به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

خوابگاه

ایده عملیاتی
تئاتر 16 آذر
یکی از ایده های عملیاتی اجرای تئاتر 16 آذر در صحن دانشگاه و برپایی سخنرانی نمادین نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در جمع اساتید حقوق دانشگاه تهران است، در ادامه میتوان با ارائه یک نمایشنامه خوب و طنز برنامه خوبی را در صحن دانشگاه اجرا کرد. در این راستا میتوان به تجربه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در این زمینه مراجعه کرد.

ورود به سایت
تاثیرگذاران

در مورد مساله خوابگاه در دانشگاهها پنج عامل به صورت مستقیم تاثیرگذار هستند:

 1. مدیریت دانشگاه
 2. تشکل ها و نهادهای دانشجویی
 3. نهادرهبری و امامان جماعت
 4. افراد سال بالایی
 5. فضای غالب ورودی ها

این عوامل هر کدام نقشی در بهبود مسائل مرتبط با خوابگاهها دارند که به تنهایی میتواند وزنی موثر در جهت اصلاح فعالیتهای مرتبط با خوابگاهها داشته باشند.در ادامه ابتدائا مشکلات عمومی خوابگاه مطرح شده و سپس فعالیتهایی که از سوی هرکدام از این عاملین می تواند در بهبود فضای خوابگاه و آسیب های مربوط به آن انجام شود تا بازدهی مربوط به فعالیت ها افزایش یابد می آید.

سال بالایی ها

افراد ادوار مختلف تشکل دانشجویی و به خصوص یک سال بالاتر می توانند با انتقال تجربیات خود به دانشجویان خوابگاهی نقشی جامع و موثر در جهت اهداف عالیه آموزشی-تربیتی ایفا کنند. در این زمینه باید دقت داشت که این افراد صرفا به صورت تشکیلاتی و با تصمیم تشکیلات باید نقش خود را به درستی ایفا کنند. این افراد بهترین کسانی هستند که می توانند افراد شاخص خوابگاه را شناسایی کنند. افرادی که می توانند در تشکلها به فعالیت بپردازند.

بهترین کاری که در دانشگاه باید انجام شود تقویت شبکه‌های حمایتی در دانشگاه و خوابگاه است. یکی از راههای اصلی و اساسی برای کاهش اضطراب تدارک شبکه حمایتی در دانشگاه برای دانشجویان جدید است، شبکه حمایتی شامل مسئولین دانشگاه و اساتید است و در کنار آن مسئولین خوابگاه و همین‌طور دانشجویان سالهای بالاتر باید پاسخگوی این دانشجویان باشند .باید بتوان از این طریق مهارت‌ های زندگی را به دانشجویان آموزش داد و آنهارا واکسینه فرهنگی، اجتماعی و عاطفی کرد. سال بالایی ها باید بتوانند به خوابگاهی ها یاد بدهند ازفضای خودیک خانه بسازند، چند پوستر و نقشه برای دیوار اتاق تهیه کنند و اینکه به آنها بگویند دکوراسیون داخلی درب اتاق میتواند برای شما جذاب باشد!

به آنها یاد بدهند که اگر در ابتدا برای خانواده و خانه خود احساس دلتنگی می کنند بهتر است از تصاویر و کارهای خانگی و هنری در اتاق استفاده  کنند .گرد آوری یک آلبوم عکس مشترک میتواند یک فعالیت جالب باشد.

به طور کلی  وظایف این دست از افراد به صورت خلاصه شده و عام در دسته بندی زیر خلاصه می شود:

 1. ارتباط با ورودی ها و اثرگذاری در دراز مدت
 2. ایجاد جو معنوی با تشویق بچه های سال بالایی
 3. شناسایی افراد مستعد خوابگاه و معرفی به تشکل های دانشجویی
 4. نظارت برادرانه بر بچه های ورودی که از قبل ارتباط داریم
 5. هدایت افراد به سمت و سوی علمی و معنوی و ورزش
 6. تشکیل گعده های دوستانه با حضور سال بالایی ها و ورودی ها
 7. ترتیب دادن پیک نیک های مختلف هفتگی و سفرهای مذهبی برای ورودی های خوابگاه
 8. مشاوره دادن های اخلاقی و مذهبی
مشکلات خوابگاه

در خوابگاه دانشجویی تجربه‌های متفاوتی می‌توان کسب کرد. آشنایی باسنت‌های اقوام مختلف، شنیدن لهجه‌های محلی متفاوت و سرگرمی‌هایی که برای یادگرفتنش ساعت‌ها زمان‌داری.بعضی شب‌ها برای هشت نفر باید غذا درست کنی و به‌نوعی چشم امید هم‌اتاقی‌ها به شما خواهد بود تا ماهی‌تابه را بیاوری و آنها با تکه نانی در دست به سمت تابه حمله کنند. زندگی دسته‌جمعی در خوابگاه می‌تواند سختی‌های آن را بپوشاند ولی قسمت دیگر زندگی در خوابگاه که تقریبا جزوی از زندگی ما به‌حساب می‌آید مشکلات آن است که اگر زندگی دسته‌جمعی نبود نمی‌توانستیم گذر زمان را طاقت بیاوریم شاید مشکل به وجود آمده حل نشود ولی بهانه‌ای خواهد شد برای شوخی‌های رایج خوابگاهی، درواقع اگر چنین برداشتی از زندگی خوابگاهی نداشته باشی نمی‌توانی روزها را بگذرانی. فصل تابستان که به خانه می‌رویم دل‌مان برای همین مشکلات که اسباب خنده را فراهم می‌کند تنگ می‌شود.
...

فضای غالب ورودی ها

یکی از مواردی که در بحث خوابگاه میبایست مورد توجه قرار بگیرد فضای غالب ورودی هاست. بر مبنای این فضا تشکل های دانشجویی برنامه ریزی لازم را می توانند انجام دهند. معمولا در هفته های ابتدایی مشخص می شود که دید اکثریت به چه سمت و سویی است، برای مثال ممکن است در یک دوره غالب ورودی ها به مباحث علمی اهمیت مضاعف دهند که برای برنامه ریزی باید حتما برنامه هایی که در آنها مباحث علمی در قالب های گوناگون وجود دارد عرضه شود. یا در یک دوره اکثریت به فضای مدنی و اجتماعی علاقه دارند و در کارهای فرهنگی و نشریاتی یا سیاسی می پردازند که باید برنامه ها اکثرا به این سمت و سو رهنمون شود. در کل فضای غالب ورودی ها یکی از شرایط اولیه ای ست که در برنامه های کلان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

نکته مهم:

امسال با توجه به شروع سال تحصیلی در فضای محرم و ایام عزاداری سالار شهیدان و همچنین ورود دانشجویان جدید به فضای خوابگاهها توصیه می شود از این فضا در جهت تعمیق دوستی ها با دانشجویانی که به اصطلاح یخشان آب نشده است استفاده شود. به خصوص با فراخوان زدن برای پخش نذری یا زدن ایستگاه صلواتی در محیط خوابگاه و درگیر کردن این دانشجویان با فضای محرم. در قالب همین فضا می توان رابطه های محکم و دوستانه ای بین دانشجویان و فضای تشکل ها ایجاد کرد.

نهاد مقام معظم رهبری

نهاد رهبری در دانشگاه به عنوان یک متولی مهم در بحث فرهنگی که نقشی پدرانه در دانشگاه بر عهده دارد می تواند با انجام فعالیتهایی به بهترین وجه تاثیر خود را در خوابگاه ها داشته باشد. تشکل دانشجویی می بایست با ایجاد نقش مشورتی برای خود نهاد رهبری را وادار به انجام این وظایف کند، وظایفی که در زیر بیان شده است:

 1. فرستادن مشاور مذهبی به خوابگاه
 2. حضور دائمی امام جماعت در خوابگاه از ابتدای ترم
 3. برگزاری جشن ها و مراسمات مناسبتی در خوابگاهها
 4. حضور مسئول نهاد در خوابگاه و شنیدن مشکلات دانشجویان
 5. اهمیت به خوابگاههای دخترانه در بحث مشاوره ها و برنامه های فرهنگی
 6. توجه به حل کردن مشکلات عمومی افراد
 7. تبدیل کردن نهاد به محل ارجاع افراد برای حل مشکلات عاطفی،جنسی،عشقیو درد دل کردن
 8. کمک گرفتن از افراد معتمد دانشگاه (کارمندان مذهبی و هیئتی ، مومن و انقلابی) برای حضور در خوابگاه و ارتباط گیری با بچه ها با رعایت اقتضائات
 9. مورد توجه قرار دادن خوابگاه در تمامی تصمیمات و مصوبات شورای فرهنگی
 10. جلب توجه اعضای شورای فرهنگی به مشکلات و کمبود های خوابگاه
 11. ایجاد راه ارتباطی بچه های خوابگاه با مسئول، مشاورین و روحانیون نهاد
وظیفه تشکل ها

تشکل های دانشجویی بالاخص هیئت دانشجویی برای بهبود وضعیت هنجاری و رفتاری و همچنین تاثیرگذاری بر فضای خوابگاهها به منظور تاثیرگذاری بر ذهنیت دانشجویان و در مرحله بعد جذب آنها می بایست اولویت هایی را تعیین کنند، آنها می بایست مسائل را شناسایی کنند و بهترین ایده ها را برای رفع آنها پیاده سازی کنند. تشکل ها باید برای دانشجویان خوابگاهی این مساله را جا بیندازند که در سبک زندگی دانشجویی، چون منافع افراد یک اتاق یا یک خوابگاه که اعضای آن جامعه و زندگی هستند، بصورت عمومی طرح می گردد و همه ی شهروندان آن جامعه دانشجویی خود را در سود و زیان حرکات سهیم می دانند، بنابراین یکایک ...

مدیریت دانشگاه

تشکل دانشجویی می بایست با برنامه ریزی دقیق و نقش نظارتی، مشورتی و کنترلی خود مدیریت دانشگاه را به عنوان نهاد تصمیم گیر و خط مشی گذار در سطح دانشگاه به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیر وادار به ایفای وظایف زیر در راستای اصلاح و بهسازی موضوعات مرتبط با خوابگاه کند، در اولین گام می بایست الگوهای رفتاری حاکم بر خوابگاه را به گوش مسئولان برسانند. مهمترین کارهایی که مدیریت دانشگاه می تواند انجام دهد در موارد زیر خلاصه می شود:

 1. تقسیم بندی ورودی ها در اتاقها منطبق بر الگوی صحیح
 2. اهمیت به خوابگاه ها و نظارت حراست
 3. برنامه های فرهنگی و مسابقات ورزشی در خوابگاهها
 4. تخصیص امکانات لازم به خوابگاهها مخصوصا دخترانه
 5. بررسی شرایط خوابگاه دخترانه برای ساعت ورود و خروج و اتخاذ بهترین تصمیم
 6. برنامه های جمعی در محوطه خوابگاه، مخصوصا دخترانه
 7. برخورد درست با آسیب های دانشجویی در خوابگاهها
 8. مقابله جدی با مزاحمت های خوابگاه دخترانه
 9. ایجاد امکان حضور بچه های سال بالایی متعهد و مرجع برای حضور در خوابگاه
 10. نظارت جدی بر خوابگاههای خودگردان
 11. استفاده از ظرفیت های تشکل های مذهبی و افراد سال بالایی در اداره خوابگاه
 12. حضور در محیط خوابگاه و شنیدن مشکلات دانشجویان
 13. تشکیل کارگروهی از طرف شورای فرهنگی برای بررسی دوره ای مشکلات خوابگاه و رسیدگی ویژه به آن.
مقدمه

زندگی‌ای که سراسر با بذله‌گویی، شوخی‌های دوستانه، بازی‌های دسته‌جمعی، درس خواندن‌های شب امتحان، تعریف روایات از محل زندگی در شهرهای مختلف، روزی به خاطراتی تبدیل می‌شود که انسان را بر سر ذوق می‌آورد. بسیار اتفاق افتاده که دوستی‌ها در خوابگاه‌های دانشجویی حتی پس از اتمام تحصیل هم ادامه پیدا می‌کند. شاید بسیاری آرزو داشته باشند که زمان به عقب بازگردد و یک‌شب را روی تخت سفت و قدیمی خوابگاه دانشجویی بخوابند و با صدای بسته شدن محکم در اتاق از خواب بیدار شوند. یا وقتی‌که خوابیده‌اند یکی از هم‌اتاقی‌ها لیوان آبی رویش بریزد و باعث خندیدن جمع شود. بی‌شک هرکسی که در خوابگاه‌های دانشجویی ایران زندگی کرده سختی‌های آن را فراموش نمی‌کند ولی زندگی با همه این مشکلات اینقدر شیرین بود که برخی در مورد آن می‌گویند «اینقدر خوب بود که نفهمیدیم کی پنج سال شد.» در ادامه ضمن بیان مشکلات عمومی خوابگاهها که از تجربیات دانشگاهها احصا شده است تاثیرگذارن این عرصه معرفی و وظایف هرکدام به تفکیک بیان می شود. ایده های عملیاتی نیز به تفکیک بیان شده است.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک