به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

راهیان نور

سند مرتبط
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
طرح نشاط

یکی دیگر از فعالیت هایی که باعث میشود فضای بچه ها از سستی خارج شود ایجاد نشاط بین بچه هاست. مسئولی انتخاب کنید بعنوان مسئول نشاط که وظیفه این قسمت را برعهده دارد. مثلا از جمله کارهای تاثیرگزار این فود آماده کردن فضای اوتوبوس برای روایتگر و سخنرانیست که میتواند اینکار را با به مزایده گذاشتن ...

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
آماده سازی بچه های اردو راهیان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
فرهنگی راهیان نور 94..ما فرزندان خمینی هستیم
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
تعامل با دانشگاه در مدیریت اردوی راهیان نور
ایده عملیاتی
برنامه های قبل و بعد از اردو

بعنوان افتتاحیه اردو میتوانید چند کار انجام دهید. میتوانید یه سخنران و یا یک راوی دعوت کنید و دو روز قبل از اردو فضای مناسب برای زوار در این برنامه ایجاد کنید. یا هفته آخر به زمان حرکت، دیدار با خانواده های شهدا بگذارید و دانشجویان را در دسته های چندتایی به دیدارشان ببرید. غبارروبی از گلزار شهدای محله یا منطقه میتواند فضای مناسبی ایجاد کند. یا شبی با رزمندگان برای مرور خاطرات جنگ به طور خیلی صمیمی داشته باشید و در یکی از همین جلسات نکات مربوط به اردو رو براشون متذکر بشید.
و بعد از اردو میتوان با برگزاری اردوهای یک روزه و جذب مختص افراد راهیان نور برای جذب و ادامه فعالیت آنها در بسیج دانشجویی برنامه ریزی کنید. و همچنین برای بعد از اردو میتوان برنامه ای برگزار کرد و در آن با حضور یک استاد درباره "چنگ دیروز-جنگ امروز" استفاده کرد و همچنین حین برنامه میتوان از چند کلیپ طنز اردو، دادن مستند اردو در قالب یک دی وی دی، مسابقه عکس موبایلی و ... استفاده کرد و میتوانید همین برنامه با عنوان اختتامیه اردوی راهیان نور در نظر بگیرید.

ایده عملیاتی
ارسال دعوتنامه

دعوتنامه هایی آماده شود جهت ارسال به جدیدالورودها برای ثبت نام، اینکار باعث میشود که یک فضای مناسب جهت عضوگیری برای اردو ایجاد شده و یک حس و شور خاصی به دانشجویی که دعوتنامه به نامش زده شده ایجاد شود.
برای اینکار به طور رندوم تعدادی از دانشجوهای جدیدالورود رو انتخاب کنید و به نام آنها برایشان بفرستید، اینکار فراخوانیست برای ثبت نام کردن و صرفا این دعوتنامه به منزله ثبت نام فرد نیست.
اگر شرایط بود برای کل جدیدالورودها بفرستید.(برای دانشگاه های با ظرفیت پایین)
بعنوان مثال : "دوست عزیز محمد محمدی شما دعوت شده اید به سفر نور...
از طرف دوستان شهیدت ... "

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مداحی و صوت

در داخل اردو داخل اوتوبوس ها میتوانید از یک سری مداحی های متناسب با اردو، مثلا مداحی هایی به سبک واحد یا انقلابی استفاده کنید، یا مداحی های معروف که بچه ها شنیده باشند و همراه با صوت تکرار کنند.

همچنین اگر سیستم صوت ساده ای هم داشته باشید فقط با یک سیم ساده میتوانید وصل کنید به گوشی همراه  و زمانیکه راوی در منطقه صحبت میکند بعنوان زیرزمینه صدای راوی استفاده کنید، اینکار خیلی بر حال و هوای دانشجویان هنگام صحبت راوی اثر گذاشته و تایرگزاریش را چندبرابر میکند....

" جهت مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مستند سازی

یکی از عوامل تاثیرگزار در هرکاری تهیه مستندات آن فعالیت میباشد. در اردوی زیارتی راهیان نور مسلما لحظاتی از شادی و حال و هوای دانشجویان وجود دارد که تصویر برداری از این لحظات میتواند برای ارائه با آیندگان بسیار مفید باشد. لذا بهتر است برای گروه های برادران و خواهران به طور مجزا یک عکاس و یک فیلمبردار انتخاب شود که وظیفه آنها فقط ثبت این لحظات میباشد و در آخر نیز با تدوین آن برای دانشجویان در قالب مستند، اهتمام نماید.

