هیئت محرم بستری برای جذب عموم به فعالیت های بسیج


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
امام صادق (ع)
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

در دانشگاه امام صادق(ع)، هیئت زیرمجموعه ی بسیج است و با آن در ارتباط می باشد. ولی یک سری افکاری مبنی بر لزوم جدایی هیئت به صورت کم رنگ در ذهن مسئولین آن وجود دارد که این مسئله با تدبیر مسئولین بسیج در طی سه چهار سال گذشته این ارتباط همچنان حفظ شده و هیئت زیرمجموعه بسیج باقی مانده است.

هیئت بستری است برای افرادی که روحیه بسیجی ندارند و یا علاقه ای به بسیج ندارند و یا این که وقت کار مستمر در بسیج را ندارند و یا کسانی که دغدغه ای برای کارهایی از جنس بسیج ندارند تا در این بستر بتوانند فعالیت کنند و از این طریق شاید بتوان روی آن ها تاثیر گذاشت و جذب شوند.

برای تبلیغات هیئت محرم و فاطمیه دانشگاه، علاوه بر کارهای روال و مرسوم همیشگی، از صدا و سیما هم کمک می گیریم.

در هیئت ما مداح اصلی آقای مطیعی هستند که در کنار ایشان یکی از دانشجوهای مداح دانشگاه هم کمک می کنند.

فضاسازی اصلی ما برای هیئت محرم مربوط به فضای خود مسجد است و فضاسازی خاص دیگری نداریم.

ولی فضای دانشگاه در ایام محرم متفاوت است. از درب ورودی دانشگاه تا مسجد، بنرهایی از شهدا برای عامه مخاطبین نصب می شوند.علاوه بر این کار نمایشگاه ها و غرفه هایی برپا می کنیم. در مراسم هیئت تعدادی از اساتید دانشگاه به عنوان خادم فعالیت می کنند.

هر شب نشریه ای برای مهمانان تهیه می شود. کار نشریه هر شب بلافاصله بعد از اتمام هیئت شروع می شود تا برای فردا شب آماده شود. در هر شماره نشریه مطالبی هم از مراسم شب قبل ارائه می شود که در اختیار مهمانان قرار می گیرد. استقبال از این نشریه از سمت مخاطبان خوب بود.

تعدادی نمایشگاه و غرفه هم برپا می کنیم. یک غرفه در دانشگاه داشتیم که در آن جا در مورد مسائل مختلفی چون ولایت فقیه، سبک زندگی، جهاد اقتصادی و... با مردم بحث و گفتگو می شود.

یک فروشگاه کتاب داریم که در آن تنوع خوبی برای مخاطبان ایجاد می کنیم.

در کنار سایر غرفه ها، خود بسیج هم غرفه ای برای محصولاتش مثل کتاب ها و نشریات دارد.

خود دانشگاه هم غرفه ای برای ارائه ی کتاب ها و محتوای مدنظرش به مهمانان هیئت دارد.

امسال غرفه ارائه محصولات و دفاتر با طرح اسلامی ایرانی هم برگزار کردیم که با استقبال خوبی روبرو شد.

برای نگهداری کودکان مهدکودک درست می کنیم که این کار هم باعث راحتی والدین آن ها است و هم سبب راحتی کودکان است.

برای نوجوانان هم هیئت نوجوانان جدا که مناسب برای سنین خودشان است داریم که در آن تعزیه برای آن ها اجرا میشود و در آن برایشان مراسم سینه زنی هم برگزار می کنیم.

برای ارتباط با واحد خواهران معمولا خدامی را که متاهل هستند و خانمشان هم کمک می کنند مسئول ارتباط با واحد خواهران قرار می دهیم.

خواهران معمولا خودشان کارهای مربوط به خودشان را انجام می دهند.انجام کارهای تدارکاتی هم با خودشان است و ما مسئول پشتیبانی هستیم که اگر چیزی نیاز داشتند برایشان تهیه کنیم. فضاسازی خواهران هم با خودشان است.

در طی ایام محرم سعی بر این داریم که اطعام داشته باشیم که 5 وعده آخر تدارک معمولا تدارک دیده می شود. برای محاسبه تعداد غذا، تعداد افراد را با صلوات شمار می شماریم.

اگر تعداد غذا کمتر از تعداد مهمانان باشد، پخش غذا را بعد از سخنرانی آغاز می کنیم(که تعدادی از مهمانان رفته اند)،تا شرمنده افرادی که تا آخر هیئت نشسته اند نشویم چون که نامناسب تر است کسی که تا آخر مراسم حضور داشته غذا نگیرد نسبت به کسی که زودتر مراسم را ترک کرده است.

از ابتدای ماه محرم تا روز هشتم هر روز بعد از نماز ظهر و عصر دسته ی عزاداری از مقبره شهدای دانشگاه تا مقبره شهدای مسجد بیرون دانشگاه داریم.

در روز تاسوعا و عاشورا دسته ی بزرگی از دانشگاه تا میدان کاج به حرکت درمی آوریم. در روز عاشورا نماز ظهر و عصر را در همان محل میدان کاج برگزار می کنیم و بعد از آن برای ناهار به دانشگاه بازمی گردیم. این کار تاثیر بسیاری بر مردم منطقه دارد و یک راهی برای امر به معروف عملی در منطقه شهرک غرب است.

برای تامین مالی هیئت از نهادهای مختلف و همچنین خیرین کمک می گیریم. بخشی از هزینه ها از طریق نذورات و کمک های مهمانان هیئت تامین می شود.

برای اشعاری که در هیئت خوانده می شود، تلاش می کنیم تا شامل بعد سیاسی هم باشند.برای مثال از مقوله هایی چون ولایت فقیه و بیداری اسلامی و... استفاده می شود.

با استفاده از بازخوردها و نظراتی که در سایت هیئت دریافت کردیم،متوجه شدیم که در خارج از کشور هم برای سایتمان مخاطب داریم.


تصاویر تجربه هیئت محرم بستری برای جذب عموم به فعالیت های بسیج
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
 • یاسین عربی: با سلام
  ایجاد مهد کودک توجه من رو جلب کرد
  هم خلاقانه است هم کاربردی
  خواهشا بیشتر توضیح دهید
  با تشکر
  پاسخ
ارسال


"هیئت محرم بستری برای جذب عموم به فعالیت های بسیج"
اشتراک گذاری در:
کپی لینک ارسال ایمیل
گوگل پلاس شبکه افسران
تلگرام
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.