نمایشگاه شهدا


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
شاهد
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

*جزئیات فعالیت:

ما در نمایشگاه ها به علت وسعت کار و پتانسیل زیادی که همیشه در دانشجویان مختلف برای کمک کردن در این جور کارها وجود دارد بیشتر سعی­مان بر این بود که از کمک همه استفاده کنیم. یکی از بهترین کارها برای نزدیکی دانشجویان بسیجی به هم که شاید هر کدام مسئولیت های متفاوتی در دانشگاه داشته باشند همین نمایشگاه­ها است و دانشجویان می توانند بسیاری از مهارت های تشکیلاتی را یاد بگیرند.
در طراحی نمایشگاه همیشه باید بزرگ فکر کرد تا بتوان به حداقلی از فکرمان جامه­ ی عمل بپوشانیم وگرنه نمایشگاه حتی با برگزاری آن هم نمی تواند برای دانشجویان جالب باشد برای این کار بهتر است همیشه برای نمایشگاه از افرادی که تجربه داشته ­اند استفاده کرد و همچنین افرادی که اصلاً روحیه ی این نوع کارهای بزرگ را ندارند بهتر است به عنوان کمک کار باشند نه ایده پرداز اصلی. و برای شناخت افراد بهترین روش مشورت است چون می توان در حین مشورت این افراد را شناسایی کرد و در حین اجرای کار از آن ها بر اساس تجربه و علاقه شان کمک گرفت.

نمایشگاه بهتر است که در ایام خاص مثلاً در سالگرد تدفین شهدای گمنام و یا اردوهای راهیان نور برگزار گردد چون هم نوعی دعوت برای مراسم­ها است وهم می تواند فضای دانشگاه را برای آن برنامه آماده کند.

برای تأمین امکانات می توان با مؤسسات زیادی تعامل کرد از جمله شهرداری، فرهنگستان ها، سپاه، سازمان بسیج و...

در مورد محتوا در موقعیت کنونی کشور شاید بهتر باشد نمایشگاه­ها از آن فضای صرف جنگی خارج شوند و القاکننده ی فضای جهادی و مبارزاتی امروز و حتی اتفاقات جهان اسلام باشند تا دانشجو بتواند بیشتر با این گفتمان ارتباط برقرار کند. یکی از نمایشگاه هایی که برگزار کردیم در مورد فضای بیداری اسلامی و دفاع مقدس بود با نام"پایداری و بیداری"و نمایشگاه­های دیگر، که برای فضاسازیی اردوی راهیان نور بود. باید نمایشگاه به صورتی باشد که حداقلل بتواند برای بخشی از سلیقه ها جالب باشد و بهتر است در نمایشگاه ها از قالب های زیادی برای معنا بخشیدن به روح نمایشگاه استفاده کرد. مثلاً نمایشگاه کتاب دفاع مقدس همراه شود با وسایل تزیینی مرتبط با فضای دفاع مقدس، تی شرت های مذهبی، محصولات هنری خود دانشجویان، برگزاری مسابقات متنوع در نمایشگاه و... تا از جذابیت های بیشتری برای سلایق مختلف برخوردار شود. اگر بتوان برای نمایشگاه یک هدیه­ی فرهنگی تهیه کرد به صورتی که هرکسی در انتهای بازدید بتواند یکی از آن داشته باشد خیلی خوب است.

نقطه ضعفی که وجود دارد متأسفانه جزیره ای عمل کردن دانشکده ها در کار زیاد به چشم می خورد. نکته دیگری که حائز اهمیت است هزینه های بالایی است که گاهی اوقات خرج می شود. ما در دانشگاه همیشه سعی مان بر این بود که از امکانات دانشگاه استفاده کنیم خب حداقل برای بخش سخت افزاری با اینکه می­توان از بیرون به بهترین و آسان ترین وجه امکانات مورد نیاز را تأمین کرد ولی ما توانستیم خیلی از اوقات از خیلی از وسایلی که شاید دیگر استفاده ای نداشت برای نمایشگاه استفاده کنیم که در پایین آوردن هزینه ها خیلی کمک کرد، به عبارت دیگر بهتر است همیشه سعی کنیم با کمترین هزینه ها بهترین استفاده را ببریم. یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کرد و معمولاً هم به آن توجه نمی­شود جمع کردن صحیح نمایشگاه است. متأسفانه خیلی از افراد بعد نمایشگاه خسته می شوند و بسیاری از دلایل دیگر سبب می شود این کار به صورت صحیح انجام نشود که این تأثیرات منفی را بر بدنه ی دانشجویان اعم از افرادی که در برگزاری آن کمک کرده اند و چه آن هایی که فقط از آن بازدید کرده­اند وارد می کند، جدای از آن بسیاری از مواقع وسایل مورد استفاده به علت سهل انگاری از بین می روند خب برای جلوگیری از اسراف و اتلاف بیت المال باید از همان شروع کار همیشه به افراد خادم گوشزد کرد که کار تا جمع آوری نمایشگاه ادامه دارد و افرادی را مسئول جمع کردن نمایشگاه گذاشت که در اینجا هم باید به روحیه افراد توجه کرد چون هرکسی توان این کار را ندارد و خیلی از افراد بعد از برگزاری خسته می شوند پس انتخاب مسئول جمع آوری نمایشگاه خیلی مهم است.

دقت شود که از کمک نیروهای خدماتی دانشگاه استفاده افراطی نشود که این باعث عافیت طلبی و تنبلی شده و تأثیرات منفی دیگر روی کار دارد حتی المقدور بهتر است همیشه از نیروهای بسیجی و علاقمند استفاده کرد.

تمام نکات ذکرشده حول محور مدیریت نظم پیدا می کند، جمع آوری اولیه وسایل مورد نیاز، هماهنگی و ساماندهی نیروهای خادم، ایجاد روحیه نشاط و پویایی در کار، ایجاد فضایی منعطف برای پیشنهاد ها و انتقادات وزمینه سازی روحیه­ی کار جهادی همراه با معنویت می تواند از جمله مواردی باشد که مسئول باید به آن توجه زیادی بکند.


تصاویر تجربه نمایشگاه شهدا
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.