به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

استکبارستیزی

ایده عملیاتی
قالب‌های متنوع

نشریه: یک نشریه با محتوای خوب و طراحی خوب می تواند بسیار اثر گذار باشد. برای آشنا شدن با مقدمات نشریه زدن به کالک عملیاتی،  قسمت رسانه و هنر  بروید.

نمایشگاه

و....

در آخر پیشنهاد می شود برای جذب مخاطب و ارتباط گیری با وی در برنامه ها، از دغدغه های مشترک شروع کنید.

موضوعات

موضوعی که برای کار انتخاب می کنید می تواند محور محتوایی شما را تعیین کند. پیشنهاد می شود برای اینکه مخاطب بتواند بهتر با برنامه ارتباط برقرار کند از نقاط مشترک با دغدغه های مخاطب شروع کنید. بطور مثال برای عموم افراد با هر عقیده ای موضوعات زیر می تواند جذاب باشد:

  • ثروت و منافع ملی زیر چکمه های امریکایی
  • تاریخ استعمار، استثمار، استکبار بخصوص امریکا و انگلیس در ایران و دیگر کشور های جهان
  • تاریخ و تمدن امریکا
  • خیانت و جنایت امریکا با بشریت و فطرت انسانی
  • کلاهبرداری امریکا در معاملات و مذاکرات گوناگون چه با ایران و چه دیگر کشورها
  • ......

نکته دیگر انتقال هنرمندانه و متناسب و منظم مطالب است که نقش بسزایی در گیرایی مطلب دارد. در ادامه به اختصار تعدای موضوع برای کار پیشنهاد می شود. قطعا شما با هم فکری دوستان می توانید نکات جامع تر و با تفصیل بیشتری به آن بیفزاید.

...

ایده عملیاتی
برنامه سالنی

می توانید یک فیلم خوب از بسته فیلم پیشنهادی ( جشنواره عمار، سازمان اوج، موسسه سفیر و آرشیو کالک)انتخاب کرده و در سالن پخش کنید. برای بالا بردن کیفیت کار، در کنار فیلم، از استادی برای نقد آن دعوت کنید.

کرسی آزاد اندیشی: از عناوین پیشنهادی کرسی می توانید استفاده کنید و در قالب های مختلف کرسی برگزار نمایید. در کنار کرسی می توان از اساتید مجرب برای سخنرانی دعوت نمود. اطلاعات بیشتر راجع به برگزاری این قالب برنامه را می توانید از کالک عملیاتی قسمت آزاد فکری مطالعه نمایید.

از آنجا که 13 آبان مصادف با سوم ماه صفر می باشد می توان در برنامه های مختلف مسجد دانشگاه و هیأت موضوع استکبارستیزی را مطرح کرد. از موضوع سخنرانی گرفته تا شعر خوانی و تا روایت گری و تا مداحی حماسی و... و یا پخش نشریه و فیلم و برگزاری نمایشگاه در جوار برنامه.
ایده طلایی
اکران فیلم "آقای نخست وزیر"

تجربه نشان داده است که در ایام 13 آبان و 16 آذر که نمادهای مبارزه با اسکتبار هستند، تشکل های دانشجویی به دنبال برنامه های با این مضمون هستند. 13 آبان به عنوان یکی از مظاهر استکبارستیزی ملت ایران در تاریخ ماندگار شده است. موضوعی که رفته رفته رو به فراموشی است و همان گونه که در سال های اخیر به تکرار شنیده ایم، صحبت ها به سمت تغییر رفتار دنیا با ایران و بالعکس رفته است. همچنین غائله 16 آذر ماه نیز که در اعتراض به سفر نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا اتفاق افتاد ریشه در اتفاقات 28 مرداد همان سال،یعنی برکناری دکتر مصدق داشت.

امسال یکی از جدیدترین فیلم های سفیر فیلم به نام « آقای نخست وزیر» به 28 ماه نخست وزیری دکتر مصدق می پردازد.

این مستند تلاش دارد تا با نشان دادن وقایع دوران نخست وزیری دکتر مصدق و بررسی فراز و نشیب های دوران نخست وزیری ایشان، ثمره اعتماد به غرب و به خصوص امریکا برای حل مشکلات اقتصادی کشور را بیان کند.

"آقای نخست وزیر" با استفاده از تصاویر آرشیوی رادیو و تلویزیون دولتی ایران، و همچنین فیلم های خبری رسانه های بین المللی­ای که تا قبل از این جایی از آن ها استفاده نشده بود، تولید شده است ؛ البته تهیه کنندگان مستند، بخش هایی از حوادث آن دوران را نیز بازسازی کرده اند.

یکی از ویژگی هایی که آقای نخست وزیر را از دیگر مستند ها جدا می کند، شخصیت و خدمات دکتر مصدق است. دکتر مصدق در میان ایرانیان با ملی کردن صنعت نفت، یک مرد محبوب و ملی است و برخوردها در مورد ایشان بدون جهت گیری است و نکته ای که همگان در مورد مصدق به آن اذعان دارند این است که در سرنگونی دولت مصدق، غرب نقش مهمی داشت. حال چه شده است که مصدق که یکی از علل قدرت گرفتن امریکا در ایران بود، به دست امریکایی ها کنار گذاشته شد.
...

ایده عملیاتی
مدرسه کالک

استفاده از دوره های مدرسه کالک برای اعضای تشکل به صورت خاص و یا دانشجویان دانشگاه به صورت عام جهت برگزاری قالب کارگاه در این موضوع مناسب می باشد. کارگاه های موجود در زمینه استکبارستیزی به شرح زیر می باشد:

کارگاه بازخوانی اسناد لانه جاسوسی
کارگاه نفوذ
کارگاه غرب شناسی
کارگاه ایده و بحث هسته ای در دانشگاه
کارگاه 1500 آیه دشمن شناسی در قرآن کریم

ایده عملیاتی
برنامه‌های میدانی

همانطور که گفته شد می توانید در سطح دانشگاه و یا شهر غرفه برپا کنید و از ایجاد محیط گپ و گفتگو تا پخش فیلم و صوت و تا برگزاری نمایشگاه های مختلف و تا پخش نشریه و جزوه و تا برگزاری مسابقه وتا.... بهره ببرید. دقت داشته باشید که شما نماینده بسیج دانشجویی هستید پس اخلاق اسلامی اصول اولیه کار کردن است. نکته دیگر اینکه متناسب با نیاز مخاطب برنامه داشته باشید. چه بسا محتوای تخصصی در کف جامعه اثر مطلوب نداشته باشد ولی در دانشگاه جوابگو باشد.
نماز جمعه میقات حضور امت حزب الله است. فرصت خوبی برای حضور و فعالیت است. از سخنرانی و سخنران پیش از خطبه تا برگزاری جلسه با ائمه محترم جمعه و تا قرائت بیانیه و تا پخش نشریه و... می توانید برنامه ریزی داشته باشید. توجه داشته باشید که برای خیلی از موضوعات نمی توان به راحتی از تربون نماز جمعه استفاده نمود ولی موضوعاتی از این دست در ستاد های نماز جمعه مورد استقبال واقع می شود.

کار میدانی دیگری که جزء برنامه های بلند مدت است همانطور که گفته شد برگزاری برنامه برای مدارس است. هم می توانید شما مهمان آنان باشید و هم آنان مهمان شما در دانشگاه. برنامه های مختلف اعم از برگزاری تئاتر، گعده و گپ، پخش فیلم، برگزاری نمایشگاه، هیأت های دانش آموزی، روزنامه دیواری، برگزاری مسابقه و... . دقت داشته باشید که محتوای برنامه و قالب آن باید متناسب با سن مخاطب و از دید وی آماده شود تا برایش جذاب بوده و بتواند با آن ارتباط برقرار کند. بسته استکبار ستیزی عمار پیشنهاد مناسبی شامل موشن و کلیپ جهت پخش در نمایشگاه و ... می باشد. شما می توانید این مجموعه را از روابط عمومی این مجموعه و یا از طریق درخواست در سامانه اینترنتی دریافت نمائید.
مخاطبین

1-   عمده مخاطب فعالیت بسیج دانشجویی قشر دانشجو می باشد. این قشر خود بسته به انگیزه به چند بخش تقسیم می شود. بخشی که انگیزه برای حضور در برنامه ها را دارند. بخشی هم انگیزه برای حضور پیدا نکردن دارند! ولی برای بخش عمده دانشجو، باید هنرمندانه انگیزه ایجاد کرد تا جذب برنامه شده و صدای شما را بشنوند.

2-   جامعه: مخاطب دیگر شما در فعالیت این ایام می تواند عموم جامعه باشد. این مخاطب را می توانید در نماز جمعه، مساجد سطح شهر، هیأت ها، راهپیمایی ها و تجمعات، جوار مزار شهدا، پارک ها، میادین اصلی شهر و... بیابید. نکته مهم اینجاست که باید برای هر مکان محتوای متناسب با آنجا ارائه دهید تا حرفتان شنیده شود. هنر شما اینجاست که بتوانید حرفتان را به مخاطبان بیشتری برسانید(جذب حداکثری!).

3-   مخاطب دیگری که به طور ویژه می توان برای آن برنامه داشت مدارس سطح شهر و یا حداقل مدارس اطراف دانشگاه است چرا که 13 آبان روز دانش آموز است. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره در قسمت بعد ذکر خواهد شد.

مقدمه
روز 13 آبان که روز استکبارستیزی نامیده شده است فرصت خوبی برای تبیین ماهیت استکبار و مقابله با تفکرات غربی است. تفکراتی که بعضی اوقات توسط سرسپردگان و عمال آنها و یا بعضاً توسط غافلان از شناخت مکر شیطان بزرگ بزک شده و به جامعه تزریق می شود تا روحیه انقلابی، عدالتخواهی، استقلال طلبی و آزاده خواهی ملت ایران را تحت تاثیر قرار دهد. این ایام فرصت خوبی برای مبارزه با این تهاجم فرهنگی است. . موضوع استکبارستیزی شاید برای یک عده جذاب و قابل توجه نباشد. از این رو اولین کار اینه که موضوع رو به صورت جذابی طرح کنیم.
در این جزوه در سه بخش ایده های مختلف برای کار دانشجویی در این زمینه ارائه می شود.
 بخش اول موضوعات پیشنهادی است که می توان پازل استکبار را در آن تشخیص داده و در آگاهی بخشی چاره اندیشی نمود.
 بخش دوم معرفی گروه هایی است که می توانند مخاطب برنامه باشند.
 در بخش سوم برخی راهکارهای عملیاتی موضوعات ذکر شده در بخش اول است.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک