسی شود مثلا این که بدانید آنجا سرویس بهداشتی دارد یا نه ، آب آشامیدنی  ، سیستم گرمایشی و سرمایشی و...

یک لیست از اسامی شرکت کننده ها و مسئولین باید در اختیار سرپرست راننده ها و مسئول بسیج قرار بگیرد  تا در صورت بروز مشکل اقدامات لازم صورت بگیرد.

حتما شماره تماس مسئول ارشد اردو در اختیار راننده ها و سرپرست آنها قرار بگیرد.

شماره تلفن همه ی مسئولین شرکت کننده در اردو، راننده ها و هر شخص دیگری که شماره تلفنش لازم است باید به صورت  تایپ شده در اختیار تک تک مسئولین  یا حداقل مسئولین ارشد قرار بگیرد.

حتما در اردو از بیسیم استفاده کنید . (البته سالم بودن آن از قبل چک شود)

پیشنهاد می کنم پشت بیسیم با اسم یکدیگر را صدا نزنید بلکه از کد استفاده کنید. مثلا واحد 3 مربوط به بیسیم واحد خواهران است ، واحد یک مربوط به مسئول ارشد واحد برادران و...

بسیار توصیه می کنم که تنها  مسئول ارشد واحد برادران با واحد خواهران در تماس باشد در صورتی که مسئول واحد برادران کار داشت جانشین ایشان با واحد خواهران تماس بگیرد.

مسئولین باید قبل از اردو کاملا همدیگر را بشناسند و جانشین واحد خواهران و  برادران به هم معرفی بشوند. تمامی مسئولین باید از مسئولیت خود و نحوه انجام آن آگاه بشوند . در ضمن نکات اخلاقی به آنها گوش زد بشود.

قبل از حرکت اتوبوسها اسامی تمامی شرکت ها به همراه شماره تماس و شماره خوابگاه و اسم خوابگاه، در جدولی تایپ شود، سپس در پوشه ای قرار بدهید و به مسئولین مربوطه تحویل بدهید.

توصیه می کنم به مسئول ثبت نام سفارش کنید موقع ثبت نام از کسانی که شرکت می کنند سوال کند که آیا بیماری خاصی دارند یا نه ؟! و مثلا اگر کسی به بیماری آسم مبتلا است از قبل برایش اِسپِری مخصوص  تهیه بشود.

حتما یک هفته قبل از برگزاری اردو یک اتاقی را مشخص کنید و تمامی وسایل مربوط به اردو را در آنجا جمع کنید تا موقع سوار شدن گیج نزنید.

موقع حرکت شماره تماس دو نفر از مسئولین امنیتی اردو (حتما یک نفر آقا باشد) در اختیار شرکت کننده ها قرار بگیرد  تا در صورت بروز مشکلی تماس بگیرند.

بهتر است یک نفر دانشجوی پزشکی که به اصول اولیه کمک رسانی آشنا است در اردو حضور داشته باشد.

لیست برخی از اقلام مورد نیاز اردو در زیر آمده است :

جعبه کمک های اولیه سفره لیوان نان بیسیم- برگه سفید - پوشه خودکار چسب نواری آب معدنی شارژر موبایل برای خودتان کارت شارژ ایرانسل یا همراه اول  و...

شرکت کننده ها از همه نوع تیپ بودند ، بعد ازاینکه از همه افراد  نظر سنجی کردیم (به صورت تصویری و کتبی) مشخص شد 99 درصد شرکت کننده ها راضی بودند و خیلی ها از نحوه اجرا و برگزاری بسیار تشکر کردند و خسته نباشید گفتتد.

بعضی می گفتند باز هم از این اردوها برگزار کنید ، بعضی می گفتند ما حتی فکر هم نمی کردیم که بسیج همچین اردویی برگزار کند و یک نفر هم گفت :

من تا الان نه بسیجی بوده ام و نه عضو بسیج، اما همین شنبه می خواهم  ثبت نام کنم.

این بود گزارش اردوی یک روزه راهیان نور به محل روستای دُرُخش  بیرجند

 

تصاویر تجربه اردوی یک روزه راهیان نور به محل روستای دُرُخش
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی یک روزه راهیان نور به محل روستای دُرُخش"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.