به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

وحدت

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
چه چیزی در ذهن شماست؟
شما وحدت را چگونه میبینید؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
رویکردهای محتوایی

عاطفه محوری
طبق آنچه که از سیره اهل بیت
 علیهم السلام برداشت می شود، مهم ترین استراتژی این بزرگواران برای ایجاد وحدت میان مسلمین، استراتژی «عاطفه محور» بوده است. طبق این استراتژی وحدت میان مسلمین نه در حیطه اعتقادات، که در حیطه مسائل اجتماعی بروز و ظهور دارد.

بدین معنا که هم شیعیان و هم اهل سنت کاملا به عقاید خود باورمند هستند و ذره ای از آن کوتاه نمی آیند، اما در عین حال با یکدیگر رفیق، برادر، همدل و همدرد هستند. به اعتقادات همدیگر احترام می گذارند و یار و غمخوار هم هستند. در واقع ...

ایده عملیاتی
مطابه از مسئولین و نخبگان
باید سعی کرد همزمان، ظرفیت های دولتی و علمی را نیز فعالسازی کرد. مطالبه دائمی از مسوولان و نیز نخبگان حوزوی و دانشگاهی برای تبیین نگرش انقلابی حضرت امام که دوگانه شیعه سنی را به دوگانه مستضعف مستکبر بدل کرد و شاه شیعه را دارای اسلام آمریکایی و مجاهد سنی فلسطینی را دارای اسلام ناب می دید.
همچنین طرد افراطیون و نفی اتهامات افراطی به شیعیان، توجه بیشتر به مساله وحدت و... از مسائل موثر در ترویج این گفتمان انقلابی و اسلامی است.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
تولیدات فکری و فرهنگی خاص
چنانچه مصلحان و دعوتگران همواره از جمع های محدود شروع کرده و پس از تشکیل حلقه یاران کار را عمومی می سازند، ما نیز خوب است که در گسترش فکر تقریبی از اطرافیان و همفکران خود شروع کنیم. خصوصا بدنه مذهبی و انقلابی جامعه که بیشتر در معرض شبهات افراطیون متحجر قرار دارد و گرچه اجمالا وحدت را قبول دارد ولی تفصیلا آنرا نمی شناسد یا عملا برای آن کاری نمی کند.
ترویج فکر تقریبی به روشهای مختلف میسور است:
...
ایده عملیاتی
شناخت وحدت و ابعاد آن
امام علی علیه السلام فرمود: «ما من حرکه الا و انت محتاج فیها الی المعرفه» هر کاری را شناختی پیشینی ضروری است. گام اول این است که خودمان نسبت به موضوع فراموش شده وحدت شناخت کافی بیابیم تا جریان افراطی با چند شبهه ذهن ما و مخاطب مان را در اختیار خود نگیرد.
در این راستا خوب است که چند کتاب و جزوه را مطالعه کرده و به بحث بگذاریم.
این کتاب ها:
#read_moer#
پیشوایان شیعه پیشگامان وحدت/جریان شناسی تقریب مذاهب اسلامی/ وحدت و همگرایی از منظر رهبر انقلاب/ وحدت اسلامی از دیرباز تا دیروز با تکیه بر جنبش اتحاد اسلام/ وحدت اسلامی و راهکارهای سیاسی فرهنگی پیامبر/لعن های نامقدس/ شیعه و سنی غوغای ساختگی و... برای مطالعه مناسب اند.
جزوات زیادی هم در سایت اخوت قابل دسترسی است.  
ایده عملیاتی
ظرفیت گسترده فضای مجازی
عرصه دیگری که فضای خاص و عمومی را پوشش می دهد و اینک از ظرفیت بالایی برخوردار است فضای سایت ها و نیز شبکه های اجتماعی است.
کم ترین کاری که در این فضا می توان انجام داد توزیع تولیدات فکری و فرهنگی است که عقل و حس مخاطبان را در مساله وحدت اسلامی هدف گرفته است. طبعا اگر امکان تولید داشته باشیم می توانیم موج آفرین نیز باشیم.
همچنین می توان کمپین هایی را تشکیل داد. مثلا کمپین عکس تقریبی و اینکه از همه ایرانی ها بخواهیم مثلا این بیت شعر اقبال را روی کاغدی بنویسند و از خودشان عکس سلفی بگیرند و منتشر سازند: «فارغ از ام و اب و اعمام باش  / همچو سلمان، زاده اسلام باش»
ایده عملیاتی
اقدامات ترویجی عمومی
در گام بعد از حلقه های درون گفتمانی می توان حیطه مخاطبان را به عموم جامعه گسترش داد و تبلیغ را علنی تر کرد. طبعا استفاده از ابزار هنر و بیان غیرمستقیم در این مرحله بیشتر به کار می آید.
  •  تولید و پخش مستندهای تهیه شده در این رابطه در مساجد و مدارس
  • برگزاری نمایشگاههای گرافیکی عمومی
  •  اجرای همایش های بزرگ
  • استفاده از بیل بردهای شهری برای تبلیغات مرتبط با وحدت جامعه و بیان قدرت ناشی از آن
  •  برگزاری مسابقات کتابخوانی یا تولیدات هنری با این موضوع
  • افشای اقدامات شبکه های افراطی تندروی شیعه و سنی در قالب کلیپ و نمایشگاه و پاسخ به شبهات آنان و...
مقدمه

کسانی که بیانات حضرت آقا را دنبال می کنند حتما تاکیدات مداوم ایشان بر مسئله وحدت اسلامی را در چند سال اخیر حس کرده اند.

تعدد هشدارهای مقام معظم رهبری، نشان دهنده عمق خطری است که جهان اسلام را در برهه کنونی تهدید می کند.  البته تاکیدها و تکرارهای پیاپی ایشان نشان از آن است که دغدغه های ایشان در این رابطه به خوبی شنیده نشده است و متاسفانه دغدغه بسیاری از ما نیز مساله وحدت اسلامی نبوده و نیست!

متاسفانه تحولات اخیر جهان اسلام به ویژه بحران سوریه سبب شده ...

ضرورت

آنچه که طی سالیان اخیر در هفته وحدت مشاهده کرده ایم، برگزاری مراسمات این هفته به صورت نمایشی توسط بعضی از دستگاه های دولتی و عدم ورود فرهنگی جریانات انقلابی و دانشجویی به این مسئله است. تا بدان جا که فقر محتوایی در موضوع موجب تردید بسیاری از افراد حزب اللهی به ضرورت و اهمیت این موضوع گشته است و بسیاری هنوز به فهم معنای صحیح وحدت نرسیده اند.

بعد از 35 سال از انقلاب اسلامی هنوز هم مساله وحدت اسلامی به گفتمانی فراگیر بدل نشده است و می بینیم که با کوچکترین شبهات منفعل می شویم! این یعنی این که برای گفتمان شدن مسئله وحدت اسلامی که از مهمترین دغدغه های حضرت آقاست، راهی طولانی در پیش داریم.

در این میان دانشجویان انقلابی می توانند نقش مهمی در تبدیل وحدت اسلامی به گفتمان عمومی جامعه ایفا کنند. «وحدت» نیز همچون سایر مسائل انقلاب اسلامی نیاز به فرهنگ سازی و نهادینه کردن آن در بین مردم دارد. برخورد صرفا سیاسی با وحدت اسلامی و محصور کردن آن در نخبگانی خاص، سبب شده تا عموم مردم نسبت به این گفتمان بیگانه باشند و زمینه برای فعالیت فرهنگی جریان های تفرقه گرا فراهم شود. کما اینکه متاسفانه مشاهده می شود که این جریان در بعضی از هیئات مذهبی نفوذ کرده و به انجام اعمال تفرقه آمیز نیز مشغول شده اند که نشان می دهد باید به هوش باشیم و بی تفاوت ننشینیم.

ایده طلایی
درباره اهل سنت
سر زدن به خانواده شهدای اهل سنت، تقدیر از نخبگان آنان در محافل شیعی، دعوت از روحانیون معتدل ایشان برای سخنرانی درباره جایگاه اهل بیت نیز ایشان در مجامع شیعه، تشکیل اردوهای جهادی خدمت به مناطق محروم مشترک سنی و شیعه، ارائه خدمات اجتماعی به محرومان آنان و..
کسانی که شناخت کافی یافته و خود را با سیره اهل بیتی «کونوا لنا زینا» آراسته اند شایسته است که برای زدودن تبلیغات سوء رسانه های افراطی وابسته، بنا به توصیه اهل بیت علیهم السلام در مساجد و محافل اهل سنت حاضر شده و با آنان دوستی کنند. این مساله خود یک راهبرد اساسی برای مقابله با افراطیون طرفین و دشمنانی است که می خواهند از میان دوری ما، تخم نفرت را کاشته و در زمان مقتضی، ایران را نیز بسان عراق و پاکستان نمایند!
ایده عملیاتی
قالب های فعالیت در حوزه وحدت

برای توسعه اندیشه وحدت در جامعه علاوه بر راهکارهای عملیاتی که به صورت خاص ذکر شد می توان از قالب های زیر نیز استفاده نمود.

تهیه جزوه، بروشور با موضوع رویکرد وحدتی اهل بیت علیهم السلام ، بیانات حضرت آقا1، بیانات حضرت آقا2، سخنان سیاستمداران غربی درباره اهمیت تفرقه مسلمین و ...

انتشار مستند و کلیپ در موضوعات: حب اهل بیت میان اهل سنت، شهدای اهل سنت، تجربه جهاد سازندگی در مناطق سنی نشین، خطرات افراطی گری، بیانات رهبری در موضوع وحدت اسلامی و ...

تهیه یا توزیع پوستر با موضوعات سیره اهل بیت، شهدای اهل سنت در جنگ تحمیلی، افراطیون، نظرات سیاسیون غربی درباره تفرقه میان مسلمین، بیانات امام و آقا و... (برای تهیه پوستر های آماده و با کیفیت می توانید به بخش بسته های پشتیبان همین پرونده در سایت کالک مراجعه نمایید.)

-برگزاری نمایشگاه عکس و کاریکاتور با موضوع افراطی گری و سیره اهل بیت در محیط دانشگاه

- حضور در مساجد اهل سنت و برگزاری نماز مشترک بر اساس توصیه های اهل بیت علیهم السلام

برگزاری جشن مشترک شیعه و سنی به مناسبت میلاد پیامبر اعظم و خواندن دعای وحدت

تولید مداحی، تواشیح و ابتهال با موضوعات مرتبط با وحدت اسلامی

برگزاری اجتماع وحدت در شهرهای متشکل از شهروندان شیعه و سنی

دیدار با خانواده شهدای اهل سنت

شکل گیری کمیته وحدت در تشکل های دانشجویی مانند بسیج دانشجویی خصوصا در مناطق مشترک میان شیعه و سنی

استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی چون پلاس، فیس بوک، واتس آپ و ... در پاسخ به شبهات عرصه وحدت و تبیین سیره اهل بیت علیهم السلام

تشکیل اردوهای جهادی متشکل از شیعه و سنی

حضور اردوهای جهادی شیعه در مناطق محروم سنی نشین

دعوت از اساتید برای حضور در دانشگاه در جهت تبیین چیستی و چرایی وحدت و پاسخ به شبهات (می توانید از بخش معرفی اساتید همین بسته کمک بگیرید.)

دیدار با علمای اهل سنت

تقدیر از خانواده شهدای اهل سنت و جانبازان سنی در هیئت دانشگاه

برگزاری همایش بررسی اشتراکات فکری و رفتاری وهابیت و جریانات افراطی شیعه

برگزاری کمپین محکومیت افراط گرایی شیعی توسط دانشجویان شیعیان و محکومیت تکفیری ها توسط دانشجویان اهل سنت

کمپین عکس وحدت (حتی می توانید با یکی از دوستان اهل سنت خود یک عکس گرفته و یک کمپین راه اندازی کنید و ایران را به عنوان نماد وحدت به جهانیان نشان دهید)


دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک