کرسی آزاداندیشی سیاسی و علمی دانشگاه تبریز


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
تبریز
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

در سال گذشته بعد از تغییر چارت ذیل هر معاونت یک واحد کرسی آزاد اندیشی تشکیل شد.بعد از پایان سال تحصیلی بچه ها برای نقد و ارزیابی معاونت خودشان، همه ی اعضای معاونت را دور هم جمع کردند و بر اساس مطالبات حضرت آقا برای پیدا کردن راهکارهای اجرایی برای رفع نواقص در کارهای هر معاونت تلاش کردند و در این راستا با اساتید و صاحب نظران هم مشورت کردند


*پیگیری های پیش از فعالیت:

.به دلیل این که حجم کرسی هایمان زیاد می شد با دانشگاه هماهنگ کردیم که برای صدور اجازه و تصویب برگزاری کرسی، مجوز به جلسه ی شورای فرهنگی نرود بلکه درخواست مجوز را به دست معاون فرهنگی دانشگاه بدهیم . از آن به بعد، هیئت نظارت بر کرسی های آزاداندیشی که دبیر آن معاون فرهنگی دانشگاه و مسئولش رئیس دانشگاه است مجوزها را به صورت تلفنی تایید می کنند .


*جزئیات فعالیت:

در کرسی های سیاسی و علمی، کارگروه برای مطالعه برای کرسی ها در مورد نظر اسلام در مورد مباحث کرسی ها تشکیل می دهیم تا بچه ها برای بحث آماده شوند.انجام این کار فقط به خاطر کرسی ها نبود. دید آموزش گفتمانی هم در این کار وجود دارد.از این کارگروه ها چند نفر برای صحبت در کرسی ها انتخاب می شوند تا مباحث تعیین شده در کارگروه را در جلسه کرسی مطرح کنند. در بحث هایی که نتوانستیم کارگروه تشکیل دهیم، برای موضوع نیازسنجی انجام می شود و چند نفر از بچه ها تعیین می شوند تا بروند و روی موضوع مطالعه کنند و برای صحبت آماده شوند.

برای خود جلسه، یک داور متخصص در هر موضوع، از اساتید دانشگاه یا از بیرون دعوت می کنیم. در کرسی هایمان مجری هم داریم.

در ابتدای برنامه، مجری ابتدا روال برنامه را توضیح می دهد و داور را معرفی می کند. داور هم اگر مطلبی داشته باشد مطرح می کند و اگر هم صحبت نداشته باشد،جلسه شروع می شود. به ازای هر نفر موافق یا مخالف مثلا 5 دقیقه یا زمانی کمتر و بیشتر برگزار می گردد. اگر مناظره کنندگان از موضوع منحرف می شدند، داور وظیفه داشت توضیح دهد و صحبت کند و موضوع را مجددا بازگرداند و بحث را هدایت نماید. حضار اگر نظری داشته باشند سوال خود را می نویسند و به عوامل اجرایی برنامه تحویل می دهند و در آخر برنامه اگر وقت بود مجری سوالات را می پرسد. در آخر کار که همه موافقین و مخالفین صحبت کردند، داور بر حسب میزان زمان باقی مانده صحبت می کند و اگر هم وقت باقی ماند،سوالات حضار را پاسخ می دهد.

استقبال از کرسی های ما عموما خوب است. کرسی های فرهنگی- اجتماعی با استقبال خوبی روبرو می شوند یعنی به طوری که جمعیت خیلی بیشتر از تعداد صندلی هاست. جمعیت بین 350 تا 600 نفر متغیر است.

در کرسی های سیاسی جمعیت به نسبت کمتر می آید چون که بحث ها بنیانی و اندیشه ای هستند ومباحث مقداری کسل کننده هستند.ولی برعکس خود جلسه، استقبال از محتوای این کرسی ها بیشتر است و جمعیت در حدود 60 تا 100 نفر حضور پیدا می کند.

خود بچه ها هم صوت کرسی را ضبط و آن را تایپ می کنند و خبر آن را به خبرگزاری ها می دهند و همچنین محتوای آن را روی سایت خودمان قرار می دهند. محتوای کرسی ها را در قالب سوال و جواب در یک برگه آ4 یا آ5 آماده و چاپ در دانشگاه توزیع می کنیم. این کار برای محتوای کرسی های سیاسی خیلی خوب جواب داد.

به لحاظ امنیتی مشکل خاصی نداریم چون که افرادی که صحبت می کنند، مورد خاصی ندارند و ما نیز با دانشگاه کاملا هماهنگیم.


*شیوه‌های تبلیغات:

روال ثبت نام در کرسی های ما به این صورت است که از دو هفته قبل از زمان برگزاری کرسی، موافقین و مخالفین به یک شماره که در تبلیغات زده می شود(شماره مسئول کرسی که سال دومی یا سومی است)، پیامک می دهند و مسئول کرسی جلسه ای را با حضور موافقین و مخالفین برگزار می کند. در این جلسه موافقین و مخالفین به جمع بندی می رسند که از هر طرف چند نفر برای صحبت بیایند اگر هم از یک طرف تعداد افرادی که باید صحبت کنند کم باشد آن گاه می توانند نظراتشان را به صورت مکتوب ارائه کنند تا خوانده شود .مسئول کرسی ریز زمان برگزاری کرسی را که براساس تعداد موافقین و مخالفین است، مشخص می کند...
بچه ها پوسترهای تبلیغات و بنر را به چاپخانه آشنای دانشگاه می دهند و پس از چاپ تبلیغات، خود بچه ها کار نصب را در سطح دانشگاه انجام می دهند. در بنر تبلیغاتی زمان و مکان و نحوه ی ارتباط با مسئول کرسی مشخص شود.


تصاویر تجربه کرسی آزاداندیشی سیاسی و علمی دانشگاه تبریز
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "کرسی آزاداندیشی سیاسی و علمی دانشگاه تبریز"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.