کرسی آزاداندیشی دانشگاه یاسوج


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
یاسوج
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

در قالب کرسی­ها هم، ابتدا کرسی درون مجموعه را برای تربیت نیرو هدف­گذاری کردیم. مثلاً در کرسی­ها یکی از مشکلات ما این بود که در مدیریت فضای کرسی، خواهران هیچ­وقت پررنگ حاضر نمی­شدند، خود این یک پتانسیلی بود که استفاده نمی­شد. قصد ما هم هوچی­گری نبود، اما خب در کرسی­ها مدیریت فضا هم مطرح است. بعضاً این­طور بود که برادران هم در این موضوع، ایفای نقش نمی­کردند. این یک قسمتی از موضوع کرسی بود که اگر به آن پرداخته نمی­شد، خب فضای کرسی­ها را از دست می­دادیم. مشکل دیگر هم نداشتن نیروی توانمند برای حضور و صحبت در کرسی­ها بود.


*جزئیات فعالیت:

در روند کرسی دورن مجموعه، ابتدا دو حلقه مطالعاتی [هم سمت خواهران و هم سمت برادران] شکل می­گرفت، این­ حلقه که حدوداً 5 نفر بودند، ملزم به خواندن 5کتاب و خلاصه کردن آن­ها بودند. این­طور بود که هر نفر یک کتاب را مسلط می­شد و آن را خلاصه می­کرد، اما باید دیگر کتب را هم می­خواندند. برای بچه­های موافق، تمام منابع مورد نیاز را در اختیارشان می­گذاشتیم و برای بچه­های مخالف، منابع مخالف مانند سایت­های مخالف را در اختیارشان می­گذاشتیم. یا بچه­ها را می­فرستادیم سراغ افراد مخالف در دانشگاه تا از این ایشان دلایل مخالفت­شان را بپرسند و این­طور بچه­ها به آمادگی کرسی می­رسیدند.
مثلاً موضوع راحصر، آری یا نه؟را می­گذاشتیم، افراد منابع اطلاعاتی خود را تکمیل می­کردند و در یک جلسه بچه­های هر کدام از گروه­هاا اطلاعات خود را ارائه می­دهند. آن هم در شرایطی که موافقین از کارهای مخالفین خبر ندارند و مخالفین از کارهای مخالفین خبر ندارند. دلیل این کار هم این بود که افراد نتایج کارهای خودشان را می­دیدند و در آن جمع، بر اساس بهترین ارائه، فرد برای حضور در کرسی درون مجموعه انتخاب می­شود. این­طور هم بین بچه­ها اختلافی ایجاد نمی­شد و هم بهترین فرد انتخاب می­شد. در این جلسه برای انتخاب، هم خواهران و هم برادران حضور داشتند و از بین تمام افراد برای کرسی درون مجموعه، سخن­گو انتخاب می­شد. [دلیلش هم این بود که افراد در جلسه­ی با حضور خواهران و برادران، باید سخن­رانی کنند و باید آمادگی را کسب می­کردند].
این کار را برای هر کرسی­ای انجام نمی­دادیم، چون وقتی برای کرسی­ها نیرو آماده می­شود، دیگر نیاز به همۀ این فرآیند نیست. برای دیگر کرسی­ها یا مناظرات، چون بچه­ها در مدیریت فضای حاکم دیگر تجربه داشتند، این قسمت کرسی درون مجموعه را برگزار نمی­کردیم. اما خب قسمت مطالعات و حلقه­هایش همیشه برگزار می­شود و نیاز است که به موضوع مسلط باشند. همین­که کرسی­های داخل دانشگاه به خوبی توسط بچه­های بسیج برگزار می­شد، خودش قسمتی از پروسۀ آموزش نیرو را تکمیل می­کرد و این کار خودش استقبال بچه­ها را برای شرکت در مناظره (کرسی) را بیشتر می­کند و الآن نیرو برای برگزاری کرسی­ها را آماده کرده است.


تصاویر تجربه کرسی آزاداندیشی دانشگاه یاسوج
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.