ایده جذب نیرو در اردوی راهیان نور دانشگاه تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تهران
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

جذب ورودی های جدید در اردو
اردوی جنوب یکی از بهترین فرصت هایی است که به علت ارتباطات زیاد بهانه های خوبی برای دوستی و ارتباط با دانشجویان ورودی به دست می دهد. از جمله فعالیت هایی که در این اردو می توان انجام داد معرفی هر چه بیشتر بسیج دانشجویی به دانشجویان ورودی و جذب آنهاست.
جذب و نگاهداشت دو مقوله متفاوت، اما هماهنگ با یکدیگر هستند.


*جزئیات فعالیت:

برای جذب چند راهکار به ذهن می رسد:
دسته یک رفتارهای غیر کلامی
باید بدانید که خیلی وقت ها تاثیر رفتارهای غیر کلامی شما از کلامتان بیشتر است. نحوه برخورد شما با اعضای شورای مرکزی و یا دوستان نزدیکی که در اردو دارید و یا حتی مسئولین اردو بسیار روی ذهنیت آنها از شما و بسیج دانشجویی موثر است. مثلا اگر همیشه معترض به تصمیمات مسئولین اردو و یا مسئول اتوبوس باشید تمام آن در چهره و رفتار شما تاثیر گذاشته و ناخودآگاه حتی کسی که در صندلی انتهایی اتوبوس نشسته است نیز از مسئولین اردو و اتوبوس ها ناراحت خواهد بود. در چنین شرایطی چون دوستان ورودی، خود شما را هم از دایره این مسئولین بیرون نمی دانند ذهنیت منفی را نیز به شما و سایر اعضای شورای مرکزی بسیج تسری خواهند داد.
در هر حال روحیه گشاده و بسیار دوستانه و مهربانانه که جنبه نقش بازی کردن نداشته باشد و واقعاَ از سر دل برخاسته باشد هر کس را جذب شما خواهد کرد. مهمترین عامل تاثیر گذاری در اردو همین رفتار شما است که باعث می شود یک ورودی روی شما حساب باز کند و بخواهد که در ارتباط بیشتر با شما قرار گیرد و بسیاری از دانشجویان چون از همنشینی با دانشجویان بسیجی بهره خوبی می برند حاضر به قبول مسئولیت در بسیج می شوند.
پس در این دسته، ارتباط بین فردی، دغدغه ها و استعدادهای شکفته و نشکفته و ... از همه نوع؛ ایجاد روابط صمیمی، جوّ راحت و یافت نشدنی از مهمات است. در واقع فرد باید حس کند که این چنین جمعی را (از مسئولین اردو گرفته تا سایر اعضا) با چنین روحیات و اخلاق و منشی در هیچ جای دیگر نمی تواند پیدا کند.
دسته دو ارتباطات کلامی
علاوه بر ارتباطات غیر کلامی، شما می توانید از کلام نیز برای ارتباط گیری با دانشجویان استفاده کنید. موضوعات زیر برای موضوع صحبت پیشنهاد می شود.
1. ارائه اطلاعات در مورد دروس مختلف، رشته تحصیلی، آینده شغلی و ....
2. ارائه اطلاعات درباره استادان، نحوه برگزاری امتحانات و شیوه خاصی که ممکن است در جزوه نوشتن، یا حضور در کلاس مهم باشد.
3. نحوه برنامه ریزی برای آینده(بیشتر ورودی ها چون تا زمان کنکور خود برنامه ریخته بودند علاقمند هستند به نحوی در مورد آینده خود برنامه ریزی صحیح کنند).
4. ارائه اطلاعات یا خاطراتی از شهدا و معرفی آنان و ارائه نکات خاصی از زندگی هایشان که برایتان جالب بوده است.
5. توجه به لزوم کسب بصیرت در جایگاه دانشجویی (پیرو صحبت های آقا در این زمینه و لزوم کسب اطلاعات فرهنگی سیاسی در حدی که یک دانشجوی مذهبی دانشگاه تهران باید بداند). برخی از بچه ها از مسائل سیاسی واهمه دارند اما می توان با معرفی یک روزنامه یا یک مجله از او خواست که اطلاعات سیاسی خود را بالا ببرد و نه اینکه خودش معاونت سیاسی شود یا کار سیاسی در دانشگاه کند. مجله پنجره تحلیل های جامع و تقریباَ مناسبی را در زمینه های مختلف سیاسی و فرهنگی و مسائل روز به دست می دهد. می توانید تعدادی از شماره های مجله را به همراه داشته باشید و برای مطالعه در طول سفر در اختیارشان قرار دهید.
6. معرفی کتاب های مناسب: تعدادی از دانشجویان ورودی پس از ورود به دانشگاه به این نتیجه می رسند که سطح معلومات پایینی دارند و برای این دسته از دانشجویان معرفی کتاب هایی در حوزه های مختلف می تواند بسیار موثر باشد.
7. طراحی کارگروه های تخصصی
تهیه لیستی از افراد نخبه با توان های ویژه
توجه داشته باشید که شما نباید در اردو به فکر پر کردن مسئولیت های خالی در دانشکده باشید و به افراد پیشنهاد قبول مسئولیت در حوزه خاصی را بدهید بلکه باید استعدادها و توانمندی های آنها را شناخته و بهانه هایی برای ارتباطات بیشتر پیدا کنید و با کسب اطمینان از صلاحیت های فرد و با توجه به ضرورت تربیت نیرو و جانشین پروری فرد را برای واگذاری مسئولیت های رسمی و غیر رسمی در نظر داشته و آماده نمایید.
اگر بتوانید به بهترین نحو به آنان نشان دهید که عضویت در بسیج دانشجویی عضویت در یک گروه هم فکر است که تلاش می کند ابتدا خود را تقویت کرده سپس برنامه هایی در جهت تقویت بصیرت سایر دانشجویان داشته باشد بسیاری علاقمند به فعالیت در بسیج خواهند شد.
بهتر است قبل از سفر عناوینی از کارهایی که تا به حال در دانشکده صورت گرفته به همراه نتایج و میزان استقبال و تأثیرات آن در دانشکده تهیه کنید و در اردو به دانشجویان ارائه دهید.
هم چنین عناوینی از موضوعات و دغدغه هایی که در میان دانشجویان وجود دارد را فهرست کرده و در حین بحث های گروهی، آنها را مطرح کنید تا علاقه ها و دغدغه های افراد را ارزیابی کنید. نیز دفتری به همراه خود داشته باشید و در آن مشخصات افراد جدید را به همراه توانمندی ها و دغدغه های آنها یادداشت کنید تا پس از بازگشت یک پیش زمینه ذهنی دقیق از افراد داشته باشید.
و دسته سوم که ارتباط بسیار مهمی با بخش نگاهداشت دارد طراحی برنامه هایی است که با ساختار یک فعالیتی و دو روحیاتی افراد سازگار باشد.
در این دسته می شود دو گروه کار طراحی نمود:
1- کارهای از پیش تعیین شده(کلاس های آموزشی، گروه های مورد نیاز جامعه ی دانشگاهی، و ...)
2- کارهایی متناسب با روحیات افراد( برای مثال اگر فردی توان هنری بالایی دارد و جایی برای او در تشکیلات لحاظ نشده بهتر است فکری به حالش شود).
پس از سفر برنامه هایی برای شکوفایی استعدادهای افراد طراحی کنید تا توانایی های آنان در منثه ظهور قرار گیرد. برای استفاده از توانمندی افراد حتماَ لازم نیست به آنها مسئولیت های رسمی واگذار کنید، می توانید برای آنها فرصت سازی کنید، مثلا اگر فردی در زمینه های هنری توانایی دارد می توانید از وی بخواهید تا یک لوگو برای بسیج دانشکده طراحی کند و یا دکور دفتر بسیج را به وی بسپارید در این صورت هم در وی حس اعتماد ایجاد می شود و هم امر نگاهداشت افراد به سهولت امکانپذیر می شود.
از همه مهم تر، جذب و نگاهداشت جز با طهارت، پاکیزگی نفس، برنامه ریزی کوتاه و بلند مدت و اخلاص میسر نمی گردد.
و دیگر اینکه ...افراد به جمعی رو می آورند که خود، عامل به حرف ها و ایده هایشان باشند و یا حداقل شورِ حرکت را در آنها ببینند.
در آخر بهتر است یادی از سوره مبارکه عادیات شود که در آن می فرمایند:
بسم الله الرحمن الرحیم
والعادیات ضبحا
فالموریات قدحا
فالمغیرات صبحا
فأثرن به نقعا
فوسطن به جمعا
....

خصلت یک جمع این است که دیگران از گرد و غبار حرکت اسبانشان متوجه شدت حرکت آنها شده و جذب فعالیت شان می شوند.


تصاویر تجربه ایده جذب نیرو در اردوی راهیان نور دانشگاه تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "ایده جذب نیرو در اردوی راهیان نور دانشگاه تهران"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.