به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

امتحانات

ایده مخاطبان (falagh)
کلاس رفع اشکال
یکی ازفعالت هایی که بچه های بسیج می توانند اجام دهند ُاین است که برای همکلاسی های خود یا ترم پایینی های خود کلاس رفع اشکال یک درس که درآن تبحر دارند را بگذارند. البته کار مستمر علمی گذاشتن یک کلاس درسی با مشارکت بچه های کلاس برای خواندن یکی از کتاب های مرجع رشته ی درسیتان است .به این صورت که یک گروه تشکیل دهید و هر نفر مسول مطالعه ی یک فصل از کتاب باشد .در خارج از زمان کلاس یک کلاس بگیرید و هر هفته یک نفر قسمت خود را برای بقیه کنفرانس دهد. برای اینکار حتما تبلیغات گسترده در سح دانشکده خود انجام دهید
ایده طلایی
اعتکاف علمی

محور اصلی این ایده فراهم کردن یک مکان مناسب در ایام قبل و حین امتحانات ترم جهت حضور چندروزه دانشجویان برای مطالعه آنان و فراهم کردن امکانات جهت  بهره‌وری بیشتر آنان خواهد بود. البته در ادامه مواردی برای این مهم خواهد آمد: ...

ایده عملیاتی
تهیه جزوات درسی

ایام نزدیک به برگزاری امتحانات، بازار تهیه جزوات درسی بسیار داغ خواهد شد، با فراهم کردن جزوات مناسب از هر لحاظ برای دروس به‌خصوص دروس پایه می‌توان در این زمینه کمک شایانی به دانشجویان نمود.
دقت نمایید که لازمه یک جزوه مناسب، خوانا بودن بعد از کپی شدن جزوه، کامل بودن از نظر محتوا خواهد بود. اگر روند تهیه جزوات را جدی بگیرید و به‌صورت مستمر پیگیر آن باشید، بعد از چند ترم تشکل شما تبدیل به بانک جزوات دانشگاهی خواهد شد.

ایده عملیاتی
تهیه سوالات امتحانی

یکی از مشکلات رایج بین دانشجویان عدم آشنایی با سوالات رایج امتحان پیش‌رو هست. نوعا اساتید اجازه نشر سوالات امتحانی رو نمی‌دهند. اگر از سال‌های گذشته سوالات امتحانی در دسترس موجود باشد، اقدام به نشر آن‌ها نمایید. در غیر این صورت برای ترم‌های آتی برنامه‌ریزی نمایید و بلافاصله پس از هر امتحان از دانشجویان خارج شده از جلسه امتحان بخواهید که سوالات را برای شما بازگو نمایند. بدین‌صورت می‌توانید پس از مدتی آرشیوی از سوالات امتحانی داشته باشید.
نکته‌ای که حتما باید مدنظر قرار دهید اینکه پخش این سوالات نباید به‌صورت عمومی باشد، چراکه می‌تواند ایجاد حاشیه کند. بنابراین حتما سوالات را هم در یک فرمت جدید کاملا متفاوت از فرمت برگه‌های امتحانی و در یک برنامه نیمه‌خصوصی مثل اعتکاف علمی پخش کنید.

چه چیزی در ذهن شماست؟
با ما درمیان بگذارید
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
مقدمه

با نزدیک شدن به ایام امتحانات و فرورفتن دانشجویان در لاک درسی، مجموعه بسیج هم از این قاعده مستثنی نبوده و به تبعیت از فضای قالب بر دانشگاه، از فعالیت‌های خود کاسته و اعضای آن درگیر امتحانات شخصی می‌شوند. در حقیقت می‌توان این فضا را به‌نوعی یک آفت برای مجموعه بسیج تصور کرد که همه مجموعه را دچار ایستایی و رخوت کرده و برای مدت حداقل 1 ماه تشکل را از فعالیت‌هایش دور می‌کند. اما با یک برنامه‌ریزی مناسب می‌توان تهدید را به فرصت کرد و به فعال بودن مجموعه در این ایام کمک کرد.
در این مجموعه سعی گردیده تا به کمک ایده‌های عملیاتی در این راستا قدمی برداشته شود.

ضرورت

عرصه‌ی بسیج یک عرصه‌ی عمومی است؛ نه مختص یک قشر است، نه مختص یک بخشی از بخشهای جغرافیائی کشور است، نه مختص یک زمانی دونِ زمان دیگری است؛ نه مختص یک عرصه‌ای دون عرصه‌ی دیگری است. در همه‌ی جاها، در همه‌ی مکان‌ها، زمان‌ها، عرصه‌ها و در همه‌ی قشرها، این وجود دارد. این معنای بسیج است.
مقام معظم رهبری   02/04/1389
مجموعه بسیج دانشجویی تحت هیچ عنوان نباید صرفا به یک پایگاه فعالیت‌های سیاسی تبدیل شود، حضور موثر و پررنگ بسیج در تمام عرصه‌های خدمت و مفید برای انقلاب باید یک دغدغه برای تک‌تک اعضا تلقی گردد. حضور مثمر ثمر در فضای علمی به‌خصوص در ایام امتحانات، نه‌تنها خدمتی بزرگ در راستای اعتلای علمی دانشجویان محسوب می‌شود و مجموعه بسیج را در این ایام به فعالیت وامی‌دارد، بلکه نقش موثری در اصلاح نگاه عموم به تشکیلات بسیج خواهد داشت.

ایده عملیاتی
برگزاری کلاس‌های آمادگی درسی

در یک فاصله منطقی قبل از امتحانات،با کمک دانشجویان سال بالایی که از نظر علمی قوی هستند اقدام به برگزاری کلاس‌های آمادگی جهت حضور در امتحانات پایان‌ترم نمایید. محوریت این کلاس‌ها باید ورودی‌های جدید باشند. پس بیشتر باید کلاس‌هایی که از دروس پایه هستند را برگزار نمایید.
برگزاری این کلاس‌ها نیازمند یک تبلیغات مناسب خواهد بود. همچنین حتی‌المقدور کلاس‌ها را رایگان برگزار نمایید.
پرواضح که برگزاری این دوره‌ها نیازمند یک تبلیغات بسیار مناسب خواهد بود.

ایده عملیاتی
پروژه‌های درسی

معمولا بلافاصله بعد از اتمام امتحانات، بسیاری از دانشجویان درگیر انجام پروژه‌های درسی خواهند شد. اینجا یک زمینه بسیار مناسب برای پیوند دانشجویان به مجموعه بسیج خواهد بود. ابتدا تعدادی از دانشجویان سال بالایی که به دروس و همچنین بحث نرم‌افزاری مسلط هستند را بیابید و با آن‌ها هماهنگی نمایید، سپس در سطح دانشگاه اطلاع‌رسانی نمایید که آماده راه نمائی برای  پروژه‌های درسی هستید. حتما این نکته را مدنظر قرار دهید که صرفا وظیفه راهنمایی را برعهده خواهید داشت. در غیر این صورت هم به کاهلی دانشجویان کمک خواهید کرد و هم اساتید را علیه مجموعه تحریک خواهید کرد. بنابراین حتما به دانشجویانی که قرار است در این زمینه کمک کنند این نکات را گوشزد نمایید که صرفا وظیفه راهنمایی دارند.

ایده عملیاتی
جریان نقد فضای آموزشی
پس از امتحانات جریانی را بسازید که هدف از آن نقد سیستم آموزشی موجود، حفظ محور بودن آن، دور بودن آموزش‌های موجود از نیازهای واقعی کشور و .... باشد. برای این کار می‌توانید از برگزاری برنامه‌ای با حضور اساتید، تریبون آزاد، نشریه و .... کمک بگیرید.
ایده عملیاتی
انتقال کتب

با اتمام یک ترم معمولا تعدادی از کتب صرفا مربوط به دروس همان ترم بوده و دیگر استفاده‌ای نخواهد داشت. این امر بیشتر در مورد دروس عمومی صادق خواهد بود. از طرفی بسیاری از دانشجویان برای ترم آتی به این کتب نیاز دارند.
با یک فراخوان و تبلیغات می‌توانید این امر را برای دانشجویان تسهیل کنید.

ایده عملیاتی
فراهم کردن محیط مطالعه

در صورت امکان یک مکان مناسب مطالعه که در فضای دانشگاه که دسترسی به آن برای همه آسان باشد فراهم نمایید، این مکان می‌تواند جدای از محلی باشد که برای مطالعه طرح اعتکاف علمی در نظر گرفته شده است. چراکه محل مطالعه طرح اعتکاف علمی احتمالا در مجموعه خوابگاهی واقع شود.
تمامی شرایط محل مطالعه اعتکاف علمی، برای این محل هم صادق خواهد بود.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک