به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

راهیان نور

سند مرتبط
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
آماده سازی بچه های اردو راهیان
تجربه مرتبط
فرهنگی راهیان نور 94..ما فرزندان خمینی هستیم
تجربه مرتبط
تعامل با دانشگاه در مدیریت اردوی راهیان نور
ایده عملیاتی
مستند سازی

یکی از عوامل تاثیرگزار در هرکاری تهیه مستندات آن فعالیت میباشد. در اردوی زیارتی راهیان نور مسلما لحظاتی از شادی و حال و هوای دانشجویان وجود دارد که تصویر برداری از این لحظات میتواند برای ارائه با آیندگان بسیار مفید باشد. لذا بهتر است برای گروه های برادران و خواهران به طور مجزا یک عکاس و یک فیلمبردار انتخاب شود که وظیفه آنها فقط ثبت این لحظات میباشد و در آخر نیز با تدوین آن برای دانشجویان در قالب مستند، اهتمام نماید.

ایده عملیاتی
جزوه جام زهر

میتوانید جزوه ای نسبت به برخی شبهات جنگ جمع آوری کرده و داخل اوتوبوسها بین زوار توزیع کنید. و در پایان اردو داخل دانشگاه با برگزاری امتحان کتبی و تستی دانشجویان را به خواندن این جزوه ترغیب کنید.

" برای مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

ایده عملیاتی
ارسال پیامک

پیامک هایی قبل از اردو به صورت ادبی و حتی دریک جمله با توجه به رویکرد انتخاباتی آماده و ارسال شود، حتی در یک جمله بصورت هفتگی به دانشجویان...
مثلا : رمل های داغ فکه یادآور دلاوری مردان خداست...  سفری در راه است...
یا : امسال هم هستیم و شرکت میکنیم...

ایده عملیاتی
پادکست صوتی

فایلهای صوتی ای متناسب با رویکرد و هدف راهیان نور آماده سازی کنید و از صدای دانشجوها و قلم دانشجوها برای ساخت این پادکست ها استفاده کنید برای پخش داخل اوتوبوسها و یا اشتراک گذاشتن بین زوار...
همچنین تعدادی پادکست گفتمانی مخصوص راهیان با طعم متفاوت آماده شده است که به زودی منتشر می‌گردد

ایده طلایی
روایتگری دانشجویی
یکی از کارها و فعالیت های تاثیرگزاری که در اردوهای راهیان نور میشود انجام داد روایتگریست که در همه دوره ها انجام میشود، اما مسئله ای که چندین ساله با استناد به نقدها و پیشنهادات دانشجوها باید بهش توجه کرد این است که راوی بیشتر در منطقه و فضای منطقه میتواند تاثیرگزار باشد ولی داخل اوتوبوسها تاثیرگزاری به حداقل میرسد. برای حل این مساله راوی دانشجویی که از میان دانشجوها یک یا دونفر که قدرت بیان مناسب و ارتباط گیریه قوی و خوبی را نسبت به فضای جنگ، عملیات ها و بخصوص فضای سیاسی و انتخاباتی، شناخت شخصیت های سیاسی، تبیین و تحلیل مسائل روز و توانایی ارتباط دهی با عملیات و مناطق را دارند، انتخاب کنیم تا بتوانند داخل اوتوبوسها روایتگری با محور انتخاباتی داشته باشند. مثلا با استفاده از روایتگری دوکوهه، عملیات هایی که آنجا طرح ریزی میشد ساده زیستی رزمنده هارا روایت کنند و درکنار آن حقوق های نجومی و عملکرد مسئولین را در کنارش تحلیل کنند.
" همچنین جهت دریافت اطلاعات نسبت به آموزش راوی با محور انتخاباتی با شماره 09125575466 تماس بگیرید. "
ضرورت

راهیان نور یکی از بزرگترین عملیات های فرهنگی کشور است که در امتداد راه شهدا برگزار می شود و قطعا چیزی که شهدا از ما خواستند ادامه دادن راه آنها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است. اما راهیان امسال با سال های قبل تفاوت ویژه ای دارد و آن چیزی که راهیان نور امسال را تحت الشعاع قرار میدهد قطعا انتخابات سال بعد خواهد بود . قطعا انتخابات جز مسائلی نیست که قشر انقلابی و شهید پرور ما به سادگی از کنار آن عبور کنند . ...

ایده عملیاتی
ارسال دعوتنامه

دعوتنامه هایی آماده شود جهت ارسال به جدیدالورودها برای ثبت نام، اینکار باعث میشود که یک فضای مناسب جهت عضوگیری برای اردو ایجاد شده و یک حس و شور خاصی به دانشجویی که دعوتنامه به نامش زده شده ایجاد شود.
برای اینکار به طور رندوم تعدادی از دانشجوهای جدیدالورود رو انتخاب کنید و به نام آنها برایشان بفرستید، اینکار فراخوانیست برای ثبت نام کردن و صرفا این دعوتنامه به منزله ثبت نام فرد نیست.
اگر شرایط بود برای کل جدیدالورودها بفرستید.(برای دانشگاه های با ظرفیت پایین)
بعنوان مثال : "دوست عزیز محمد محمدی شما دعوت شده اید به سفر نور...
از طرف دوستان شهیدت ... "

مقدمه

در واقع سابقه راهیان نور به همان سال های ابتدایی جنگ بازمی گردد. پس از آزادسازی اولین سرزمین های اشغالی در شمال خوزستان ، از سال 1361 ، عده ای به بازدید از جبهه های جنگ شتافتند. بیشتر این مسافران ، خانواده های شهدا به شمار می رفتند. آنها دوست داشتند با حضور در این مناطق ، یاد و خاطره شهیدشان را گرامی دارند. بعد از پایان دفاع مقدس گروه های مردمی خود جوش متشکل از رزمندگان شکل گرفت که در ایامی خاص نظیر عید نوروز، ایام محرم و ... کاروان هایی را برای بازدید از مناطق جنگی سامان می دادند و محل هایی نظیر یادمان های فعلی شلمچه، اروند کنار و فتح المبین مورد بازدید این کاروان ها قرار می گرفت. این روند تا سال 1376 ادامه پیدا کرد.
پس از سال 1376 بسیج دانشجویی از ظرفیت های اردوهای راهیان نور استفاده کرد و اعزام کاروان های دانشجویی شروع شد و سپس بسیج محلات نیز شروع به اعزام کاروان هایی نمودند. سفر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 8/1/78 به یادمان شلمچه و حضور در میان زائران راهیان نور باعث شد توجه ویژه ای به موضوع راهیان نور در نیروهای مسلح بوجود آید، همچنین استقبال مردم از راهیان نور نیزگسترده تر شد. بطوری که در تاریخ 12/12/78 دستورالعملی مبنی بر تشکیل ستاد هماهنگی راهیان نور با مسئولیت و ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ گردید در این دستور العمل به 21 محل جهت بازدید کاروان های راهیان نور اشاره شده است.
حضور مجدد مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در تاریخ 9/1/81 در میان زائران راهیان نور و حضور در یادمان دوکوهه نشان از تاکید ویژه ایشان بر گسترش و توسعه راهیان نور داشت.
در تاریخ 11/1/89 مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای ضمن حضور در یادمان فتح المبین با ابراز خرسندی از حرکت راهیان نور و تاکید ایشان بر توسعه آن؛ باعث شد راهیان نور از امری فصلی و مختص به بازه زمانی اسفند و فروردین ماه خارج شود و راهیان نور غرب و شمالغرب در دستور کار قرار گیرد به طوری که محدوده سرزمینی راهیان نور از استان خوزستان به پنج استان مرزی کشور(خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی) تغییر یافت.
تأثیرات فرهنگی راهیان نور بر نسل جوان کشور و آَشنایی ایشان با ارزش های والای انقلاب اسلامی باعث شد تا اردوهای راهیان نور از سال 1390 در قالب محتوای آموزشی وارد مدارس کشور شود و به عنوان دوره عملی درس آمادگی دفاعی دبیرستان قرار گیرد.

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
طرح نشاط

یکی دیگر از فعالیت هایی که باعث میشود فضای بچه ها از سستی خارج شود ایجاد نشاط بین بچه هاست. مسئولی انتخاب کنید بعنوان مسئول نشاط که وظیفه این قسمت را برعهده دارد. مثلا از جمله کارهای تاثیرگزار این فود آماده کردن فضای اوتوبوس برای روایتگر و سخنرانیست که میتواند اینکار را با به مزایده گذاشتن ...

ایده عملیاتی
دفترچه خاطرات راهیان نور
هرروز خاطرات همان روز با عکسهایی جمع آوری شود و در روز آخر در مسیر برگشت این خاطرات به همراه عکسها به صورت یک نشریه چند صفحه ای طراحی و آماده شود و یک یا دو صفحه در آخر برای نوشتن یادداشت های دوستان برای یکدیگر خالی گذاشته میشود. اینکار هم خاطرات لحظه به لحظه اردو را در بردارد هم نوشته ای بعنوان یادگاری از دوستان. (ضمنا تاکید میشود پرینتر مناسب و به تعداد مناسب کارتریج همراه داشته باشید...)
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مداحی و صوت

در داخل اردو داخل اوتوبوس ها میتوانید از یک سری مداحی های متناسب با اردو، مثلا مداحی هایی به سبک واحد یا انقلابی استفاده کنید، یا مداحی های معروف که بچه ها شنیده باشند و همراه با صوت تکرار کنند.

همچنین اگر سیستم صوت ساده ای هم داشته باشید فقط با یک سیم ساده میتوانید وصل کنید به گوشی همراه  و زمانیکه راوی در منطقه صحبت میکند بعنوان زیرزمینه صدای راوی استفاده کنید، اینکار خیلی بر حال و هوای دانشجویان هنگام صحبت راوی اثر گذاشته و تایرگزاریش را چندبرابر میکند....

" جهت مشاهده فایل پشتیبان اینجا کلیک کنید. "

ایده عملیاتی
حلقه‌بندی زوار

به جهت ارتباط گیری و جذب نیروی این برنامه اردویی، بهتر است تعداد زوار به حلقه های ده یا دوازده نفره (متناسب با تعداد نفرات)، تقسیم بندی شوند و برای هرتعداد یک سرحلقه انتخاب شود به جهت ارتباط گیری و مدیریت بهتر نفرات اردو. این سرحلقه ها میتوانند داخل مناطق، زمان هایی که زوار در اختیار خودشان هستند، در اسکان یا در اوتوبوسها که برنامه خاصی نیست حلقه برگزار کنند و هدف اردو و رویکرد انتخاباتی داشته باشند. مثلا یک بحث سیاسی مطرح شود و درباره آن به بحث و گفتگو بپردازند، بعنوان مثال عملکرد سه دولت قبل رو باهم مقایسه کنند...

سرحلقه ها بهتر است که از خود بچه های زائر انتخاب شود. به دو دلیل یکی اینکه تعداد کادر کمتر شود تا بتوانیم ظرفیت را برای بردن افراد بیشتر بگذاریم و دوم اینکه خود بچه های زائر درگیر کارهای اجرایی شوند که خود آن باعث جذب افراد میشود. و همچنین در این این اردوها مسئولین خود باید مربی باشند و بتوانند تاثیر لازم را روی دانشجویان با گعده گیری داشته باشند. (البته انتخاب سرحلقه ها از زوار هنر مسئول فرهنگیست...)

ایده عملیاتی
هفته شهید

چند شهید انتخاب کرده و یک ماه  به اردو این شهدا را هرهفته معرفی کنید. این شهدا میتوانند شهدایی باشند که اسامی آنها  برروی اوتوبوسها گذاشته میشوند یا میتوانید با هدف و رویکرد اردو انتخاب کنید. مثلا از شهید دیالمه و شهید آیت ضمن معرفی خصوصیات شهدا از سخنرانی ها و اظهاراتشان در مجلس و روشنگریشان درباره فتنه استفاده کنید یا مثلا شهدای مقاومت و شهدای خارج از کشور مثل شهید ادواردو آنیلی استفاده کنید.
این فعالیت را میتونید به صورت هفتگی با پخش کلیپ در نمایشگرهای دانشگاه، نوشتن نشریه، ارسال پیامک از جمله های شهدا، توجیه سرحلقه های صالحین و ... انجام دهید.

برای دیدن فایل پشتیبان روی اسم شهید کلیک کنید کلیک کنید:

شهید ابراهیم هادی

شهید دیالمه

شهید راشل کوری

شهید ادواردو آنیلی

ایده عملیاتی
برنامه های قبل و بعد از اردو

بعنوان افتتاحیه اردو میتوانید چند کار انجام دهید. میتوانید یه سخنران و یا یک راوی دعوت کنید و دو روز قبل از اردو فضای مناسب برای زوار در این برنامه ایجاد کنید. یا هفته آخر به زمان حرکت، دیدار با خانواده های شهدا بگذارید و دانشجویان را در دسته های چندتایی به دیدارشان ببرید. غبارروبی از گلزار شهدای محله یا منطقه میتواند فضای مناسبی ایجاد کند. یا شبی با رزمندگان برای مرور خاطرات جنگ به طور خیلی صمیمی داشته باشید و در یکی از همین جلسات نکات مربوط به اردو رو براشون متذکر بشید.
و بعد از اردو میتوان با برگزاری اردوهای یک روزه و جذب مختص افراد راهیان نور برای جذب و ادامه فعالیت آنها در بسیج دانشجویی برنامه ریزی کنید. و همچنین برای بعد از اردو میتوان برنامه ای برگزار کرد و در آن با حضور یک استاد درباره "چنگ دیروز-جنگ امروز" استفاده کرد و همچنین حین برنامه میتوان از چند کلیپ طنز اردو، دادن مستند اردو در قالب یک دی وی دی، مسابقه عکس موبایلی و ... استفاده کرد و میتوانید همین برنامه با عنوان اختتامیه اردوی راهیان نور در نظر بگیرید.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک