اردوی راهیان نور دانشگاه امیرکبیر


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
صنعتی امیرکبیر
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

هماهنگی راوی ها
شروع کار فرهنگی برای اردوی راهیان، با توجه به هماهنگ شدن ناگهانی این امر (و متاسفانه بدون آشنایی از حدود وظایف و اختیارات) و با توجه به ضروری بودن هماهنگی راوی های مورد نظر، پیش از گذشت زمان، با هماهنگی برای راوی های مطلوب شروع شد که در نهایت امر، آقایان حاج داود احمدپور، کاوه ذاکری، علی عالمی، نصیری هماهنگ شدند که البته توضیح چگونگی رسیدن به این ترکیب را لازم و مفید نمی دانم و البته اذعان می کنم که برای شناخت راوی ها بهترین راه دیدن فایل های تصویری و صوتی آنها می باشد و در مراتب بسیار ضعیف تر پرس و جو از دیگر مسئولین اجرایی که با راوی مورد نظر کار کرده اند، چرا که هر کسی از ظن خود شد یار من...!
فرهنگی پیش از اردو
هم زمان با هماهنگی نسبی راوی ها و با توجه به اهمیت انجام امور مربوط به فرهنگی پیش از اردو، بیشتر انرژی مان صرف برنامه ریزی و تصمیم گیری برای این امر شد که به شدت این امر را نادرست می دانم و بماند که خیلی از امور نیز در پیچ و خم کارهای اجرایی انجام نشد. نهایتاً در زمینه امور اجرایی فرهنگی پیش از اردو که مرز مشخصی نیز با قسمت فضاسازی و تبلیغات نداشت (و خود این نیز، مضر بود)، این امور به معاون اجرایی سپرده شد. بحث در مورد فرهنگی پیش از اردو بسیار است که ترجیح می دهم روی آن متمرکز نشوم و تنها توصیه می کنم که در چارت تشکیلاتی چنین عنوانی اضافه شود.
فرهنگی داخل اردو
شامل موارد زیر می شود:

1. موضوع اردو
بنا شد موضوع اردو پس از انجام مشورت هایی با افراد مجرب در داخل و بیرون دانشگاه مشخص شود. ابتدائاً بیداری اسلامی و تقابل جبهه حق و باطل به تصویب رسید که این امر قبل از شروع ترم قطعی شد و با توجه به آن تصمیماتی گرفته شد و کارهایی نیز انجام گرفت. اما متأسفانه یا خوشبختانه پیشنهاد بهتری پس از حدود یک ماه مطرح شد که با توجه به ضرورت پرداخت به این امر، موضوع اردو به ارائه الگوی سبک زندگی دانشجوی مسلمان تغییر کرد. لذا پیشنهاد می شود که حتماً زمان مناسب برای انتخاب موضوع برای اردو گذاشته شود تا از انجام امور فرسایشی جلوگیری شود(که اشتباه انجام شده در دوره اینجانب تکرار نشود).
2. انتخاب روحانی
قبل از ترم دوم، آقایان عالمی و افشاری هماهنگ شدند و با توجه به پیشنهاد دوستان و لازم دیدن این امر، تعداد روحانیون با اضافه شدن آقای ماهری به 3 نفر افزایش پیدا کرد. که البته اعتقادم این است که این امر ضرورت نداشت و کمیت روحانیون موجب شد که از کیفیت بهره برداری از آنها کاسته شود.
3. بسته فرهنگی ابتدایی
اقلام تهیه شده در قطار به افراد داده شد. بسته فرهنگی ابتدایی شامل: کیف، مهر و جا نماز (جهت نماز جماعت های در طول اردو)، خودکار، دفترچه دل نوشته با طراحی مخصوص جبهه و شهادت، کتابچه رساله حقوق امام سجاد(ع)، کتابچه شهید علم و CD بیداری اسلامی. البته لازم بود که نقشه راهنما و جنگ نیز دیده شود که متأسفانه به دلیل محدودیت بودجه و واضح نبودن اهمیت آن برای اینجانب، تهیه نشد.
4. بسته فرهنگی میانی
این بسته شامل چفیه( که در شلمچه، هنگام خروج افراد از اتوبوس به صورت زیبایی افراد داده شد)، پلاک( که در طلائیه داده شد)، سربند( که در فکه داده شد) و کارت یادمان( که نمونه اش از دوستان علوم پزشکی تهران گرفته شد. و قبل و بعد از برخی یادمان ها داده شد) بود.
5. بسته فرهنگی انتهایی
این بسته نیز شامل کتاب حرمان هور، کتابچه ولایت فقیه بود.
در تهیه اقلام فرهنگی دو نفر از دوستان کمک کردند.
6. سمعی و بصری
با کمک یکی از برادران استارت کار به صورت جدی از آغاز ترم دوم زده شد. در حدود همان زمان نیز با دوستان توانمندی که از قبل آشنایی داشتم، صحبت شد و 4 نفر از آقایان نیز به گروه اضافه شدند و اصولاً گروه سمعی بصری با دو رویکرد فضای معنوی زیارتی راهیان و هم چنین پوشش دهی موضوع اردو فعالیت می کرد. هر از چندگاهی گزارشی دوستانه از روند کار آنها گرفته می شد. این گروه از فضای اتوبوس و برنامه های اسکان و رادیو بلوتوث برای انجام امور محوله کمک می گرفتند.
7. نام یادواره اردو
ضمناً یادآوری می کنم که انتخاب شتاب زده نام یادواره، در جهت موضوع اردو نبود و متأسفانه موجب اختلال در امور گروه فرهنگی شد که مقصر این امر به طور قطع بنده بودم که ترتیب انجام امور را نا منظم انجام دادم و لذا توصیه می شود که در سال های آینده، نام یادواره بعد از انتخاب موضوع اردو و در جهت موضوع اردو و برای کمک به ارضای هر چه بهتر آن هدف انتخاب شود.
8. انتخاب و هماهنگی با راوی های همراه
این مورد نیز به شدت توصیه می شود که متناسب با موضوع اردو پیگیری شود تا در جهت پیاده سازی اهداف اردو مثمر ثمر باشد. برای مثال اگر موضوع اردو مهندسی جنگ باشد، بهتر است با راوی هایی که در جریان برنامه ریزی عملیات ها و کارهای شگرف برخی عملیات ها بوده اند، هماهنگی های لازم انجام شود. البته در قسمت ابتدایی گزارش عرض کردم که انتخاب راوی آنچنان امری آزادانه و در دسترس نیست که هر موقع که تصمیم گرفته شد، انجام پذیر باشد و خصوصاً برای هماهنگی راوی های مجرب باید از آذر ماه اقدامات لازم شروع شود. لذا به صراحت اعلام می کنم که اعتقاد بنده بر این است که جلسات فرهنگی اردوی راهیان هر سال باید از آبان ماه و با محوریت تعیین اهداف اردو و مشخص کردن موضوع اردو آغاز شود و تا آذر ماه به نتیجه برسد تا جهت هماهنگی با راوی های متناسب با موضوع و هم چنین انجام دیگر امور از قبیل انتخاب روحانی، نام یادواره و ... زمان لازم در اختیار باشد.
9. کتابخانه اردو
این امر باید به صورت سیار در اتوبوس ها و محل اسکان انجام پذیرد و به نظر بنده ابتدای انجام امور کتابخانه اردو، مسئول کتابخانه اردو باید نگاهی به کتابخانه مجموعه بیندازد و از پتانسیل کتب مفید مجموعه تا حد امکان استفاده کند. راه دیگر نیز در جهت تقویت کتاب ها، رایزنی با انتشارات لازم جهت تخفیف گرفتن و فروش کتاب های خوب در اردو است. برای مثال این امر به خوبی در اردوی سال 90 انجام گرفت و فروش کتاب های دفاع مقدس در نمایشگاه پیش از اردو و در طول اردو در حد بی سابقه ای (لا اقل تا آنجایی که بنده در جریان هستم) انجام گرفت.
لازم به ذکر است که مسئول کتابخانه اردو، یکی از برادران بود. البته در طول اردو هر اتوبوسی کتاب های مربوطه را در جعبه کارتونی تحویل گرفته بود که مسئول فرهنگی آن اتوبوس وظیفه تبلیغ و فروش و امانت دهی کتاب ها را به عهده داشت.
10. نشریه اردو
عده ای اعتقاد دارند که نشریه و اصولاً برنامه های زیادی فرهنگی موجب عدم تمرکز و تفکر مخاطبان اردو در طول اردو می شود. البته بنده به این شدت با این حرف موافق نیستم و به نظر بنده نشریه اردو لا اقل برای معرفی یادمان ها، شهدای مربوط به یادمان ها و ... مناسب و چه بسا لازم می باشد. البته می توان تعداد شمارگان آن را در صورت نیاز کم کرد ولی نبود آن را توصیه نمی کنم.
در دوره اینجانب، تعیین خط و مشی های کلی و مشخص کردن اهداف اردو و ضروریات نشریه به خواهران واگذار شد که از حق نگذریم نشریه بسیار خوبی از کار در آمد و در سه شماره در طول اردو توزیع شد.
محتویات نشریه شامل بازگویی خاطرات شهید حاج حسن مقدم و ارائه گزارش بازدید از منزل ایشان (که یادواره مزین به نام ایشان بود)، جملاتی از بزرگان و مقام معظم رهبری، خاطره ای از شهدا و ... بود.
در دوره اینجانب امر معرفی یادمان ها توسط کارت یادمان ها و کلیپ های تصویری و آماده سازی فضای اتوبوس توسط راوی ها انجام گرفت و خیلی برای این کار از نشریه کمک نگرفتیم.
11. مستند سازی
برای بحث مستند سازی هم از دو طریق این کار انجام گرفت. روش اول که همان روش دوره های پیشین بود. به نحوی که سعی شد دو نفر از دوستان توانمند در زمینه فیلمبرداری و عکاسی شناسایی شوند و مستند سازی نسبتاً مطلوبی انجام پذیرد. برای این کار یکی از برادران عکاس و یکی دیگر از برادران به عنوان فیلمبردار انتخاب شدند و فایل های تهیه شده در هارد مجموعه موجود است.
روش دوم نیز خوشبختانه با راهنمایی یکی از دوستان، و از طریق رایزنی با یکی از زیرمجموعه های گروه معارف شبکه سه سیما انجام گرفت. حجم بسیار زیادی از برنامه های اردو توسط فیلمبردار همراه پوشش داده شد که طبق قرارداد تمامی فایل های خام تهیه شده، پس از پخش از شبکه سه، دریافت خواهد شد.


تصاویر تجربه اردوی راهیان نور دانشگاه امیرکبیر
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی راهیان نور دانشگاه امیرکبیر"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.