اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان


فایل های ضمیمه

متن (0) ویدیو (0) لینک (0) تصویر (0)

موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
موردی موجود نیست
ع.پ. زاهدان
تشکل: بسیج دانشجویی
نویسنده: آرشیو کالک
تاریخ: 1392

* مقدمه از لزوم انجام فعالیت:

استان سیستان و بلوچستان به 2 قسمت سیستان و بلوچستان تقسیم می گردد. در منطقه سیستان بخاطر طوفان های شن اکثر مردم دچار آسم هستند.در منطقه بلوچستان از لحاظ آب و هوا بهتره ولی از لحاظ بهداشت بسیار ضعیفند مثلا از آب بسیار بی کیفیتی استفاده می کنند. دوستان ما قبل از مسئولیت بنده در بندرعباس و کرمان کار می کردند ولی بعد در زمان مسئولیت بنده محل فعالیت گروه محدود به سیستان و بلوچستان می باشد. در منطقه بلوچستان ما 2 هدف داریم:
1- دیدگاه مردم را با کار فرهنگی نسبت به شیعیان عوض کنیم.
2- در مورد کار درمانی بیشتر تلاش ما آموزش بهداشت به مردم می باشد.
در منطقه سیستان نیز هدف ما آموزش بهداشت می باشد.


*جزئیات فعالیت:

با نامه نگاری به مسئولین منطقه(مثلا اداره فرهنگ و ارشاد)کمک مالی می گیریم همچنین دانشگاه هم کمک زیادی به ما می کند.
چون بچه های ما اکثرا بومی هستند بیشتر اوقات سال با هم در ارتباط هستیم و با این ارتباطات تجارب منتقل می گردد.
با توجه به اهدافمان مناطقی را که اکثرا عقاید وهابی دارند را برای کار فرهنگی انتخاب می کنیم ولی اگر هدف کارمان بهداشتی ودرمانی باشد منطقه ای را انتخاب می کنیم که از این لحاظ در ضعف باشند همچنین محدودیت های مالی و اسکان هم در نظر می گیریم. مثلا یکی از کارهایی که در منطقه انجام دادیم به خاطر شیوع وبا در برخی از نقاط با پمفلت های بهداشتی،آموزش های لازم را در این زمینه ارائه دادیم که نتایج خوبی هم به همراه داشت. این موارد هم با سفرهای شناسایی بدست می آوریم به این شکل که یکی از بچه های دانشجو که بومی منطقه هدف باشد را پیدا می کنیم و معضلات منطقه را از زبان او می شنویم چون به دغدغه های همان منطقه آشنایی کافی دارد.
بسته به منطقه که اگر شرایط منطقه حاد باشد می بایست فعالیت مستمر تا رسیدن به هدف مطلوب را انجام دهیم ولی اگر منطقه ای بیش از 1 بار جای اردو نداشته باشد منطقه را عوض می کنیم.
ما تجربه برگزاری اردوی مشترک با گروه لبیک یا فاطمه الزهرا(س) داریم که مزایا و معایبی دارد. معایب:تفاوت دیدگاه در برخی موارد باعث مشکلاتی می شد.
مزایا:از لحاظ مالی و شناسایی و جلب حمایت مسئولین برای ما بسیار مطلوب بود و در این زمینه به ما کمک شایانی کردند.
با استفاده از ارتباط گیری هایی که به صورت رفاقتی یا طایفه ای که در منطقه صورت می گیرد با مردم، مسئولین و معتمدین ارتباط می گیریم مثلا یکی از بچه های ما که بومی منطقه هدفمان می باشد با استفاده از روابط خود با امام جماعت منطقه گروه را به مردم و مسئولین معرفی می کند.
به نظرم آسیب خاصی تهدید کننده این گروه ها نیست البته در صورتی که این کار با نیت خالص و فقط برای رضای خدا انجام گیرد.
با وجود گروه های جهادی و انجام برخی کارها باعث می شود مسئولین منطقه به هوای اینکه بچه های جهادی فلان کار را انجام دادند دیگه لازم نیست ما کاری بکنیم و از وظایف خودشان کوتاهی کنند.
فعالیت خاصی در داخل گروه نداریم و بیشتر اوقات را با اهالی و مردم می گذرانیم.
فعالیت های فرهنگی مان برای اهالی روستا برگزاری کلاس های مختلف از جمله احکام، قرآن، ورزش و... است. و برگزاری نماز جماعت در دل روستا و در بین مردم را داریم.
نکته: ما به بچه ها توصیه اکید داریم که کاری نکنیم حساسیت برادران اهل سنت و حتی وهابی ها را برانگیزیم و بیشتر روی اشتراکات تاکید می کنیم و با اعمال خود تشیع را معرفی می کنیم.
برای بهبود فعالیت های فرهنگی:
1- از بچه های بومی هر منطقه برای انجام کارهای فرهنگی استفاده کنیم به این شکل که بچه های دانشجو و هم دانشگاهی که بومی آن منطقه هستند را شناسایی کنیم و بوسیله آن ها کار فرهنگی انجام دهیم.
2- کارهایی را که در منطقه انجام می دهیم هم راستا با باورهای فرهنگی،اجتماعی و اعتقادی منطقه باشد و نخواهیم فرهنگ جدیدی به منطقه غالب کنیم.
در حوزه بهداشت و درمان ما تمام فعالیت ها از جمله ویزیت عمومی، بینایی سنجی، بهداشت عمومی، دندانپزشکی، تغذیه و... را با توجه به نیاز منطقه داریم.البته در حوزه های ذکر شده بیشتر کار آموزشی انجام می دهیم و کارهایی که هزینه بر باشد با معرفی به مراکز ذی ربط کارهای درمانی را انجام می دهیم.
پزشک عمومی را از بسیج جامعه پزشکی و دانشجوی پزشکی را از دانشگاه خودمان و اقلام و امکانات پزشکی را از دانشگاه و بسیج جامعه پزشکی تامین می کنیم.
برای حضور موثر خواهران:
1-اگر متاهلی در گروه باشد اورابط می شود در غیر اینصورت فقط مسئول خواهران با مسئول برادران در ارتباطند
2- محل اسکان خواهران می بایست در مکان و فاصله مناسب نسبت به اسکان برادران قرار گیرد.


*شیوه‌های تبلیغات:

ما افراد بومی دانشگاه که دغدغه این کار را داشته باشند برای اردو انتخاب می کنیم و همچنین بچه های شورای بسیجمان هم برای فعالیت های داخل اردو انتخاب می کنیم البته برای افراد غیر بومی هم در صورت تامین اسکان و...مانعی نیست.


تصاویر تجربه اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
مشاهده همه
بارگذاری تصویرهای شما از این تجربه

عکسی در گالری بارگذاری نشده
پرسش و پاسخ پیرامون تجربه
  ارسال


  "اردوی جهادی درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان"
  اشتراک گذاری در:
  کپی لینک ارسال ایمیل
  گوگل پلاس شبکه افسران
  تلگرام
  دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

  برای ادامه به سایت وارد شوید:

  captcha

  اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

  captcha
  برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.