به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

هفته پژوهش

ایده عملیاتی
ویژه نامه
تولید ویژه نامه با موضوع «پژوهش و کار علمی»  در هفته پژوهش می تواند خیلی تاثیر گذار باشد. از جمله موضوعات پیشنهادی برای این ویژه  نامه؛ مصاحبه با یکی از اساتید موفق دانشکده با موضوع آینده علمی، شغلی رشته خودتان، لزوم دانش بنیان شدن و پژوهش محور شدن دانشگاه ها، تحصیل در خارج؛ معایب و مزایا، سند چشم انداز علمی، نقاط ضعف و مشکلات آموزشی دانشکده و ... .
چه چیزی در ذهن شماست؟
ایده ی پیشنهادی شما ...
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
تجربه مرتبط
فعالیت های پژوهش محور حول موضوعات تخصصی هر رشته
سند مرتبط
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
کنفرانس های تخصصی
دعوت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی خودتان برای کنفرانس حول یک موضوع خاص. می توانید از دانشجویان تحصیلات تکمیلی خودتان بخواهید درباره موضوع پایان نامه ی خودشان یا یک شاخه از رشته تان که اطلاعات خوبی دارند، برای دانشجویان کارشناسی کنفرانس و ارائه داشته باشند. مثلا در رشته ای مثل فیزیک؛ یک نفر برای بحث ماهواره ها و اپتیک، یک نفر برای موضوع نانو تکنولوژی، یک نفر برای موضوع لیزرها و کاربردها و ... .کنفرا
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مشکلات دانشجویان تحصیلات تکمیلی
برگزاری نشستی بین دانشجویان تحصیلات تکمیلی با مسئولین تحصیلات تکمیلی. از آنجایی که دانشجویان تحصیلات تکمیلی معمولا از دانشگاه های دیگه ای آمده اند، با معمولا با مشکلاتی مواجه می شوند که بدلیل عدم شناخت، نمی دانند باید به چه کسی مراجعه کنند. لذا این جلسه باعث می شود تا این دانشجویان دغدغه ها و مشکلاتشان را مطرح کنند.
ایده عملیاتی
تحصیل در خارج
یکی از اساتیدی که در ایران تحصیل کرده و دید مثبتی نسبت به ایران دارد و ظرفیت ها را خوب می شناسد و یکی از اساتیدی که خارج از کشور مدرک گرفته است را دعوت کنید و این موضوع را به بحث بگذارید و همه ی جوانب آن از جمله علمی، امکاناتی ،فرهنگی، خانوادگی و شغلی و ... را مورد بحث و بررسی قرار بدهید. در این جلسه معایب و فواید تحصیلی در داخل و خارج از کشور را مورد بررسی قرار بدهید. این کار باعث می شود دانشجویان برای آینده درسی شان با چشم بسته و بدون آگاهی از همه جوانب، تصمیم نگیرند.
مقدمه
مشکلات اساسی!

25 ام آذرماه که روز پژوهش نام گذاری شده است محمل خوبی برای انجام یک سری کارهای علمی-پژوهشی است که روی زمین مانده و مورد غفلت جامعه علمی واقع شده است. موضوعاتی از قبیل پژوهش محور نبودن دانشگاه ها، ارتباط علم با صنعت، مشکلات دانش بنیان کشور و ... که در ادامه بطور نمونه به چند ایده ی عملیاتی حول این موضوعات می پردازیم. لازم به تذکر است که لزومی ندارد این ایده ها حتما در هفته پژوهش انجام شود اما می بایست از کار سطحی پرهیز کرد.

ایده عملیاتی
ارائه دستاورد های اساتید دانشگاه

می توانید دستاورد های اساتید دانشکده و دانشگاه خودتان را نیز ارائه کنید. که این کار از طرفی هم برای دانشجویان ملموس تر و خوشحال کننده تر است و باعث امیدواری به آینده شغلی شان می شود و از طرفی دیگر باعث آشنایی دانشجویان با کار های انجام شده در دانشکده شان می شود و همچنین می تواند پل ارتباطی ای باشد با اساتید.

ایده عملیاتی
برنامه سالنی
دعوت از اساتیدی که در ارتباط با صنعت موفق بوده اند و توانسته اند ارتباط خوبی بین دانشگاه و صنعت برقرار کنند. تا در موضوعاتی مثل چگونگی ارتباط علم و صنعت ، افق پیش روی رشته تان، آینده ی علمی و شغلی رشته تان و موضوعاتی از این قبیل صحبت کنند.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
سند مرتبط
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ارائه دستاورد های علمی نظام
این ارائه می تواند تمام دستاورد های علمی بزرگ کشور در همه ی رشته ها از زمان اول انقلاب تا امروز را در بگیرد. برای مثال می توانید از پوستر های ما میتوانیم و یا اما توانستیم ها که در قسمت پشتیبان کالک قرار دارد برای فضاسازی در محیط آمفی تئاتر یا لابی دانشکده استفاده کنید.
ایده عملیاتی
مشکلات آموزشی
یکی از کارهایی که ضروری به نظر میرسد پیگیری مشکلات آموزشی دانشجویان و بازنگری در سیستم آموزشی است. پس بگردید دنبال مشکلات آموزشی دانشکده تان و آن ها را حل کنید و در مورد مراحل پی گیریتان به دانشجویان اطلاع رسانی کنید . بطور مثال یکی از مشکلات همیشگی در اکثر دانشکده ها مشکل پروژه ندادن به دانشجویان کارشناسی است و همچنین عدم ارائه ی درس های بروز و نو و ارائه درس های تکراری توسط اساتید خاص! پس می توانید در این زمینه مطالبه گری کنید؛ از طرفی چون این موضوعات دغدغه همه ی دانشجویان است، مطمئنا همراهی تان خواهند کرد و می توانید موج خوبی برای این مطالبه راه بیندازید.
ایده عملیاتی
مشکلات کشور
صرفا آموزش نمی تواند دردی از مشکلات کشور دوا کند. دانشجویان باید با مساله درگیر شوند تا در نهایت این رویارویی مستقیم با معضلات کشور، منجر به ارایه ی راه حل و حل مشکل گردد. بخش علمی در هر دانشکده تیم هایی متشکل از دانشجویان ارشد و دکتری تشکیل دهد و نیازهای دانشگاه، استان و کشور را که مربوط به رشته خودتان می شود را در آن رصد کند. این فعالیت چون توسط دانشجویان همان رشته صورت می گیرد باعث جذب بسیاری به بسیج می شود. سپس متناسب با آن نیازها به آنها آموزش هایی توسط اساتید، نرم افزارها و... داده شود. این نوع رویکرد منجر به ارتباط با اساتید و استفاده ی کاربردی ازامکانات و آزمایشگاههای آنها شده است. برای مثال:
روانشناسی: بررسی وضعیت مهد کودک ها، مدرس
معماری: بررسی وضعیت معماری شهر و دانشگاه
هوافضا: وضعیت موشکی کشور و بحث بروز بودن آن
علوم پایه: بحث آلودگی هوا، بحث هدر رفت انرژی
اقتصاد: تبیین اقتصاد مقاومتی به زبان ساده و کاربردی برای عموم مردم

البته این موضوعات فقط برای نمونه ذکر شده است. لازم است تیم های تخصصی بخش علمی، مشکلات و معضلات مربوط به هر رشته را پیدا کرده و به دنبال راه حل برای آن بگردد.

ایده عملیاتی
open day
برگزاری open day  و ارائه دستاوردهای اساتید در آن. یک روز را تخصیص بدهید به ارائه دستاورد های علمی اساتید. به این صورت که غرفه هایی درست کنید و از هر استاد بخواهید یکی از تولیدات علمی خود را توسط یکی از دانشجویان در آن غرفه ها ارائه دهد. همچنین از تمامی اساتید برای شرکت در مراسم دعوت کنید و در خلال مراسم گعده های علمی با محوریت اساتید بگیرید. تا دانشجویان با کارهای اساتید بیشتر آشنا بشوند و بتوانند با آن ها ارتباط آگاهانه تری بگیرند.
تجربه مرتبط
دوره سفیران اقتصاد مقاومتی
تجربه مرتبط
نگارش و انتشار کتاب توسط معاونت علمی بسیج دانشگاه تهران
تجربه مرتبط
باشگاه کارآفرینی
تجربه مرتبط
ایجاد نگاه کلان و استراتژیک در رشته
تجربه مرتبط
پی‌گیری وضعیت آموزشی گروه‌های علمی دانشگاه
تجربه مرتبط
فعالیت های پژوهش محور حول موضوعات تخصصی هر رشته
تجربه مرتبط
بازدید از پارک علم و فناوری
تجربه مرتبط
سلسله نشست های علمی
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک