کرسی آزاد قزوین


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
آزاد واحد قزوین
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

یک کمیته آزاد اندیشی در دانشگاه داریم که شامل کانون اندیشه امام و رهبری، بسیج دانشجویی، معاونت فرهنگی و از دفتر ریاست دانشگاه نیز 1 نفر در آن حضور دارند. کرسی با یک موضوعی توسط یکی از تشکل ها پیشنهاد می شود که در کمیته بررسی گردیده و تصویب می شود.
اجرای صفر تا صد آن کرسی که پیشنهاد داده شده است توسط آن تشکل پیشنهاد دهنده صورت می گیرد. یک سری کمک توسط معاونت فرهنگی شامل هزینه چاپ بنر در داخل دانشگاه می شود. طراحی بنر با تشکل پیشنهاد دهنده است. هماهنگ کردن آمفی تئاتر با روابط عمومی دانشگاه است.
تبلیغات:سامانه پیامکی، بنر و پوستر و فضاسازی به این معنی که همان روز فلش می زنیم روی زمین به طرف محل برگزاری کرسی. مستقیما تبلیغ نمی کنیم بلکه غیر مستقیم ذهن ها را معطوف به کرسی می کنیم. تبلیغات چهره به چهره اثرگذارترین تبلیغ است. تبلیغ برنامه ما را در سایت دانشگاه هم منعکس می کردند.
روند کرسی:قبل از برنامه رزومه ی مناظره کنندگان را ازشان می گیریم. کرسی به این شکل است که در شروع برنامه ابتدا رزومه مناظره کنندگان را به صورت پاورپوینت برای بچه ها به نمایش در می‌آوریم که آنها چه تحصیلاتی دارند و چه فعالیت های سیاسی و فرهنگی داشتند.
نقش مجری:مجری در برنامه نقش توزیع و تنظیم وقت را داراست. اگه سوالی از یک طرف مناظره مطرح شود باید طرف مقابل به آن سوال پاسخ گوید. مجری مسئولیت هدایت بحث را نداشته ولی هدایت کلی مناظره با مجری است.
نقش داور:نقش داور در جلسه هدایت بحث بود، دقت می کرد، بچه ها از موضوع خارج نشوند، حرف های ناصحیح نزنند مثلا از کسی نام نبرند که در جلسه حضور ندارد و این حق ایجاد نشود که بیاید صحبت کند.داور در ابتدای برنامه طرح موضوع و صحبت مختصری راجع به موضوع می نماید و محورهای بحث را مشخص می کند. در انتهای جلسه نیز مباحث را جمع بندی می کند.
نظر سنجی:در انتهای جلسه برگه نظرسنجی را بین دانشجویان حاضر در جلسه پخش می کنیم که راجع به کیفیت اطلاع رسانی، مکان برگزاری، ساعت برگزاری، موضوع، داور، مناظره کنندگان(امتیاز به مناظره کنندگان) و نظم جلسه حضار نظر خود را یادداشت کنند.
مناظره دانشجویی:برای انتخاب مناظره کنندگان در ورودی دانشکده ها میزهایی تعبیه گشته و برای موافقین و مخالفین ثبت نام به عمل می آید سپس مخالفین دعوت می شوند در دفتر پایگاه بسیج بین خودشان مشورت و دو نفر را به عنوان نماینده خود انتخاب می کنند .برای موافقین نیز یک همچین ساز و کاری وجود دارد.
به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) با موضوع نقش بانوان در جامعه کرسی برگزار کردیم. 1 مرد و 1 خانم که هر دو دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مدیریت بودند. زمان برنامه معمولا ساعت 14 بود چون از اذان گذشته و دانشجوها وقت نماز خواندن و ناهار خوردن داشتند. در دانشگاه ما معمولا در این ساعت کمتر کلاس برگزار می شود و وقتی کرسی ساعت 14 بود ما در بنر می زدیم ساعت 13:30 و خودمان برنامه را از ساعت 14 شروع می کردیم. ساعت 14 قرائت قرآن داشتیم بعد مجری رزومه مناظره کنندگان را به صورت پاورپوینت برای حضار نمایش داد. اگر کرسی اول ترم باشد برای آشنایی بچه ها با کرسی و نحوه برگزاری آن مجری، آیین نامه اجرایی کرسی ها را برای دانشجوها، قرائت می نمود. بعد نوبت به داور می رسید. داور جلسه طرح بحث می کرد و محورهای بحث که از قبل توسط بچه های بسیج تنظیم شده بود را مطرح می نمود.
به قید قرعه موافق یا منتقد شروع به صحبت کردن می کردند. هر گروه 2 زمان 15 دقیقه ای فرصت صحبت کردن داشتند. ابتدا یک گروه 15 دقیقه سپس گروه رو به رو 15 دقیقه و دور بعدی به همین شکل. امکان ذخیره وقت نیز به طور متعارف امکان پذیر بود. مثلا گروهی 10 دقیقه اول صحبت می کرد در دور بعدی فرصت داشت 5 دقیقه اضافه بر وقت خود صحبت کند. اگر هر گروهی در فرصتی که دارد 3 سوال مطرح کند گروه مقابل موظف است به یکی از 3 سوال پاسخ گوید. آخر بحث ها هم 2 نفر از دانشجویان به طور قرعه صحبت میکنند 1 نفر موافق و 1 نفر مخالف. هر دانشجویی 2 دقیقه فرصت دارد صحبت کند. 5دقیقه هم هر کدام از مناظره کننده ای که مخاطب قرار گرفته بود فرصت پاسخگویی دارند. بعد داور بحث را جمع بندی و نقاط قوت و ضعف بحث دو طرف را بیان می کند. در آخر نیز برگه نظر سنجی جمع می شود.
موضوع :موضوع هم باید برای مناظره کنندگان هم برای مستمعین جذابیت داشته باشد. موضوعاتی نظیر حجاب، ولایت فقیه، مسائل سیاسی روز و مسائل فرهنگی. استفاده از مناسبت های روز مثلا ولادت حضرت زهرا.
موضوعی نظیر: حضور بانوان در عرصه های اجتماعی
تقابل سنت و مدرنیته
زن در نگاه اسلام و غرب
با توجه به اقتضائات دانشگاه بحث تند سیاسی نمی شود کرد.
فضای حاکم بر جلسه:فضای حاکم بر جلسه هم به موضوع ربط دارد هم به زمان برگزاری کرسی. تنش خاصی وجود ندارد. با زمان دادن به حضار برای صحبت کردن، تنش ها از بین رفته و جلسه آرام می شود.
برچسب ها:مناظره دانشجویی، ثبت نام مناظره کنندگان، مخالف، دفتر بسیج، نقش بانوان در جامعه، کارشناسی ارشد، زمان کرسی، کلاس، مجری، آیین نامه، طرح بحث، قرعه کشی، جمع بندی، نظرسنجی، توزیع وقت، تنظیم وقت، هدایت بحث، داور، خط قرمز، محورهای بحث، نظرسنجی، تبلیغات، مکان، زمان برگزاری نظم جلسه، تقابل سنت و مدرنیته، زن در نگاه اسلام و غرب، پیامک، پوستر، چهره به چهره


تصاویر تجربه کرسی آزاد قزوین
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.