به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

پرونده های ویژه

لشکرمخلص؛ فعالیت تشکیلاتی و نقش آفرینی در هفته بسیج

ایده عملیاتی
برنامه های معنوی بسیج

همه ی بچه های بسیج الحمدلله اهل زیارت عاشورا و دعا کمیل و ... هستند و در برنامه های هفتگیشان هست منتها چه خوب که اولا این عبادات به صورت دسته جمعی و رفاقتی برگزار شود و دوم این که  گاها و در مناسبت های مختلف در دفتر بسیج برگزار شود تا معنویت بسیج را بالا ببرد و اثر وضعی روی کارها داشته باشد.

ایده عملیاتی
پالایش اخلاقی بسیج

در گیر و دار کارهای تشکیلاتی گاها کدورت هایی پیش می آید مخصوصأ در انتخاب مسئول بسیج و چینش شوراها و... اگر این کدورت ها و سو برداشت ها حل نشود باعث ایجاد شکاف در بین مرکز بسیج می شود که این خود نقض غرض است به  بهانه ی هفته ی بسیج خوب است که جلسات اشتی داخلی برگزار شود و این مسایل حل شود.

ایده عملیاتی
سرپرست گرفتن ایتام

2-   به بهانه ی هفته ی بسیج توسط خود افراد بسیج سرپرستی چند یتیم به عهده گرفته شود این کار علی رغم هزینه ی کمی که دارد ولی در افزایش معنویت افراد و اعضای مجموعه بسیار موثر است.

مقدمه

 5 آذر سال 58 حضرت امام خمینی (ره) در پیامی فرمان بسیج مردمی و تاسیس نهاد مقدس بسیج را صادر فرمودند. هر ساله در سالروز این فرمان تاریخی هفته ای به نام هفته ی بسیج در نظر گرفته می شود. گرامی داشت این روز مقدس یکی از شئون و وظایف بسیج دانشجویی است.

ایده عملیاتی
مسئولین دانشگاه در خوابگاه

به بهانه ی هفته ی بسیج ، مسئولین دانشگاه را  با خود همراه کرد و به خوابگاه ها برده تا از نزدیک با مشکلات و مسایل دانشجویان آشنا شوند و بچه ها هم بتوانند صریحأ و بدون واسطه حرف خودشان را بزنند.

رییس دانشگاه، روسای دانشکده ها، معاونت های فرهنگی و دانشجویی، مدیران آموزش، خوابگاهها، دانشجویی، تغذیه و...

ایده عملیاتی
ارتباط گیری با خوابگاه ها

کارزیبایی است که به بهانه ی(نه مناسبت) هفته بسیج بچه های بسیج بدون عنوان و بدون هیاهوی رسانه ای وجو سازی با یک  پاکت شیرینی به اتاق بچه های خوابگاهی بروند وباآنها حرف بزنند ونیروها راشناسایی کنندوباآنها ارتباط بگیرند و ...

ایده عملیاتی
مطرح کردن اساتید ارزشی

در هر  دانشگاه اساتیدی هستند که از بین افراد حزب الهی هستند مطرح کردن این ها از جهات مختلف مفید است. اولأ مانور دادن روی خود بچه حزب الهی موضوعیت دارد. دومأ مانور قدرتی در سطح دانشگاه برای بچه های حزب الهی وارزشی است ، سومأ باعث بالا بردن وجهه علمی بسیج دانشجویی می شود و چهارمأ از دل این مصاحبه ها و نشست ها کلی ایده و تجربه برای خود بچه های بسیج می توان بدست آورد.

ایده عملیاتی
ارسال پیام تبریک

ارسال پیام تبریک هفته بسیج به مسوولین دانشگاه و فعالین دانشجویی تشکل های مختلفا باعث می شود که آن دیدی که باید باشد  که بسیج دانشجویی نقش پدر گونه بر تشکل دارد، نقش ببندد

ایده عملیاتی
بیان خدمات بسیج

از قبل از هفته بسیج، بسیجیان چندتا از مشکلات صنفی و یا آموزشی دانشجویان ناظر به نیاز های بچه های کف دانشگاه را رصد کنند  و سپس با پیگیری هایشان و اقداماتشان آن مشکل را حل کنند و در هفته ی بسیج این کارها و اقداماتشان و همچنین نتیجه ی پیگیری ها را رسانه ای کنند مثل مشکل سلف یا سرویس و...

ایده عملیاتی
جلسه مجمع عمومی

به این صورت که شورای حوزه و پایگاه ها و اعضا اصلی بسیج در جلسه ای گردهم آیند؛ از این برنامه می توان به عنوان مانور قدرت بیرونی استفاده کرد و همچنین در این جلسه تقدیر و تشکر از اعضا فعال و برتر بسیج نیز می تواند شکل بگیرد.

ایده عملیاتی
نقد بسیج، دانشگاه و کشور (درون مجموعه، دانشجویان، اساتید)

شاید مهمترین ویژگی و وظیفه ی تشکل های دانشجویی، مطالبه گری و آرمان خواهی باشد. این مسئله باعث شده که ما همواره به دولت ها، دانشگاه و سایر نهاد ها و سازمان ها دید انتقادی داشته باشیم،این دید باعث شده است که ما حتی خودمان را هم فراموش کنیم ، گاهأ لازم است در بین جوال دوز هایی که به دیگران می زنیم یک سوزن هایی  هم به خودمان بزنیم و خودمان را هم نقد کنیم از طرف دیگرهمیشه انتقادات مختلفی بعضأ با هدف تخریب توسط برخی دانشجویان و تشکل های غیرهمسو ...

ایده عملیاتی
کارگاه های مدرسه

کارگاه هایی ناظر به فضای بسیج و تفکر بسیحی و غیره در مدرسه کالک آماده شده وارائه می شود، می توان در این ایام با هماهنگی با مدرسه، چنین کارگاه هایی را برای بچه های بسیج برگزار کرد:کارگاه های سبک زندگی دانشجویی، چرا بسیج؟، ماموریت بسیج، مهندسی به سبک روشن و ...

ایده طلایی
گسترش منطقه ی عملیاتی بسیج و تصرف سنگر به سنگر دانشگاه
 جلسه با اساتید؛ جذب اساتید، انتقال تجربه
برگزاری جلسات ماهانه و مستمر با اساتید مختلف دانشگاه برکات زیادی برای مجموعه داردو بالاخره استاد با هر گرایش سیاسی و اعتقادی که باشد، به هرحال یک شخصیت علمی شناخته شده درسطح دانشگاه است و فردی است باتجربه

اساتید مذهبی وارزشی باعث ایده دادن ، بیان تجربه، محل مشورت و ... می شوندواساتید غیر مذهبی باعث جذب به بسیج، از بین رفتن جبهه ای که  نسبت به بسیج می گیرند واین نتیجه اش  نقد سالم و صحیح و بدون غرض مجموعه میشود.
 جلسه با بسیج اساتید(مطالبه گری)
یکی از نهاد های با پتانسیل و با قدرت  و در عین حال منفعل و بی تحرک در دانشگاه ها، بسیج اساتید دانشگاه است ودر بیان پتانسیلش همین بس که یک نماینده در شورای فرهنگی دارد منتها معمولأ در دانشگاه ها منفعل هستند و کاری نمی کنند اما داشتن جلسات هم اندیشی با این اساتید بسیجی خیلی خوب و تأثیرگذار است مخصوصأ این که اگر بتوان وارد فضای مطالبه گری شد 
از این اساتید مطالبه کنیم که  در امور دانشگاه بیشتر دخالت کنند، پیگیری کنند ومخصوصأ این که حزب اللهی هم هستند بطورمثال درحوزه ی کامل نبودن حجاب دانشگاهیان اعم از اساتید ودانشجویان و ...  خیلی جواب می دهد.

نقطه زنی در جذب
به بهانه ی هفته ی بسیج هر کدام از بچه های شورای مرکزی نیت کنند و یکی دو نفر را به صورت موردی و فرد به فرد پس ازاینکه شناسایی کردند برای جذبشان کار کنند و سعی کنند با این افراد بیشتر دوستی کنند و این جدای کارهای عمومی است  که در راستای جذب می شود یک نقطه زنی در جذب انجام داد.
چه چیزی در ذهن شماست؟
نظر شما چیست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
دیدار با اساتید اخلاق

بهتر است این جلسات در دفتر بسیج دانشجویی صورت بگیرد تا هم ایشان در جریان فعالیت های بسیج قرار بگیرند که این خود در ادامه ی کار ها به نفع مجموعه است هم این که  بر کارهای مجموعه اثر وضعی دارد.

ایده عملیاتی
امضای تومار در موضوعات ملی

برای نشان دادن قدرت نرم بسیج در ارتباط گیری و رابطه ی نزدیک با بدنه ی دانشجو می توان برای یک توماری که توسط بسیج دانشجویی تنظیم شده است امضا جمع کرد و با استفاده از تعداد امضاها یک کارخوب رسانه ای انجام داد (دراینجا متن تومار موضوعیت خاصی ندارد بلکه  مهم جمع شدن امضا ها وحمایت دانشجویان از تشکل بسیج است)

برای این که امضاهای بیشتری جمع شود پیشنهاد می شود موضوعی عام و همه گیر انتخاب شود؛ موضوعی ملی یا اجتماعی مانند خلیج همیشه فارس یا جزایر سه گانه یا درباره آل سعود و یا ... در کل موضوعاتی که همه ی دانشجوها نسبت به آن ارق دارندموضوعیت وطرفدار بیشتری دارد.
ایده عملیاتی
جلسه با رئیس دانشگاه

اگر بتوان با رییس دانشگاه توسط شورای بسیج ارتباط گرفت ودرجلسات دعوتشان کرد خیلی منافع برای تشکل ایجاد می شود مثلا توان شورای بسیج  را از نزدیک می بیند در جریان کارها قرار می گیرد ولی اگرنشد نباید بی خیال شد بلکه اعضای اصلی بسیج وقت بگیرند و بروند دفترشان ،
منتها دقت شود که اگر مثلأاین جلسه مهمترین هدفش مانور قدرت هست پس تعداد بسیجی ها هر چه بیشتر بهتر، افراد شاخص بسیجی حتما در جلسه باشند حتما یکی از کسانی که می خواهد از طرف بسیج صحبت کند یک شخصیت علمی و تحصیلات تکمیلی باشد و درکل ابتدائأ در خصوص مسایل علمی صحبت کنند تا رییس دانشگاه به توان علمی مجموعه هم پی ببرد همچنین کسانی که می خواهند صحبت کنند ترجیحأ یک رزومه ی قوی داشته باشند و کسی که آنها را معرفی می کند رزومه ی آن ها را بخواند.

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
درگیر کردن اقشار مختلف دانشگاه در برنامه های بسیج
یکی از کارهای مهم و مفید و متاسفانه راکد در بسیج دانشجویی درگیر کردن افراد با گرایش های مختلف در برنامه های بسیج است. ما یکسری ممیزی های نابه جایی را در مواجهه با دانشجویان برای خودمان در نظر گرفته ایم که همین باعث انزوای مجموعه شده است مثلأ اگر ما از بچه های با نظرات سیاسی مخالف خودمان در برنامه های علمی یا ورزشیمان استفاده کنیم چه آسیبی به مملکت وارد میشود؟
درگیر کردن بچه های مختلف ومسئولیت سپردن به آنها علاوه بر این که باعث گسترش دامنه ی کاری ونیز کاهش فشار اجرایی از روی دوش مسئولین بسیج درسطح حوزه ها و پایگاه ها می شود، منتج به استفاده از فکر و ایده ی انها وایجاد فضای بازشده و همچنین ما را در رسیدن به جذب 40 درصدی دانشجویان که مطالبه ی رهبری است نزدیک می کند.
ایده عملیاتی
کار کردن بر روی پیام امام خمینی (ره)

پیام امام خمینی (ره) به مناسبت تشکیل بسیج دانشجو و طلبه، مرام نامه ی تشکیل این نهاد مقدس است که آرمان ها و اهداف بلند ایشان از تشکیل این نهاد ها را به تصویر کشیده است.

برای کسانی که می خواهند در این زمین بازی عملیات کنند و در نهایت به اهداف وآرمان هایی که ایشان ترسیم کرده اند برسند، و در گیر و دار تشکیلات در خود نمانند و از هدف اصلی غافل نشوند، لازم است که هر چند وقت یک بار مروری بر  این مرام نامه انجام دهند و وضعیت موجود خود را با آن آرمان ها مقایسه کنند، بهترین فرصت برای این کار هفته ی بسیج است به بهانه ی هفته ی بسیج در یک یا دو جلسه با حضور یک استاد، پیام امام به مناسبت تشکیل بسیج دانشجو و طلبه باز خوانی شود و مصادیق به روز آن آرمان ها مطرح وبحث شود.

ایده عملیاتی
اردوی جهادی درون دانشگاهی؛
معمولا اردوهای جهادی در تابستان برگزار می شود و تا تابستان سال بعد خبری از اردوهای جهادی نیست گرچه بعضی دانشگاه ها اردوهای یک روزه هم در طول سال تحصیلی دارند اما این کافی نیست. از طرفی بعضأ دید های منفی توسط دانشجویان نسبت به اردوهای جهادی وجود دارد به طور مثال می گویند بسیجیان می روند ده روز در روستا این همه هزینه ی بیت المال مصرف می شود ون هایتأ دو تا سرویس بهداشتی درست می شود و یا مثلا دیواری تعمیر می شود.
برای حل این دو مشکل پیشنهاد می شود در طول هفته ی بسیج یک اردوی جهادی دانشگاهی برگزار شود و یک سری کارهای عام المنفعه درون خود دانشگاه توسط بسیج انجام شود تا دانشجویان نمود آن را ببینیند. پیشنهاد دیگر اینکه جنس کارهایی که انتخاب می شوند از جنسی باشد که ماندگار باشند و در اذهان دانشجویان و خود بچه ها بماند و هر وقت بچه ها آن نمود را دیدند در خاطرشان تجلی شود که مثلأ این کار را بسیج دانشجویی در فلان سال انجام داده  است و همچنین این امور می تواند از جنسی باشد که به نیازهای کف کاری همه ی دانشجویان پاسخ بدهد.
پیشنهادها: کار عام المنفعه ی ماندگار، استراحتگاه بین کلاسی، تعمیرات جزیی خوابگاه ها، تعمیرات و تجهیز زمین های ورزشی خوابگاه ها، طرح جمع آوری کتاب های کنکوری از دانشجویان وفرستادن به مناطق محروم برای دانش آموزان نیازمند
ایده عملیاتی
برنامه هایی فرهنگی تفریحی

به بهانه و مناسبت هفته ی بسیج میتوان سری برنامه های فرهنگی و تفریحی متعددی برگزار کرد. نگاه در برگزاری برنامه ها باید دو بعدی باشد. یعنی برخی از برنامه های عام برای عموم دانشجویان برخی برنامه ها، ویژه بچه های بسیج باشد.
که در زیر چند مورد پیشنهاد داده میشود:

1- گرفتن بلیط نیم بهای مراکز تفریحی
با شهرداری یا سازمان میراث فرهنگی، اداره ارشاد و یا سایر نهادهای مربوط مذاکره شود و بلیط های نیم بهای مراکز تفریحی و ورزشی سینما ها و... گرفته شود و به مناسبت هفته ی بسیج در اختیار عموم دانشجویان قرارگیرد.
پیشنهاد میشود حدالامکان محل ثبت نام و توزیع بلیط ها دفاتر بسیج دانشجویی باشد تا به این بهانه دانشجویان هم با فضای دوستانه وهم مکان دفاتر آشنا شوند.

2- مسابقات ورزشی درون خوابگاهی
3- مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام
4- کوهپیمایی بسیجیان و دانشجویان
5- برنامه پینت بال
6- میدان تیر
7- مسابقات بازی های رایانه ای

ایده عملیاتی
سنجش وزن غذای سلف

طبق قراردادی که بین دانشگاه و پیمانکار غذا بسته می شود همه چیز مقدارش مشخص است یعنی پیمان کار متعهد می شود که مثلا فلان گرم برنج یا فلان گرم مرغ یا فلان گرم میوه به ازای هر دانشجو پخت کرده و تحویل دهد

منتها آن چیزی که در اکثر  دانشگاه ها معمول است به نحوی است که پیمانکار مقدار کمتری را در اختیار دانشجویان قرار میدهد و چون تعداد غذاها زیاد است از کم کردن مثلا چند گرم برنج از هر وعده ی دانشجویان سود هنگفتی به دست می آورند، از طرفی معمولأ کسی پیگیر این موضوع نیست نه دانشگاه، نه دانشجویان و نه شورای صنفی؛ پیشنهاد می شود با دانشگاه هماهنگی صورت بگیرد یک ترازو در سلف قرار بگیرد میزان جرم هر وعده غذایی هم ان جا نوشته شود و هر دانشجویی که خواست غذای خودش را وزن کند و همانجا مشخص شود که غذا کم است یا زیاد.

ایده عملیاتی
تبیین ابعاد مختلف بسیج مخصوصا بعد علمی

1- ما میتوانیم هایی که با تفکر بسیجی محقق شد.
نمایشگاه هایی از ما می توانیم هایی که در آغاز دشوار بودند اما با تفکر بسیجی محقق شدند را ایجاد کنیم  مثل پژوهشکده ی رویان، صنعت هسته ای، نانو و بیو و ....
مجموعه پوستر هایی برای این موضوعات در سایت کالک ارائه شده است که می توانید استفاده کنید.

2-نقش بسیج در حل مشکلات
باید فواید کف کاری و عملیاتی بسیج در معرض دید دانشجویان قراربگیرد مثلا نقش بسیج مردمی در کمک به سیل زدگان یا زلزله زدگان و ...(گزارش دهی به دانشجویان ازعملکرد بسیج درترم گذشته)

3-همایش های علمی بسیج در هفته ی بسیج
معمولأ بسیج دانشجویی ها در طول سال چند همایش علمی برگزار می کنند خوب است تدبیری شود که این همایش ها در هفته ی بسیج برگزار بشود که بعد علمی بسیج به نمایش گذاشته شود.

2- جلسه ی بچه های تحصیلات تکمیلی و اساتید بسیجی با معاونت پژوهشی،بیان مشکلات، ارایه توانمندی ها و تعریف کار و پروژه ی مشترک
در این هفته یا زمان های دیگر از طرف بسیج دانشجویی، جلسه ای با معاونت پژوهشی دانشگاه برگزار شود و در آن اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی حزب اللهی وارزشی و بسیجی دانشگاه حضور داشته باشندو مشکلات پژوهشی دانشگاه را مطرح کنند راه حل ارائه بدهند و همچنین ضمن ارائه  ی توانمندی های خود با دانشگاه کار و پروژه ی مشترک تعریف کنند.

3-  بزرگداشت شهید شهریاری
سالروز ترور شهیدشهریاری با یکی از روزهای هفته ی بسیج مصادف است به مناسبت این سالروز و همچنین به بهانه ی هفته ی بسیج بزرگداشتی برای این شهید والامقام به عنوان اسوه ی علمی و به روز و امروزی انسان موفق در همه ی ابعاد زندگی برگزارشود.
پیشنهاد: است به ابعاد شخصیتی و علمی ایشان پرداخته شود واز هم سنگر ها رفقای ایشان دعوت کرد درباره ی ایشان سخن بگویند. 

4-    RQ170
شکار پهپاد جاسوسی امریکایی  RQ170توسط نیروی هوا فضا در میان هفته ی بسیج رخ داد.
خوب است هر ساله همایش ،کارگاه ،برنامه ویا نمایشگاهی چیزی برگزار شود تا هم بعد علمی بسیج  و سپاه به رخ کشیده شود و هم دانشجویان به بهانه ی آن با پیشرفت های فضایی و علمی و بسیج آشنا شوند.

ایده عملیاتی
کار کردن دانشکده ای
1-هر دانشکده باتوجه به ویژگی های دانشکده به روش های مختلف درمورد شهیدمرتبط با آن دانشکده به عملیات بپردازد، مانند دانشکده مهندسی ؛شهیداحمدی روشن، دانشکده علوم اجتماعی؛شهید دیالمه و...
در طول هفته ی بسیج هر دانشکده در فضاسازی هایش،در نشریه اش ،در برنامه هایش و ... بر روی یک شهید مرتبط با آن دانشکده کار کند
 دانشکده مهندسی؛شهید احمدی روشن یا شهید شهریاری، علوم انسانی؛ شهید مطهری ،دانشکده علوم اجتماعی؛شهیددیالمه،دانشکده تربیت بدنی شهیدهادی،دانشکده علوم پایه؛شهید علیمحمدی ،دانشکده دامپزشکی ؛شهیدحاتمی،دانشکده کشاورزی؛شهیدمدافع حرم رحیمی و...
2-هر دانشکده یک برنامه متناسب با فضای آن
با توجه به فضای هر دانشکده یک برنامه ای ناظر به آن فضا در دانشکده برگزار شود مثلا در دانشکده ی مهندسی برنامه ای راجع به ارتباط صنعت و دانشگاه،  دانشکده علوم انسانی برنامه ای راجع به علوم اسلامی انسانی در دانشکده ی پزشکی همایشی راجع به طب سنتی، دانشکده حقوق بررسی حقوقی برجام و یا قراردادهای نفتی و.... برگزارشود.


دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک