به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

خوابگاه

ایده عملیاتی
رفع تنهایی روزهای اول
ممکن است در روزهای اول ساختمان خلوت و افراد در اتاق‌هایشان تنها باشند، می توانیم خودمان شب پیش آن‌ها بمانیم یا اینکه آن ها را با یکدیگر آشنا کنیم تا تنهایی شان را با هم بگذرانند. همچنین شب‌نشینی‌ها و دورهمی‌هایی را با حضور ورودی‌ها و سال بالایی‌ها تشکیل دهیم تا سوالات احتمالی شان را بپرسند، با هم آشنا شوند و کم تر احساس غربت کنند.
ایده عملیاتی
فضاسازی‌های قبل از ورود دانشجوی ورودی
ایجاد فضای پرشور و نشاط با فضاسازی های محیطی و تزئینی، قرار دادن تابلوهایی در محیط خوابگاه که مکان‌های ضروری خوابگاه چون نمازخانه، سلف، سالن ورزشی، بوفه و مغازه و سایر ساختمان‌ها را نشان دهند و تزئین اتاق‌ ورودی‌ها فضاسازی‌هایی است که می توانند محیط خوابگاه را برای ورودی دلنشین کنند.
تجربه مرتبط
پخش کتاب صوتی در خوابگاه
تجربه مرتبط
اردو و خوابگاه
چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
مقدمه
خوابگاه یا خواب‌گاه؟!
چرا خوابگاه‌ها اهمیت دارند؟ آیا اهمیت خوابگاه‌ها، راهبردی است؟
شاید مهم ترین دلیل اهمیت خوابگاه این باشد که محل زندگی واقعی افراد است و محل زندگی بستر بسیاری از تغییر و تحولات فرد است، به طور کلی مکانیسم تغییرها از یک بستر ارتباطی و خدماتی راحت تر از برپایی همایش و کار مطالعاتی به تغییر گرایشات فکری می رسد.
خوابگاهی‌ها به دلیل دوری از وطن و تنهایی و غربت به ویژه روزهای اول نیاز به کمک دارند و لازم است همراه آن‌ها باشیم تا احساس بی‌پناهی نکنند. اگر روزهای اول در کنار آن‌ها باشیم و نگذاریم دچار رخوت و افسردگی شوند، مسیر جذب فکری آنان نیز تسهیل خواهد شد و خودشان به سمت ما خواهند آمد. محبت روزهای اول هیجگاه به ویژه از یاد خوابگاهی‌ها نخواهد رفت.
خوابگاهی‌ها معمولا زمان زیادی را در اتاق‌هایشان و به طور کلی خوابگاه می گذرانند و معمولا هم این زمان صرف کارهای بیهوده می‌شود. این نکته وقتی مهم‌تر می‌شود که بدانیم ما مقدار زیادی بودجه و توان انسانی صرف می‌کنیم تا ورودی‌های جدید را یک اردو(مثلا مشهد) ببریم تا دو سه روز با آن‌ها بتوانیم «زندگی» کنیم و در همین زندگی کردن با یکدیگر مرتبط شویم. ولی همین فرصت زندگی کردن آن‌هم نه دو سه روزه، بلکه چندساله و بدون صرف هزینه را در خوابگاه از دست می‌دهیم. زندگی با بچه‌ها در خوابگاه یک فرصت استثنایی است.
وجود فضای بسیار صمیمی و رفاقتی که در هیچ یک از فضاهای دیگر (دفتر مرکزی تشکل، دانشکده، مسجد و…) پیدا نمی‌شود، از ویژگی‌های مختص خوابگاه است. صمیمی‌ترین رفاقت‌ها در اثر زندگی کردن با دیگران (یعنی برنامه‌های طبیعی و غیر رسمی) ایجاد می‌شود و چون در خوابگاه‌ها این مسئله وجود دارد، رفاقت‌های ایجاد شده در خوابگاه، بسیار عمیق‌تر و ناگسستنی‌تر هستند.
وجود یک جمع بالقوه در خوابگاه امکان ایجاد یک جریان را در آن زیاد می‌کند، مثلا فرض کنید می‌توان در خوابگاه به راحتی محصولات فرهنگی را منتشر کرد. محصولات به راحتی و به سرعت دست به دست می‌شود و می‌تواند ایجاد جریان کند. محصولاتی مثل جزوات معرفتی یا تخصصی، کتاب‌های ادبی و فلسفی، فیلم‌ها و کلیپ‌های ارزشی و ...
خوابگاه‌ها بهترین مکان برای درگیر کردن ورودی جدید به کار فرهنگی است. به دلیل همان جو صمیمی و غیر رسمی که در خوابگاه وجود دارد و شاید کم هزینه‌تر بودن فعالیت در خوابگاه (خواه به اسم بسیج باشد یا نه) و هم چنین سبک‌تر بودن کارها و این‌که وقت کمتری از آنان می‌گیرد، معمولا ورودی‌های جدید خوابگاهی در خوابگاه راحت‌تر مسئولیت فرهنگی می‌گیرند تا در دفتر مرکزی یا دانشکده. این کار ورود تشکیلاتی آنان به تشکل را تسهیل می‌کند.
وظیفه تشکل ها

تشکل های دانشجویی بالاخص هیئت دانشجویی برای بهبود وضعیت هنجاری و رفتاری و همچنین تاثیرگذاری بر فضای خوابگاهها به منظور تاثیرگذاری بر ذهنیت دانشجویان و در مرحله بعد جذب آنها می بایست اولویت هایی را تعیین کنند، آنها می بایست مسائل را شناسایی کنند و بهترین ایده ها را برای رفع آنها پیاده سازی کنند. تشکل ها باید برای دانشجویان خوابگاهی این مساله را جا بیندازند که در سبک زندگی دانشجویی، چون منافع افراد یک اتاق یا یک خوابگاه که اعضای آن جامعه و زندگی هستند، بصورت عمومی طرح می گردد و همه ی شهروندان آن جامعه دانشجویی خود را در سود و زیان حرکات سهیم می دانند، بنابراین یکایک ...

ایده عملیاتی
ارتباط با والدین
باید برای صحبت با والدین و دادن آرامش به آن ها وقت گذاشت، زیرا بعضی والدین در روز اول نگران و مضطرب هستند و نسبت به محیط شهر جدید، فضای خوابگاه و زندگی در آن سوال دارند. باید در عین دادن آرامش قلبی به آن ها، برخی توصیه ها و نکاتی که لازم است بدانند را به آن ها منتقل کنیم، از جمله بیان این موضوع که اگرچه فرزند آن ها دانشجو شده و زندگی مستقلی را آغاز کرده است، اما همچنان به حمایت و نظارت دوستانه والدینش نیازمند است و نباید با خوش خیالی فرزند خود را رها کنند.
نکته مهم:

امسال با توجه به شروع سال تحصیلی در فضای محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان و همچنین ورود دانشجویان جدید به فضای خوابگاهها توصیه می شود از این فضا در جهت تعمیق دوستی ها با دانشجویانی که به اصطلاح یخشان آب نشده است استفاده شود. به خصوص با فراخوان زدن برای پخش نذری یا زدن ایستگاه صلواتی در محیط خوابگاه و درگیر کردن این دانشجویان با فضای محرم. در قالب همین فضا می توان رابطه های محکم و دوستانه ای بین دانشجویان و فضای تشکل ها ایجاد کرد.

ایده عملیاتی
الف) قبل از ورود دانشجویان به خوابگاه
این مرحله شامل موارد ذیل است:
ساماندهی نیروی انسانی استقبال: به دلیل ماهیت خدمت‌رسانی فعالیت‌های خوابگاه برای ورودی‌ها و حجم زیاد کار، می توان از نیروی انسانی متنوع‌تری در دو سطح استفاده کرد:
سطح عمومی کسانی هستند که تمایل و توان کمک به ورودی ها در اوج کار یعنی روزهای اول را دارند، اما نمی‌خواهند در طول سال تحصیلی وقت بگذراند. اینها لزوما عضو اصلی تشکل نیستند، اما می توان از کمک ولو محدود آن‌ها در روزهای اول استفاده کرد. کارهایی مثل رفع مشکل احتمالی اسکان ورودی‌ها، راهنمایی آن‌ها در مسیر ساختمان‌ها و اتاق‌های خوابگاه، شربت و آب دادن به دانشجو و والدین او، حمل و نقل چمدان و وسایل دانشجو و ... مواردی است که می توان سطح متنوعی از افراد را می توان به آن دعوت کرد.
لایه دوم افرادی هستند که احتمالا در مجموعه مسئولیت داشته و امکان استمرار و صرف وقت در طول سال را دارند، این افراد باید قابلیت الگودهی داشت باشند تا در یک ارتباط مستمر به ورودی در یافتن مسیر کمک کنند.
مشکلات خوابگاه
در خوابگاه دانشجویی تجربه‌های متفاوتی می‌توان کسب کرد. آشنایی باسنت‌های اقوام مختلف، شنیدن لهجه‌های محلی متفاوت و سرگرمی‌هایی که برای یادگرفتنش ساعت‌ها زمان‌داری.بعضی شب‌ها برای هشت نفر باید غذا درست کنی و به‌نوعی چشم امید هم‌اتاقی‌ها به شما خواهد بود تا ماهی‌تابه را بیاوری و آنها با تکه نانی در دست به سمت تابه حمله کنند. زندگی دسته‌جمعی در خوابگاه می‌تواند سختی‌های آن را بپوشاند ولی قسمت دیگر زندگی در خوابگاه که تقریبا جزوی از زندگی ما به‌حساب می‌آید مشکلات آن است که اگر زندگی دسته‌جمعی نبود نمی‌توانستیم گذر زمان را طاقت بیاوریم شاید مشکل به وجود آمده حل نشود ولی بهانه‌ای خواهد شد برای شوخی‌های رایج خوابگاهی، درواقع اگر چنین برداشتی از زندگی خوابگاهی نداشته باشی نمی‌توانی روزها را بگذرانی. فصل تابستان که به خانه می‌رویم دل‌مان برای همین مشکلات که اسباب خنده را فراهم می‌کند تنگ می‌شود.
...
ایده عملیاتی
دورهمی هم‌رشته‌ای‌ها
در روزهای مجزایی از سال بالایی‌ها و ورودی‌های هر رشته دعوت کنیم تا در یک اتاق یا محوطه خوابگاه دور هم جمع شوند، درباره دانشکده و رشته صحبت کنند و دغدغه هایشان را مطرح کنند. از این طریق خوابگاهی‌های هر رشته با هم مرتبط می شوند و در مواقع مورد نیاز که نیاز درسی و دانشکده ای دارند به سال بالایی‌ها مراجعه می کنند. جز این، افراد اصلی که کار ارتباط با ورودی‌ها را انجام می‌دهند از هر رشته چند سال بالایی را در نظر داشته باشند و شماره آن ها را در هر فرصت مناسب به ورودی‌های هر رشته بدهند.
تاثیرگذاران

در مورد مساله خوابگاه در دانشگاهها پنج عامل به صورت مستقیم تاثیرگذار هستند:

 1. مدیریت دانشگاه
 2. تشکل ها و نهادهای دانشجویی
 3. نهادرهبری و امامان جماعت
 4. افراد سال بالایی
 5. فضای غالب ورودی ها

این عوامل هر کدام نقشی در بهبود مسائل مرتبط با خوابگاهها دارند که به تنهایی میتواند وزنی موثر در جهت اصلاح فعالیتهای مرتبط با خوابگاهها داشته باشند.در ادامه ابتدائا مشکلات عمومی خوابگاه مطرح شده و سپس فعالیتهایی که از سوی هرکدام از این عاملین می تواند در بهبود فضای خوابگاه و آسیب های مربوط به آن انجام شود تا بازدهی مربوط به فعالیت ها افزایش یابد می آید.

ایده عملیاتی
نهاد مقام معظم رهبری
نهاد رهبری در دانشگاه به عنوان یک متولی مهم در بحث فرهنگی که نقشی پدرانه در دانشگاه بر عهده دارد می تواند با انجام فعالیتهایی به بهترین وجه تاثیر خود را در خوابگاه ها داشته باشد. تشکل دانشجویی می بایست با ایجاد نقش مشورتی برای خود نهاد رهبری را وادار به انجام این وظایف کند، وظایفی که در زیر بیان شده است:
 1. فرستادن مشاور مذهبی به خوابگاه
 2. حضور دائمی امام جماعت در خوابگاه از ابتدای ترم
 3. برگزاری جشن ها و مراسمات مناسبتی در خوابگاهها
 4. حضور مسئول نهاد در خوابگاه و شنیدن مشکلات دانشجویان
 5. اهمیت به خوابگاههای دخترانه در بحث مشاوره ها و برنامه های فرهنگی
 6. توجه به حل کردن مشکلات عمومی افراد
 7. تبدیل کردن نهاد به محل ارجاع افراد برای حل مشکلات عاطفی،جنسی،عشقیو درد دل کردن
 8. کمک گرفتن از افراد معتمد دانشگاه (کارمندان مذهبی و هیئتی ، مومن و انقلابی) برای حضور در خوابگاه و ارتباط گیری با بچه ها با رعایت اقتضائات
 9. مورد توجه قرار دادن خوابگاه در تمامی تصمیمات و مصوبات شورای فرهنگی
 10. جلب توجه اعضای شورای فرهنگی به مشکلات و کمبود های خوابگاه
 11. ایجاد راه ارتباطی بچه های خوابگاه با مسئول، مشاورین و روحانیون نهاد
فضای غالب ورودی ها

یکی از مواردی که در بحث خوابگاه میبایست مورد توجه قرار بگیرد فضای غالب ورودی هاست. بر مبنای این فضا تشکل های دانشجویی برنامه ریزی لازم را می توانند انجام دهند. معمولا در هفته های ابتدایی مشخص می شود که دید اکثریت به چه سمت و سویی است، برای مثال ممکن است در یک دوره غالب ورودی ها به مباحث علمی اهمیت مضاعف دهند که برای برنامه ریزی باید حتما برنامه هایی که در آنها مباحث علمی در قالب های گوناگون وجود دارد عرضه شود. یا در یک دوره اکثریت به فضای مدنی و اجتماعی علاقه دارند و در کارهای فرهنگی و نشریاتی یا سیاسی می پردازند که باید برنامه ها اکثرا به این سمت و سو رهنمون شود. در کل فضای غالب ورودی ها یکی از شرایط اولیه ای ست که در برنامه های کلان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

آیا خوابگاه درست عمل کرده ایم
از آن جا که کار تربیتی به طور کلی و کار خوابگاه طور خاص با انسان ها و تغییر و تحولات آن ها سر و کار دارد، ابزار سنجش دقیق وجود ندارد و گزارش کار و ارزیابی کردن سخت تر است. زیرا اندازه گیری تغییر انسانی راحت نیست و در درون انسان هاست.
اما می توان گفت یکی از معیارهای سنجش، شکل‌گیری شبکه موفق ارتباطی است، این شبکه های ارتباطی باید لایه لایه که در سطوح مختلف باشند، از شبکه‌های ارتباطی رفاقتی و خدماتی صرف لایه عمومی تا سطوح بالاتر کار سیاسی و تشکیلاتی، هرچه این لایه ها گسترده تر باشند کار ارتباط گیری موفق تر انجام شده است.
کار سیاسی درخوابگاه؟
کار سیاسی بهتر است در خوابگاه غلبه نداشته باشد، اصل در خوابگاه همان بستر ارتباطی است که در بزنگاه های سیاسی نیز به کارمان می آید و می توان تاثیرسیاسی مورد نیاز را گذاشت. از سوی دیگر روابط عاطفی برای ارتباط با لایه‌های عمومی و کسانی که نسبت به ما موضع گیری دارند موثر است و در موقعیت های خاص سیاسی نیز موجب تعدیل فضا و حفظ حرمت ها می شود.
ایده عملیاتی
آشنایی ورودی با محیط جدید
با هم بیرون برویم و آن ها را با مراکز و مکان های مورد نیاز مثل میوه و تره بار، نانوایی، لوازم تحریر و مکان‌هایی که می توانند موارد مورد نیازشان را با قیمت کمتری خریداری کنند آشنا کنیم. همچنین مکان های معنوی و مذهبی شهر مثل نماز جمعه، امام زاده، گلزار شهدای شهر را به آن ها معرفی کنیم. به عبارت بهتر باید به ورودی‌ها بیاموزیم چطور در شهر جدید و خوابگاه زنده بمانند و زندگی خود را اداره کنند.
سال بالایی ها

افراد ادوار مختلف تشکل دانشجویی و به خصوص یک سال بالاتر می توانند با انتقال تجربیات خود به دانشجویان خوابگاهی نقشی جامع و موثر در جهت اهداف عالیه آموزشی-تربیتی ایفا کنند. در این زمینه باید دقت داشت که این افراد صرفا به صورت تشکیلاتی و با تصمیم تشکیلات باید نقش خود را به درستی ایفا کنند. این افراد بهترین کسانی هستند که می توانند افراد شاخص خوابگاه را شناسایی کنند. افرادی که می توانند در تشکلها به فعالیت بپردازند.

بهترین کاری که در دانشگاه باید انجام شود تقویت شبکه‌های حمایتی در دانشگاه و خوابگاه است. یکی از راههای اصلی و اساسی برای کاهش اضطراب تدارک شبکه حمایتی در دانشگاه برای دانشجویان جدید است، شبکه حمایتی شامل مسئولین دانشگاه و اساتید است و در کنار آن مسئولین خوابگاه و همین‌طور دانشجویان سالهای بالاتر باید پاسخگوی این دانشجویان باشند .باید بتوان از این طریق مهارت‌ های زندگی را به دانشجویان آموزش داد و آنهارا واکسینه فرهنگی، اجتماعی و عاطفی کرد. سال بالایی ها باید بتوانند به خوابگاهی ها یاد بدهند ازفضای خودیک خانه بسازند، چند پوستر و نقشه برای دیوار اتاق تهیه کنند و اینکه به آنها بگویند دکوراسیون داخلی درب اتاق میتواند برای شما جذاب باشد!

به آنها یاد بدهند که اگر در ابتدا برای خانواده و خانه خود احساس دلتنگی می کنند بهتر است از تصاویر و کارهای خانگی و هنری در اتاق استفاده  کنند .گرد آوری یک آلبوم عکس مشترک میتواند یک فعالیت جالب باشد.

به طور کلی  وظایف این دست از افراد به صورت خلاصه شده و عام در دسته بندی زیر خلاصه می شود:

 1. ارتباط با ورودی ها و اثرگذاری در دراز مدت
 2. ایجاد جو معنوی با تشویق بچه های سال بالایی
 3. شناسایی افراد مستعد خوابگاه و معرفی به تشکل های دانشجویی
 4. نظارت برادرانه بر بچه های ورودی که از قبل ارتباط داریم
 5. هدایت افراد به سمت و سوی علمی و معنوی و ورزش
 6. تشکیل گعده های دوستانه با حضور سال بالایی ها و ورودی ها
 7. ترتیب دادن پیک نیک های مختلف هفتگی و سفرهای مذهبی برای ورودی های خوابگاه
 8. مشاوره دادن های اخلاقی و مذهبی
اولویت خدمت رسانی در خوابگاه
اگر در دانشگاه کار تخصصی و علمی مهم است، در خوابگاه جزو اولویت ها نیست. اولویت در خوابگاه کار انسان مدارانه، خدمات اجتماعی و انفاق است. اکثر فعالیت های خوابگاه مخاطب عمومی و وسیع دارد، زیرا خوابگاه محل زندگی افراد است و نیازهای انسانی و حیاتی پایه برای همه انسان ها مشترک است و با لایه های عمومی تر افراد سر و کار دارد. استراتژی ارتباط در لایه های عمومی از جنس استراتژی عمومی اسلام است. بر مبنای کلام ”الناس عبیدالاحسان” شاید در این لایه عمومی کارسپاری و اردو تشکیلاتی و جلسه سیاسی فکری جواب ندهد،کار باید بیش تر انسان مدارانه و در در جهت برطرف کردن نیازهای اولیه عاطفی، درسی، خدماتی باشد.
رفاقت عمیق و واقعی با خوابگاهی‌ها
ایجاد رفاقت‌های عمیق با خوابگاهی‌ها را به طور خاص باید مدنظر داشت، تا حدی که آن ها شما را به عنوان حامی خود در دانشگاه احساس کند، سوالات و مشکلات خود را از شما بپرسند و شما را به عنوان پرکننده جای خالی بزرگترهایشان بپذیرند. آن‌ها خود به خود دنبال چنین کسانی می‌گردند، مهم این است که ما شخصیت و ظرفیت این بزرگتری را داشته باشیم.
این نکته را باید فراتر از رابطه‌ی تشکیلاتی در تشکل با ورودی‌های جدید، بلکه به‌عنوان یک وظیفه‌ی مهم برای خود، نسبت به رشد ورودی‌های جدید خوابگاهی که مسائل پیش رویشان به مراتب بیشتر و مشکل‌تر از دیگران است در نظر داشته باشیم. این رفاقت باعث می‌شود بسیاری از آسیب‌های زندگی خوابگاهی از بین برود. آسیب‌هایی مثل احساس تنهایی و غربت، بحران هویت، مشکلاتی که معمولا در اثر نبود نظارت خانواده‌ها ایجاد می‌شود مثل سیگاری شدن، رابطه با جنس مخالف و...
ایده عملیاتی
ساماندهی نیروی انسانی استقبال
این مرحله شامل موارد ذیل است:
ساماندهی نیروی انسانی استقبال: به دلیل ماهیت خدمت‌رسانی فعالیت‌های خوابگاه برای ورودی‌ها و حجم زیاد کار، می توان از نیروی انسانی متنوع‌تری در دو سطح استفاده کرد:
سطح عمومی کسانی هستند که تمایل و توان کمک به ورودی ها در اوج کار یعنی روزهای اول را دارند، اما نمی‌خواهند در طول سال تحصیلی وقت بگذراند. اینها لزوما عضو اصلی تشکل نیستند، اما می توان از کمک ولو محدود آن‌ها در روزهای اول استفاده کرد. کارهایی مثل رفع مشکل احتمالی اسکان ورودی‌ها، راهنمایی آن‌ها در مسیر ساختمان‌ها و اتاق‌های خوابگاه، شربت و آب دادن به دانشجو و والدین او، حمل و نقل چمدان و وسایل دانشجو و ... مواردی است که می توان سطح متنوعی از افراد را می توان به آن دعوت کرد.
لایه دوم افرادی هستند که احتمالا در مجموعه مسئولیت داشته و امکان استمرار و صرف وقت در طول سال را دارند، این افراد باید قابلیت الگودهی داشت باشند تا در یک ارتباط مستمر به ورودی در یافتن مسیر کمک کنند.
ایده عملیاتی
اتاق در ساختمان ورودی‌ها
بدون نام بردن از گروه و تشکلی خاص، در ساختمان ورودی‌ها اتاقی داشته باشیم و اعلام کنیم هرگاه مشکلی داشتند به اینجا مراجعه کنند، افراد این اتاق باید زمان لازم برای کمک به ورودی ها داشته باشند و شماره تلفن های خود را در اختیارشان قرار دهند. (اعم از این‌که به چیزی مثل کبریت یا نمک نیاز دارند، تا اینکه در اتاق هایشان مشکلی داشته باشند و...)
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مسابقات ورزشی
برگزاری مسابقات ورزشی کم‌هزینه مثل: پینگ پونگ، فوتبال دستی و ... با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه
تجربه مرتبط
عطر رمضان در خوابگاه
ایده عملیاتی
گعده‌ها
ایجاد گعده‌های بحث و گفتگو در اتاق‌ها با حضور اساتید یا مسئولان دانشگاه یا سال بالایی ها حول موضوعات مختلف از علمی و درسی و اعتقادی و سیاسی تا مشکلات و مسائل دانشجویی و دانشگاه
تجربه مرتبط
جشن خوابگاهی نیمه شعبان
ایده عملیاتی
اساتید و روحانیون

 استفاده از اساتید و روحانیون برای ارائه بحث‌های مختلف بعد از نمازهای جماعت در نمازخانه خوابگاه

تجربه مرتبط
دور همی دخترونه در شب یلدا
تجربه مرتبط
همراه با نسیم
ضرورت
الف)ستاد استقبال خوابگاه (دانشجویان جدیدالورود و خوابگاه‌ها)
ستاد استقبال خوابگاه (دانشجویان جدیدالورود و خوابگاه‌ها)
علاوه بر استقبالی که در دانشگاه از ورودی‌ها انجام می شود، خوابگاهی‌ها نیز باید برای استقبال از ورودی‌های خود برنامه داشته باشند و محیط را برای آن‌ها آماده کنند. استقبال در خوابگاه را می توان در سه مرحله تعریف کرد:
الف) قبل از ورود دانشجویان به خوابگاه
ب) روز ورود دانشجویان و روزهای اول سال
ج) استمرار ارتباط طی سال تحصیلی
ضرورت
ب)روز ورود دانشجویان و روزهای اول سال
ب) روز ورود دانشجویان و روزهای اول سال
مواردی که باید در روزهای مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر است:
راهنمایی مسیر خوابگاه و کمک در حمل وسایل
ارتباط با والدین
حل مشکلات اسکان و ثبت نام
رفع تنهایی روزهای اول
آشنایی ورودی با محیط جدید
اتاق در ساختمان ورودی‌ها
دورهمی هم‌رشته‌ای‌ها
ایده عملیاتی
انجام هماهنگی های لازم با مسئولان خوابگاه
این هماهنگی‌ها باید از قبل انجام شود تا مسئولان در روز ورود با ما همکاری کنند و امکان تاثیرگذاری در حل مشکلات احتمالی روز ورود را داشته باشیم. در کل به دلیل زمان کم و حجم زیاد کار پس از ورود دانشجویان، عمده این قبیل هماهنگی‌ها باید از قبل انجام شود. مثلا اگر بناست سال بالایی‌ها اتاقی در ساختمان ورودی‌ها داشته باشند، هماهنگی این کار با مسئولان از قبل انجام شود.
ایده عملیاتی
حل مشکلات اسکان و ثبت نام
با توجه به اینتزنتی ثبت نام خوابگاه، در بعضی خوابگاه ها ورودی ها در روز اول مشکل ثبت نام، اسکان و پرداخت هزینه ی خوابگاه دارند. خوب است افرادی با لپ تاپ در محل حاضر باشند تا این نواقص ثبت نامی را رفع کنند. این کار به جلب همکاری مسئولان خوابگاه نیز نیاز دارد.
ایده عملیاتی
راهنمایی دانشجو
در خوابگاه‌هایی که دارای محوطه‌های بزرگ هستند باید افرادی در طول مسیر درب ورودی تا ساختمان و اتاق های ورودی ها حضور داشته باشند تا در یافتن مسیر و حمل وسایل به آن ها کمک کنند.
ایده عملیاتی
هیئت دانشجویی درخوابگاه
-         راه‌اندازی هیئت دانشجویی در خوابگاه برای کارکردهای زیر:
برگزاری مراسم در مناسبات و اعیاد مذهبی و ملی در نمازخانه خوابگاه با همکاری دانشجویان خوابگاهی با برنامه‌های مختلف مثل نورافشانی در دهه فجر یا جشن‌های خوابگاهی نیمه شعبان و هیئت محرم
برپایی ایستگاه صلواتی در مناسبت‌های مختلف در ورودی و درب خوابگاه، با محوریت مردم و حمایت‌های مالی از مردم
برپایی کلاس روخوانی و روانخوانی قرآن در اتاق‌های خوابگاه، به صورت گردشی یا ثابت
برگزاری مراسم دعای کمیل، ندبه و زیارت عاشورا
نماز جماعت و سفره افطاری در ماه مبارک رمضان
توزیع شیرینی یا شکلات در مناسبت‌های مذهبی برای اتاق‌ها و یادآوری مناسبت‌ها با یک طرح مکتوب یا گرافیکی
ایده عملیاتی
استمرار ارتباط طی سال تحصیلی
استمرار کار بستگی زیادی به برنامه‌ریزی تشکل برای سال تحصیلی دارد و بحث مفصلی را در خصوص اصول و اقتضائات کار تشکلی در خوابگاه می طلبد. اما به طور کلی موارد زیر را می توان پیشنهاد کرد:
-         فعالیت و ارتباط گیری مستمر اعضای اتاقی که در ساختمان ورودی‌ها داریم با ورودی‌ها
-         اردوهای تفریحی ورودی‌ها، از آنجا که دانشجویان دور از خانواده هستند، این اردوها می توانند در حد توان خلا این دوری و فقدان تفریحات خانوادگی را پر کند.
-         برنامه‌هایی در داخل ساختمان ورودی‌ها و مخصوص آن‌ها
به طور کلی تمرکز خوابگاه باید بر روی هرگونه فعالیت دسته جمعی باشد تا از تنهایی بچه ها کم کند. (دعای دسته جمعی، نماز جماعت، ورزش دسته جمعی، سینما و بیرون رفتن جمعی)
به دلیل تفاوت های فرهنگی و اعتقادی، تفاوت در سبک زندگی مثلا ساعت خواب و مطالعه، بعضی افراد در اتاق‌های خود مشکل دارند. در صورتی که این مشکل قابل حل نبود، می توانیم از آن ها دعوت کنیم تا برای مطالعه و خواب به اتاق ما بیایند و فضای مناسبی را در اتاق برایشان فراهم کنیم، همین پناه‌دادن به ورودی در روزهای اول هیچگاه از یاد او نخواهد رفت.
ورودی‌ها به دلیل تفاوت های فرهنگی و ناپختگی احتمالا در ارتباط با هم دچار اختلافاتی شوند. این اختلافات تا حدی طبیعی و به دلیل بی تجربگی است، اگر در این اختلافات از ما  کمک خواستند حتی الامکان جانبداری نکنیم و فضا را به سمت صلح و آرامش ببریم.
مدیریت دانشگاه

تشکل دانشجویی می بایست با برنامه ریزی دقیق و نقش نظارتی، مشورتی و کنترلی خود مدیریت دانشگاه را به عنوان نهاد تصمیم گیر و خط مشی گذار در سطح دانشگاه به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیر وادار به ایفای وظایف زیر در راستای اصلاح و بهسازی موضوعات مرتبط با خوابگاه کند، در اولین گام می بایست الگوهای رفتاری حاکم بر خوابگاه را به گوش مسئولان برسانند. مهمترین کارهایی که مدیریت دانشگاه می تواند انجام دهد در موارد زیر خلاصه می شود:

 1. تقسیم بندی ورودی ها در اتاقها منطبق بر الگوی صحیح
 2. اهمیت به خوابگاه ها و نظارت حراست
 3. برنامه های فرهنگی و مسابقات ورزشی در خوابگاهها
 4. تخصیص امکانات لازم به خوابگاهها مخصوصا دخترانه
 5. بررسی شرایط خوابگاه دخترانه برای ساعت ورود و خروج و اتخاذ بهترین تصمیم
 6. برنامه های جمعی در محوطه خوابگاه، مخصوصا دخترانه
 7. برخورد درست با آسیب های دانشجویی در خوابگاهها
 8. مقابله جدی با مزاحمت های خوابگاه دخترانه
 9. ایجاد امکان حضور بچه های سال بالایی متعهد و مرجع برای حضور در خوابگاه
 10. نظارت جدی بر خوابگاههای خودگردان
 11. استفاده از ظرفیت های تشکل های مذهبی و افراد سال بالایی در اداره خوابگاه
 12. حضور در محیط خوابگاه و شنیدن مشکلات دانشجویان
 13. تشکیل کارگروهی از طرف شورای فرهنگی برای بررسی دوره ای مشکلات خوابگاه و رسیدگی ویژه به آن.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک