به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

16 آذر

چه چیزی در ذهن شماست؟
نظر شما چیست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
فراخوان به مشارکت افراد

این عنوان دو شقه اساسی دارد. یکی درگیر کردن افراد با برگزاری برنامه و کار سپردن به آنها که خود باعث جذب افراد به تشکل می شود و می تواند برکات خوبی برای تشکل ما داشته باشد. اما کار دیگر این است این است که به بهانه 16 آذر سلسله مسابقات و برنامه های رقابتی را در دانشگاه ترتیب دهیم. این مسابقات اعم از مسابقات ورزشی، نقد داستان، کتابخوانی، نوشتن مقاله، مسابقه عکس از برنامه برگزار شده در 16 اذر و ... می باشد.

ایده عملیاتی
تولید و نصب محتواهای برد و دیوار نوشته

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای فضاسازی 16 آذر مورد توجه قرار داد، برد و استفاده از امکان دیده شدن مطالب و جهت گیری هایمان توسط آن می باشد. برد به دلیل اینکه همواره در معرض دید مخاطبان دانشجوی ما می باشد و فضای نسبتا گسترده ای را برای انتقال پیام دارد یک امکان خوب برای فضاسازی است. باید دقت داشته باشیم مطالبی که روی برد قرار می گیرد محتواهای جذاب به همراه تیترهای جذب کننده باشد. بحث در مورد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نتایج آن بر صحنه سیاسی ایران یکی از موضوعات جذاب است که آگاه سازی نسبت به این فضا از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در مورد اینکه چگونه می توانیم یک برد مطلوب داشته باشیم در سند عملیاتی برد به گفت و گو پرداخته ایم.

همچنین یک ایده بسیار خوب و گیرا برای 16 آذر استفاده از بردهای آنلاین و دیوار نوشته است. به این صورت که اگر بتوانیم پانلی را در فضای نزدیک به سالن و یا جایی که محل بسیار زیاد رفت و آمد مانند سلف است قرار دهیم و از دانشجویان بخواهیم که مثلا از مطالبات صنفی دانشجویی و یا ویژگی های جنبش دانشجویی و یا هر یک از محورهای محتوایی که ذکرش رفت، سخن بگویند و سخنان خود را بر روی این برد کاغذی بنویسند.

ایده عملیاتی
پخش فیلم و کلیپ و موسیقی

چه برنامه سالنی داشته باشیم و چه در غرفه ارائه های گوناگون داشته باشیم و چه هر دوی اینها را با یکدیگر پیگیری نماییم می توانیم از امکان پخش فیلم، کلیپ و موسیقی برای فضاسازی و جهت دهی استفاده کنیم. مجموعه ای از کلیپ های قابل پخش برای برنامه را در کالک پشتیبان قرار داده ایم. همچنین تولیدات کالک تی وی نیز می تواند به کار شما در این باره بیاید. مجموعه دو نگاشت از وقایع 16 آذر دانشگاه تهران و دانشگاه باهنر کرمان و همچنین کلیپ تولیدی کالک تی وی برای 16 آذر نیز می تواند قابلیت استفاده را داشته باشد.
برای موسیقی نیز مجموعه ای از موسیقی های حماسی از جمله یار دبستانی من (جمشید جم)، از خون جوانان وطن (علیرضا قربانی) ، وطنم (سالار عقیلی)، نام جاوید وطن (سالار عقیلی) و یا برخی از آهنگ های ساخته شده توسط حامد زمانی.

ایده عملیاتی
تولید و توزیع نشریه

تولید نشریه و یک ویژه نامه برای 16 آذر همواره برای فضاسازی در برنامه های 16 آذر می تواند مورد استفاده قرار گیرد. باید دقت داشته باشیم که در ویژه نامه 16 آذر تیتر درشت و جذاب که بتواند افراد را جذب نشریه نماید بسیار مهم است. همچنین باید تمرکز بر دو مطلب به صورت خاص باشد. یکی جنبش دانشجویی و مطالبی که بیانگر این حرکت باشد، یکی مطالبات صنفی که علی الخصوص در چند وقت اخیر گریبانگیر دانشگاه بوده است. بحث در مورد فضای سیاست خارجه و نقش جنبش دانشجویی در آگاه سازی مردم و اطرافیان بسیار مهم است. ویژگی های یک نشریه خوب در سند عملیاتی نشریه آمده است.

 

ایده مخاطبان (سمانه ترامشلو)
خیریه و پویش دانشجویی
برای برگزاری برنامه های روز دانشجو معمولا خوب است که طرح های مختلف در کنار هم باشند تا یک روز دانشجوی خوب و پرمحتوا و تاثیرگذار داشته باشیم و همین هم باعث میشود دانشجویان دانشگاهتان روز خوبی را پشت سر گذاشته باشند. در کنار همه ایده هایی که در بسته کالک به نحو احسنت توضیح داده شده ما دو طرح را برای دانشگاهمان در نظر گرفتیم ، که شامل یک طرح خیریه دانشجویی و دو پویش اقتصادمقاومتی دانشجویی میباشند. طرح خیریه دانشجویی یا دانشجوی خیر که البته میتواند با عناوین جذاب تر مطرح شود مثل چترمهربانی یا مثل باران و....در این طرح اول بایستی دانشجویان کم بضاعت دانشگاه را شناسایی میکنیم که معمولا نهاد در این زمینه راهنمای خوبی است و بعد در این طرحمان برای همین دانشجویان پول جمع آوری میکنیم. این طرح میتواند در دو مدل باشد یا اینکه شما همان روز تبلیغات کنید و پول جمع آوری شود البته میتواند به سبک بازارچه خیریه هم باشد و اگر شما تازه شروع کارتان باشد و عضو گیری کنید و هر عضو در این طرح ماهیانه مبلغ معینی را پرداخت کند.ما این طرح را از بنیاد امام موسی صدر الهام گرفتیم خلاصه اینکه در روز دانشجو به دانشجو ها کمک میکنیم این مدل کار همه طیف های دانشگاه را جذب میکند. پویش های دانشجویی هم برای این روز برنامه های خوبی هستند .با موضوعات مختلف مثلا اگر بخواهید موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کنید میتوانید پویشی راه بیندازید با عنوان دانشجو باس غیرت ملی داشته باشه یا به کارگر ایرانی فکر میکنم .از دانشجوها بخواهید از مغازه هایی که در سطح شهر کالای ایرانی میفروشند عکس بگیرند و برایتان ارسال کنند و در نهایت کلیپی تهیه کنید با آهنگ ایران و بعد عکس های ارسالی را در کنار هم قرار بدهید و در آپارات با عنوان غیرت ملی دانشجویان فلان دانشگاه بگذارید یعنی با اسم دانشگاهتان مطرحش کنید.ما این طرح را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز الهام گرفتیم.
تجربه مرتبط
روز تو
تجربه مرتبط
دیوار نویسی هر چه می خواهد دل تنگت بگو
ایده عملیاتی
دومینو سقوط آمریکا
برای روز دانشجو و قربانی شدن سه تن از دانشجویان کشور پیش پای نیکسون، برنامه‌ی نمادین دومینوی سقوط نیکسون روسای جمهور آمریکا از نیکسون تا ترامپ را برگزار کرد. بدین ترتیب که از ابتدای ریاست جمهوری نیکسون به ترتیب تا دولت ترامپ را به صورت پشت سرهم و در شمایل دومینو طراحی و آماده کرد و در انتهای مراسم آن را به زمین انداخت... در این راستا تصاویر مراسم را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید

ورود به سایت
ایده عملیاتی
تئاتر 16 آذر
یکی از ایده های عملیاتی اجرای تئاتر 16 آذر در صحن دانشگاه و برپایی سخنرانی نمادین نیکسون معاون رئیس جمهور وقت آمریکا در جمع اساتید حقوق دانشگاه تهران است، در ادامه میتوان با ارائه یک نمایشنامه خوب و طنز برنامه خوبی را در صحن دانشگاه اجرا کرد. در این راستا میتوان به تجربه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در این زمینه مراجعه کرد.

ورود به سایت
ایده عملیاتی
معرفی در حیاط دانشگاه!

در کش و قوس روزدانشجو ...
از دفتر تشکل با گل و شیرینی به حیاط دانشگاه بیایید؛
شیک پوش و با روی باز به طور عامیانه و خودمانی به دور از دید و جانبداری سیاسی، فعالیت‌های دانشجویی در بسیج را توضیح دهید از جمله اقدامات علمی تا مطالبات صنفی و فعالیت های تفریحی و اردویی و ...
برای هرکسی که تمایل به عضویت در بسیج را دارد یک کارت با نام "عضو افتخاری" طراحی کرده و طی فرآیندی برای تشکیل پرونده اقدام نمایید.
همچنین میتوان با دانشگاه هماهنگی های لازم را انجام داد تا دانشجویان مطالبات صنفی خود را در این روز از اساتید و آموزش در کلاس های درس بیان کرده و سپس اساتید پیگیر این مطالبات باشند.

تجربه مرتبط
یار دبستانی دیروز دانشجوی امروز
ایده های محتوایی برای 16 آذر

در اولین گام به ارائه برخی از مباحث محتوایی که می تواند محوریت برنامه های ما در 16 آذر را دربر بگیرد می پردازیم. این ایده ها که هر کدام می تواند موضوع برنامه های ما اعم از برنامه های سالنی، سخنرانی، مناظره، نشریه  و... قرار بگیرد، عبارتند از:
...

ایده عملیاتی
ایجاد غرفه و نمایشگاه

یکی دیگر از ایده های فضاساز برای برنامه 16 آذر ایجاد غرفه و یا نمایشگاه عکس و یا نمایشگاه کتاب به مناسبت روز دانشجو می باشد.
ایجاد غرفه می تواند شکل های گوناگونی داشته باشد. از ایستگاه صلواتی که به اهدای موارد گوناگون به دانشجویان می پردازد مانند چای و شیرینی و یا حتی گل و یا پک هدیه به مناسبت روز دانشجو؛ یا پخش محصولاتمان مانند نشریه و ویژه نامه و ...
همچنین یک شکل دیگر غرفه، برگزاری به صورت نمایشگاهی می باشد. نمایشگاه عکس جنبش دانشجویی یکی از این نمایشگاه هاست که فضا سازی خوبی در دانشگاه برای جنبش دانشجویی ایجاد می نماید. این نمایشگاه را در پشتیبان کالک در اینجا می توانید دریافت نمایید.
همچنین نوع دیگری از غرفه نمایشگاهی برگزاری نمایشگاه کتاب و یا محصولات فرهنگی می باشد.

همچنین جهت دریافت ایده‌های دانشجویی، میتوانید به کانال آرشیو کالک با هشتگ فضاسازی مراجعه نمائید.

ورود به کانال

ایده عملیاتی
برنامه های سالنی با محوریت سخنرانی، مناظره، تریبون آزاد

محوریت سالن روتین ترین فعالیتی است که در برنامه های 16 آذر دانشگاه ها مورد توجه قرار می گیرد. این فعالیت ها می تواند هر یک از محورهای محتوایی ذکر شده در قسمت قبل را تحت پوشش قرار دهد.
دعوت از یک استاد به عنوان سخنران یکی از این کارهاست. با توجه به محورهای ذکر شده می توانیم استادی مناسب برای برنامه پیدا کرده و با هماهنگی با وی سمت و سو برنامه را به سمتی که می خواهیم هدایت کنیم. لیستی از اساتید برای هماهنگی در پشتیبان کالک آمده است که می توانید از آن استفاده نمایید.
همچنین از همین افراد ذکر شده می توان برای برگزاری برنامه مناظره با نظرات و سلایق گوناگون استفاده نماییم.
نوع دیگری از مناظره می تواند به مناظره دانشجویی میان خود دانشجویان منتهی گردد. این را با یک فراخوان و ثبت نام می توانیم راه اندازی و اجرا نماییم. شرح جزییات چگونگی این فعالیت را در سند قالب های اجرایی کرسی آورده ایم.
برای مشارکت بیشتر دانشجویان می توانیم برنامه تریبون آزاد را در ابتدا و یا انتهای هر یک از قالب های ذکر شده بیاوریم.
یکی دیگر از انواع قالب سالنی جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئولین دانشگاه می باشد که ذکرش در قسمت قبلی رفت.

همچنین جهت دریافت لیست اساتید مرتبط با برنامه‌های 16 آذر، اینجا کلیک کنید.

و برای دریافت لیست مناظره کنندگان اینجا کلیک کنید.

مقدمه

آنچه که در پی می آید مجموعه ای از ایده های جمع آوری شده از تجربیات دوستان شما در سالهای گذشته برای برگزاری برنامه 16 آذر در دانشگاه ها می باشد. این ایده ها مجموعه ای دسته بندی شده هستند که شما می توانید از هر یک از آنها به فراخور سلیقه خودتان و فضای بومی دانشگاه تان استفاده نمایید. نکته ی مورد تاکید در این بسته لزوم برگزاری این روز به عنوان جشن دانشجویی ست. جشنی که دانشجویان برای خود دارند. روز دانشجو در واقع باید تبدیل به محفلی از صمیمیت و ایثار و همراهی و هماهنگی بین قشرهای مختلف دانشجویی باشد. این روز را جشنی بدانید از همبستگی بین تمام دانشجویان! اختلافات در این روز باید به حداقل برسد و نگاه برادری جاری و ساری باشد. تمام مطالب زیر را با این عینک نگاه کنید.

به همراه این بسته ایده بخش بسته های پشتیبان متناسب و همچنین تجربیات و سند های عملیاتی مرتبط با این موضوع قرار داده شده است که می توانید از آنها نیز استفاده نمایید. این مجموعه نیز به فراخور در این متن معرفی می شوند.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک