به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

فصل برداشت

چه چیزی در ذهن شماست؟
با ما درمیان بگذارید
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
تهیه جزوات درسی

ایام نزدیک به برگزاری امتحانات، بازار تهیه جزوات درسی بسیار داغ خواهد شد، با فراهم کردن جزوات مناسب از هر لحاظ برای دروس به‌خصوص دروس پایه می‌توان در این زمینه کمک شایانی به دانشجویان نمود.
دقت نمایید که لازمه یک جزوه مناسب، خوانا بودن بعد از کپی شدن جزوه، کامل بودن از نظر محتوا خواهد بود. اگر روند تهیه جزوات را جدی بگیرید و به‌صورت مستمر پیگیر آن باشید، بعد از چند ترم تشکل شما تبدیل به بانک جزوات دانشگاهی خواهد شد.

ایده عملیاتی
فراهم کردن محیط مطالعه

در صورت امکان یک مکان مناسب مطالعه که در فضای دانشگاه که دسترسی به آن برای همه آسان باشد فراهم نمایید، این مکان می‌تواند جدای از محلی باشد که برای مطالعه طرح اعتکاف علمی در نظر گرفته شده است. چراکه محل مطالعه طرح اعتکاف علمی احتمالا در مجموعه خوابگاهی واقع شود.
تمامی شرایط محل مطالعه اعتکاف علمی، برای این محل هم صادق خواهد بود.

تجربه مرتبط
اعتکاف علمی
تجربه مرتبط
برگزاری اعتکاف علمی
ایده عملیاتی
پروژه‌های درسی

معمولا بلافاصله بعد از اتمام امتحانات، بسیاری از دانشجویان درگیر انجام پروژه‌های درسی خواهند شد. اینجا یک زمینه بسیار مناسب برای پیوند دانشجویان به مجموعه بسیج خواهد بود. ابتدا تعدادی از دانشجویان سال بالایی که به دروس و همچنین بحث نرم‌افزاری مسلط هستند را بیابید و با آن‌ها هماهنگی نمایید، سپس در سطح دانشگاه اطلاع‌رسانی نمایید که آماده راه نمائی برای  پروژه‌های درسی هستید. حتما این نکته را مدنظر قرار دهید که صرفا وظیفه راهنمایی را برعهده خواهید داشت. در غیر این صورت هم به کاهلی دانشجویان کمک خواهید کرد و هم اساتید را علیه مجموعه تحریک خواهید کرد. بنابراین حتما به دانشجویانی که قرار است در این زمینه کمک کنند این نکات را گوشزد نمایید که صرفا وظیفه راهنمایی دارند.

ایده عملیاتی
انتقال کتب

با اتمام یک ترم معمولا تعدادی از کتب صرفا مربوط به دروس همان ترم بوده و دیگر استفاده‌ای نخواهد داشت. این امر بیشتر در مورد دروس عمومی صادق خواهد بود. از طرفی بسیاری از دانشجویان برای ترم آتی به این کتب نیاز دارند.
با یک فراخوان و تبلیغات می‌توانید این امر را برای دانشجویان تسهیل کنید.

ایده عملیاتی
جریان نقد فضای آموزشی
پس از امتحانات جریانی را بسازید که هدف از آن نقد سیستم آموزشی موجود، حفظ محور بودن آن، دور بودن آموزش‌های موجود از نیازهای واقعی کشور و .... باشد. برای این کار می‌توانید از برگزاری برنامه‌ای با حضور اساتید، تریبون آزاد، نشریه و .... کمک بگیرید.
ایده عملیاتی
احکام امتحانات
میتوان در کنار جلسات معنوی ماه رمضان با سخنران جلسه هماهنگ کنید که به بیان احکام مربوط به امتحانات در کنار احکام  روزه داری در این ایام به پردازد. از تمامی جلسات این ماه مبارک، برای افزایش سطح علمی دانشجویان استفاده نمائید.
ایده عملیاتی
مشاوره تحصیلی

یکی از مشکلات و معضلات دانشجویان در زمان امتحانات عدم مطالعه صحیح و اصولی دروس است.با برگزاری کلاس مشاوره تحصیلی میتوانید مهارت درس خواندن و مطالعه درست را آموزش دهید.
درکنار این کارگاه میتوان راهکارهایی برای کاهش استرس و اضطراب هم ارائه داد.

ایده عملیاتی
مسابقات ورزشی در خوابگاه
با توجه همزمان بودن ماه مبارک با ایام امتحانات انجام ورزش های فردی و گروهی بیشتر نیاز است که بچه های تشکل ها میتوانند پیشرو در این زمینه باشند و شرایط و وسائل آن را مهیا کنند تا در فاصله بین افطار تا سحر هم تجدید روحیه و انرژی بچه ها را سبب شوند و هم شروع کننده دوستی ها باشند.
ایده عملیاتی
مسابقه طنز امتحانات

همیشه فصل امتحانات و نحوی درس خواندن دانشجویان پر از حواشی طنز است، میتوانید مسابقه عکس طنز از فضای امتحانی در خوابگاه،سالن مطالعه و... را در بستر شبکه های اجتماعی (اینستگرام و..) برگزار نمائید.
از این ایده برای افزایش اعضای پیج تشکلتان هم، استفاده کنید.

مطالعه امتحان

مطالعه امتحان:

1- در ابتدا می توانید خود را به جای معلم خود قرار دهید. اگر به جای او بودید چه سوالاتی طرح می کردید؟! تجربه نشان داده اکثریت دانش آموزان سوالات را به خوبی پیش بینی می کنند. 

2- سعی کنید ابتدا مطالب را از روی جزوه هایی که در کلاس تدریس شده مطالعه کنید. 

3- سوالات سختی که قبلا موفق به حل آنها نشده اید، مشخص کنید تا در هنگام مطالعه ی امتحان دوباره حل کنید و بخوانید. 

4- می توانید از اطرافیان بخواهید تا در فواصلی مشخص، از شما امتحان بگیرند تا خود را در شرایط آن قرار داده باشید. 

5- مطالب دشوار را به قسمت های ساده تر و کوچک تری تقسیم کنید. 

6- در طول امتحانات استفاده از تلویزیون و سایر سرگرمی ها را به حداقل ممکن برسانید. 

7- مقدار خواب مورد نیاز 7 تا 8 ساعت است. برنامه ی روزانه ی خود را طوری تنظیم کنید که «بیش از این ساعت به خواب اختصاص پیدا نکند.»

8- وجود آرامش ذهنی و عاطفی شرط اصلی مطالعه ی خوب است، تلاش کنید در خانه آرامش کافی برقرار باشد و از مسائلی که موجب اختلاف می شود اجتناب کنید. 

ایده عملیاتی
طرح #نذر_علمی!
طرح #نذر_علمی!
بچه های تشکل ها با توجه به فضای معنوی ماه مبارک میتوانند دم در اتاق خوابگاه و راهروها اعلامیه بزنن و آمادگی خود را برای کمک تحصیلی در رشته خودشون اعلام کنن و دیگران را نیز به این کار دعوت کنن.
البته طرح #نذر_مهربانی در فعالیت های دیگر نیز قابل اجراست با هر نوع کمکی.
این طرح و پویش در سطح شهر نیز قابل اجراست.
ایده عملیاتی
چگونه در امتحانات موفق شویم؟!
ایام امتحانات یکی از زمان های مهم و سرنوشت ساز برای دانشجویان می باشد که خیلی از بچه ها از فرارسیدن این ایام غافل می شوند و متاسفانه در برخی امتحانات با شکست روبه رو می شوند. آن دسته از دانشجویانی هم که با آگاهی وارد این ایام می شوند نیز از بسیاری نکات قابل توجه ناخودآگاه چشم پوشی می کنند که  در صورت توجه به این نکات موفقیت بیشتری عایدشان می شود. می توانید با برگزاری همایش یا کارگاهی با عنوان "چگونه در امتحانات موفق شویم؟!" و دعوت از یک استاد مسلط و آگاه، نکات مهم و متناسب با ایام امتحانات از جمله
. چگونگی آماده سازی خود برای امتحانات
. افزایش اطلاعات و توانمندی دانشجویان جهت مدیریت زمان
. روش ها و تکنیک های مقابله با اضطراب امتحان
. انتخاب راهکارهای بهینه برای مقابله با اهمال کاری
. به کارگیری روش های مطالعه صحیح جهت بهبود عملکرد در امتحانات 
و نکات پزشکی و سلامت تغذیه در این ایام
را به دانشجویان منتقل کنید. می توانید همین نکات را در قالب نشریه یا بروشور تهیه و در بین دانشجویان توزیع نمایید.
مقدمه

با نزدیک شدن به ایام امتحانات و فرورفتن دانشجویان در لاک درسی، مجموعه بسیج هم از این قاعده مستثنی نبوده و به تبعیت از فضای قالب بر دانشگاه، از فعالیت‌های خود کاسته و اعضای آن درگیر امتحانات شخصی می‌شوند. در حقیقت می‌توان این فضا را به‌نوعی یک آفت برای مجموعه بسیج تصور کرد که همه مجموعه را دچار ایستایی و رخوت کرده و برای مدت حداقل 1 ماه تشکل را از فعالیت‌هایش دور می‌کند. اما با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان تهدید را به فرصت کرد و به فعال بودن مجموعه در این ایام کمک کرد.
در این مجموعه سعی گردیده تا به کمک ایده‌های عملیاتی در این راستا قدمی برداشته شود.

ایده عملیاتی
برگزاری کلاس‌های آمادگی درسی

در یک فاصله منطقی قبل از امتحانات،با کمک دانشجویان سال بالایی که از نظر علمی قوی هستند اقدام به برگزاری کلاس‌های آمادگی جهت حضور در امتحانات پایان‌ترم نمایید. محوریت این کلاس‌ها باید ورودی‌های جدید باشند. پس بیشتر باید کلاس‌هایی که از دروس پایه هستند را برگزار نمایید.
برگزاری این کلاس‌ها نیازمند یک تبلیغات مناسب خواهد بود. همچنین حتی‌المقدور کلاس‌ها را رایگان برگزار نمایید.
پرواضح که برگزاری این دوره‌ها نیازمند یک تبلیغات بسیار مناسب خواهد بود.

ایده مخاطبان (falagh)
کلاس رفع اشکال
یکی ازفعالت هایی که بچه های بسیج می توانند اجام دهند ُاین است که برای همکلاسی های خود یا ترم پایینی های خود کلاس رفع اشکال یک درس که درآن تبحر دارند را بگذارند. البته کار مستمر علمی گذاشتن یک کلاس درسی با مشارکت بچه های کلاس برای خواندن یکی از کتاب های مرجع رشته ی درسیتان است .به این صورت که یک گروه تشکیل دهید و هر نفر مسول مطالعه ی یک فصل از کتاب باشد .در خارج از زمان کلاس یک کلاس بگیرید و هر هفته یک نفر قسمت خود را برای بقیه کنفرانس دهد. برای اینکار حتما تبلیغات گسترده در سح دانشکده خود انجام دهید
راه کاهش اضطراب

برای خلاص شدن از اضطراب این توصیه ها را به کار ببندید:

الف- همواره باید به خدای بزرگ توکل کرد و هر کاری را با نام او شروع کرد زیرا یاد خدا آرامش دهنده ی دل های مضطرب است. 

ب- توانایی های خود را بشناسید و اعتماد به نفس خود را قوی کنید. 

ج- برنامه ی امتحانی را جایی نصب کنید و پس از هر امتحان روی آن را خط بکشید. این کار انگیزه ی بیشتری برای درس خواندن و احساس نزدیک شدن به پایان امتحانات به وجود می آورد. 

د- به امتحان با این دیدگاه نگاه کنید که انگار فرصتی پیدا کرده اید تا دانسته های خود را نشان دهید. جملات مثبت انتخاب کنید و دائم با خود تکرار کنید. مثل «من آرام و راحت هستم و همه چیز را می دانم».

ایده عملیاتی
حل معضلات ایام امتحانات

در ایام امتحانات دانشجویان با مشکلات و معضلات متعددی روبه رو می شوند که فرصت مناسبی است تا با مصاحبه و گفت و گو با بچه ها، این مطالبات، معضلات و مشکلات را در همان ایام امتحانات به گوش مسئولین دانشگاه برسانید و برطرف شدن آن ها را در همان ایام پیگیری و مطالبه نمایید.

ضرورت
اول درس بخوانید...

البته دانشجویان بعداز درس خواندن، خیلی فعالیت ها در دانشگاه میتوانند بکنند.بی رودربایستی باید به شما عرض کنم که اگر شما بخواهید درس خواندنتان را فدای این کارهایی بکنید که خیال هم می کنید خوب است _ حالا خوب است یا خوب هم نیست _  بنده هیچ اعتقادی به این کار ندارم. درس اول است. فلسفه حضور شما در آن جا درس خواندن است.اگر واقعا دانشجویی درس نخواند، بلاشک بدانید که او مشغول ذمه است. یعنی ذمه اش مشغول مردم و خدا و همه است! هرکسی که سهمی در ایجاد این دانشگاه دارد، ذمه اش مشغول به اوست و باید پیش خدای متعال جواب دهد. حالا در دنیا ممکن است کسی یقه ی کسی را در این طور چیزها نگیرد، اما در روز قیامت یقینا سوال خواهند کرد که چرا درس نخواندی؟! پس، اول درس خواندن است.

امام خامنه ای (حفظه الله)

ایده طلایی
اعتکاف علمی

محور اصلی این ایده فراهم کردن یک مکان مناسب در ایام قبل و حین امتحانات ترم جهت حضور چندروزه دانشجویان برای مطالعه آنان و فراهم کردن امکانات جهت  بهره‌وری بیشتر آنان خواهد بود. البته در ادامه مواردی برای این مهم خواهد آمد: ...

ایده عملیاتی
تهیه سوالات امتحانی

یکی از مشکلات رایج بین دانشجویان عدم آشنایی با سوالات رایج امتحان پیش‌رو هست. نوعا اساتید اجازه نشر سوالات امتحانی رو نمی‌دهند. اگر از سال‌های گذشته سوالات امتحانی در دسترس موجود باشد، اقدام به نشر آن‌ها نمایید. در غیر این صورت برای ترم‌های آتی برنامه‌ریزی نمایید و بلافاصله پس از هر امتحان از دانشجویان خارج شده از جلسه امتحان بخواهید که سوالات را برای شما بازگو نمایند. بدین‌صورت می‌توانید پس از مدتی آرشیوی از سوالات امتحانی داشته باشید.
نکته‌ای که حتما باید مدنظر قرار دهید اینکه پخش این سوالات نباید به‌صورت عمومی باشد، چراکه می‌تواند ایجاد حاشیه کند. بنابراین حتما سوالات را هم در یک فرمت جدید کاملا متفاوت از فرمت برگه‌های امتحانی و در یک برنامه نیمه‌خصوصی مثل اعتکاف علمی پخش کنید.

برنامه ریزی

اگر برای امتحانات خود، با  تدبیر برنامه ریزی کنید نه تنها در طول سال،  بلکه برای امتحانات هم آماده خواهید بود. هدف انسان به منزله چراغی است که راه را به او نشان می دهد و آن را به مقصود می رساند. برنامه زمانبندی برای دوره امتحانات باید بسیار منطقی و اصولی باشد.

 

برنامه ریزی:

روشی است به صورت گام به گام که برای انجام هر چه بهتر و به موقع فعالیت ها و بها دادن به وقت انجام می شود.

 

ما می توانید با یک برنامه ریزی مناسب :

1- در وهله ی اول باعث ایجاد آرامش و اطمینان در وجود خود شوید. 

2- به موقع، به مطالعه ی تمام دروس خود بپردازید. 

3- اعتماد به نفس را در خود افزایش دهید. 

4- علاقه و عادت به مطالعه را در خود افزایش دهید. 

5- اضطراب و نگرانی از امتحان را حتی در شب امتحان و یا کنکور کاهش دهید.

 

برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب می توانید به موارد زیر عمل کنید:

1- همه ی افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارند پس بهتر است با توجه به بهره ی هوشی، شرایط و امکانات و عادت های مطالعه شما برای خودتان، برنامه ریزی داشته باشید و از افراد دیگر پیروی نکنید. 

 

2-می توانید از افرادی که دارای تخصص در این زمینه هستند و از روحیات شما آگاهی دارند برای ترتیب دادن یک برنامه استفاده کنید. 

 

3- به ترتیب مطالعه دروس توجه داشته باشید، درس هایی را که به آنها کمتر علاقه دارید اول بخوانید. مخصوصا کنکوری ها می توانند پس از مطالعه ی دو درس اختصاصی حتما یک درس عمومی را مطالعه نمایند. 

 

4- وقتی در برنامه ریزی خود درسی را در ساعت معین مطالعه می کنید همیشه همین روند را ادامه دهید چرا که بعد از مدتی ذهن شما نسبت به آن موضوع شرطی شده و در آن ساعت درس مورد نظر را بهتر یاد می گیرید. 

 

5- میزان یادگیری با مدتی که صرف آن می شود رابطه ی نزدیک دارد، پس توصیه می شود برای مطالعه در روزهای قبل از امتحان، وقت کافی را در نظر بگیرید و روز آخر را صرف دوره کردن مطالب کنید. 

 

7- در برنامه ریزی حتما فرصتی کم را برای تفریح و انجام کارهای مورد علاقه اختصاص دهید. 

شب امتحان

تا این جا مواردی که به وسیله ی آن ها می توان از یک امتحان، سربلند بیرون آمد بیان شد، اما درمورد شب امتحان، مهمترین عاملی که باید درمورد آن رعایت شود، اطمینان و آرامش است. در شب امتحان حتما باید سعی شود از مطالعه ی جدی برای امتحان فردا خودداری شود، چون تا کنون هر چه آموخته اید، کافیست.

 

چرا که این زمان، تنها برای مروری گذرا روی یادگرفته های «قبلی» و اطمینان از دانستن آنهاست. همچنین در این زمان بهتر است از مشاجرات خانوادگی، رفت و آمدهای فراوان، حضور در مکان های شلوغ و پر سروصدا، دیدن و یا شنیدن بیش از حد برنامه های تلویزیونی و سایر عواملی که موجب اتلاف وقت و تشویش خاطر می شوند پرهیز شود.

 

 بهتر است این شب ها کمی زودتر به استراحت بپردازید تا روز بعد با شادی بیشتری در جلسه حضور یابید. صبج قبل از خروج از خانه، حتما صبحانه ی مناسب و یا غذای مختصر و مغذی صرف کنید. بدون تغذیه، مغز شما در انجام فعالیت های لازم مثل حل مساله دچار مشکل می شود. سعی کنید زودتر از خانه خارج شوید تا با خیالی آسوده به محل امتحان برسید. 

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک