نشر 3


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تهران
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

حدود 50 درصد نیروی بسیج دانشکده بر روی نشریه بسامد متمرکز بود.
* برای اینکه نشان دهیم در فضای دانشگاه بسیج وجود دارد، نیاز بود تا یک سری حرفهای معمولی بیان شود و از حرفهای تند سیاسی که احتمال برخوردهایی را به دنبال داشت پرهیز شود. لذا در کنار فعالیتهای سیاسی ای که میکردیم و کارهای برد و... تصمیم گرفتیم تا یک نشریه علمی- فرهنگی راه اندازی کرده و در آن مشکلات صنعت و دانشگاه و علی الخصوص مسائل صنفی دانشجویان را پیگیری کنیم. این بستری برای همراهی بچه ها با بسیج و حتی کارهای دیگری غیر از کار نشریاتی می شد.
* کار نشریه بسامد در مقابل کارهای دیگر بسیج دانشکده، یک خاصیت ویژه داشت و آن این بود که ارتباط ما را با کل فضای دانشکده بر قرار می کرد. ما از هر شماره به اساتید و آزمایشگاه ها هم یک نسخه می دادیم. بازخورد خوبی هم از اساتید داشتیم و مثلا دکتر نیکخواه در یکی از مصاحبه هایشان بازخورد خوبی داده بودند.
یا به عنوان مثال یک بار یکی از اساتید به صورت خود جوش یکی از مقالات نشریه را کپی کرده و در جعبه نامه های تمام اساتید قرار داده بود.
یک مرتبه هم بر روی موضوع تکراری بودن سوالات یکی از اساتید کار کرده بودیم، بعد از چاپ نشریه، استاد مذکور سر کلاس اعلام کرده بود که دیگر سوال تکراری نخواهد داد.
* برای افزایش فضای امید هم یک مصاحبه با افراد موفقی که هم رشته ما بودند و بعد از تحصیلات در فضای کشور کارهای بزرگی را انجام دهند به چاپ رساندیم که در شکستن فضای تمایل به خروج از کشور برای تحصیل و افزایش امید بسیار مؤثر بود.
* ما در هر ترم حدود 2 تا 3 شماره از نشریه را چاپ می کردیم و شروع کار نشریه از فروردین 90 بود.
*به طور معمول 8 صفحه به چاپ می رسید
* نشریه ما در فضای فرهنگی هم تاثیرگذار بود. برای مثال یک بار یک جشن مبتذل با موضوع معرفی ترینهای دخترها و پسرهای دانشگاه برگزار می شد. پس از انعکاس مناسب و کار کردن روی این موضوع در نشریه، جشن مذکور کنسل شد. لذا نشریه در فضای فرهنگی هم تاثیرگذار بود ولی در فضای سیاسی وارد نمی شدیم.
* ما نشریه را برای ورودی ها به دم در کلاسهایشان می رفتیم و همانجا بینشان توزیع می کردیم. الباقی را در دانشکده می گذاشتیم تا بقیه بردارند. معمولا مرجوعی نشریه بسیار کم بود.
* ساختار تعیین موضوع این گونه بود که یک سری موضوع پیشنهاد می شد و بعد یک موضوع به عنوان موضوع اصلی نشریه انتخاب می شد. بعد در طی یکی دو جلسه برای روند کار بر روی آن موضوع بحث می شد.
*نشریه دارای سردبیر، مدیر مسئول و ویراستار بود. نقش مدیر مسئول بیشتر نقش حمایتی و به عنوان پشتوانه برای مطالب بود.
*برای تربیت نیرو، هنگامی که برای مصاحبه می رفتیم ( مثلا مصاحبه با اساتید) در گروه های سه یا چهار نفره می رفتیم که از این بین 2 نفر ورودی جدید بودند.
همینطور در بحث معرفی کتاب، غالبا این کار بر عهده ورودی های جدید بود.
*در زمینه جذب، یک عده از دانشجو ها که حاضر به همکاری با بسیج نبودند، در فضای نشریه بسامد شروع به فعالیت کردند. بسامد بستر مناسبی بود تا افرادی که تمایل به کار نشریاتی دارند را جذب نماید.
*ابتدا کار یک سری موضوعات از طرف سردبیر پیشنهاد می شد و بعد در موردشان بحث و تبادل نظر می شد. موضوعات طی روال همان پیشنهادها پیش می رفت مگر اینکه موضوع خاصی پیش بیاید.
* ما چند دسته مطالب داشتیم. یادداشت، مصاحبه، گزارش و...
مصاحبه ها را چند نفره می رفتند و ضبط می کردند، بعضا هم مصاحبه به صورت اینترنتی بود که متن سوالات برای مصاحبه شونده ارسال می شد و وی پس از پاسخگویی آن ها را برای ما ارسال می کرد. یادداشت ها هم در مورد موضوعات تعیین شده نگارش می یافت.
*برای هر شماره یک موضوع کلی تعیین می شد که بیشتر مطالب حول آن بود ولی مطالبی مثل معرفی کتاب و... احتمال داشت ارتباط کمی با موضوع اصلی نشریه داشته باشد.
*مصاحبه گرها باید از مصاحبه شونده عکس می گرفتند و در گزارشها هم از محل گزارش گیری عکس تهیه می شد. هم نویسنده مطلب و هم سردبیر در انتخاب عکسها مؤثر بودند.
*اغلب اوقات چون نشریه به صورت گاهنامه بود، سقف زمانی برای آن نداشتیم، به جز موارد خاصی مثل نشریه ورودی جدیدها.
*مطالب ارسالی توسط سردبیر تایید می شد و در نهایت توسط مدیر مسئول هم بازخوانی می شد.
* یک نفر مسئول ویرایش مطالب پیش از چاپ بود
*صفحه بندی زمانی که حدود 90 درصد از مطالب آماده بود، آغاز می شد.
*کار صفحه بندی با نرم افزار این دیزاین و توسط سردبیر انجام می شد. چون قالب صفحه بندی از پیش آماده بود لذا زمان زیادی برای صفحه بندی صرف نمی شد.
*یک سری مطالب اضافه هم تهیه می شد که اگر صفحه بند در طی فرآیند بستن نشریه، جا اضافه آورد از آن ها استفاده نماید.
*در تمام شماره های ما تنها یک مورد اشتباه ویراستاری داشتیم. غلط املائی، اشتباه تایپی و اشتباه تصویری هم نداشتیم. نظم و ترتیب نشریه برای ما خیلی مهم بود.
*معمولا از 10 تا 15 موضوع مطرح شده در اول سال به حدود 5 تا 6 مورد می رسیدیم.
*کار چاپ بر عهده فرد خاصی نبود و هر کس وقت داشت این کار را بر عهده می گرفت.
* برای توزیع یک سری با جلد رنگی را به اساتید و آزمایشگاه ها می دادیم. برای ورودی های جدید هم به در کلاس ها رفته و بینشان به صورت رایگان توزیع می کردیم. الباقی را در محوطه دانشکده قرار داده و در کنارش یک صندوق قرار می دادیم.
*یک سوم هزینه چاپ را دانشکده و الباقی را خود بسیج تقبل می کرد.
*پخش اینترنتی از طریق یک وبلاگ و یک صفحه فیس بوک انجام می گرفت
*یک شماره پیامک برای بازخورد گیری داشتیم. البته میزان بازخوردگیری از این طریق بسیار کم بود.
* در صفحه آخر معمولا در انتهای صفحه یک بخش تحت عنوان راه داشتیم که در آنجا جملات زیبایی از اساتید، دکتر حسابی، شهید چمران و... می زدیم. بعد از آن هم یک جمله از آقا یا امام بود ولی بدون نام، بلکه با امضا. افراد وقتی می خواندند، بدون اینکه بدانند این جملات از کیست، جذب بیان می شدند. این صفحه خودش خیلی بازخورد خوبی داشت.
*ما خیلی از مطالب مان را از مطالبی که اساتید سر کلاس بیان می کردند استخراج می کردیم و ایده مصاحبه ها هم به همین نحو ایجاد می شد. برای مثال اگر استادی در مورد اهمیت طرح هدف مندی یارانه ها در کلاس صحبت می کرد ما پس از کلاس به سراغش می رفتیم و مصاحبه ای در این مورد از او تهیه می کردیم. یا مثلا در مورد بازگشت افرادی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند.
*یکی از ضعف ها این بود که در مورد مسائلی مثل کارآموزی یک شماره کار می کردیم ولی دیگر سراغش نمی رفتیم تا ببینیم نتیجه اش چه شد.
* مدنظرمان این بود که کار نشریه بسیج خیلی قوی و منظم انجام شود تا در دیگران رغبت ایجاد کند تا خودشان هم به ما بپیوندند. صفحه بندی خوب با تصاویر مناسب و ساختاری شکیل در این مورد بسیار حائز اهمیت است.
*نگاهی که ما به عنوان بسیجی به کار علمی داریم متفاوت با انجمن علمی است. ما فقط دنبال برگزاری یک سری کلاس نیستیم بلکه حل مشکلات آموزشی و صنعتی مدنظرمان است و در انجام این مهم، نشریه علمی بسیار مؤثر است.


نشریه فرهنگی #بسیج رسانه و هنر آیا این محصول را پسندیدید؟
تصاویر تجربه نشر 3
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.