هیئات دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
امام صادق (ع)
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

• چند سالی است که هیات میثاق با شهدا با برگزاری جلسه انس با قرآن کریم در قالبی جدید تحت عنوان لطایف قرآنی، بهانه¬ای نو برای انس با قرآن کریم و همچنین تدبر در آن فراهم کرده است که آیات قرآن را متناسب با مساِئل روز برای مخاطب تبیین می¬نماید.


*جزئیات فعالیت:

• دسته عزاداری اباعبدالله نیز یا هدف تعظیم شعائر حسینی در روزهای تاسوعا و عاشورا از محل دانشگاه امام صادق برقرار بوده که در روز عاشورا تجمع بزرگ عاشوراییان سعادت آباد در میدان شهید تهرانی مقدم رقم خواهد خورد و با اقامه نماز جماعت ظهر و عصر همراه می¬باشد.
• با توجه به کمرنگ شدن مقتل خوانی در فضای جامعه، هیات میثاق با شهدا در نظر دارد هر ساله بعد از دسته عزاداری روز عاشورا مراسم مقتل خوانی و زیارت ناحیه مقدسه داشته باشد که الحمدالله در این چند سال مورد استقبال عزاداران حسینی قرار گرفته است.
• با تلاش واحد فرهنگی هیات، بعد از مشورت گیری های مختلفی که از اساتید، شعرا، مخاطبین و .. صورت گرفت، جمع بندی شعار و موضوع سال هیات انجام شد. عبارت: #من_کجای_سپاه_حسینم؟ که با تاکید بر سه محور جنگ اقتصادی، تداوم انقلاب در ادامه نهضت حسینی و وظیفه شناسی انتخاب شده است. انشاالله در نظر داریم این محتوا را در قالب¬های سخنرانی، مداحی، لطایف قرآنی، فضاسازی، غرفه های ارائه شده و کارهای رسانه ای برای مخاطبان خود تبیین نماییم.
• همانطور که در بحث شعار مطرح کردم یکی از موضوعاتی که امسال به طور ویژه به آن پرداخته می¬شود بحث جنگ اقتصادی است و سعی بر این بوده که این مسئله را ابتدا در هیات خود پیاده کنیم و در دستور کار قرار دهیم به گونه ای که تلاش شده اقلام مصرفی در هیات ایرانی و تولید داخل باشد، غرفه¬ها روبکرد اقتصادی به خود بگیرد و به شکل جدی به بحث اقتصاد مقاوتی، تولید داخل، توانمند سازی و تبیین گفتمان "حل مشکلات توسط خود مردم" بپردازد.
• چندین سال است طرح هر هیات یک نمایشگاه کتاب در هیات میثاق با شهدا رقم خورده که در طول دهه محرم و برنامه¬های دیگر کتبی متناسب با فضای جلسه و جامعه و سلایق و نیازمندی¬های عزاداران معرفی و عرضه می¬گردد که الحمدالله استقبال خوبی از آن صورت گرفته و پیشنهاد می¬شود عزیزان دیگر این طرح را در هیآت خود اجرا کنند.
• از دیگر اتفاقات خوبی که در هیات میثاق صورت گرفته بحث روضه¬های شهدایی، معرفی شهید و قرائت وصیت نامه شهدا است که هر جلسه نذر یک شهید برگزار شده و تلاش می¬شود شاخصه¬های آن شهید معرفی گردد و الگوگیری مناسب از آن صورت گیرد.
• از دیگر ویژگی های هیات میثاق باشهدا نگاه ویژه به بحث کودک و نوجوان است که با هدف ایجاد برنامه ای متناسب با این سنین و فراغت والدین برای بهره¬مندی بیشتر از مراسم عزاداری در نظر گرفته می¬شود. برای کودکان در قسمت خواهران مکانی مجزا در نظر گرفته شده است و با مربی گری تعدادی از خدام خواهر برنامه های خاص خود را خواهند داشت. هیات نوجوانان میثاق با شهدا نیز ویژه نوجوانان پسر پایه چهارم تا نهم است که در طول دهه محرم برنامه¬ای مجزا داشته که شامل سخنزانی، تعزیه و عزاداری می¬باشد و به منظور درک شور و حال مراسم اباعبدالله چند شبی وارد مراسم اصلی می¬شوند با توجه به نامگذاری آن شب(حضرت قاسم و عبدالله) محتوایی متناسب با آنها در مداحی ارائه می¬گردد.
• بحث مداحی در هیات میثاق نیز ویژگی خاص خود را دارد و به محورهای روز، اشعار عربی و مقتل خوانی می¬پردازد به گونه¬ای که در شعر و محتوا هم به معارف انقلاب و وقایع عاشورا پرداخته شود و هم از مسائل روز جامعه و بین الملل غافل نشویم.
• همانطور که عرض کردم هیات میثاق با شهدا، هیاتی دانشجویی است که به واسطه این مولفه گستره مخاطبان بیشتری دارد و علاوه بر مردم سطح سعادت آباد، خانواده ها و جوان هایی از نقاط مختلف در این برنامه شرکت می کنند و به طور میانگین در هر شب از مراسم دهه محرم جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر در این برنامه حضور دارند. با تلاش خدام دانشجو و نذورات جذب شده اطعام عزادارن حسینی نیز در وعده های پایانی مراسم دهه محرم صورت می¬گیرد.
• الحمدالله در هیات میثاق با شهدا تشکیلاتی در بستر هیات شکل گرفته است که زمینه رشد و تربیت نیروهای آینده انقلاب اسلامی را فراهم می¬کند. این هیات دانشجویی توسط هیات امنایی که متشکل از اساتید و افرادی با تجربه هست سیاستگذاری شده و پیاده سازی آن بر عهده شورای هیات و با مدیریت مسئول هیات که عضوی از هیات امنا و شورای مرکزی بسیج است انجام می¬گیرد.
• شورای هیات متشکل از واحدهای مختلف هست که هرکدام کار ویژه ای مخصوص به خود دارند، همگی از دانشجویان دانشگاه بوده به طوری که بعد از چند سال خادمی در مجموعه متناسب با آن پتانسیل و ظرفیتی که دارند عهده دار این مسئولیت شده و سالانه متناسب با آن روندی که در تشکیلات طی کرده اند جابه جا می شوند. واحدهای هیات شامل؛ واحد مدیرداخلی: مدیریت داخل جلسه و هماهنگی های سخنران و مداح را بر عهده دارد. واحد سمعی و بصری: راه اندازی سیستم صوت و تصویر و انجام کارهای رسانه ای مرتبط با آن. واحد پشتیبانی:امورات مربوط به انتظامات، تدارکات و دیگر پشتیبانی های سخت افزاری مراسم را بر عهده دارد.
واحد فضای مجازی: مدیریت سایت هیات و شبکه های مجازی و دیگر فعالیت های مجازی در این واحد تعریف می شود. واحد روابط عمومی: بحث تبلیغات و اطلاع رسانی مراسمات را بر عهده دارد، به طور کلی درگاهی برای ارتباط با مخاطبین و نهادهای بیرونی است. واحد فرهنگی: فضاسازی کلی مراسم و دکور، تعیین شعار سال هیات و تبیین این محتوا در هیات، معرفی و عرضه کتاب و برگزاری ویژه برنامه های مناسبتی همگی از فعالیت هایی است که در این واحد تعریف میشود. واحد علمی و پژوهشی: خروجی های محتوایی هیات نظیر کتاب و نشریات، تشکیل کارگروه های مختلف مطالعاتی و پرداختن به مولفه های هیات طراز انقلاب اسلامی بر عهده این واحد است. معاونت مجمع خدام: این معاونت عهده دار برگزاری جلسات عمومی خدام، اردوها و جلسات تشکیلاتی و ارتباط گیری با خدام داخل و بیرونی می باشد. بخش خواهران: خدام خواهر نیز سازوکار و تشکیلات خاص خود را دارند و از طریق رابط که فردی متاهل است با مسئول هیات در ارتباط هستند.
• هیات میثاق با شهدا در طول سال نیز به منظور پیوستگی جلسات و بهره¬مندی بیشتر مستمعین از برنامه ها و ارتباط و انس بیشتر با ائمه عصمت و طهارت علاوه بر برنامه محرم، اربعین، فاطمیه و ماه رمضان جلسات هفتگی خود را در روزهای سه شنبه برگزار می¬کند که ان شاالله مردم خوب تهران و منطقه سعادت آباد حضور حداکثری در این برنامه¬ها داشته باشند.


تصاویر تجربه هیئات دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
 • یاسین عربی: با سلام
  ایجاد مهد کودک توجه من رو جلب کرد
  هم خلاقانه است هم کاربردی
  خواهشا بیشتر توضیح دهید
  با تشکر
  پاسخ
ارسال


"هیئات دانشجویی دانشگاه امام صادق تهران"
اشتراک گذاری در:
کپی لینک ارسال ایمیل
گوگل پلاس شبکه افسران
تلگرام
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.