یادواره شهید رجب بیگی دانشگاه تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تهران
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

این شهید بزرگوار از شهدای متمایز دانشکده فنی می باشند. هدف اصلی این همایش هم شناساندن همان ویژگی های متمایز بود.ایشان همچون شهید وزوایی و علم الهدی از شهدای شاخص و مترقی هستند و در دوران دانشجویی خود از نبرد اندیشه ای برخوردار بودند.


*ایده های فعالیت:

با نگاهی بر شخصیت ایشان می توان فهمید که وی برای فضای دانشجویی بسیار مناسب می باشد.شهید رجب بیگی در دانشکده فنی در دعواهای گفتمانی نقش پررنگی داشته و با فعالیت های مختلف خود اعم از نشریه ، سخنرانی و... دنبال تبیین خط امام بوده و می تواند به عنوان نماد دانشجوی خط امام مطرح شود.
به همین منظور بنابراین شد که سالانه همایشی با این محور برگزار شود که متأسفانه به دلیل پیگیری نکردن نسل های بعد، سال های بعد پیگیری نشد.


*جزئیات فعالیت:

همایش بدین صورت بود که در اوایل سال که ورودی های جدید هم تازه وارد عرصه دانشکده می شوند و اتفاقاً در همان ایام سالروز شهادت ایشان نیز است، همایشی دوروزه برگزار شد که برنامه های این همایش با رویکردی چیده شد که ادامه حرف ها و مسیر همان شهید معرفی شود.
از آنجا که در دانشکده فنی بعضاً دعواهای گفتمانی از رنگ و رونق خاصی برخوردار است بیان منش این شهید می تواند تأثیر بسزایی در تبیین اهداف امام و انقلاب داشته باشد.همچنین لازم است این همایش با سر و صدای بالایی برگزار گردد تا پیش دستی خوبی در شناساندن گفتمان انجام شود.
از ویژگی های شاخص این شهید آن است که در دوران دانشجویی رصد دقیق بر جریانات سیاسی داشته و در اوج التهابات سیاسی ویژگی های ممتازی همچون سر زدن به مناطق مستضعف و تدریس به دانش آموزان این مناطق دارد. وی همچنین در تسخیر لانه جاسوسی امریکا نقش بسزایی دارد.
از انجا که یکی از اهداف این همایش بررسی خط امام و عدالت بود، پیش از همایش با حضور چند تن از دانشجویان مقاطع بالا چندین مقاله دانشجویی مورد تحلیل قرار گرفت و برگزیده آن در همایش قرائت شد.
همچنین از خانواده این شهید بزرگوار دعوت شد، لازم به ذکر است که مادر این شهید همچون فرزندش دارای ویژگی ممتاز تبیین خط امام است و از صلابت گفتاری و گفتمانی برخوردار است و از وی تقدیر شد.لازم به ذکر است در بسیج دانشکده فنی به خصوص قسمت خواهران تدابیری برقرار است تا رابطه مستمر با خانواده این شهید برقرار باشد.
برنامه جلسات گپ دانشجویی (ویژه دانشجویان جدیدالورود) داشتیم که در آن موضوعات انقلاب و پس از انقلاب، جنگ دیروز و امروز، خط امام و دانشجوی خط امامی، خط امام و عدالت، خط امام و آزادی مورد بحث قرار می گرفت.
یکی از برنامه های همایش پخش مستندهای کوتاه پیرامون مقاومت مسلمانان منطقه در محل دالان ارتباطی دانشکده فنی (کانون سینما مقاومت فنی) بود.
برنامه دیگر دعوت از آقای پوریزدان پرست بود که وی جزو معدود بازماندگان دانشجویان تسخیرکننده خط امام می باشد که بر آرمان های خود در این زمینه باقی مانده است.
برنامه دیگر دعوت از نماینده مجلس حماس برای صحبت با عنوان خط امام و آرمان جبهه جهانی مستضعفین بود.
برای فضاسازی از آنجا که شهید دست به قلم بوده و فعال در نوشتن بوده تکه نوشته های وی با استفاده از بند رختی در راهروی سالن آویزان کردیم. در سالن همایش نیز جملات قصار شهید دور تا دور سالن زده شد.
نشریه ای که در این برنامه به دانشجویان داده می شود جزو اولین نشریاتی ست که دانشجویان جدیدالورود با آن برخورد می کنند لذا لازم است از پختگی و جذابیت خوب برخوردار باشد.
برنامه دیگر این همایش پخش قسمتی از مستند شهدای ترور مربوط به شهید رجب بیگی بود. با توجه به اینکه با مستندسازان این فیلم تبادل اطلاعات و همکاری داشتیم مجوز پخش قسمت شهید رجب بیگی از این مستند را به ما دادند.
همچنین مطلع شدیم که کتاب می رویم تا خط امام بماند که مربوط به این شهید است در حال بازنویسی ست لذا هماهنگی ها انجام شد تا رونمایی این کتاب در همایش انجام شود.
نکته دیگر اینکه برای کمرنگ نشدن هدف خاصی که دنبال می کردیم و به عبارتی برای متمرکز کردن هدف از کارهای جانبی مثل نمایشگاه کتاب پرهیز شد چرا که بعضاً این حواشی می تواند هدف اصلی را تحت الشعاع قرار دهد. مهم است که برای رسیدن به هدف برنامه مهندسی شود ولی نمایشگاه عکس و هنرهای تجسمی با موضوع خط امام و افق بیداری اسلامی در سرسرای دانشکده فنی و نمایشگاه شهدای ترور (متعلق به سازمان بسیج دانشجویی) در محل پیرامون سالن شهید چمران داشتیم.
پیشنهاد دیگر این بود که در تبلیغات علاوه بر تبلیغات معمول(شامل بنر، پوستر، تراکت)؛ از افراد خاص، مثل جدیدالورودها،دعوت ویژه شود مثلاً دعوت نامه به آنها داده شود.
برای دعوت از میهمانان هم نکته این است که خودمان را لنگ یک میهمان نکنیم. دانشجوی بسیجی باید با اقتدار محتوایش را بیان کند حال اگر مهمانی نتوانست بیاید خب نیاید کس دیگر محتوا را انتقال دهد. برنامه برای بسیج باشد نه برای مهمان. از اولین ارتباط و شماره ای که پیدا می شود پیگیری انجام شود تا به مهمان مورد نظر رسیده شود.
جزییات برنامه به شرح زیر می باشد:
روز اول (دوشنبه 11/7/90):
1- سخنرانی آقای وحید جلیلی با موضوع مفهوم پردازی «خط امام»، مؤلفه های دانشجوی پیرو خط امام و نیز نقش شهید رجب بیگی در فضای قهر نخبگان
2- تجلیل از مادر شهید توسط بسیج دانشجویی دانشکده فنی
3- سخنرانی مادر و خواهر شهید پیرامون سلوک فردی و اجتماعی شهید و بیان خاطرات
4- سخنرانی دانشجویی با موضوع خط امام و مسئله عدالت
5- سخنرانی دانشجویی با موضوع خط امام و مسئله آزادی
6- پخش کلیپ نوحه خوانی شهید رجب بیگی
7- پخش کلیپی از فعالیت های دانشجویان امروز
توضیحات:
· حضور 200 نفر (میانگین) از دانشجویان دانشگاه تهران در مراسم
· انتشار نشریه دانشکده فنی با موضوع رجب بیگی
· فضاسازی:
- نصب 20 قطعه پوستر حاوی جملات منتخب از میان دست نوشته های شهید دور دیواره داخلی سالن؛
- نصب بنرهایی شامل تمثال شهدای دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران به همراه گزیده هایی از وصیت نامه ایشان دور دیواره داخلی سالن؛
- نصب بنر زمینه شامل تمثال شهید به همراه کار گرافیکی؛
- فضاسازی سن با استفاده از گونی شنی (سنگر)، کتاب، فانوس، پرچم، سربند و ... جهت پردازش مفاهیمی چون دانشجو و شهادت، چنگ سخت تا جنگ نرم و هویت دانشجوی پیرو خط امام؛
· پذیرایی شامل کیک و آبمیوه
روز دوم (سه شنبه 12/7/90)؛
1- سخنرانی دکتر پوریزدان پرست (همرزم شهید) با موضوع سلوک مبارزاتی شهید رجب بیگی
2- سخنرانی آقای طاهر ماهر (رئیس جبهه ملی آزادی فلسطین و نماینده مجلس فلسطین)
3- سخنرانی آقای حسن العیازی (رزمنده فلسطینی)
4- سخنرانی آقای عبدالکریم شرعی (عضو انجمن دوستی ایران و فلسطین)
5- دعوت و حضور مهمانان فلسطینی، مهندس قدیانی (مسئول سازمان بسیج دانشجویی)، تسلیمی (معاون فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) حجت الاسلام غریب رضا (رئیس موسسه گفتگوی دینی و فعال جهان اسلام) و مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران
6- تجلیل و اهدای نمادین چفیه فلسطینی به میهمانان فلسطینی توسط مهندس قدیانی (مسئول سازمان بسیج دانشجویی)، حجةالاسلام غریب رضا و مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
7- رونمایی از کتاب «همچنان میرویم تا خط امام بماند» به همراه تجلیل از نویسنده کتاب (خانم نظرلو)
8- رونمایی از مجموعه نمایشگاهی «جنگ ما قبل جنگ» به دست آقای ماهر طاهر
9- پخش کلیپی با موضوع جهاد اسلامی و بیداری اسلامی
توضیحات:
· حضور بیش از 400 نفر از دانشجویان دانشگاه تهران
· قرار گرفتن میز سینما مقاومت دانشکده فنی در ورودی سالن
· پخش نماهنگ های جهان اسلامی در مقابل سالن (دالان ارتباطی)
· فضاسازی:
- نصب پرچم هایی از مقاومت حزب الله، فلسطین، بحرین، مصر و ... در کنار سن و دیواره داخلی سالن؛
- قرار گرفتن تابلوهایی شامل تمثال شهدای جهان اسلام به همراه گزیده هایی از وصیت نامه های ایشان در جلوی سن؛
- انتشار نشریه دانشکده فنی، ویژه حضور میهمانان فلسطینی؛
- استفاده از نمایشگاه عکس، ویژه مقاومت فلسطین؛
پذیرایی شامل کیک و آبمیوه


تصاویر تجربه یادواره شهید رجب بیگی دانشگاه تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "یادواره شهید رجب بیگی دانشگاه تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.