هیات دلسوز می خواهد


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

در دانشگاه ما هیئت زیرمجموعه ی بسیج است. اگر هیئت زیرمجموعه بسیج نباشد میزان پوشش و اثرگذاری کمتری خواهد داشت.

در بسیج دانشگاه ما جذب سیر مخصوصی دارد که بخش اعظم آن در اردوهاست که در این اردوها از هیئت بسیج هم حرف زده می شود. اینطور نیست که اساس برنامه ریزی های ما در کارهای هیئت بر مبنای جذب باشد ولی در عین حال هیئت به خودی خود سبب جذب هست. ما در هیئت طوری کار میکنیم که یک دانشجو اول بچه هیئتی شود بعد جذب بسیج شود.

چارت هیئت ما به این صورت است که مسئول کل سه معاون دارد.

1.معاون رسانه(روابط عمومی)

2.معاون فرهنگی

3.معاون تدارکات.

معاون رسانه مسئولیت تبلیغات و مستندسازی را بر عهده دارد. معاون فرهنگی مسئولیت پیگیری نشریه و ایستگاه کتاب و تعیین موضوع سخنرانی جلسات هفتگی را بر عهده دارد. معاون تدارکات مسئولیت کارهای دکور و فضاسازی و پذیرایی و غذا را بر عهده دارد.

اینکه یک نفر خودش برای هیئت دل بسوزاند و بیاید پای کار خیلی فرق دارد با اینکه یک نفر را در ابتدا با هدف جذب بیاوریم و از او کار بگیریم. برای به کارگیری افراد، یک بار در سالهای گذشته طرح ثبت نام خادمین از بین دانشجویان انجام شد که خیلی هم جواب داد ولی بعدا دیگر این کار انجام نشد. ولی برای کارهای سنگین مثل دکور زدن که کار زیادی می طلبد، بچه های پای کار مجموعه را جمع می کنیم.

نحوه ی تعامل ما با نهاد رهبری دانشگاه در این حد است که برخی از هزینه های هیئت را تامین می کند و در انجام اجراییات مربوط به هیئت گاهی نیاز به رایزنی با دانشگاه می شود که در برخی موارد از نهاد رهبری کمک می گیریم.

فعالیت های جانبی هیئت، فقط شامل غرفه ی ارائه و فروش محصولات فرهنگی می شود که در آن کتاب و تابلو عکس و CDهای سخنرانی و مداحی به فروش می رسد.

علاوه بر اینها داخل دانشکده ها ایستگاه صلواتی داریم که در طی 5 روزی که زمان برگزاری هیئت است از صبح تا شب مشغول به کار است.

برای تداوم بخشی به روحیات معنوی بچه ها، هیئت هفتگی برگزار می کنیم که بسیار اثربخش است.

در فاطمیه امسال، مسئول فرهنگی هیئت روی موضوع زندگی جهادی مانور داد و بعد این موضوع را به اردوی جهادی دانشگاه وصل کردیم. در محرم امسال هم محور اصلی کار ما موضوع بیداری اسلامی بود. برای انتخاب موضوع هیئت در هر سال سازوکار خاصی را دنبال نمی کنیم و این مسئله در شورای هیئت تصمیم گیری می شود. حوادث روز در انتخاب موضوع اثرگذار هستند ولی انتخاب این موضوعات بیشتر دل بخواهی است.

روال اجرای مراسم به ترتیب شامل قرائت قرآن، زیارت عاشورا(در موارد خاص مثلا هنگامی که سخنران دیر می رسد)، سخنرانی و مداحی است. در محرم سال 91 قبل از سخنرانی روایتگری داشتیم چون زمانش به اردوی جنوب نزدیک بود.

برای مداح هیئت بیشتر دنبال مداح از دانشگاه خودمان و به خصوص مداح دانشجو می رویم چون که اگر مداح هیئت یک دانشجو باشد، بهتر و بیشتر می تواند روی مخاطب دانشجو و جوان اثرگذار باشد. علاوه بر این ها دلسوزتر است و هزینه ای هم ندارد یا این که اگر داشته باشد، کمتر است. اگر نتوانیم مداح دانشجو بیاوریم، دنبال مداح معروف می رویم. بعد از آن دنبال مداح های جوان مثل حنیف طاهری و محمد رستمی رفتیم که در نهایت آقای رستمی قبول کرد و برای هیئت آمد. کلا این مسئله که مداح صاحب سبک باشد یا نه برای ما اهمیتی ندارد.

برای فضاسازی کارهای مختلفی انجام می دهیم. مثلا دم درب ورودی پوستر خوشامدگویی نصب می کنیم. در مسیر ورودی دانشگاه به مسجد گلدان می چینیم و در مسیر پوسترهای متناسب با موضوع هیئت(بیداری اسلامی،جهادی،.....) روی پایه های چوبی قرار می دهیم. از در ورودی تا محل ورود به مسجد کوچه درست می کنیم. ایستگاه صلواتی به شکل سنگر درست می کنیم.داخل مسجد را با پارچه سیاه کوچک تر می کنیم تا با جمعیت مهمانان هماهنگ باشد. از درب ورودی مسجد تا محل ورود به محل برگزاری هیئت خیمه می زنیم و داخل این خیمه را با عکس های شهدا و نورپردازی فضاسازی می کنیم. برای پشت سخنران هم یک دکور جداگانه می زنیم. برای قسمت خواهران هم خودمان سیاهه زنی می کنیم و برایشان دکور می زنیم. برای پخش تصاویر در قسمت خواهران،از پرده و ویدئوپروژکتور استفاده می کنیم.

برای ارتباط با واحد خواهران از یکی از بچه های بسیج که متاهل است و همسرش هم دانشجوی دانشگاه خودمان است کمک می گیریم. نیازهای خواهران از طریق خواهر رابط به همسرش اعلام شده و کارها از این طریق پیگیری می شود. این دو نفر رابط صرفا منتقل کننده اخبار و نیازها هستند و مسئولیت اجرایی دیگری بر عهده ندارند. علاوه بر این حالت اگر تعامل دیگری وجود داشته باشد صرفا از طریق جانشین خواهران و مسئول بسیج برادران صورت می گیرد.

برای مستندسازی کاری که انجام می شود این است که سیستم صوت، صدای کل مراسم را ضبط می کند. از سخنرانی مراسم هم فیلمبرداری می کنیم و در کنار این کارها، از مراسم عکس هم می گیریم.

برای تامین مالی هیئت از شهرداری محله مجیدیه کمک می گیریم(به این دلیل که محل برگزاری هیئت در دانشکده برق است در مسجدالنبی سیدخندان). کمکی که نهاد رهبری به ما می دهد این است که هزینه های مربوط به سخنران را می پردازد. معاونت فرهنگی دانشگاه هم به ما در انجام برخی از کارهای سرویسی کمک می دهد مثلا پیامک اعلام برنامه مراسم ها را می فرستد و یا غذای مراسم را می دهد. منبع اصلی تامین مالی ما نذورات مردمی و اساتید است که بخش عمده ی آن را اساتید دانشگاه تقبل می کنند. گاهی اوقات با رایزنی می توانیم از اداره اوقاف مقداری پول بگیریم.

در هیئت محرم غذا می دهیم و این غذا را خود دانشگاه می دهد. هر سال هماهنگ می کنیم تا یک شب را خود بچه ها به آشپزخانه دانشگاه بروند و غذا را بپزند تا در حین این کار جمعی بچه ها، رفاقت های کاری بیشتر شود. مواد غذایی آن شب را هم خود بچه ها و بسیج و پول تامین شده از طریق نذورات هیئت تامین می کنیم.

برای تبلیغات سه عدد بنر 6*3 در حوالی سیدخندان نصب می کنیم(روی پل و چهارراه قصر و میدان سبلان) به علاوه 50 عدد بنر کوچک در سطح محله سیدخندان نصب می کنیم. 1000 عدد تراکت هم خودمان درب منازل پخش می کنیم. علاوه بر این ها به کمک معاونت فرهنگی به تمام دانشگاه پیامک می زنیم. در سایت بسیج و سایت رجا هم تبلیغ می کنیم. تیزر و زیرنویس تلویزیونی هم در صورت امکان تهیه می کنیم تا در تلویزیون پخش شود.


محرم فرهنگی هیات فرهنگی و مذهبی به این تجربه امتیاز دهید:
تصاویر تجربه هیات دلسوز می خواهد
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.