اردوی جهادی فرهنگی دانشگاه اراک


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
اراک
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: ---

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

چشم انداز گروه ما محرومیت زدایی فرهنگی می باشد و برای این کار به نیروی انسانی مجرب و ابزار مناسب نیاز داریم.


*جزئیات فعالیت:

بیشتر فقر فرهنگی ملاک انتخاب منطقه است و موارد مورد نظر را ابتدا با گفتگو با مسئولین منطقه(فرماندار، بخشدار و...)بدست می آوریم و سپس با تک تک اهالی گفتگو می کنیم. البته این کار ها حدود 3 ماه قبل از اردو شروع می شود.

در هر منطقه 3 الی 5 سال فعالیت می کنیم و هر سال 2 بازه 15 روزه در منطقه اردو برگزار می کنیم و همچنین در طول سال هر 20 روز نهایتا هر 1 ماه به روستاها سر می زنیم و مشکلات و کارهای جاری و انجام شده گروه را پیگیری می کنیم. همچنین کارهای نیمه کاره را نیز در همین سفرهای مستمر تمام می کنیم.

در شکوه هجرت و رسم هجرت با گروه های دیگر ارتباط می گیریم و پیشنهاد می دهیم این کار یعنی جمع شدن گروه های مختلف دور یکدیگر در بازه های کوتاهتر انجام گیرد. در سال 86 ،87 و 85 تجربه کار مشترک با گروه های مختلف را داشته ایم. به این شکل که یک شورا از مسئولین گروه های مختلف تشکیل دادیم و یک نفر را به عنوان مسئول انتخاب کردیم و همه در قالب یک گروه واحد عمل می کردیم.

مشارکت اهالی را از طریق پیامک به اهالی، نصب بنر و پلاکارد و ارسال دعوت نامه جذب می کنیم.

با گزارشکار و تیم قوی برای جذب منابع بالاخص غیر نقدی می رویم.

گروه ما زیاد نیاز به کمک مسئولین و معتمدین نداشته است. برای جلب حمایت زیاد نباید بحث مالی را با مسئولین مطرح کرد و بهتر است اول کار را انجام دهیم و با کار خودمان اعتماد مسئولین را جلب می کنیم. باید کار را کیفی هر چند محدود تعریف کنیم تا اعتماد جلب شود. مهم مشارکت اهالی از لحاظ فکری و معنوی می باشد. معتمدین را خودمان شناسایی می کنیم(دانشجویان،اهالی توانمند).


باید حتما از منطقه و اهالی شناسایی کامل انجام شود و گرنه باعث آسیب در منطقه می شود یعنی اگر شناسایی خوب نباشد نمی توانیم افراد توانمند را به منطقه ببریم یا اگر افراد توانمند را به منطقه می بریم باید شناخت خوبی نسبت به منطقه داشته باشند.

برای پروژه هایی که می خواهیم اجرا کنیم ابتدا با کمیته امداد وارد مذاکره می شویم و از کمک های کمیته برای افراد تحت پوشش استفاده می کنیم و برای افراد غیر تحت پوشش هم، کمیته با ما همکاری زیادی انجام می دهد و بیشتر کارهای کم حجم برای پروژه های عمرانی انتخاب می کنیم چون پروژه هایی مانند مدرسه و مسجد هزینه بر هستند.

تبادل اطلاعات و برگزاری گعده در اوقات استراحت در اسکان، مسابقات ورزشی و اکران فیلم و... از جمله کارهای فرهنگی ما برای بچه های گروه جهادی است.

اکران فیلم، برگزاری یادواره شهدا، دیدار از خانواده شهدا، برگزاری مناسبت های مذهبی، آموزش احکام وآموزش قرآن از جمله کارهای فرهنگی ما برای اهالی منطقه است.

ارزیابی مان از فعالیت های فرهنگی مان هم از طریق دوره های تداوم(پیگیری مستمر)که هر 20 روز یک دفعه به روستا سرکشی می کنیم و از مردم بازخورد می گیریم. همچنین تیمی داریم به نام تیم پشتیبان که متشکل از افراد با تجربه می باشند در بازه اردو هر شب به خانه بعضی از اهالی رفته و بازخورد می گیرند.

استفاده از افراد متخصص در موضوعات خاص در هر منطقه سبب بهبود فعالیت های فرهنگی خواهد شد.

با استفاده از همان شناسایی خانه به خانه که پیش از اردو برگزار می کنیم دانش آموزان شناسایی می کنیم و فعالیت های آموزش تحصیلی را پیش می بریم.

در بحث اشتغال زایی آموزش ورمی کمپوست، قارچ، مرغ بومی و قالی بافی را داشتیم. بدین شکل که با همکاری سازمان فنی حرفه ای استان مورد نظر در پایان هر دوره گواهی پایان دوره به شرکت کنندگان داده شده و آنان بوسیله این گواهی می توانند از تسهیلات بانکی برای ایجاد کسب و کار استفاده نمایند.

برای بالا بردن بهره وری مشاغل گروه های جهادی می توانند با توجه به ظرفیت های منطقه مردم را نسبت به کارهایی که می توانند انجام دهند آگاه کنند و اگر توانمندی اجرا توسط گروه بود خود گروه هم وارد اجرا شوند.

برای استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ابتدا می بایست افراد دغدغه مند و پای کار در دانشگاه شناسایی شوند و برای توجیه آنان از افراد با تجربه و پخته گروه استفاده شود و همچنین یک مستند کامل از گروه به همراه داشته باشند. در گروه خودمان هم چند نفر از اعضای هیات علمی به صورت فعال، مشارکت دارند.

علاوه بر بهداشت عمومی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، دندان پزشکی و طب سنتی از متخصص تغذیه، زنان و ... هم استفاده می نماییم.

بیشتر از امکانات پزشکی خود منطقه از جمله امکانات دانشگاه علوم پزشکی استان و خانه بهداشت استفاده می کنیم و بیشتر سعی می کنیم تیم پزشکی در یک منطقه ساکن شوند.

برای تداوم ارتباط با اعضای گروه جهادی:

1- برگزاری سفرهای زیارتی در طی سال را داریم.

2- برگزاری کارگاه های آموزشی در طی سال

3- پیامک می دهیم.

در طول اردو جلساتی را به صورت پرسش و پاسخ برگزار می کنیم و بچه ها مشکلات و مسائل را بازگو می نمایند.

ساخت مستند به وسیله مستند سازان صدا و سیما، نشریه و برگزاری نمایشگاه در خود منطقه که کارهایی را که بیشتر به چشم آمده را نمایش می دهیم. این ها از جمله کارهای رسانه ای ما برای گسترش و نشان دادن فعالیت های جهادی است.

استفاده از رابط برای ارتباط بین خواهران و برادران و فاصله مناسب محل اسکان خواهران و برادران کارهایی است که برای حضور موثر خواهران در منطقه انجام می دهیم.


*نقاط ضعف:

این آسیب ها حرکات جهادی را تهدید می کند:

1- زخمی کردن پروژه های عمرانی و رها کردن پروژه ها به صورت نیمه تمام

2- باید سعی کنیم هر کاری را که تعریف می کنیم در راستای فضای گروه و توانمندی های گروه باشد و هر کس در کاری متناسب با تجربه کاری مختص خود به کار گرفته شود

3- بعضی گروه ها خود را فراتر از دولت و مسئولین منطقه می دانند که این خود آسیب و باعث غرور می باشد


*شیوه‌های تبلیغات:

نحوه جذب به این طریق است که هر سال فراخوان و ثبت نام اینترنتی داریم و 5 نفر از افراد ثابت گروه مختص گزینش هستند و ملاک گزینش بیشتر تجربه و توانمندی افراد می باشد.

از مسئولین دعوت به عمل آورده و با ارائه گزارش کارهای انجام یافته توسط گروه آن ها را در کارهای گروه مشارکت می دهیم و هیچ وقت از مسئولین طلب پول نمی کنیم و فقط مواد و مصالح و امکانات لازم جهت انجام کار می گیریم.

بعد از گزینش افراد بوسیله افراد با سابقه و اساتید مجرب آموزش های لازم و تجارب منتقل می شود. البته افراد اصلی گروه که 25 نفر هستند 4-5 سالی ست که ثابت است.


تصاویر تجربه اردوی جهادی فرهنگی دانشگاه اراک
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  • ناشناس: من چه جوری می تونم ثبت نام کنم؟ پاسخ
ارسال


"اردوی جهادی فرهنگی دانشگاه اراک"
اشتراک گذاری در:
کپی لینک ارسال ایمیل
گوگل پلاس شبکه افسران
تلگرام
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.