ایده طلایی
روایتگری دانشجویی
یکی از کارها و فعالیت های تاثیرگزاری که در اردوهای راهیان نور میشود انجام داد روایتگریست که در همه دوره ها انجام میشود، اما مسئله ای که چندین ساله با استناد به نقدها و پیشنهادات دانشجوها باید بهش توجه کرد این است که راوی بیشتر در منطقه و فضای منطقه میتواند تاثیرگزار باشد ولی داخل اوتوبوسها تاثیرگزاری به حداقل میرسد. برای حل این مساله راوی دانشجویی که از میان دانشجوها یک یا دونفر که قدرت بیان مناسب و ارتباط گیریه قوی و خوبی را نسبت به فضای جنگ، عملیات ها و بخصوص فضای سیاسی و انتخاباتی، شناخت شخصیت های سیاسی، تبیین و تحلیل مسائل روز و توانایی ارتباط دهی با عملیات و مناطق را دارند، انتخاب کنیم تا بتوانند داخل اوتوبوسها روایتگری با محور انتخاباتی داشته باشند. مثلا با استفاده از روایتگری دوکوهه، عملیات هایی که آنجا طرح ریزی میشد ساده زیستی رزمنده هارا روایت کنند و درکنار آن حقوق های نجومی و عملکرد مسئولین را در کنارش تحلیل کنند.
" همچنین جهت دریافت اطلاعات نسبت به آموزش راوی با محور انتخاباتی با شماره 09125575466 تماس بگیرید. "
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ارسال پیامک

پیامک هایی قبل از اردو به صورت ادبی و حتی دریک جمله با توجه به رویکرد انتخاباتی آماده و ارسال شود، حتی در یک جمله بصورت هفتگی به دانشجویان...
مثلا : رمل های داغ فکه یادآور دلاوری مردان خداست...  سفری در راه است...
یا : امسال هم هستیم و شرکت میکنیم...

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی

برگزاری مسابقه

برای این کار سه نوع مسابقه پیشنهاد می شود:

1. یک گروه از بچه ها به طور داوطلب مسئولیت تهیه یک وعده را بر غهده بگیرد و به این ترتیب که پول کمی به آن ها داداه شود و از آن ها خواسته شود تا با این پول کم غذا را تهیه کنند.

2. مسابقه برترین ایده برای ترویج و حمایت از کالاهای داخلی

3. سابقه برترین ایده کارآفرینی در مناطق محروم و مناطق جنگی

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
بسته فرهنگی با طعم اقتصاد مقاومتی

دربسته فرهنگی علاوه برنشریه و کتاب مرتبط (+طراحی مسابقه در آن ها) می توان از هدایای زیر استفاده نمود:

لیوان های سفالی و یا فلزی مزین به نقش شهدا و جملات زیبا: این لیوان ها با موضوع شهدای اقتصادی و جملات

مرتبط با جنگ اقتصادی تهیه شود همچنین می توان از آن ها به جای لیوان های یک بار مصرف استفاده کرد و

لیوان یک بار مصرف حذف شود.

بر روی ظروف غذا نیز میتوانید از شعارهای اقتصادی استفاده نمایید.

پیکسل: یکی دیگر از هدایایی که شاید فضاسازی بیشتری در راستای جهاد اقتصادی بکند پیکسل یا برچسی سینه با

موضوعات جهاد اقتصادی است.

ایده عملیاتی
دفترچه خاطرات راهیان نور
هرروز خاطرات همان روز با عکسهایی جمع آوری شود و در روز آخر در مسیر برگشت این خاطرات به همراه عکسها به صورت یک نشریه چند صفحه ای طراحی و آماده شود و یک یا دو صفحه در آخر برای نوشتن یادداشت های دوستان برای یکدیگر خالی گذاشته میشود. اینکار هم خاطرات لحظه به لحظه اردو را در بردارد هم نوشته ای بعنوان یادگاری از دوستان. (ضمنا تاکید میشود پرینتر مناسب و به تعداد مناسب کارتریج همراه داشته باشید...)
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
توجه به محرومان

 

سعی شود به محرومان منطقه توجه خاصی شود تا هم تالیف قلوب مردم منطقه شود و هم شامل برکات توجوه بوه

محرومین شوید. در این راستا می توان تا حتی الامکان اقلام مورد نیاز را از خود مناطش خوزستان تهیه نمود تا سوودی از اردو

به مردم منطقه برسد و همچنین هزینه حمل و نقل کاهش یابد.

تامین هزینه های اردو

•یکی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی مردمی بودن آن است.به جای چنگ زدن به نهادها و سازمان ها از موردم و خیورین و

مجموعه های مردمی استفاده کنید. قطعا برکت مادی و معنوی بیشتری هم دارد. در این زمینوه هور جوایی بوا توجه به محرومین شوید.

ضرورت
#راهیان_نور یکی از بزرگترین عملیات های فرهنگی کشور است که در امتداد راه شهدا برگزار می شود و قطعا چیزی که شهدا از ما خواستند ادامه دادن راه آنها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

❓طبعا برای برگزاری هر اردویی نیازمند این هستیم که بدانیم چه انتظاری از آن اردو داریم و می خواهیم به چه اهدافی دست پیدا کنیم.

☑️ پیشنهاد می‌گردد قبل از انجام هر کاری  سند اردوهای راهیان را مطالعه نمائید.


ایده عملیاتی
پادکست صوتی

فایلهای صوتی ای متناسب با رویکرد و هدف راهیان نور آماده سازی کنید و از صدای دانشجوها و قلم دانشجوها برای ساخت این پادکست ها استفاده کنید برای پخش داخل اوتوبوسها و یا اشتراک گذاشتن بین زوار...
همچنین تعدادی پادکست گفتمانی مخصوص راهیان با طعم متفاوت آماده شده است که برای دریافت آن می توانید به قسمت کالک تی وی مراجعه نمایید.

ایده عملیاتی
هفته شهید

چند شهید انتخاب کرده و یک ماه  به اردو این شهدا را هرهفته معرفی کنید. این شهدا میتوانند شهدایی باشند که اسامی آنها  برروی اوتوبوسها گذاشته میشوند یا میتوانید با هدف و رویکرد اردو انتخاب کنید. مثلا از شهید دیالمه و شهید آیت ضمن معرفی خصوصیات شهدا از سخنرانی ها و اظهاراتشان در مجلس و روشنگریشان درباره فتنه استفاده کنید یا مثلا شهدای مقاومت و شهدای خارج از کشور مثل شهید ادواردو آنیلی استفاده کنید.
این فعالیت را میتونید به صورت هفتگی با پخش کلیپ در نمایشگرهای دانشگاه، نوشتن نشریه، ارسال پیامک از جمله های شهدا، توجیه سرحلقه های صالحین و ... انجام دهید.

برای دیدن فایل پشتیبان روی اسم شهید کلیک کنید کلیک کنید:

شهید ابراهیم هادی

شهید دیالمه

شهید راشل کوری

شهید ادواردو آنیلی

ایده عملیاتی
مجموعه پوستر اما توانستیم
این مجموعه پوستر با زبان تصویر به بیان ابتکارات جنگی  رزمندگن در اوج فشارهای اقتصادی و تحریم ها می پردازد.این که چگونه رمندگان ما توانستند در دوران مقدس بسیاری از موانع پیش روی خود را با ابتکارات و تکیه به نیروی داخل از میان برداشتند.
برای دانلود می توانید از لینک زیر استفاده کنید.

https://kalk.ir/doc/package/212/

https://kalk.ir/doc/package/214/

https://kalk.ir/doc/package/216/

https://kalk.ir/doc/package/218/

https://kalk.ir/doc/package/213/

https://kalk.ir/doc/package/215/

https://kalk.ir/doc/package/217/

https://kalk.ir/doc/package/219/

https://kalk.ir/doc/package/220/
ایده عملیاتی
جزوه جام زهر

میتوانید جزوه ای نسبت به برخی شبهات جنگ جمع آوری کرده و داخل اوتوبوسها بین زوار توزیع کنید. و در پایان اردو داخل دانشگاه با برگزاری امتحان کتبی و تستی دانشجویان را به خواندن این جزوه ترغیب کنید.

" برای مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی

مشورت و نظر سنجی:

یکی از محورهای اردو تبیین و ایجاد دغدغه اقتصاد مقاومتی بین اساتید و دانشجویان است.

به روش های مختلف میتوان از اساتید و دانشجویان درباره محتوای اقتصاد مقاومتی و تلفیق آن با راهیان نور مشورت گرفت و در بین آنان ایجاد دغدغه نمود. این کار می تواند سببی شود تا اساتید ودانشجویان متوجه شوند که اردوی راهیان علاوه
برموضوعات معمول جنبه های دیگری نظیر جنگ اقتصادی را در بر می گیرد که موضوعی علمی تر محسوب می
شود واین باعث می شود که اساتید با اردو موافقت بیشتری نشان دهند و نسبت به تعطیلی کلاس ها نیز سوخت گیری
کمتری داشته باشند و همچنین باعث می شود که دانشجویان تحصیلات تکمیلی رغبت بیشتری برای حضور
در اردو از خود نشان دهند.

ایده عملیاتی
فضاسازی جنگ اقتصادی

فضاسازی

استفاده از المان ها و مفاهیم جنگ اقتصادی در طراحی پوستر ثبت نام، پخش آهنگ مرتبط با این موضوع در محل ثبت نام (مانند آهنگ جنگ اقتصادی حامد زمانی)، انتخاب شعار و نام مرتبط با موضوعات اقتصادی برای اردو و...

محل اسکان

نصب مجموعه ای از عکس و نوشته در محل اسکان جهت تبیین ابعاد جهاد اقتصادی

ایجاد برد آزاداندیشی (با دیوار جذاب و جیغ) با محوریت بحث های اقتصادی؛ افراد میتوانند نظرات

خود را پیرامون موضوع مربوطه بنگارند مثلا چرا کالای داخل مصرف کنیم؟

راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی
رسالت اردوی راهیان، رسالتی بسیار بزرگ و قابل مقایسه با رسالت دفاع مقدس است که توانایی تاثیرگذاری بر کشور را دارد و راهبردی اساسی در راستای تقویت عزم ملی برای رفع نیازهای کشور است. لذا لازم است با استفاده از این ظرفیت مناسب بستر برآورده شدن دغدغه های رهبر انقلاب و نیازهای اساسی کشور فراهم شود.
بدیهی است که در حال حاضر معضلات اقتصادی و لزوم عملیاتی کردن راهبرد عبور از آن ها که همانا اقتصاد مقاومتی است از اساسی ترین مسائل کشور است و جریان های دانشجویی، به ویژه بسیج دانشجویی که باید پیشرو در حل مسائل کشور باشد نمیتواند از ظرفیت راهیان نور برای تحقق این مهم چشم بپوشد.
یکی از مهم ترین بخش ها برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی، گفتمان سازی آن در بین اقشار مختلف مردم است که صرفا وظیفه ی نهاد های حکومتی نمی باشد و عملی شدن آن میتواند منجر به نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی در بین مردم و اجرای قسمت هایی از سیاست های اقتصاد مقاومتی که مستقیما بر عهده مردم است شده و همچنین مطالبه گری از مسئولان را همه گیر نماید.
 
نمونه هایی از ایده ها و تجارب «راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی»، برای استفاده تشکل های دانشجویی را در بخش های بعدی مطالعه نمایید.
ایده عملیاتی
راهیان نور با طعم اقتصاد مقاومتی
در قطار و اتوبوس

جمع آوری صدقه و بیان برکات آن
برگزاری گعده های دوستانه (نه رسمی) با موضوعاتی نظیر فساد، گرانی، مقایسه وضعیت اقتصادی زمان قبل و بعد از انقلاب
.فضاسازی اتوبوس با پوسترهای مرتبط
پخش فیلم و مستند و همچنین مجموعه های صوتی در طول مسیر
قرائت دسته جمعی دعای سفره: «لئن شکرتم لازیدنّکم....» خداوند در سوره ابراهیم شکر نعمت را مایه فزونی نعمت بیان میکند.
ایده عملیاتی
حلقه‌بندی زوار

به جهت ارتباط گیری و جذب نیروی این برنامه اردویی، بهتر است تعداد زوار به حلقه های ده یا دوازده نفره (متناسب با تعداد نفرات)، تقسیم بندی شوند و برای هرتعداد یک سرحلقه انتخاب شود به جهت ارتباط گیری و مدیریت بهتر نفرات اردو. این سرحلقه ها میتوانند داخل مناطق، زمان هایی که زوار در اختیار خودشان هستند، در اسکان یا در اوتوبوسها که برنامه خاصی نیست حلقه برگزار کنند و هدف اردو و رویکرد انتخاباتی داشته باشند. مثلا یک بحث سیاسی مطرح شود و درباره آن به بحث و گفتگو بپردازند، بعنوان مثال عملکرد سه دولت قبل رو باهم مقایسه کنند...

سرحلقه ها بهتر است که از خود بچه های زائر انتخاب شود. به دو دلیل یکی اینکه تعداد کادر کمتر شود تا بتوانیم ظرفیت را برای بردن افراد بیشتر بگذاریم و دوم اینکه خود بچه های زائر درگیر کارهای اجرایی شوند که خود آن باعث جذب افراد میشود. و همچنین در این این اردوها مسئولین خود باید مربی باشند و بتوانند تاثیر لازم را روی دانشجویان با گعده گیری داشته باشند. (البته انتخاب سرحلقه ها از زوار هنر مسئول فرهنگیست...)

چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
توصیه های اقتصاد مقاومتی

در زمینه اسراف آب و مواد غذایی هی گونه اغماضی نداشته باشید.

در تهیه لوازم و وسایل مورد استفاده در اردو توجه به کالاهای ایرانی را جدی بگیدی و نیز مراقب استفاده از مواد غذایی که شبهه صهیونیستی بودن دارند باشید چرا که به جز اثر وضعی، یک دوگانگی را به مخاطب

القا می کند.

از نوشیدنی های خانوادگی به جای تک نفره استفاده کنید. هم به صرفه تر است هم موجب نزدیکی بیشتر و اسراف

کمتر می شود.

توصیه نوشیدنی ها در مورد غذاهای نونی نیز قابل پیاده کردن است و برای هرچند نفر می توان پورس مشترک در

نظر گرفت.

مقدمه

در واقع سابقه راهیان نور به همان سال های ابتدایی جنگ بازمی گردد. پس از آزادسازی اولین سرزمین های اشغالی در شمال خوزستان ، از سال 1361 ، عده ای به بازدید از جبهه های جنگ شتافتند. بیشتر این مسافران ، خانواده های شهدا به شمار می رفتند. آنها دوست داشتند با حضور در این مناطق ، یاد و خاطره شهیدشان را گرامی دارند. بعد از پایان دفاع مقدس گروه های مردمی خود جوش متشکل از رزمندگان شکل گرفت که در ایامی خاص نظیر عید نوروز، ایام محرم و ... کاروان هایی را برای بازدید از مناطق جنگی سامان می دادند و محل هایی نظیر یادمان های فعلی شلمچه، اروند کنار و فتح المبین مورد بازدید این کاروان ها قرار می گرفت. این روند تا سال 1376 ادامه پیدا کرد.
پس از سال 1376 بسیج دانشجویی از ظرفیت های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان های دانشجویی شروع شد و سپس بسیج محلات نیز شروع به اعزام کاروان هایی نمودند. سفر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 8/1/78 به یادمان شلمچه و حضور در میان زائران راهیان نور باعث شد توجه ویژه ای به موضوع راهیان نور در نیروهای مسلح بوجود آید، همچنین استقبال مردم از راهیان نور نیزگسترده تر شد. بطوری که در تاریخ 12/12/78 دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید در این دستور العمل به 21 محل جهت بازدید کاروان های راهیان نور اشاره شده است.
حضور مجدد مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 9/1/81 در میان زائران راهیان نور و حضور در یادمان دوکوهه نشان از تاکید ویژه ایشان بر گسترش و توسعه راهیان نور داشت.
در تاریخ 11/1/89 مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ضمن حضور در یادمان فتح المبین با ابراز خرسندی از حرکت راهیان نور و تاکید ایشان بر توسعه آن؛ باعث شد راهیان نور از امری فصلی و مختص به بازه زمانی اسفند و فروردین ماه خارج شود و راهیان نور غرب و شمالغرب در دستور کار قرار گیرد به طوری که محدوده سرزمینی راهیان نور از استان خوزستان به پنج استان مرزی کشور(خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی) تغییر یافت.
تأثیرات فرهنگی راهیان نور بر نسل جوان کشور و آَشنایی ایشان با ارزش های والای انقلاب اسلامی باعث شد تا اردوهای راهیان نور از سال 1390 در قالب محتوای آموزشی وارد مدارس کشور شود و به عنوان دوره عملی درس آمادگی دفاعی دبیرستان قرار گیرد.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک