اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی رشت


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
ع.پ. رشت
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

هدف کلی تشکیل گروه محرومیت زدایی فرهنگی و اجتماعی در روستاهای استان گیلان بود.
راهبردهای ما برای رسیدن به این اهداف چنین است:
1- حضور مستمر و پیگیری مستمر در روستاهای هدف.
2- جذب روحانی مجرب و تیم کارکرده با روابط عمومی و پختگی بالا.
3- برنامه ریزی و هدف گزاری مستمر.
4- خروجی متناسب با ابزاری که در اختیار داریم


*جزئیات فعالیت:

هر ساله قبل از اردو یک اعتکاف جهادی برگزار می کنیم و در مورد منطقه صحبت می کنیم و نیز از اساتید فن در این جلسات استفاده می کنیم و همچنین بعد از اردو یکی دو هفته آسیب شناسی اردو را انجام می دهیم و همچنین اردوی مشهد هم داریم که در تمام موارد ذکر شده تجربه ها منتقل می گردد.
ملاک ما برای انتخاب منطقه فعالیت جهادی بر این بود که:
1- با تمام توان بتوانیم برای همه کار کنیم چه مردم روستا و چه مردم شهر.
2- با هیچی همه کار انجام بدهیم یعنی از توان خود روستا استفاده کنیم یعنی خود روستایی ها پای کار باشند.
اردوی مطلوب آن است که مستمر باشد یعنی حداقل 6-7 سال در یک منطقه کار کنیم.
در زمینه تعامل با دیگر گروه های جهادی فقط تبادل نظر و همکاری فکری و مالی با بعضی از گروه های نزدیک به خود داشتیم.
برای جذب مشارکت اهالی روستا اولا که با خود روستایی ها همرنگ می شدیم یعنی تمام کارهایمان را با مشارکت آن ها انجام می دادیم و خودمان را هم سطح روستایی می دانیم و خود را فراتر از آن ها نمی بینیم و با همه یکسان عمل می کنیم.
جلسه ای با شورای اداری همان شهر می گذاشتیم و با هماهنگی های لازم را با آن ها انجام می دادیم و حمایت آنها را جلب می کردیم.

ملاحظات ما برای انتخاب پروژه عمرانی این طور است که: 1-وسع مالی گروه به کار برسد. 2- زمان به اندازه کافی برای آن کار باشد. 3- توان روستا برای در حد کار باشد. 4- توان خود بچه ها متناسب با کار باشد.
فعالیت های فرهنگی ما برای اعضای گروه از این قرار بود: 1- دعای عهد بعد از نماز صبح. 2- برگزاری نماز جماعت. 3- برگزاری کلاس اخلاق بعد از نماز مغرب و عشا با موضوع زندگی مهدوی و جهادی و یا برای خواهران سبک زندگی خانم حضرت زهرا(س). 4- برگزاری گعده با موضوعات مختلف.
برای اهالی روستا هم برنامه های فرهنگی هم داشتیم که می توان این موارد را از آنها نام برد: 1- برگزاری کلاس احکام البته به صورت آموزش عملی. 2- جضور روحانی گروه در بین مردم و شرکت در فعالیت های روزمره آن ها و انتقال معارف دینی در غالب این فعالیت ها.
نحوه ارزیابی مفید بودن فعالیت های فرهنگیمان ای است که در کل اردو یک نفر مسئول ارزیابی کار می باشد و با حضور در عرصه های مختلف و ضمن ارزیابی کار بچه ها به صحبت کردن با مردم منطقه از فعالیت های گروه بازخورد می گیرد.
قالب های جدیدی که برای فعالیت های فرهنگی پیشنهاد می کنیم از این قرار است: 1- شور و نشاط را در فعالیت های فرهنگی افزایش دهیم مثلا برگزاری مسابقه حین آموزش2- بچه های جهادی با اعمال و رفتار خودشان به مردم آموزش بدهند.
ما در روستاهایی که رفته بودیم 3 نفر نخبه را شناسایی کرده و با معرفی آن ها به بنیاد ملی نخبگان زمینه رشد آن ها را فراهم نمودیم. ما در بحث رشد و خلاقیت بچه ها نیز فعالیت داریم و در خلال کلاس ها بعضی از بچه ها که استعداد ویژه ای دارند را شناسایی کرده وبرای آن ها کار ویژه تعریف می کنیم.
برای بهبود اوضاع تحصیلی منطقه وسایل آموزشی مدارس را به روز و نوسازی کنیم. و در ضمن با صحبت با آموزش و پرورش منطقه مشکلات و معایب معلمان را در میان می گذاریم تا یا معلمان اصلاح شوند و یا تعویض گردند.
در زمینه اشتغال زایی فقط در حوزه دامپزشکی یک بار فعالیت داشتیم به این شکل که با آوردن دامپزشک کلیه دام های منطقه را معاینه کردیم.
در حوزه بهداشت و درمان کارهایی کردیم از قبیل: 1- ویزیت رایگان اهالی را در منطقه، 2- طرح پالایش درمانی را در روستا؛ به این شکل که یک پزشک 20 یا 30 خانواده را جهت پیدا کردن بیماری رایج در بین مردم را انجام می داد که در یک مورد با پیگیری متوجه وجود بیماری ای شدیم که بخاطر ازدواج فامیلی شیوع یافته بود. 3- تربیت به ورز از خود اهالی برای انجام اقدامات اولیه درمانی.
با استفاده از خیّر و یا اداره بهداشت و درمان منطقه دارو و اقلام پزشکی را فراهم می کنیم.
با استفاده از سایت گروه و همچنین شبکه پیامکی و خط تلفن ارتباطی و برگزاری اردو های مختلف بعد از اردو ارتباط را با بچه ها حفظ می کنیم.
بازخورد گیری ما از فعالیت های گروه به چند طریق بود: 1-به وسیله مسئول ارزیابی گروه. 2- با طراحی 2 برگه ارزیابی یکی برای مسئول گروه که بچه ها را ارزیابی می کند و یکی برای بچه های گروه که مسئولین گروه را ارزیابی می کنند.
برای ترویج فعالیت های جهادی می توان تیزر تلویزیونی تهیه کرد و آن را در صدا و سیما پخش کرد. و یا در سطح شهرستان نمایشگاه برگزار کرد.
برای حضور موثر خواهران: 1- باید بهترین محل اسکان در بهترین موقعیت از هر لحاظ برای خانم ها تهیه شود. 2- جهت تعامل بین خواهران و برادران از رابط محرم استفاده شود. 3- خانم ها حتما در سفرهای شناسایی حضور داشته باشند. 4- فیلم اردو های قبلی برای خواهران پخش شود تا با فضای اردو جهادی آشنا شوند. 5- مخاطرات جهادی از قبل از اردو برای آن ها مطرح شود.


*نقاط ضعف:

موارد زیر از آسیب های فعالیت های جهادی است:
1- غرور بچه های گروه.
2- ارتباط غیر محدود خواهران و برادران یعنی حتما باید افراد متاهل در گروه داشته باشیم.
3- بی برنامگی گروه های جهادی یعنی هدف این نباشد که فقط یک اردویی برگزار شود.
راهکار ما برای رفع آسیب ها این است که یک مسئول بیش از یک سال مدیر نباشد و سال بعد یک مسئولیت پایین تر بگیرد.
آسیب فعالیت جهادی این است که ظرفیت روستا درست سنجیده نشود. یعنی اگر در خور ظرفیت روستا فعالیت نشود موجب آسیب در روستا می شود مثلا سواد روستا سیکل هم نیست ما برویم بشان آموزش رایانه بدهیم و یا مثلا مذهب رایج مردم اهل تسنن است ما ارزش های شیعی را ترویج دهیم.


*شیوه‌های تبلیغات:

نحوه جذب و گزینش نیروهای لازم برای فعالیت های جهادی را از روش های زیر پیگیری می کردیم:
1- به صورت چهره به چهره.
2- تبلیغات در سطح دانشگاه.
3- برگزاری نمایشگاه جهادی سال های قبل.
4- منتشر کردن خاطرات بچه های جهادگر برای ترغیب بچه های دیگر جهت حضور در اردوی جهادی.
5- برگزاری مراسم تقدیر و تشکر از بچه های جهادگر و خانواده های آن ها برای ترغیب خانواده ها به حضور فرزندانشان در این عرصه گزینش خاصی نداریم و از اکثر بچه هایی که ثبت نام کنند استفاده می کنیم.
برای جذب حمایت های مالی کارهایی از این قبیل را انجام می دهیم:
1- با ایجاد یک نمایشگاه در سطح شهرستان، مسئولین را در آنجا جمع می کنیم و با معرفی گروه حمایت آن ها را جلب می کنیم.
2- مسئولین استان را به محل فعالیت گروه می بریم و آن ها با دیدن محل به ما کمک می کنند.
3- با ارائه گزارش عملکرد گروه در سال های قبل حمایت مسئولین را جلب می کنیم.


تصاویر تجربه اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی رشت
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی رشت"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.