اردوی راهیان نور دانشگاه زنجان


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
زنجان
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

- هدف و رویکردهای اردو
راهیان نور یک اردو به معنای یک اردوی تفریحی نیست و اینگونه اصلا معنایی هم ندارد، بلکه اهدافی را دنبال می کند. عمده هدف اردوی راهیان این است که افرادی که جزو جمع مذهبی هستند ولی دغدغه ی خاصی ندارند را می بریم تا در این اردو برایشان ایجاد انگیزه شود. چون که تعداد ثبت نامی های ما برای اردو زیاد است، قرعه کشی می کنیم. دسته ی دیگر دانشجویان که مخاطب اردوی ما هستند، دانشجویان عادی دانشگاه هستند که هدف برای تاثیرگذاری روی آن ها در حدی است که آن ها را پای مسائل دینی محکم کنیم. دسته ی بعدی بچه های بسیج و فعالین فرهنگی دانشگاه هستند که از فعالیت خسته شده اند و هدف برای آن ها ایجاد انگیزه است. دسته ی آخر هم خود بچه های پای کار بسیج هستند که هدف برای آن ها رشد کاری و تشکیلاتی است.


*جزئیات فعالیت:

پیش از اردو
زمان برگزاری اردو اواخر اسفندماه است (دهه ی آخر).به لحاظ جمعیتی تعداد 7 یا 8 اتوبوس می بریم .4 یا 5 اتوبوس خواهر و تعداد 3 اتوبوس برادر. معمولا حدود 700 تا 1000 نفر برای حضور در اردو ثبت نام می کنند و به همین دلیل مجبور به قرعه کشی می شویم. اولویت اصلی ما در اردو ورودی جدیدها هستند و بعد از ثبت نام آن ها، برای تعداد ظرفیت باقی مانده قرعه کشی می کنیم تا برادرانی که می توانند در اردو حاضر شوند مشخص شود.خواهران هم همین روال را طی می کنند.

برای انتخاب کادر خیلی قبل تر از زمان اردو( حدود 2-3 ماه قبل تر) برنامه ریزی میکنیم. برای کادری که انتخاب می شوند یک سیر مطالعاتی با موضوع شهدا و ایثارگری تعیین می شود و همچنین یک سری بحث های اخلاقی مرتبط با راهیان نور مطرح می شود.همچنین این افراد حلقه های مستمر دارند با حضور رزمنده های استان و کسانی که روی این موضوعات کار کرده اند .قبل از اردوی راهیان بچه یک اردوی قم و جمکران می روند و در آنجا مباحث تربیتی مرتبط با اردوی راهیان نور را با حضور حاج آقا وافی و سخنرانی ایشان یاد می گیرند.
اردوی خواهران و برادران به صورت همزمان و با هم برگزار می شود و حرکت رفت و برگشت هم همزمان است و فقط محل اسکان های منطقه جداست.هر اتوبوس خواهران یک مسئول دارد که او متاهل است و خانمش هم معمولا در مجموعه است و او رابط حلقه ی ارتباطی است ولی عمده ی ارتباط بین مسئول اردوی برادران و جانشین خواهر اردو است.


- در اردو
برای اردو سعی می کنیم چند راوی با خودمان ببریم که از میان این چند نفر، یکی از آن ها شاخص تر و توانمندتر است که تمام روایتگری های منطقه را او انجام می دهد و سایر راویان هم در اتوبوس ها برای بچه ها روایتگری و صحبت می کنند. برای روحانیون هم همین گونه عمل می کنیم. معمولا راوی شاخص اردوی ما از دوستان یکی از شهداست یا این که حداقل صحبت هایش پرمحتوا و متناسب با فضای دانشجویی است.
بسته فرهنگی ما شامل پلاک و چفیه و دفترچه خاطرات و خودکار و یک عدد کتاب بود و این بسته در سال های قبل داده می شد ولی امسال یک دفترچه و یک خودکار و پلاک و چفیه و سربند است به همراه یک پلاستیک که وسایل را در آن قرار دهند و علاوه بر این ها به صورت روزانه یک عدد کتابچه به بچه ها اختصاص می یابد.
برای پخش مستند و کلیپ بیشتر از فضای اتوبوس ها و زمان زیادی که در اتوبوس ها داریم استفاده می کنیم.علاوه بر پخش در اتوبوس ها، شب ها در محل اسکان منطقه نیز پخش کلیپ داریم.این کلیپ ها و مستندها بیشتر از فیلم های عمار انتخاب می شوند و عموما در مورد شهدا جنگ تحمیلی،شهدای هسته ای و.... هستند.
در مورد نشریه برای اردوی راهیان نور از زمان شروع ترم دوم تا زمان خود اردو هر هفته یک شماره چاپ می شود و در حین اردو این نشریه به صورت روزانه چاپ می شود.وسایل چاپ را با خودمان می بریم و کارها را در منطقه انجام می دهیم.محتوای نشریه اردو شامل مسائل و اتفاقات حین اردو و توصیف مناطق و حوادث روز قبل است. این نشریه به صورت یک آ4 پشت و رو چاپ می شود.
برای اردو کتابخانه سیار داریم اما خیلی حرفه ای نیست و روال عادی کتابخانه های سیار را طی می کند.مسئول هر اتوبوس تعدادی کتاب با خودش به اتوبوس می آورد و بین بچه ها می چرخاند تا آن ها استفاده کنند.
برای تشکیل حلقه ها و گعده ها، با توجه به مخاطبین اردو، افراد را گروه بندی و برای هر گروه یک سرگروه انتخاب می کنیم که سرگروه از بچه های خودمان است و او کارهای بچه های حلقه ی خودش را پیگیری می کند و حلقه ها و گعده های مربوط به تیم خودش را پیگیری می کند.موضوع حلقه ها متناسب با مخاطب حلقه ها انتخاب می شود.
برای انتقال پیام شهدا، تنها از ابزارهای در دسترس مان چون حلقه ها،کتاب ها، نشریات و محتواهایشان،روایتگری ها و سخنرانی ها می توانیم استفاده کنیم.عمده تلاش ما معطوف به کار و اثرگذاری در اتوبوس ها می شود چون که بیشتر زمان اردو در اتوبوس ها سپری می شود.
برای فضاسازی اتوبوس ها از نصب عکس های شهدا و دست نوشته ها کمک می گیریم.


- برای اردو
اسکان های منطقه را هر کدام از یک طریق پیگیری می کنیم. بعضی را از طریق سازمان هماهنگ می کنیم و بعضی ها را به کمک لینک خودمان. کلا کم پیش می آید که اسکان را با سازمان ببندیم به خاطر این که برنامه ریزی شان مناسب نیست و در تخصیص ظرفیت ایجاد مشکل می شود.
عمده مشکل ما در اردوی راهیان نور معمولا اسکان است خصوصا اسکان هایی که با سازمان هماهنگ کردیم که بی برنامه هستند و نظمی را دنبال نمی کنند.
برای حوادث غیرمترقبه تیم پزشکی با خودمان نمی بریم ولی یک پرستار همراه خودمان می بریم و یک ماشین سواری که همراه ما می آید را در صورت ایجاد مشکل به این کار اختصاص می دهیم. معمولا خیلی به ندرت پیش می آید که بیماری در برادران دیده شود ولی در خواهران روزی حدود 4- 5 مورد بیماری اتفاق می افتد.
برای هزینه اردو معمولا از خود دانشجو 15 تومان می گیریم ومابقی هزینه ها را خود دانشگاه می دهد.


*شیوه‌های تبلیغات:

وقتی که به زمان برگزاری اردوی راهیان نزدیک می شویم ، فضای دانشگاه به سمت فضای شهدا می رود. حدود دو ماه قبل از اردو یک ثبت نام اولیه انجام می دهیم صرفا برای اینکه در سطح دانشگاه اطلاع رسانی شود.در مرحله بعدی، حدود سه هفته قبل از اردو نمایشگاهی در سطح دانشگاه در مقبل سلف برپا می کنیم . این نمایشگاه با ساخت سنگر و خاکریز و.... شکل می گیرد.در سطح دانشگاه پرچم هایی نصب می کنیم که روی آن ها اذکاری چون یا زهرا(ع) ، یا حسین(ع) و ..... نوشته شده است. یک نمایشگاه برای فروش محصولات فرهنگی چون عکس و کتاب و نرم افزار و دیگر محصولات راه اندازی می کنیم. فضاسازی در سطح دانشکده ها محدود است و محدود به نصب عکس های شهدا و دست نوشته ها و جملاتی از شهدا می شود.در محل برگزاری نمایشگاه مقابل سلف، یک سنگر مانندی درست می کنیم که پس از برپایی نمایشگاه و فضاسازی کل دانشگاه، ثبت نام در این سنگر انجام می شود. مقبره شهدای دانشگاه هم فضاسازی می شود. برای شروع ثبت نام کار را با یک یادواره شروع می کنیم که این یادواره در سطح استانی و با حضور یک سخنران مطرح کشوری برگزار می شود.


تصاویر تجربه اردوی راهیان نور دانشگاه زنجان
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی راهیان نور دانشگاه زنجان"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.