به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

پرونده های ویژه

سفر به آسمان؛ فعالیت تشکیلاتی و نقش آفرینی در اردوی راهیان نور

سند مرتبط
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
آماده سازی بچه های اردو راهیان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
فرهنگی راهیان نور 94..ما فرزندان خمینی هستیم
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
تعامل با دانشگاه در مدیریت اردوی راهیان نور
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مستند سازی

یکی از عوامل تاثیرگزار در هرکاری تهیه مستندات آن فعالیت میباشد. در اردوی زیارتی راهیان نور مسلما لحظاتی از شادی و حال و هوای دانشجویان وجود دارد که تصویر برداری از این لحظات میتواند برای ارائه با آیندگان بسیار مفید باشد. لذا بهتر است برای گروه های برادران و خواهران به طور مجزا یک عکاس و یک فیلمبردار انتخاب شود که وظیفه آنها فقط ثبت این لحظات میباشد و در آخر نیز با تدوین آن برای دانشجویان در قالب مستند، اهتمام نماید.

ایده طلایی
روایتگری دانشجویی
یکی از کارها و فعالیت های تاثیرگزاری که در اردوهای راهیان نور میشود انجام داد روایتگریست که در همه دوره ها انجام میشود، اما مسئله ای که چندین ساله با استناد به نقدها و پیشنهادات دانشجوها باید بهش توجه کرد این است که راوی بیشتر در منطقه و فضای منطقه میتواند تاثیرگزار باشد ولی داخل اوتوبوسها تاثیرگزاری به حداقل میرسد. برای حل این مساله راوی دانشجویی که از میان دانشجوها یک یا دونفر که قدرت بیان مناسب و ارتباط گیریه قوی و خوبی را نسبت به فضای جنگ، عملیات ها و بخصوص فضای سیاسی و انتخاباتی، شناخت شخصیت های سیاسی، تبیین و تحلیل مسائل روز و توانایی ارتباط دهی با عملیات و مناطق را دارند، انتخاب کنیم تا بتوانند داخل اوتوبوسها روایتگری با محور انتخاباتی داشته باشند. مثلا با استفاده از روایتگری دوکوهه، عملیات هایی که آنجا طرح ریزی میشد ساده زیستی رزمنده هارا روایت کنند و درکنار آن حقوق های نجومی و عملکرد مسئولین را در کنارش تحلیل کنند.
" همچنین جهت دریافت اطلاعات نسبت به آموزش راوی با محور انتخاباتی با شماره 09125575466 تماس بگیرید. "
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ارسال پیامک

پیامک هایی قبل از اردو به صورت ادبی و حتی دریک جمله با توجه به رویکرد انتخاباتی آماده و ارسال شود، حتی در یک جمله بصورت هفتگی به دانشجویان...
مثلا : رمل های داغ فکه یادآور دلاوری مردان خداست...  سفری در راه است...
یا : امسال هم هستیم و شرکت میکنیم...

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی

برگزاری مسابقه

برای این کار سه نوع مسابقه پیشنهاد می شود:

1. یک گروه از بچه ها به طور داوطلب مسئولیت تهیه یک وعده را بر غهده بگیرد و به این ترتیب که پول کمی به آن ها داداه شود و از آن ها خواسته شود تا با این پول کم غذا را تهیه کنند.

2. مسابقه برترین ایده برای ترویج و حمایت از کالاهای داخلی

3. سابقه برترین ایده کارآفرینی در مناطق محروم و مناطق جنگی

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
دفترچه خاطرات راهیان نور
هرروز خاطرات همان روز با عکسهایی جمع آوری شود و در روز آخر در مسیر برگشت این خاطرات به همراه عکسها به صورت یک نشریه چند صفحه ای طراحی و آماده شود و یک یا دو صفحه در آخر برای نوشتن یادداشت های دوستان برای یکدیگر خالی گذاشته میشود. اینکار هم خاطرات لحظه به لحظه اردو را در بردارد هم نوشته ای بعنوان یادگاری از دوستان. (ضمنا تاکید میشود پرینتر مناسب و به تعداد مناسب کارتریج همراه داشته باشید...)
بسته پشتیبان
ضرورت
#راهیان_نور یکی از بزرگترین عملیات های فرهنگی کشور است که در امتداد راه شهدا برگزار می شود و قطعا چیزی که شهدا از ما خواستند ادامه دادن راه آنها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

❓طبعا برای برگزاری هر اردویی نیازمند این هستیم که بدانیم چه انتظاری از آن اردو داریم و می خواهیم به چه اهدافی دست پیدا کنیم.

☑️ پیشنهاد می‌گردد قبل از انجام هر کاری  سند اردوهای راهیان را مطالعه نمائید.


ایده عملیاتی
انتخاب شعار و هدف

یک شعار و هدف برای اردو انتخاب کنید و محور صحبت ها و مباحث گفتمانی راوی و روحانی کاروان به این شعار و هدف پرداخته شود. همچنین می توانید بسته فرهنگی اردو را با توجه به شعار و هدف اردو انتخاب نمایید.

ایده عملیاتی
ریز برنامه اردو

ریز برنامه(سین) اردو را به تعداد شرکت کنندگان تهیه کنید و در ابتدای اردو و یا در مراسم افتتاحیه به طور کامل توسط مسئول اردو توضیح داده شود. همچنین امکان تغییر ناگهانی برنامه های اردو را شرح دهید.

ایده عملیاتی
مجموعه پوستر اما توانستیم
این مجموعه پوستر با زبان تصویر به بیان ابتکارات جنگی  رزمندگن در اوج فشارهای اقتصادی و تحریم ها می پردازد.این که چگونه رمندگان ما توانستند در دوران مقدس بسیاری از موانع پیش روی خود را با ابتکارات و تکیه به نیروی داخل از میان برداشتند.
برای دانلود می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

https://kalk.ir/doc/package/212/

https://kalk.ir/doc/package/214/

https://kalk.ir/doc/package/216/

https://kalk.ir/doc/package/218/

https://kalk.ir/doc/package/213/

https://kalk.ir/doc/package/215/

https://kalk.ir/doc/package/217/

https://kalk.ir/doc/package/219/

https://kalk.ir/doc/package/220/
ایده عملیاتی
معرفی کاروان
بنری با محتوای نام دانشگاه، نام کاروان و شماره اتوبوس ها به همراه شعار و هدف اردو تهیه و جلوی هر اتوبوس نصب نمایید.
ایده عملیاتی
فضاسازی جنگ اقتصادی

فضاسازی

استفاده از المان ها و مفاهیم جنگ اقتصادی در طراحی پوستر ثبت نام، پخش آهنگ مرتبط با این موضوع در محل ثبت نام (مانند آهنگ جنگ اقتصادی حامد زمانی)، انتخاب شعار و نام مرتبط با موضوعات اقتصادی برای اردو و...

محل اسکان

نصب مجموعه ای از عکس و نوشته در محل اسکان جهت تبیین ابعاد جهاد اقتصادی

ایجاد برد آزاداندیشی (با دیوار جذاب و جیغ) با محوریت بحث های اقتصادی؛ افراد میتوانند نظرات

خود را پیرامون موضوع مربوطه بنگارند مثلا چرا کالای داخل مصرف کنیم؟

راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی
رسالت اردوی راهیان، رسالتی بسیار بزرگ و قابل مقایسه با رسالت دفاع مقدس است که توانایی تاثیرگذاری بر کشور را دارد و راهبردی اساسی در راستای تقویت عزم ملی برای رفع نیازهای کشور است. لذا لازم است با استفاده از این ظرفیت مناسب بستر برآورده شدن دغدغه های رهبر انقلاب و نیازهای اساسی کشور فراهم شود.
بدیهی است که در حال حاضر معضلات اقتصادی و لزوم عملیاتی کردن راهبرد عبور از آن ها که همانا اقتصاد مقاومتی است از اساسی ترین مسائل کشور است و جریان های دانشجویی، به ویژه بسیج دانشجویی که باید پیشرو در حل مسائل کشور باشد نمیتواند از ظرفیت راهیان نور برای تحقق این مهم چشم بپوشد.
یکی از مهم ترین بخش ها برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی، گفتمان سازی آن در بین اقشار مختلف مردم است که صرفا وظیفه ی نهاد های حکومتی نمی باشد و عملی شدن آن میتواند منجر به نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در بین مردم و اجرای قسمت هایی از سیاست های اقتصاد مقاومتی که مستقیما بر عهده مردم است شده و همچنین مطالبه گری از مسئولان را همه گیر نماید.
 
نمونه هایی از ایده ها و تجارب «راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی»، برای استفاده تشکل های دانشجویی را در بخش های بعدی مطالعه نمایید.
ایده عملیاتی
مراسم بدرقه
مراسم استقبال و بدرقه دانشجویان شرکت کننده را به همراه دود کردن اسپند و گرفتن عکس یادگاری در محوطه اصلی دانشگاه برگزار نمایید.
چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
نمایشگاه عکس

برای فضاسازی و ایجاد زمینه مناسب جهت ثبت نام حداکثری اعضا، می توانید نمایشگاه عکسی از عکس های هنری گرفته شده از یادمان ها و عکس هایی که خود دانشجویان در اردو های سال های گذشته گرفته اند، برگزار نمایید.

ایده عملیاتی
اکران فیلم

برای ایجاد فضای شهدایی و راهیان نور می توانید در دانشگاه فیلم های سینمایی به روز با موضوع شهدا و دفاع مقدس مثل به وقت شام، ایستاده در غبار، شیار 143 و ... را اکران نمایید.

ایده عملیاتی
مسابقه بسته فرهنگی
می توانید از هر محتوا در بسته فرهنگی یک مسابقه طراحی کنید که باعث می شود مخاطب نسبت به بسته فرهنگی توجه بیشتری داشته باشد.
ایده عملیاتی
مسئول محتوایی

حتما برای هر اتوبوس یک مسئول محتوایی انتخاب نمایید تا شعار و هدف اردو را بین بچه ها پیگیری نماید.

ایده عملیاتی
معراج شهدای اهواز
پیشنهاد می شود در برنامه اردو حتما از معراج شهدای اهواز بازید نمایید و از مسئولین خواهش کنید که فیلم تفحص شهدا را برایتان پخش کنند.
ایده عملیاتی
کتاب خانه سیار

می توانید یک کتاب خانه سیار در اتوبوس داشته باشید چرا که بچه ها زمان زیادی در اتوبوس می باشند ولی توجه داشته باشید که از کتاب های با حجم کم استفاده کنید.

ایده عملیاتی
کلیپ شهادت شهید چمران
پیشنهاد می شود اگر به یادمان دهلاویه رفتید ازمسئولین آن جا خواهش کنید که فیلم شهادت شهید چمران را حتما پخش کنند.
ایده عملیاتی
جمله های استراتژیک
می توانید با همکاری بچه های رشته های هنر و گرافیک جمله های استراتژیکی را روی مقوا به صورا دست نویس بنویسید و روی شیشه های اتوبوس بچسبانید.
ایده عملیاتی
انتخاب شهید سال
اسامی شهدا را روی پلاک چاپ کنید و در یکی از یادمان ها به صورت تصادفی به بچه ها هدیه بدید و سعی کنید محتوایی در باره شهدایی که روی پلاک ها هستند تهیه و به دست دانشجویان برسانید تا با شهید انتخاب شده بیشتر آشنا شوند.
ایده عملیاتی
حضور خانواده شهدا

حتما از خانواده های شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم در اردو استفاده نمایید. برای کاروان خواهران به دلیل دانشجو بودن شرکت کنندگان می توانید از همسران شهدا دعوت نمایید.

ایده عملیاتی
زیارت با معرفت

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر زیارت با معرفت در اردو های راهیان نور، می توانید از راوی یا روحانی کاروان درخواست کنید تا قبل از ورود به یادمان ها بچه ها را از لحاظ روحی و معنوی آماده کنند.

ایده عملیاتی
محتوای اردو

می توانید موضوعات و محور های ( عزم و اراده قوی، ایمان مستحکم، شجاعت و فداکاری، ابتکار و نوآوری، عبادت و توسلات معنوی و...) را که تآکیدات رهبری در دیدار با مسئولین برگزاری اردوهای راهیان نور می باشد را به عنوام محتوای اردو تعیین کنید.

ایده عملیاتی
بسته فرهنگی هوشمندانه

بسته فرهنگی تهیه شده را به اقتضای هر یادمان توزیع کنید و به یک باره تحویل دانشجویان ندید. می توانید قبل از توزیع هر بسته توزیحی درباره آن به دانشجویان ارائه دهید.

ایده عملیاتی
مسابقه!

مسابقاتی نظیر، مسابقه عکاسی و فیلم برداری با تلفن همراه، مسابقه کتاب خوانی با کتاب های جیبی، مسابقه دل نوشته مختص هر یادمان، مسابقه پیامکی از صحبت های راوی یا روحانی کاروان و... برگزار نمایید و در اختتامیه اردو جوائز را اهدا نمایید.

ایده عملیاتی
دوره خادمین

حتما دوره ای یک یا دو روزه برای خادمین اردو با محوریت خود سازی خادمین برگزار نمایید و از یک روحانی، راوی و سخنران دعوت کنید تا خاطرات شهدا، زندگینامه و مباحث تربیتی و تشکیلاتی را بیان کنند. همچنین پخش نماهنگ(کلیپ)، قرائت ادعیه و زیارت عاشورا، هیئت و زیارت مزار شهدای استان و... می تواند از برنامه های این دوره باشد.

ایده طلایی
گعده، گام دوم انقلاب
می توانید برای توضیح کامل بیانیه گام دوم انقلاب از یک استادی که در این زمینه مهارت دارد دعوت کنید و در اتوبوس و یا شب ها در محل اسکان با بچه ها گعده ای با این موضوع برگزار نمایید و راه کار های عملیاتی کردن این بیانیه را در دانشگاه بررسی نمایید. همچنین می توانید محور اردو را همین بیانیه قرار دهید.
ایده عملیاتی
دعوت از زوج تازه مسلمان شده

می توانید از یک زوج تازه مسلمان شده دعوت نمایید تا در اردو شرکت نمایند و سیر مسلمان شدن خود را برای اعضا بیان کنند. حضور افرادی که تازه مسلمان شده اند  در اردو بسیار موثر می باشد.

ایده عملیاتی
افتتاحیه و اختتامیه
حتما مراسم افتتاحیه و اختتامیه حتی شده در حد مختصری برگزار نمایید و تلاش کنید تا همه در این مراسم شرکت نمایند و همه دانشجویان را به طور کامل نسبت به شرایط و اقتضائات اردو توجیه نمایید.
ایده عملیاتی
نامه مهم!!
عین متن صحبت های امام خمینی(ره) و امام خامنه ای (مدظله العالی) را به دست دانشجویان برسانید.
می توانید متن مورد نظر را در کاغذی با طراحی خاص چاپ کنید و در پاکت نامه قرار دهید و روی پاک در قسمت گیرنده نام دانشجو را بنویسید و در قسمت فرستند نام صاحب پیام و حتی هنگام تحویل پیام می توانید از دانشجویان به صورت نمادین امضا بگیرید که جذابیت بیشتری داشته باشد.
ایده عملیاتی
تفسیر قرآن
حتما در بسته های فرهنگی تفسیر کوتاه سوره های قرآن را قرار دهید. حتی میتوانید اول هر صبح به صورت روزانه به بچه ها تفسیر قرآن یدید ولی توجه داشته باشید که حتما کوتاه باشد.
ایده طلایی
قرائت بیانیه گام دوم انقلاب
اردوی راهیان نور فرصت مناسبی برای پرداختن به بیانیه گام دوم انقلاب می باشد که می توانید این بیانیه را در یکی از یادمان ها در حضور همه بچه ها قرائت نمایید و همچنین می توانید هر بند از این بیانیه را در بازه های زمانی مختلف به بچه ها تحویل بدید و حتی مسابقه ای از این بیانیه طراحی کنید و هدیه مناسب و قابل توجهی برای این مسابقه تدارک ببینید. 
ایده عملیاتی
انتخاب مسئول مالی
برای مدیریت هزینه های اردو، صرفه جویی، انجام قرار داد ها و تسویه حساب های مالی با دانشگاه و مجموعه هایی که به شما خدمات ارائه می کنند و مهم تر از همه جلوگیری از شبهاتی که درمسائل مالی برای مسئولین دانشگاه ممکن است به وجود بیاید، حتما یک مسئول مالی برای پیگیری این موارد انتخاب و به طور کامل توجیه کنید.
تجربه مرتبط
راهیان نور دانشگاه آزاد ع پ تهران
تجربه مرتبط
راهیان نور دانشگاه الزهرا(س)
تجربه مرتبط
راهیان نور دانشگاه فردوسی مشهد
ایده عملیاتی
مداحی و صوت

در داخل اردو داخل اوتوبوس ها میتوانید از یک سری مداحی های متناسب با اردو، مثلا مداحی هایی به سبک واحد یا انقلابی استفاده کنید، یا مداحی های معروف که بچه ها شنیده باشند و همراه با صوت تکرار کنند.

همچنین اگر سیستم صوت ساده ای هم داشته باشید فقط با یک سیم ساده میتوانید وصل کنید به گوشی همراه  و زمانیکه راوی در منطقه صحبت میکند بعنوان زیرزمینه صدای راوی استفاده کنید، اینکار خیلی بر حال و هوای دانشجویان هنگام صحبت راوی اثر گذاشته و تایرگزاریش را چندبرابر میکند....

" جهت مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

ایده عملیاتی
پادکست صوتی

فایلهای صوتی ای متناسب با رویکرد و هدف راهیان نور آماده سازی کنید و از صدای دانشجوها و قلم دانشجوها برای ساخت این پادکست ها استفاده کنید برای پخش داخل اوتوبوسها و یا اشتراک گذاشتن بین زوار...
همچنین تعدادی پادکست گفتمانی مخصوص راهیان با طعم متفاوت آماده شده است که برای دریافت آن می توانید به قسمت کالک تی وی مراجعه نمایید.

ایده عملیاتی
جزوه جام زهر

میتوانید جزوه ای نسبت به برخی شبهات جنگ جمع آوری کرده و داخل اوتوبوسها بین زوار توزیع کنید. و در پایان اردو داخل دانشگاه با برگزاری امتحان کتبی و تستی دانشجویان را به خواندن این جزوه ترغیب کنید.

" برای مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

ایده عملیاتی
هفته شهید

چند شهید انتخاب کرده و یک ماه  به اردو این شهدا را هرهفته معرفی کنید. این شهدا میتوانند شهدایی باشند که اسامی آنها  برروی اوتوبوسها گذاشته میشوند یا میتوانید با هدف و رویکرد اردو انتخاب کنید. مثلا از شهید دیالمه و شهید آیت ضمن معرفی خصوصیات شهدا از سخنرانی ها و اظهاراتشان در مجلس و روشنگریشان درباره فتنه استفاده کنید یا مثلا شهدای مقاومت و شهدای خارج از کشور مثل شهید ادواردو آنیلی استفاده کنید.
این فعالیت را میتونید به صورت هفتگی با پخش کلیپ در نمایشگرهای دانشگاه، نوشتن نشریه، ارسال پیامک از جمله های شهدا، توجیه سرحلقه های صالحین و ... انجام دهید.

برای دیدن فایل پشتیبان روی اسم شهید کلیک کنید کلیک کنید:

شهید ابراهیم هادی

شهید دیالمه

شهید راشل کوری

شهید ادواردو آنیلی

ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی
در قطار و اتوبوس

جمع آوری صدقه و بیان برکات آن
برگزاری گعده های دوستانه (نه رسمی) با موضوعاتی نظیر فساد، گرانی، مقایسه وضعیت اقتصادی زمان قبل و بعد از انقلاب
.فضاسازی اتوبوس با پوسترهای مرتبط
پخش فیلم و مستند و همچنین مجموعه های صوتی در طول مسیر
قرائت دسته جمعی دعای سفره: «لئن شکرتم لازیدنّکم....» خداوند در سوره ابراهیم شکر نعمت را مایه فزونی نعمت بیان میکند.
ایده عملیاتی
بسته فرهنگی با طعم اقتصاد مقاومتی

دربسته فرهنگی علاوه برنشریه و کتاب مرتبط (+طراحی مسابقه در آن ها) می توان از هدایای زیر استفاده نمود:

لیوان های سفالی و یا فلزی مزین به نقش شهدا و جملات زیبا: این لیوان ها با موضوع شهدای اقتصادی و جملات

مرتبط با جنگ اقتصادی تهیه شود همچنین می توان از آن ها به جای لیوان های یک بار مصرف استفاده کرد و

لیوان یک بار مصرف حذف شود.

بر روی ظروف غذا نیز میتوانید از شعارهای اقتصادی استفاده نمایید.

پیکسل: یکی دیگر از هدایایی که شاید فضاسازی بیشتری در راستای جهاد اقتصادی بکند پیکسل یا برچسی سینه با

موضوعات جهاد اقتصادی است.

ایده عملیاتی
توجه به محرومان

 

سعی شود به محرومان منطقه توجه خاصی شود تا هم تالیف قلوب مردم منطقه شود و هم شامل برکات توجوه بوه

محرومین شوید. در این راستا می توان تا حتی الامکان اقلام مورد نیاز را از خود مناطش خوزستان تهیه نمود تا سوودی از اردو

به مردم منطقه برسد و همچنین هزینه حمل و نقل کاهش یابد.

تامین هزینه های اردو

•یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است.به جای چنگ زدن به نهادها و سازمان ها از موردم و خیورین و

مجموعه های مردمی استفاده کنید. قطعا برکت مادی و معنوی بیشتری هم دارد. در این زمینوه هور جوایی بوا توجه به محرومین شوید.

ایده عملیاتی
توصیه های اقتصاد مقاومتی

در زمینه اسراف آب و مواد غذایی هی گونه اغماضی نداشته باشید.

در تهیه لوازم و وسایل مورد استفاده در اردو توجه به کالاهای ایرانی را جدی بگیدی و نیز مراقب استفاده از مواد غذایی که شبهه صهیونیستی بودن دارند باشید چرا که به جز اثر وضعی، یک دوگانگی را به مخاطب

القا می کند.

از نوشیدنی های خانوادگی به جای تک نفره استفاده کنید. هم به صرفه تر است هم موجب نزدیکی بیشتر و اسراف

کمتر می شود.

توصیه نوشیدنی ها در مورد غذاهای نونی نیز قابل پیاده کردن است و برای هرچند نفر می توان پورس مشترک در

نظر گرفت.

مقدمه

در واقع سابقه راهیان نور به همان سال های ابتدایی جنگ بازمی گردد. پس از آزادسازی اولین سرزمین های اشغالی در شمال خوزستان ، از سال 1361 ، عده ای به بازدید از جبهه های جنگ شتافتند. بیشتر این مسافران ، خانواده های شهدا به شمار می رفتند. آنها دوست داشتند با حضور در این مناطق ، یاد و خاطره شهیدشان را گرامی دارند. بعد از پایان دفاع مقدس گروه های مردمی خود جوش متشکل از رزمندگان شکل گرفت که در ایامی خاص نظیر عید نوروز، ایام محرم و ... کاروان هایی را برای بازدید از مناطق جنگی سامان می دادند و محل هایی نظیر یادمان های فعلی شلمچه، اروند کنار و فتح المبین مورد بازدید این کاروان ها قرار می گرفت. این روند تا سال 1376 ادامه پیدا کرد.
پس از سال 1376 بسیج دانشجویی از ظرفیت های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان های دانشجویی شروع شد و سپس بسیج محلات نیز شروع به اعزام کاروان هایی نمودند. سفر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 8/1/78 به یادمان شلمچه و حضور در میان زائران راهیان نور باعث شد توجه ویژه ای به موضوع راهیان نور در نیروهای مسلح بوجود آید، همچنین استقبال مردم از راهیان نور نیزگسترده تر شد. بطوری که در تاریخ 12/12/78 دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید در این دستور العمل به 21 محل جهت بازدید کاروان های راهیان نور اشاره شده است.
حضور مجدد مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 9/1/81 در میان زائران راهیان نور و حضور در یادمان دوکوهه نشان از تاکید ویژه ایشان بر گسترش و توسعه راهیان نور داشت.
در تاریخ 11/1/89 مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ضمن حضور در یادمان فتح المبین با ابراز خرسندی از حرکت راهیان نور و تاکید ایشان بر توسعه آن؛ باعث شد راهیان نور از امری فصلی و مختص به بازه زمانی اسفند و فروردین ماه خارج شود و راهیان نور غرب و شمالغرب در دستور کار قرار گیرد به طوری که محدوده سرزمینی راهیان نور از استان خوزستان به پنج استان مرزی کشور(خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی) تغییر یافت.
تأثیرات فرهنگی راهیان نور بر نسل جوان کشور و آَشنایی ایشان با ارزش های والای انقلاب اسلامی باعث شد تا اردوهای راهیان نور از سال 1390 در قالب محتوای آموزشی وارد مدارس کشور شود و به عنوان دوره عملی درس آمادگی دفاعی دبیرستان قرار گیرد.

ایده عملیاتی
سرود!
می توانید از اساتید و یا دانشجویان رشته ادبیات درخواست کنید که یک شعر یا سرود برای کاروان تهیه کنند و هنگام ورود به یادمان ها و در اتوبوس همه بچه ها این سرود را همخوانی کنند. می توانید  از همخوانی بچه ها فیلم برداری کنید و در مراسم اختتامیه و برنامه های داخلی بسیج پخش نمایید.
ایده عملیاتی
طرح نشاط

یکی دیگر از فعالیت هایی که باعث میشود فضای بچه ها از سستی خارج شود ایجاد نشاط بین بچه هاست. مسئولی انتخاب کنید بعنوان مسئول نشاط که وظیفه این قسمت را برعهده دارد. مثلا از جمله کارهای تاثیرگزار این فود آماده کردن فضای اوتوبوس برای روایتگر و سخنرانیست که میتواند اینکار را با به مزایده گذاشتن ...

ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی

مشورت و نظر سنجی:

یکی از محورهای اردو تبیین و ایجاد دغدغه اقتصاد مقاومتی بین اساتید و دانشجویان است.

به روش های مختلف میتوان از اساتید و دانشجویان درباره محتوای اقتصاد مقاومتی و تلفیق آن با راهیان نور مشورت گرفت و در بین آنان ایجاد دغدغه نمود. این کار می تواند سببی شود تا اساتید ودانشجویان متوجه شوند که اردوی راهیان علاوه
برموضوعات معمول جنبه های دیگری نظیر جنگ اقتصادی را در بر می گیرد که موضوعی علمی تر محسوب می
شود واین باعث می شود که اساتید با اردو موافقت بیشتری نشان دهند و نسبت به تعطیلی کلاس ها نیز سوخت گیری
کمتری داشته باشند و همچنین باعث می شود که دانشجویان تحصیلات تکمیلی رغبت بیشتری برای حضور
در اردو از خود نشان دهند.

ایده عملیاتی
ارسال دعوتنامه

دعوتنامه هایی آماده شود جهت ارسال به جدیدالورودها برای ثبت نام، اینکار باعث میشود که یک فضای مناسب جهت عضوگیری برای اردو ایجاد شده و یک حس و شور خاصی به دانشجویی که دعوتنامه به نامش زده شده ایجاد شود.
برای اینکار به طور رندوم تعدادی از دانشجوهای جدیدالورود رو انتخاب کنید و به نام آنها برایشان بفرستید، اینکار فراخوانیست برای ثبت نام کردن و صرفا این دعوتنامه به منزله ثبت نام فرد نیست.
اگر شرایط بود برای کل جدیدالورودها بفرستید.(برای دانشگاه های با ظرفیت پایین)
بعنوان مثال : "دوست عزیز محمد محمدی شما دعوت شده اید به سفر نور...
از طرف دوستان شهیدت ... "

ایده عملیاتی
حلقه‌بندی زوار

به جهت ارتباط گیری و جذب نیروی این برنامه اردویی، بهتر است تعداد زوار به حلقه های ده یا دوازده نفره (متناسب با تعداد نفرات)، تقسیم بندی شوند و برای هرتعداد یک سرحلقه انتخاب شود به جهت ارتباط گیری و مدیریت بهتر نفرات اردو. این سرحلقه ها میتوانند داخل مناطق، زمان هایی که زوار در اختیار خودشان هستند، در اسکان یا در اوتوبوسها که برنامه خاصی نیست حلقه برگزار کنند و هدف اردو و رویکرد انتخاباتی داشته باشند. مثلا یک بحث سیاسی مطرح شود و درباره آن به بحث و گفتگو بپردازند، بعنوان مثال عملکرد سه دولت قبل رو باهم مقایسه کنند...

سرحلقه ها بهتر است که از خود بچه های زائر انتخاب شود. به دو دلیل یکی اینکه تعداد کادر کمتر شود تا بتوانیم ظرفیت را برای بردن افراد بیشتر بگذاریم و دوم اینکه خود بچه های زائر درگیر کارهای اجرایی شوند که خود آن باعث جذب افراد میشود. و همچنین در این این اردوها مسئولین خود باید مربی باشند و بتوانند تاثیر لازم را روی دانشجویان با گعده گیری داشته باشند. (البته انتخاب سرحلقه ها از زوار هنر مسئول فرهنگیست...)

ایده عملیاتی
برنامه های قبل و بعد از اردو

بعنوان افتتاحیه اردو میتوانید چند کار انجام دهید. میتوانید یه سخنران و یا یک راوی دعوت کنید و دو روز قبل از اردو فضای مناسب برای زوار در این برنامه ایجاد کنید. یا هفته آخر به زمان حرکت، دیدار با خانواده های شهدا بگذارید و دانشجویان را در دسته های چندتایی به دیدارشان ببرید. غبارروبی از گلزار شهدای محله یا منطقه میتواند فضای مناسبی ایجاد کند. یا شبی با رزمندگان برای مرور خاطرات جنگ به طور خیلی صمیمی داشته باشید و در یکی از همین جلسات نکات مربوط به اردو رو براشون متذکر بشید.
و بعد از اردو میتوان با برگزاری اردوهای یک روزه و جذب مختص افراد راهیان نور برای جذب و ادامه فعالیت آنها در بسیج دانشجویی برنامه ریزی کنید. و همچنین برای بعد از اردو میتوان برنامه ای برگزار کرد و در آن با حضور یک استاد درباره "چنگ دیروز-جنگ امروز" استفاده کرد و همچنین حین برنامه میتوان از چند کلیپ طنز اردو، دادن مستند اردو در قالب یک دی وی دی، مسابقه عکس موبایلی و ... استفاده کرد و میتوانید همین برنامه با عنوان اختتامیه اردوی راهیان نور در نظر بگیرید.

تجربه مرتبط
راهیان نور حوزه امام حسین (ع) مشهد
تجربه مرتبط
راهیان نور دانشگاه ع پ شهید بهشتی
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک