به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

دانشگاه و اقدام و عمل

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
روشنگری درباره ی اشخاص و پرونده های مشهور
 • پرونده های معروف گذشته
زمانی که نام مبارزه با مفاسد اقتصادی به میان آورده می شد، لاجرم اسامی افراد و پرونده های مشهور سالیان اخیر نیز به تبع آن به خاطر می آید. البته مشکل اصلی در این محور، عدم اطلاع دقیق مخاطبان ما از علت، ماهیت و روند واقعی روی دادن این فسادهاست و صرفا به چندتیتر خبر و شایعات پیرامون بسنده شده است.
وظیفه ی ما روایت بدون سانسور، منصفانه و به زبان ساده ی این وقایع است. پرونده هایی همچون فاضل خداداد، کرباسچی، شهرام جزایری، پرونده کرسنت، فساد معروف به سه هزار میلیاردی، مهدی هاشمی، بابک زنجانی و... از مواردی هستند که نام آنها بسیار در جامعه پیچیده  اما روشنگری ای که پیرامون آنها صورت گرفته بسیار کم و اندک می باشد.
قطعا ذکر علت، روند و سرنوشت این پرونده ها گره های ذهنی بسیاری را برای مخاطبان ما خواهد گشود و همینطور مانع از تطهیر چهره ی برخی افراد خواهد شد که امروزه دوباره به مسئولیت بازگشته اند یا سودای بازگشت دارند.
مجموعه از جزوات و مقالات پیرامون این بررسی تاریخی در اختیار شما قرار داده شده است که می توانید بدان ها رجوع نمایید البته نباید به اینها اکتفا کنید و سعی کنید اخبار پیرامون را از چندین منبع مختلف مطالعه کنید تا از دایره ی حقیقت و انصاف خارج نشوید.
نشریات دانشجویی محل خوبی برای انتشار و بررسی این پرونده ها هستند.
تعدادی از انیمیشن های دیرین دیرین با موضوع مرتبط برای این کار وجود دارد.
 • پرونده های استانی
در کنار پرونده های معروف کشوری، قطعا پرونده های کوچک تری در استان ها و شهرستان ها رخ داده که برای مردم استان ها و شهرستان ها شناخته شده است. دقیقا برای روشنگری در خصوص این پرونده ها پیشنهادات بالا تاکید می شود با این تفاوت که در مناطق توصیه می شود که به دلیل نزدیکی بیشتر مردم و یا برخی تعصبات از بردن اسامی اشخاص و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی و ... به شدت پرهیز شود.
 • دولت یازدهم
پرونده های تخلفات دولت فعلی هم با رویکرد منصفانه (نه رویکرد بعضی خبرگزاری ها که صرفا قصد هدف قرار دادن سیاسی دولت را دارند) قابل بررسی و رسانه ای کردن هستند. موضوعاتی از قبیل بنزین پتروشیمی ها، قراردادهای جدید نفتی، برداشت ها از صندوق توسعه ملی، ابهامات قراردادهای پسابرجامی و ...، قابل بررسی و مرور برای مخاطبان هستند. حتی بعضی از این پرونده ها با پیگیری و مطالبه قابل اصلاح هم هستند.
 • فسادهای دوره پهلوی
نگرانی که شاید مرور و شرح این پرونده ها داشته باشد، تکرار این شبهه باشد که پس از انقلاب وضعیت فساد بدتر شده و در نتیجه چرایی انقلاب و کارآمدی جمهوری اسلامی را زیر سوال ببرند. برای جلوگیری از این اتفاق میتوان اندکی از فسادهای دوره پهلوی را بصورت مستدل یادآوری نمود و در این زمینه جزوه مطالعاتی یا نمایشگاه پوستری منتشر نمود. به عنوان مثال صرفا حجم دارایی که محمدرضا پهلوی با فرار خود از ایران خارج کرد 35 میلیارد دلار (به ارزش امروزی 200 هزار میلیارد تومان) تخمین زده می شود. برای مطالعات بیشتر می توانید از کانال تلگرامی نیز استفاده کنید.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مقابله با اشرافی گری مسئولان
یکی دیگر از نکاتی که باید بدان توجه داشت، رواج اشرافی گری در بین برخی مسئولین است که متاسفانه مجددا در حال گسترش است. این مسئله بارها در فرمایشات حضرت امام و رهبر معظم انقلاب مورد تذکر قرار گرفته است که مسئولی که خود درگیر تجملات زندگی است چگونه می تواند علم مبارزه با فساد را برافرازد؟!
در این زمینه، جزوه "مثل موریانه" از بیانات مقام معظم رهبری برای مطالعه توصیه می گردد و فرمایشات حضرت امام در این مورد هم در جای جای صحیفه نور قابل مطالعه است.
یکی از اقدامات جدی در این محور، پیگیری اجرای قانون "رسیدگی به دارایی های مسئولان نظام" مصوب  مجمع تشخیص مصلحت در سال 1394 و تاکید بر اعلام عمومی اطلاعات دارایی های مسئولان به مردم است که خود بهترین عامل نظارت و مانع برای اشرافی گری یا فساد اقتصادی در بین مسئولان است.
ایجاد یک غرفه نمایشگاهی و کار کردن کاریکاتورهای زیبای مازیار بیژنی در زمینه فساد می تواند به خوبی فضای دانشگاه را نسبت به قضیه فساد تغییر داده و جهت دهی نماید.
در سطح پایین تر نیز رصد عملکرد مسئولان استانی، شهری و دانشگاهی و تذکر جدی در صورت مشاهده ی موارد اشرافی گری، اتلاف بیت المال یا بروز تخلف باید صورت گیرد و سپس به نهادهای نظارتی گزارش گردد.
همچنین جزوه ی "نمایش ثروت" که به پدیده تجمل گرایی در میان جوانان می پردازد از جمله مواردی هستند که در این زمینه قابل استفاده می باشند.
تاکید بر سیره ی زندگی و خاطرات شهدای دفاع مقدس در مورد حفظ بیت المال و ساده زیستی در مراسمات و یادواره ها، برد، نشریات، پیامک و ... یکی از ابزارهای موثر در این زمینه است.
 
6.   تاکید بر اخلاق و خودسازی شخصی
در کنار پرداختن به فسادهای کلان، علل ساختاری و مطالبه از مسئولان، مواردی مانند تخلفات و ایجاد زمینه ی فساد توسط تک تک مردم جامعه هم نباید از نظر دور باشد. توقع پارتی بازی، دادن رشوه، رعایت نکردن قوانین ولو کوچک، رعایت نکردن حق الناس، دور زدن قوانین و احساس زرنگی، عدم توجه به حفظ بیت المال و دارایی های عمومی، گران فروشی و... همه و همه نمونه هایی از فساد یا منشا فساد هستند که چون در ظاهر امر کوچک هستند نباید نادیده گرفته شوند.
باید برای ما جا بیفتد که راننده ی تاکسی که کرایه را بیش از میزان تعیین شده می گیرد، یا دانشجویی که برای بالارفتن معدل خود، دست به تقلب می زند، هیچ تفاوتی با شخصی که فساد هزار میلیاردی رقم می زند ندارد. زیرا هر کدام از این افراد در حد امکانات و توان خود حداکثر تخلف ممکن را انجام داده اند.
جامعه را تک تک افراد آن می سازند و در آینده همین دانشجویان مسئولان کشور خواهند بود.
ایده عملیاتی
مطالبه گری از نهادهای مسئول
در مورد نهادهای مسئول در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی، اولین نکته ای که باید مد نظر داشت این است که مسئولیت جلوگیری از وقوع این فسادها - برخلاف باور عمومی- در درجه اول متوجه دولت، سپس مجلس شورای اسلامی و در نهایت بر عهده ی دستگاه قضایی و انتظامی ست. چرا که این اصل مورد قبول همه است که پیشگیری بهتر از درمان است. زمانی که می شود جلوی گلوگاه های فسادخیز را با بهبود فرایندها و سعی در فسادگریز کردن سیستم های اجرایی گرفت یا اختیار امضاهای طلایی را به حداقل ممکن رساند، چرا به قول مقام معظم رهبری منتظر "آخرالدواء" یعنی برخورد قوه قضاییه بمانیم. به عنوان مثال وقتی نظام بانکی به هرکسی که اولین بار دسته چک از بانک می گیرد، اختیار صدور چک به مبلغ نامحدود را می دهد، آیا مقصر انبوه چک های برگشتی و کلاهبرداری قوه قضاییه است؟! یا زمانی که هنوز مجلس قانون خوبی در مورد رانت تصویب نکرده، قوه قضاییه چطور باید با یک ویژه خوار باید برخورد کند؟! مثال هایی از این دست زیاد است مثل عدم نظارت کافی در انواع واگذاری ها و عدم عزم برای ایجاد سامانه های شفاف اطلاعاتی و... . البته این به معنای چشم پوشی از وظیفه ی نظارت و برخورد سریع و قاطعانه توسط قوه قضاییه نیست و با وجود بهبود وضعیت در سالیان اخیر، دستگاه قضایی نه تنها اقدامات لازم را انجام نداده، بلکه متاسفانه گاهی بخشی از بدنه ی خود را نیز آلوده یافته است.
•   روسای قوای سه گانه(در دوره های مختلف)
•   شوراها و ستادهای بالادستی
شورای امنیت ملی، ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و...
•   نهادهای ذکر شده در فرمان هشت ماده ای
سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و وزارت اطلاعات
•   وزارت خانه های مرتبط
وزارت اقتصاد، وزارت دادگستری، وزارت نفت و...
•   رییس و معاونین بانک مرکزی
•   کمیسیون های مربوطه ی مجلس
کمیسیون اصل 90 مجلس، کمیسیون اقتصادی، کمیسیون اقتصاد مقاومتی و...
•   مسئولان استانی
استاندار، معاون سیاسی امنیتی استاندار، شهردار و شورای شهر، نمایندگان مجلس، رییس دادگستری، نماینده بازرسی کل کشور، اداره اطلاعات و...
•   مسئولان سابق
در همه عناوین بالا میتوان از مسئولان سایق این حوزه ها هم دعوت کرد و اتفاقا آنها برای پاسخ دهی صریح تر با محدودیت های کمتری روبه رو هستند.
پیشنهاد ویژه هم دعوت از اعضای شورای شهر در این هفته به دلیل وجود روز شوراها در این هفته است.
ابزارهای پیشنهادی برای مطالبه از مسئولان همان طور که در گذشته بوده با توجه به اقتضائات هر استان و فراخور زمان و موضوع، نامه، بیانیه، نشست با جمعیت محدود، پرسش و پاسخ، میزگرد، مناظره، تجمع(با مجوز قانونی) و ... می باشد.
البته شاید راضی کردن افراد برای برگزاری جلسه پرسش و پاسخ کار سختی باشد و  به سادگی تن به این کار ندهند، اما باید همه ی توان خود را به کار بندیم تا افرادی که موظف به پاسخ گویی به آحاد جامعه هستند در میان آنها حضور یابند و از نتایج عملی فعالیت های خود بگویند. همچنین باید دقت داشته باشیم که اگر هر یک از این مسئولین در حیطه کاری خود گامی عملی را در راه مبارزه با فساد برداشته اند، این گام های عملی را  به اطلاع دانشجویان برسانیم و  از آن مسئول تقدیر به عمل بیاوریم.
به عنوان نمونه ی موفق فعالیت جنبش دانشجویی در این عرصه پیگیری های انجام شده توسط جنبش عدالتخواه در قالب بیانیه تفصیلی و یک تحلیل جامع قابل دسترسی است.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
تقدیر از کشاورزان نمومه

با برگزاری یک مراسم در دانشگاه و اهدای هدیه ای مناسب از کشاورزان نمونه منطقه خود تقدیر به عمل بیاورید. برای این موضوع حتما از مسئولین جهاد کشاورزی کمک گرفته و آنها را نیز به این امر ترغیب نمایید.

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
تبیین علل به وجود آمدن مفاسد کلان
نظام مدیریتی و اقتصادی کشور ما ضعف هایی از جنس ساختاری و سیاستی دارد که بستر را برای بروز آسان فساد مهیا کرده است. مواردی مثل : نفتی بودن، دولتی بودن بیش از حد نیاز، مشکلات ساختاری اساسی، ضعف در وجود آمار(و یا متصل نبودن منابع آماری با یکدیگر)، نبود شفافیت اطلاعاتی، ضعف قانونی (عدم وجود، عدم جامعیت، به روز نبودن، تغییر مداوم و...)، نظام اداری غیرچابک و... .
افزایش آگاهی دانشجویان درباره ی این موارد با استفاده از ابزار مختلف، گام موثری برای رفع اتهام فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی و همدلی برای ایجاد جریانات مطالبه ی اصلاح وضع موجود است.
برای این کار ابتدا باید خودمان و دانشجویان با انواع و چیستی مصادیق مختلف مفاسد اقتصادی آشنا شویم. برای این کار متن مختصر دانش اقتصادی فراهم شده اما باید مطالعات فارغ از آن نیز انجام شود.
درباره ی تبیین علل مختلف هم می توان از ابزارهایی مانند جزوه، کارگاه، پخش مستند و برگزاری جلسات آزاداندیشی و... استفاده کرد که چند مورد به عنوان نمونه معرفی می گردد.
برای مطالعه ی کلی علل به وجود آمدن مفاسد، چند مورد از گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی توصیه می شود.
برای مطالعه در زمینه تاثیر وابستگی اقتصاد ما به درآمد نفت، می توانید به پاورپوینت "پول نفت با اقتصاد چه می کند؟" مراجعه کنید.
در زمینه ی شفافیت اقتصادی، مستندهای "نمونه شفافیت مالی دولت ها در جهان"، "بهشت سوداگران" و "کاداستر" روی سایت قرار دارند. همچنین مجموعه ای از کلیپ های مرتبط با این موضوع نیز قرار داده شده است. سایت شفافیت برای ایران نیز یک منبع مفید برای دانش افزایی و استفاده از ابزارهای مختلف مطالبه گری در حوزه شفافیت است.
در رابطه با ضعف قانون گذاری، جزوه ی مختصر "قانون گذاری" و در باب نظام اداری کتاب کوچک "نجات ارباب رجوع" معرفی شده است.
برای آموزش برگزاری جلسات آزاداندیشی و یا دریافت عناوین پیشنهادی می توانید روی این کلمات کلیک کنید.
در این محور عملیاتی و همچنین سایر محورها، یکی از گروه هایی که می تواند کمک محتوایی و اجرایی کند و همینطور برای دعوت سخنران مورد استفاده قرار گیرد، تشکل مردم نهاد "دیده بان شفافیت و عدالت" است که توسط جمعی از نمایندگان مجلس و فعالان مطالبه گری فساد، چند ماه قبل ایجاد شده است و می توانید از طریق سایت اینترنتی این تشکل با آن ارتباط برقرار کنید.
بررسی این موضوع که آیا نظام بانکداری ما ربوی است و چگونه می توانیم به این موضوع بپردازیم نیز از جمله مسائل قابل توجه برای ما می باشد. جزوه بانک در جامعه اسلامی شهید صدر که توسط جنبش عدالتخواه دانشجویی تدارک دیده شده است و می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
علاوه بر این علت های اساسی و همیشگی، نوع نگاه دولت ها به مبحث فساد بسیار در حجم و نوع فسادهای روی داده در زمان آن دولت و دولت های بعدی موثر بوده است. به عنوان مثال رویکرد دولت سازندگی که فساد را جزء جدایی ناپذیر فعالیت های عمرانی تلقی می کرد یا نوع نگاه دولت عدالت محور که روش برخورد با فساد را برخورد شخص محور تلقی می کرد نتایج مختلفی را سبب شده است که می توان از طریق بررسی دقیق پرونده هایی که در بالا ذکر شد آن را تا حدی متوجه شد.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
دیوار آنلاین
همچنین می توان یک دیوار آنلاین از دست نوشته های دانشجویان، در زمینه مشکلات و معضلات عمرانی استان در صحن دانشگاه قرار داد تا دانشجویان در زمینه این مشکلات به اظهار نظر بپردازند  و نظرات خود را بنویسند و یا همین برنامه را به صورت تریبون آزاد دانشجویی درباره اقدامات عمرانی و ساخت و ساز استان اعم از راه و جاده و ساختمان و... برگزار نمود.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
فرهنگ کار و تلاش
در زمینه فرهنگ کار و تلاش در جامعه و میان مردم سخن بسیار گفته شده است. با این وجود همچنان این موضوع به صورت یک عنوان که جای کار فراوان دارد شناخته می شود. در همین راستا، مجموعه پوسترهای "ادامه دارند هنوز..." و "جنگ، کار تا پیروزی"  و "اما توانستیم" و "ما می توانیم" می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. مجموعه اینفوگراف های "فرهنگ کار و تلاش" هم در این زمینه به کار می آید. 
بسته پشتیبان
رویکرد 1
مانیفست جریان انقلابی برای اقدام و عمل در حوزه ی فساد اقتصادی، بیانات مقام معظم رهبری ست که می توانید یک متن مفید، مختصر و با تدوین فوق العاده ی آن را مطالعه کنید. حتما قبل از هر اقدامی، باید این متن را مطالعه کنیم تا خدای ناکرده ره به ترکستان نبریم. باکس بسته پشتیبان این سخنان در باکسهای همین هفته موجود است.
ایده عملیاتی
تشویق ، شناخت و شناساندن
تشویق و شناساندن واحدهای صنعتی و تولیدی موفق استان از دیگر کارهایی است که می تواند مورد توجه ما قرار بگیرد. این تشویق باعث می شود هم واحدهای موفق به ادامه مسیر دلگرم شوند و هم با ترتیب دادن جلسه ای که برخی از آنها به سخنرانی بپردازند، می توان دلگرمی و امید را در فضای دانشگاه تزریق نمود.
به جز تولید کنندگان موفق استان، صادرکنندگان بزرگ و موفق استان هم شایسته تقدیر و شناساندن می باشند. محصولات صنعتی و تولیدی که به بخش صادرات وارد می گردند بسیار می توانند در ارز آوری و رونق اقتصادی کشور کمک نمایند. بنابراین محصولات صادراتی استان به عنوان یک اصل اساسی در رونق اقتصادی استان، شایسته تقدیر و دیده شدن هستند.

شناخت و شناساندن واحدهای تولیدی ای که محصولاتشان مستقیما با زندگی مردم سروکار دارد، کار بسیار جدید و مهمی می باشد. مثلا اگر کارخانه یخچال فریزر سازی [...]، لوازم التحریر [...]، تولیدی پیراهن [...] و مثالهایی از این دست اگر در استان ما فعالیت می کنند، با شناساندن شان به دانشجویان و مردم می توانیم همزمان چند هدف را بزنیم:

1-      به عموم فضای دانشگاهی و حتی مردمی این موضوع را یادآوری کینم که به جای خرید کالای خارجی می توانند مشابه های خوب داخلی (و ازآن مهم تر استانی ) را خریداری کنند و به رونق فضای اقتصادی در استان و اشتغال جوانان خودشان در استان کمک نمایند.

2-      تشویق و ترویج خرید کالای تولید استان می تواند به تولید کنندگان این پیام را بدهد که تولیداتتان در استان دیده می شود و این موضوع می تواند به خود اتکایی و رونق اقتصادی کارگاه و کارخانه شما در استان کمک نماید. این موضوع به توسعه ی کارگاه ها و کارخانجات و ایجاد اشتغال برای جوانان و پس از آن به توسعه کل استان کمک شایانی نماید.

3-      به مسئولین استانی این پیام را بدهد که با تشویق مردم و فضاهای مردمی به خرید کالای تولید استان می توانند در جهت توسعه استان و رونق اقتصادی استان گام بردارند.

 همچنین شناخت صنایع دستی استان و شناساندن آنها به عموم جامعه و دانشجویان از دیگر رویکردهای مهم در تحقق اقتصاد مردمی می باشد. صنایع دستی هر استان یکی از موارد مهم کمتر شناخته شده در کشور می باشد. شناساندن آنها به عنوان یک جایگزین بهتر برای خیلی از کالاهای مصرفی می تواند مورد توجه باشد. همچنین می توانیم علاوه بر این نمایشگاهی از صنایع دستی استان برگزار نماییم و با هماهنگی با تولید کنندگان آنها، تعدادی از آنها را در دانشگاه به فروش برسانیم.

 

ایده عملیاتی
تبیین زکات

مسأله زکات: مسأله زکات و برکت آن در محصولات کشاورزی و خطر بی توجهی به آن، کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین فارغ از اهمیت آن، بسیاری از کشاورزان با احکام آن آشنا نیستند. لازم است که حتما با استفاده از شیوه های مختلف مثل پوستر و بروشور، استفاده از ظرفیت نماز جمعه و مساجد ده های مختلف؛ در مرحله اول اهمیت زکات و جایگاه آن ، و در مرحله بعد احکام آن توضیح داده شود. استفاده از روایات معصومین علیهم السلام و داستان های دارای این مضامین به شدت تاکید می شود. در انتها نیز حتما باید راه های ارتباطی با ستاد زکات کشور در اختیار همگان قرار بگیرد.

ایده عملیاتی
مطالبه گری
"مطالبه گری" را باید بدانیم که از کدام مسئول مربوطه پی میگیریم. بعنوان مثال می توان به:
استاندار و فرماندار
رییس اداره صنعت و معدن استان
نمایندگان شهر و یا استان
شهردار و اعضای شورای شهر
و...
اشاره نمود. دعوت از آنها جهت پاسخگویی نسبت به مسائل تولید در استان یکی از راهکارهاست. همچنین می توان با حضور چند تن از متخصصان و یا مسئولین و همچنین تعدادی از تولیدکنندگان استان در مورد وضعیت تولید در استان یک نشست تخصصی را برگزار نمود که به تبادل نظر و حتی بحث بپردازند.

همچنین احصا ردیف بودجه های استان اعم از بودجه های جاری و عمرانی و همچنین بودجه های دولتی و مطالبه گری در مورد آنها که چگونه و در کجا خرج شده اند، با حضور و دعوت از مسئولین استانی می تواند از دیگر برنامه های ما باشد

هفته اول (نقش مردم و دانشجویان)
در هفته اول، باید گامی مطمئن را برای کوبیدن میخ اقدام و عمل برداریم. این گام محکم را باید از نگاه به نقش و اقدام مردم و در دانشگاه، عموم دانشجویان برداریم و به همین دلیل هفته اول، با عنوان "ما و اقدام و عمل" به سراغ این موضوع رفته ایم. آنچه در اجرای این بسته اهمیت دارد، فعال کردن عموم جامعه در حرکت به سمت کارهایی است که می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک نماید. ما در این هفته می خواهیم همین کارها را در قالب ایده های مختلف به اطلاع شما برسانیم.
آنچه که در حوزه نقش مردم می توان احصا نمود 4 موضوع متمایز و متفاوت است:
 • ·        چه می خریم؟ چگونه مصرف می کنیم؟
 • ·        ما و فرهنگ کار و تلاش
 • ·        حلال و حرام زندگی ما
 • ·        آنچه که ما از اقتصاد باید بدانیم
حال توضیحات هر قسمت و اینکه هر کدام می تواند در چه قالبی به مخاطب ارائه گردد در ذیل ذکر می گردد. اما پیش از آن بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که قالبهایی که در هر قسمت به آنها اشاره می گردد، قالبهای ثابت و معینی هستند که تقریبا برای هر برنامه دیگری نیز به کار می آیند (به مانند برنامه های سالنی، برگزاری غرفه، برگزاری کرسی، نشریه و برد و...) که در اینجا مقدار خوبی از پشتیبان ها در این قالبها جای می گیرند، اما بعضا ایدهای جذابی نیز در متن وجود دارند که می توان در قالبی متنوع و نو ارائه نمود.
چه می خریم؟ چگونه مصرف می کنیم؟
برای اولین گام، به سراغ حمایت از تولید داخل و همچنین صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف می رویم. این مفاهیم را باید با جا انداختن نگاه های زیبا و ایده های جذاب پی بگیریم. اما پیش از آن توجه به این نکته ضروری می نماید که در زمینه مصرف کالای داخلی با دو طیف از افراد مواجه هستیم. طیف اول طیفی هستند که این کار را قبول ندارند و یا با ابهام مواجه هستند و دسته دوم افرادی هستند که خرید کالای داخلی را قبول دارند ولی به خوبی نمی شناسند و منتظر معرفی کالا می باشند. برای دسته اول رویکرد پاسخگویی و برگزار کرسی و فرهنگ سازی گره گشا می باشد و برای دسته دوم معرفی کالاهای با کیفیت و کمتر شناخته شده باید در دستور قرار گیرد.
اما در یک نگاه کلان بهتر است بدانیم که سه سوال ذیل این عنوان وجود دارد :
چرا مصرف می کنیم؟ (نیاز، تجمل، تنوع، تبذیر و...)
چقدر مصرف می کنیم؟ (اسراف، خریدهای گرانقیمت، خریدهای به جا و صحیح و...) و
چه نوعی را مصرف می کنیم مصرف می کنیم؟ (ایرانی ، خارجی، لوکس، ساده و...)
با نگاه به این سه سوال به سراغ ایده های عملیاتی در این باب می رویم
ایده عملیاتی
توجه به نمونه های تاریخی
از سوی دیگر توجه به نمونه های تاریخی اقتصاد مقاومتی که در آن به بررسی رفتارهایی که گذشتگان ما در نفی سلطه اقتصادی بیگانگان و یا الزام خرید کالای ایرانی پرداخته اند، می تواند برای دانشجویان راهگشا باشد. در همین زمینه درباه جنبش تنباکو که در واقع اولین تحریم مردم ایران علیه استعمارگران بود، هم جزوه خواندنی و هم مجموعه پوستری آماده شده است و می تواند مورد توجه ما قرار بگیرد. همچنین مستند حکم بیداری نیز که درباره حکم تحریم تنباکو توسط میرزای شیرازی است، یکی از موارد جذاب برای پخش در سالن های دانشگاه می باشد.
در همان جزوه بالا نیز درباره شرکت مسعودیه که از بزرگترین شرکت های تولید پارچه در مقابله با استعمار انگلیس بوده است، اشاره شده است.
ایده عملیاتی
عکس نوشت

بچه های دانشگاه رازی کرمانشاه مجموعه از عکس نوشت های زیبا با موضوعات اقتصاد مقاومتی آماده نموده اند که می توانید از این نمونه ها استفاده نمایید و نمونه هایی از این دست را خودتان هم تولید نمایید.

ایده عملیاتی
پیگیری طرح های معطل مانده
از دیگر مباحثی که البته با ارتقای سطح علمی و توان تخصصی تشکلمان می توان به سراغ آن رفت، پیگیری و مطالبه طرح های معطل مانده استان می باشد. این فعالیت را می توان با مشورت با افراد صالح و مطلع به سرانجام رساند و همچنین از همه ی ظرفیت های رسانه ای در استان استفاده نمود.
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
محتوای دیداری
مستند استعمار دلار که به بررسی نقش دلار در پیشبرد استعمار آمریکایی می پردازد، یکی از مستندهای بسیار خوبی است که برای افزایش آگاهی دانشجویان نسبت به فرهنگی که دلار برای ما ایجاد می نماید، می تواند پخش شود.
در مورد مشکلات اقتصادی کشور و دادن دیدی کلان نسبت به وضعیت اقتصادی ورای سخنان عوامانه مجموعه موشن گرافیک های شبکه افق پیشنهاد می گردد.
نشان دادن نمونه هایی خارجی از کشورهایی که به مقوله اقتصاد مقاومتی و خرید کالای داخلی می پردازند را می توانید در این کلیپ و این کلیپ مشاهده نمایید.
ایده عملیاتی
اقدام میدانی
همچنین تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تهران و شریف در حرکتی هماهنگ چند هفته پیش به بازار تهران رفتند و از برخی از بازاریان در مورد وضعیت اقتصادی و تاثیرات برجام و همچنین اینکه چقدر اقتصاد مقاومتی عملی شده است مصاحبه گرفتند و در قالب یک گزارش مستند منتشر نمودند. این تجربه هفته آینده در سایت کالک منتشر خواهد شد و می توانید از آن ایده گرفته و در استان خود استفاده نمایید
ایده عملیاتی
مطالبه گری معوقات کشاورزی

یکی از حوزه هایی که مطالبه گری و پیگیری جدی می طلبد، موضوع معوقات کشاورزی چه در زمینه بیمه و خسارات و چه در زمینه خریدهای تضمینی می باشند. برای این کار ابتدا باید با کشاورزان و مسئولین مربوطه جهت جمع آوری اطلاعات صحبت کرد، سپس اقدام به مطالبه گری نمود البته در این زمینه بحث رسانه ای کردن مشکلات را جدی بگیرید.

ضرورت
اقتصاد دانی!
در این بخش تاکید اصلی بر افزایش دانش و بینش اقتصادی مخاطبان و دانشجویان در حوزه های مختلف اقتصادی می باشد. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که جامعه ما عمدتا در خصوص مفاهیم اقتصادی و نمونه هایی از این دست اطلاع بسیار کمی دارد و همین امر خود باعث بسیاری از اثرات روانی در رفتارهای اقتصادی مردم و به تبع آن در بازار می شود. باید به این نکته توجه داشته باشیم که افزایش دانش اقتصادی مردم و علی الخصوص دانشجویان در کمک به رفتارهای سالم اقتصادی که خود یکی از مولفه های اقتصاد مقاومتی است کمک شایان ذکری خواهد نمود. بنابراین باید معلوماتی حداقلی از اقتصاد را هر یک از افراد جامعه داشته باشند و به کار ببرند.
ایده هایی که برای این بخش پیشنهاد می شوند به شرح زیر هستند
نکته
خیلی از محصولات کشاورزی پس از تولید می توانند به صورت مستقیم وارد بازار شده و با فرآوری آن ها شاهد ارزش افزوده باشیم. اما گاهی این فرآوری در محلی خیلی دور تر از محل تولید محصول انجام می شود. به طور مثال گوجه فرنگی در یک استان تولید می شود، رب آن در یک استان دیگر. می توان یک تیم تشکیل داد و با یک آمارگیری از جهاد کشاورزی استان، محصولات استان را که قابلیت فرآوری دارند مشخص نمود. پس از آن با یک بررسی برای هزینه احداث واحد فرآوری و با کمک مسئولین جهاد، باید موضوع را با گروهی از کشاورزان برای احداث مجموعه در میان گذاشت. هرچند برای احداث چنین مجموعه هایی از سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز می توان کمک گرفت.
نکته

تفاوت شدید قیمت محصولات در دست مصرف کننده و قیمت خرید آن از تولید کننده، از عوامل بی رغبتی کشاورزان به تولید می باشد. عامل این موضوع واسطه گری بسیار پر رنگ در زمینه محصولات کشاورزی می باشد. در واقع زحمت اصلی بر دوش کشاورز است اما سود را واسطه گران می برند. حل این معضل در سطح استانی، یک کار کارشناسی دقیق با اساتید، مسئولین جهاد کشاورزی، کشاورزان و ... می طلبد. این گام اول خواهد بود برای حل این معضل در سراسر کشور. پس از بررسی کارشناسی دقیق و احیانا اقدام برای رفع این معضل در سطح استانی، می توان با کمک تجربیات سایر دانشگاه ها در سطح کشوری نیز گام برداشت.
برای مقابله با نظام واسطه گری، حتما باید ابتدا یک کار کارشناسی توسط اساتید و مسئولین دلسوز انجام بگیرد. پیگیری برای این موضوع می تواند با شما باشد اما به عنوان یک ایده می توان روی یک طرحی مثل طرح شبنم در حوزه کشاورزی فکر کرد. به این صورت که محصول از لحاظ برداشت تا انتهای زمان توزیع، مشخص باشد چه روندی را طی کرده و چگونه قیمت گذاری شده است. در این زمینه بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان تجربه بسیار خوبی دارد که تجربه آن به زودی منتشر خواهد شد.

ایده عملیاتی
خرید 2
 • ترجیح کالای داخلی بر کالای خارجی در مجموعه کلیپ هایی به صورت یکپارچه به شما هدیه می گردد که می توان آن را برای غرفه های درون صحن دانشگاه یا میان برنامه های سالنی استفاده نمود.
ایده جذاب دیگری که در این مورد وجود دارد برگزاری و اجرای "میز کالای ایرانی" می باشد. این ایده به این صورت می باشد که یک میز و یا فضایی را در صحن دانشگاه فعال می نماییم و بر روی آن به معرفی تولیدات و کالاهای ایرانی که کمتر بدان ها پرداخته شده است و به راحتی می تواند جایگزین کالاهای خارجی گردد، می پردازیم. لیست این کالاها به همراه معرفی آنها در دو بسته ی لوازم التحریر ایرانی و بسته جامع جهیزیه آمده است.
همچنین مجموعه برنامه های 626 که از شبکه اول سیما پخش شده است می تواند برای پخش به کار شما بیاید.
همچنین مجموعه فیلم های من با تولیدات کشور خودم زندگی می کنم نیز در اختیار شما می باشد.
در آخر
همچنین دو کانال تلگرام کالک به آدرس https://telegram.me/kalk_ir و کانال اقتصاد مقاومتی قرارگاه شهید باقری به آدرس https://telegram.me/eqtesadmoqavemati برای استفاده در اختیار شماست.
همچنین اینها تنها بخشی از محصولاتی که واحد اقتصاد مقاومتی قرارگاه شهید باقری جمع آوری نموده بود را دیدید. برای دریافت کامل مجموعه اقتصاد مقاومتی قرارگاه که شامل 6 دی وی دی است با تلفن 88381556 تماس بگیرید و درخواست کنید تا دوستان شما در قرارگاه برای شما ارسال نمایند.
ایده عملیاتی
کار رسانه ای
دانشجویان هر استان می توانند از وضعیت کشاورزی و مشکلات تولید، توزیع، واسطه گری و ... فیلم و کلیپ و مستند تهیه نموده و با پخش آن در فضای مجازی به دنبال اثرگذاری باشند. با استفاده از ایده های گوناگون مثل مصاحبه با اساتید دانشگاه، مسئولین مرتبط با حوزه ها ی کشاورزی، مردم و ... می توان بر وجهه این فیلم ها افزود تا اثر گذاری بیشتری داشته باشند. این مستندها و کلیپ ها بر روی کالک تی وی و کانال کالک امکان دیده شدن بسیار دارند.
مقدمه
نام سالها، برآیند مطالبات و جهت دهی هایی است که رهبر عزیز انقلاب اسلامی برای جامعه داشته و دارند. با وجود این در بسیاری از سالها این نامگذاری ها تنها محدود به بنرهای دستگاه های دولتی و سخنرانی ها و همایش های سیاسیون شده است. اما  آنچه که امسال را متمایز می کند درخواست صریح حضرت آقا برای کار عملی و اقدام برای اقتصاد مقاومتی می باشد.
این اقدام عملی را اکنون ما در دانشگاه چگونه می توانیم ترجمه نماییم؟ وظیفه ما به عنوان دانشجوی دغدغه مند انقلاب اسلامی در دانشگاه برای عملی ساختن این مطالبه و پیگیری صریح به سخنان رهبری چه چیزی است؟ آیا اساسا ما می توانیم به عنوان دانشجو در حوزه اقتصاد مقاومتی فعالیتی را انجام دهیم؟
این سوالها را می خواهیم در مجموعه بسته های ایده بخش "شنبه های اقدام و عمل" پاسخ دهیم و با کمک یکدیگر در دانشگاه به عملیات بپردازیم.
کلیات طرح:
"شنبه های اقدام و عمل" نام طرحی است که می خواهیم در آن به نحوه فعالیت و عملیات دانشگاه ها تا انتهای سال تحصیلی جاری یعنی خرداد 95 بپردازیم. آنچه که در این طرح اهمیت دارد ایفای نقش دانشجویان و تشکل های دانشجویی برای تحقق شعار "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" می باشد. بنای اصلی این ایفای نقش، پیشنهادات گوناگونی است که رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی در سالهای اخیر و علی الخصوص در سخنرانی ابتدای سال 95 در مشهدالرضا داشته اند. اما در این رویکرد نباید انتظاری فراتر از توان و حیطه کاری یک تشکل دانشجویی از این بسته داشته باشیم و تمام وجوهات برآورده ساختن اقتصاد مقاومتی را از وظایف دانشجویان ببینیم.
آنچه که به عنوان درخواستی معقول و منطقی از تشکل های دانشجویی انتظار می رود، عملیات در سه حوزه متفاوت و مهم است.
اولین حوزه عملیاتی، "مطالبه گری عمومی و تخصصی" از مسئولین اعم از مسئولین دولتی، استانی، قضایی، نمایندگان مجلس، اساتید دانشگاه و... می باشد.
دومین حوزه عملیاتی، "تشویق و ترویج" نمونه های موفق و ایده های بسیار خوب اجرایی در مورد اقتصاد مقاومتی می باشد.
و سومین حوزه عملیاتی، "شناسایی استعدادها و ورود تخصصی" به یکی از حوزه هایی است که تشکل دانشجویی توان ورود به آن را دارا می باشد.
همچنین گفتمان سازی و فرهنگ سازی نیز به عنوان یک رویکرد کلی باید در حوزه توجه ما به صورت عام باشد
با این رویکرد، سامانه کالک با همکاری واحد اقتصاد مقاومتی قرارگاه شهید باقری ، ایده فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی توسط تشکل های دانشجویی را با نام "شنبه های اقدام و عمل" داده است. در این طرح که قرار است در فاز اول تا پایان ترم جاری تحصیلی یعنی خرداد 95 ادامه یابد، شنبه هر هفته با یک رویکرد مشخص و معین به سراغ یک دال مرکزی عملیاتی برای اقتصاد مقاومتی می رویم و پیشنهادات و موضوعات مختلف اقتصاد مقاومتی را حول آن دال مرکزی پیگیری می نماییم. این رویکردها عبارتند از:
شنبه 28 فروردین 1395: "ما و اقدام و عمل" (با تمرکز بر نقش مردمی به ویژه عموم دانشجویان در تحقق اقتصاد مقاومتی)
شنبه 4 اردیبهشت 1395: "فساد و اقدام و عمل" (با تاکید بر چگونگی مبارزه با فساد و قاچاق در تحقق اقتصاد مقاومتی)
شنبه 11 اردیبهشت 1395: "اقدام و عمل استانی (1)" (مطالبه کاستی های استان مان و تشویق پتانسیل های آن در اقتصاد مقاومتی با تمرکز بر بخش صنعت)
شنبه 18 اردیبهشت 1395: "اقدام و عمل استانی (2)" (مطالبه کاستی های استان مان و تشویق پتانسیل های آن در اقتصاد مقاومتی با تمرکز بر بخش کشاورزی)
شنبه 25 اردیبهشت 1395: "دانشگاه و اقدام و عمل" (تاکید بر نقش موثر جامعه علمی و دانشگاهی و مطالبه از اساتید ومسئولان دانشگاهی در تحقق اقتصاد مقاومتی)
نحوه ارائه این بسته بدین صورت است که چهارشنبه قبل از اجرای هر هفته، ایده بخش مرتبط با آن در سایت کالک منتشر می شود و مجموعه ای از ایده ها، پشتیبان ها، تجربیات دانشگاه ها، کارگاه ها و محصولاتی از این دست را به دست عزیزان فعال تشکل های دانشجویی خواهد رساند. تا فرصت کافی برای دانشگاه ها جهت تامل و پیگیری برگزاری انواع مختلف برنامه هایی است که در بسته ذکر شده است، فراهم شود.
بدیهی است که هر کدام از این ایده ها در هر هفته و زمانی که دوستان ترجیح دهند قابل پیگیری می باشد و این نامگذاری و تقسیم بندی برای نظم دهی جهت ارائه خوب موضوع و البته ایجاد موج هماهنگ در سراسر کشور می باشد.
هفته اول با عنوان "ما و اقدام و عمل" به سراغ نقش مردم در اقتصاد مقاومتی رفتیم و راهکارهای عملیاتی برای فعالیت در دانشگاه را از این منظر بررسی نمودیم. در هفته دوم، فساد را دست مایه ی فعالیت قرار دادیم و به راهکارهایی که جنبش دانشجویی در قبال آن می تواند به عملیات بپردازد اشاره نمودیم. هفته سوم و چهارم را به سراغ استان هایمان رفتیم و با رویکردهای صنعت و کشاورزی در دو هفته به آن پرداختیم.
ایده ها
پس از رویکردها، به سراغ ایده های عملیاتی که می توانیم در دانشگاه بدان بپردازیم می رویم. این ایده ها را به اختصار در ذیل موارد زیر می آوریم:
1.           فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری
2.    تبیین علل کلان به وجود آمدن مفاسد
3.           روشنگری درباره ی اشخاص و پرونده های مشهور
4.           مطالبه گری از نهادهای مسئول
5.           مقابله با اشرافی گری مسئولان
6.           تاکید بر اخلاق و خودسازی شخصی


اقدامات بیشتر

برای آمادگی بیشتر در مورد ایده های داده شده و همچنین مشورت در زمینه فعالیت در مورد اقتصاد مقاومتی و همچنین همین رویکردهای استانی، علاوه بر سایت کالک، می توانید از  واحد اقتصاد مقاومتی قرارگاه شهید باقری و همچنین قرارگاه شهید احمدی روشن در معاونت علمی سازمان بسیج دانشجویی کمک بگیرید.

ایده عملیاتی
نقد محصولات

اگر همانطور که ذکرش رفت تشکل های استانی با هماهنگی یکدیگر فعالیت نمایند و کار تخصصی ای را سامان دهند، می توانیم در زمینه تذکر و گفتن عیوب محصولات و تولیدات استانی نیز فعالیتی را انجام دهیم. همچنین در این زمینه می توان به مشاوره تخصصی به برخی از تولیدی ها و صنعتگران و ارتباط دادن آنها با متخصصین اشاره نمود. این فعالیتی است که علی الخصوص دانشکده های فنی-مهندسی می توانند به آن بپردازند.

رویکرد 2

فسادهای ریز و درشت مالی واقع شده در دوران دولت های مختلف پس از انقلاب بیشتر از اینکه ناشی از دست داشتن مقامات بلندپایه ی دولت ها باشد، ناشی از اندازه بزرگ دولت، عدم طراحی ساختار مناسب، نبود شفافیت اطلاعاتی و عزم ضعیف برای برخورد با فساد است. در نتیجه در روشنگری ها و مطالبه گری ها، باید نگاه آسیب شناسانه و تخصصی منجر به برطرف کردن این معضلات همیشگی، اولویت داشته باشد و نه برچسب زدن به دولت ها.

رویکرد 4
مطالبه گری سیاست زده، بدون ارائه راهکار بهبود و یا همراه با حرکات شتاب زده، ما را صرفا افرادی "غر زن" و "منفی" که به دنبال حرکات نمایشی و غیرمعقول هستند، در چشم جامعه و سایر دانشجویان جلوه خواهد داد. تا حد ممکن در حوزه هایی مطالبه گری کنیم که حرفی برای گفتن داشته باشیم
.
رویکرد 5
افزایش دانش اقتصادی مخاطبان همواره یکی از راهکارهای اصلی در پرداختن به مباحث اقتصادی ست که به صورت خودکار بسیاری از شبهات را برطرف می کند.
هفته پنجم (دانشگاه)
دانشگاه به عنوان مبدا همه تحولات و دانشجو به عنوان ذخیره حیاتی یک کشور، مطمئنا نقش بسیار پررنگی در پازل اقتصاد مقاومتی بازی خواهد کرد. اگر دانشجو نقش خود و جایگاه دانشگاه را در حرکت کشور بشناسد و بتواند درست قدم بردارد، حتما شاهد حرکت رو به جلو کشور خواهیم بود. اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها راه برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی موجود، نیازمند شناخت وضع موجود، استعدادهای کشور و برنامه ریزی برای استفاده از استعدادها در راستای حل مشکلات خواهد بود. دانشجو با توجه به شرایط خاص خود و با استفاده از ظرفیت دانشگاه می تواند نقش بی بدیلی را برای پیشرفت اقتصاد مقاومتی داشته باشد. بسته این هفته شنبه های اقدام و عمل شامل ایده هایی خواهد بود که مجموعه دانشگاه و دانشجو بتواند با توجه به ویژگی های خود در راستای اقتصاد مقاومتی قدم های مثبتی بردارد.
در این بسته ایده ها را با دو رویکرد کلی مطرح می نماییم:
1-      دانشجو: آن دسته از ایده ها و فعالیت هایی که قسمت سنگین بار آن بر دوش خود دانشجو خواهد بود و کمترین وابستگی را به مسئولین خواهد داشت. البته آنچه که اینجا بیشترین نقش را خواهد داشت، مجموعه تشکل های دانشجویی خواهند بود که وظیفه هماهنگی و جهت دهی به بدنه دانشجویی جهت نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی را خواهند داشت.
2-      مسئولین و اساتید: مطمئنا قسمت عظیم کار در این بخش خواهد بود. تشکل  ها باید با ارتباط گیری و مطالبه گری مناسب از اساتید، مسئولین دانشگاهی و بعضا مسئولین غیر دانشگاهی، قدم مثبتی را در حرکت به سمت قله های اقتصاد مقاومتی رقم بزنند.
نکته مهمی که در این قسمت باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که دانشجویان، نیروهای کار فردای این مملکت هستند. بنابراین به هیچ عنوان نباید از فرهنگ سازی روی بدنه دانشجویی برای تقویت باور به خود غافل شد. در این موضوع عرصه های زیر باید مد نظر قرار بگیرد:
-           خودباوری
-           امکان وقوع اقتصاد مقاومتی
-           عدم بی کیفیتی عام کالاهای ایرانی
-           اقتصاد مقاومتی تنها راه برون رفت از مشکلات
حال برای اجرا می توانیم از ایده های عملیاتی خوبی استفاده نماییم. برای حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی در محیط دانشگاه این ایده ها راهگشا هستند
ایده عملیاتی
روز کارگر

 11 اردیبهشت ماه هم همزمان با روز کارگر می باشد. این روز را می توانیم بهانه ای قرار دهیم تا به تقدیر از فعالیت های کارگران نمونه و موفق استانی و همچنین بررسی مشکلات کارگران در دانشگاه بپردازیم. یادمان باشد تا سالیان متمادی روز کارگر بهانه ای برای گروه های مارکسیستی (پیش و پس از انقلاب) بود تا خود را به عنوان قشر کارگر جامعه نشان دهند. سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران نیز در این زمینه می تواند دید خوبی به ما در مورد فعالیت در دانشگاه بدهد.

رویکرد 6
در روشنگری هایمان باید مراقب جنجال ها، واقعیت سازی ها و جهت دهی های رسانه ای باشیم و اطلاعات و تحلیل ها را از منابع مطمئن و منصف بگیریم یا چند منبع متفاوت را مطالعه و تحلیل کنیم
ایده عملیاتی
مدیریت منابع آب
یکی از مسائلی که مدت هاست در رسانه ها روی آن مانور داده می شود طرح نکاشت نام دارد. ایده این طرح بر مبنای مدیریت منابع آب بنا شده و اینگونه است که در منطقه ای ذیل عنوان نبود آب کافی به خصوص در سفره های زیرزمینی، کاشت بعضی محصولات و بعضا همه محصولات ممنوع اعلام می شود. دولت هم برای اینکه رو در روی کشاورز قرار نگیرد، از کشاورزان آب زمین را می خرد تا هم کشاورز به سودی برسد و هم کشاورزی نکند.
این موضوع به شدت می تواند امنیت غذایی را تهدید کند. در این زمینه استادهایی که درگیر این طرح هستند ابتدا نیازمند اطلاعات دقیق و کارشناسی هستند. این اطلاعات را می توان از اداره جهاد کشاورزی، سازمان آب و فاضلاب منطقه ای، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان محیط زیست به دست آورد.
نتیجه این اطلاعات می تواند به صورت مطالبه گری از مسئولین مبنی بر درست نبودن طرح نکاشت و یا گاهی درست بودن طرح ابراز شود. در هر صورت هر دو نتیجه حتما باید برای جامعه کشاورزی برنامه داشت تا توجیه شوند که این طرح درست است و نباید محصول خاصی را کشت کنند و این کشت به ضرر خود آن ها است و یا اینکه طرح نکاشت اشتباه و غیر کارشناسی است.
معمولا بهترین زمان برای ارتباط با جامعه کشاورزی، اردوهای جهادی می باشد که برای این موضوع باید از قبل اردو برنامه داشت و اطلاعات خوبی از منطقه بدست آورد.
ایده عملیاتی
جهت دهی به پایان نامه ها

 متاسفانه طیف گسترده‌ای از پایان‌نامه‌های دفاع شده در کشور به هیچ وجه ناظر بر مشکلات روز کشور نیست. درحالی که مشکلات موجود به شدت تشنه یک کار کارشناسی آکادمیک برای مرتفع شدن هستند.سعی کنید یک فضای کلی از وضعیت کشاورزی و صنعت و تمامی مطالب مرتبط استان و مشکلات آنها را به اساتید مرتبط ارائه نمائید. در مرحله بعدی از آنان بخواهید تا پایان‌نامه‌ها را به سمت حل این مشکلات هدایت کنند. اگر بتوانید این موضوع را به یک جریان در دانشگاه و به خصوص در بدنه دانشجویی تبدیل کنید، حتما شاهد نتایج مطلوبی خواهید بود. حتما دغدغه داشته باشید نتایج این پایان‌نامه‌ها را برای رسیدن به عرصه‌های عملی حتما به مجموعه‌های مربوطه ارائه نمایید.

اقدامات بیشتر
در زمینه مطالعه درباره بحث کشاورزی و توسعه روستایی دو جزوه ی "روستا محور پیشرفت" و "زوال فئودالیسم" پیشنهاد می گردد که در بخش همین هفته پرونده آورده شده است. کلیپ چند دقیقه ای در زمینه "علمی کردن کشاورزی" نیز می تواند مورد استفاده ی ما در دانشگاه باشد.
برگزاری دوره های تخصصی مطالبه گری کشاورزی یکی دیگر از کارهایی است که می توان انجام داد. این کارگاه ها با همت قرارگاه شهید احمدی روشن معاونت علمی سازمان بسیج دانشجویی برگزار می شود. نمونه های این کارگاه ها را می توانید در اینجا و اینجا و اینجا مشاهده نمایید.
ایده عملیاتی
فرهنگ کارمندی
در مورد "فرهنگ کارمندی و عدم تمایل به تولید" نیز که به عنوان یک عیب فرهنگی دیگر در جامعه ما بروز یافته است مستند "در آرزوی استخدام" برای پخش توصیه می گردد.
ایده عملیاتی
شرکت های دانش بنیان

یکی از مجموعه هایی که می توانند کمک بسیار زیادی به پیشرفت اقتصاد مقاومتی بکنند، شرکت های دانش بنیان هستند. حتما با یکی از این مجموعه های موجود در استان خود صحبت کنید و از ایده های آنها استفاده کنید. اگر امکانش برای شما فراهم بود سعی کنید زمینه همکاری با این مجموعه ها را فراهم نمایید. برای پیدا کردن اینگونه شرکت ها حتما به پارک های علم و فناوری استان و پارک های علم و فناوری دانشگاه سری بزنید و از آنها هم کمک بگیرید.

ایده عملیاتی
فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری
 • موج انعکاس متن و تبعات فرمان هشت ماده ای و مطالبه از مسئولان مرتبط
در این زمینه کار کردن متن پیام هشت ماده ای روی بردها و در نشریات و در دانشگاه و همچنین نصب اینفوگرافی که در این زمینه تولید شده است، می تواند موثر باشد.
تولید عکس نوشته و دابسمش(لبخوانی) با بیانات مرتبط رهبری با حوزه ی فساد هم می تواند ابزار خوبی برای انتشار در شبکه های مجازی باشد. البته به شرط اینکه تخصص و ظرافت در این کار در نظر گرفته شود تا به ضدخود تبدیل نشود.
همینطور انعکاس مرقومه ایشان برای «همایش ملی ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد» که نشان از نارضایتی و عصبانیت ایشان از عملکرد قوا دارد، در ایجاد همدلی عمومی با ایشان موثر است.
واحد گرا قرارگاه شهید باقری نیز بسته ای با موضوع بررسی فرمان هشت ماده ای آماده کرده که از طریق کانال گرا در تلگرام قابل دسترسی ست.
 • تحلیل فرمایشات مقام معظم رهبری درباره ی فساد
جمع بندی نکات پیام هشت ماده ای مانند تاکید بر نقش وزارت اطلاعات یا لزوم پاک بودن دست خود مسئولان و... و همچنین پررنگ کردن بیانات دیگر رهبری در این حوزه مثلا تاکید ایشان بر اینکه "نقش دولت مهم تر از قوه قضاییه است" می تواند راهگشا باشد. ضمیمه ای که در بخش رویکردها از جمع بندی بیانات آقا درباره ی فساد معرفی شد و همینطور فیش های بیانات موجود در سایت دفتر مقام معظم رهبری می تواند منبع خوبی برای مطالعه در این بخش باشد.
سخنان رهبر فرزانه انقلاب که به صورت کلیپ صوتی (پادکست) تولید شده است و یا پوسترهایی که در این زمینه تولید شده است می تواند در غرفه های احتمالی و یا بردها و نشریه ها نمود پیدا کند.
 • پاسخ به شبهه پراکنی ها علیه اراده ی رهبری در برخورد با فساد
معمولا سه شبهه یا درباره ی رهبری در بین بخشی از جامعه مشاهده می شود که وظیفه ی بسیج دانشجویی روشنگری درباره ی آنهاست.
-    چرایی عدم برخورد مستقیم رهبری با مصادیق گوناگون فساد اقتصادی
سه نکته درباره این مساله گفتنی ست : اولا مواردی بوده که رهبری مستقیما ورود کرده اند مانند برخورد با زمین خواری های بعضی ارگان ها و ماجرای عدالتخواهی حجت الاسلام جهانشاهی(معروف به طلبه سیرجانی). پس رسانه ای نشدن ورودهای ایشان نباید به معنای عدم ورود تلقی شود.
ثانیا اثبات یک مصداق فساد اقتصادی نیاز به اسناد متقن و طی روند قانونی و قضایی خود دارد. ثالثا رهبری مسئول اجرایی نیستند که مستقیم در امر اجرایی ورود پیدا کنند. ایشان از ابزار ابلاغ سیاست های بالادستی مانند سیاست های‌ کلی‌ « امنیت‌ اقتصادی‌«، سیاست‌های کلی «نظام اداری» و ... خط دهی کشور را انجام می دهند و نیز از طریق مسئولان اجرایی هر حوزه مطالبات خود را برای اجرایی شدن پیگیری می کنند.
-    ابهامات مالی یا عملکرد اقتصادی نهادهایی که رهبری مسئول آنها را نصب می کنند و ذیل قوای سه گانه تعریف نمی شوند مانند سپاه پاسداران، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، آستان قدس رضوی و... .
نکته اولی که باید در ذهن دانشجویان جا انداخت این است که هر نهادی که رهبری مسئول آن را نصب می کنند لزوما مطلع یا خرسند از تمام اقدامات اجرایی آنان نیست. خود ایشان این نکته را بارها تاکید کرده اند و از نارضایتی خود از بعضی اقدامات خبر داده اند. به عنوان نمونه بیانات ایشان در دیدار نخبگان در سال 88.
در ثانی رهبری هم در فرمان هشت ماده ای و هم در موارد دیگری به صراحت فرموده اند که انتساب شخص یا نهادی به رهبری به هیچ عنوان دلیلی برای ممانعت رسیدگی به تخلفات آنها از طرف نهادهای ذیربط نیست. 
ثالثا این خط رسانه ای عمدتا از طرف رسانه ها و اشخاص غیرانقلابی در جامعه تزریق می شود علی الخصوص امسال که نیاز به بهانه هایی برای به تاخیر انداختن "اقدام و عمل" است. لزوما بزرگ بودن حجم گردش مالی این نهادها دلیل قطعی بر فساد آنها نیست و این نهادها خدمات فراوانی در مواقع تنگنا به نظام و مردم داشته اند که میتوان از ابزارهایی مثل برگزاری نمایشگاه دستاوردهای قرارگاه عمرانی خاتم الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای نشان دادن این خدمات که صرفا نیاز به اختصاص مکان دارد و توسط روابط عمومی قرارگاه به طور کامل اجرا می شود.
رابعا مطالبه ی شفافیت از این نهادها مطالبه ی به حقی است که باید بسیج دانشجویی و تشکل های ارزشی پرچمداری این مطالبه از مسئولین این نهادها را به عهده بگیرند تا هم خدای ناکرده اتلافی از بیت المال صورت نگیرد و همچنین دست آویزی برای جریان ضدانقلاب برای سیاه نمایی علیه رهبری نباشد. این حرکت می تواند با جلسات یا نامه های مطالبه گرانه خصوصی یا حتی علنی انجام شود و نیازمند حرکت جمعی دانشگاه های کشور است. مسئولان این نهادها هم نشان داده اند که عمدتا انقلابی و پاسخگو هستند.
-    خدشه به سلامت اقتصادی مقام معظم رهبری و یا فرزندان ایشان
این شبهه هم که به قدری مضحک است که صرفا مناسب شبکه های فارسی زبان دسته چندم است اما جهت روشنگری می توان به سخنان و خاطره های مسئولان کشور و افرادی که با ایشان مراوده دارند مراجعه کرد که در منابع مختلف موجود است. راهکار موثرتر هم ارجاع دادن به سخنان و تحلیل های افراد ضدانقلابی چون مهاجرانی و اتاق فکرهای غربی است که مایه اتمام حجت است.
در رابطه با این بخش، کانال ها و سایت هایی اقدام به پاسخگویی برخی شبهات کرده اند. در کنار این ماهنامه 57 سازمان بسیج دانشجویی هم در ویژه نامه ی نوروزی خود سعی در پاسخ به برخی ابهامات داشته است.
ایده عملیاتی
رزاقیت الهی ، عافیت طلبی
ایده عملیاتی
محتوای خواندنی

اما شناخت اقتصاد مقاومتی و عناوین مرتبط با آن را می توانید در سه کتاب درس گفتارهای اقتصاد مقاومتی نوشته دکتر عادل پیغامی و اقتصاد مقاومتی، کتاب درآمدی بر مبانی، سیاست ها و برنامه عمل نوشته دکتر  عبدالملکی و کتاب اقتصاد مقاومتی سکوی عدالت و پیشرفت مشاهده فرمایید. این کتاب ها هم برای فروش و هم برای استفاده از قسمت هایی از متن آن برای برد یا نشریه و هم جلسات کتابخوانی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

ایده عملیاتی
مصرف صحیح
 • مصرف به جا و صحیح کالا، دیگر موضوعی است که می توانیم در این بخش بدان بپردازیم. این موضوع در مجموعه نکاتی از سیره بزرگان برای استفاده در نشریه یا برد در دو جزوه، اینجا و اینجا آمده است. مجموعه پوسترهای سخنان و مطالبات رهبری در مورد جهیزیه نیز برای یک کار نمایشگاهی بسیار مناسب می باشد. جهیزیه و هزینه های ازدواج از جمله مواردی است که گاها اسراف های عجیب و غریب در آن شکل می گیرد. توجه دادن دانشجویان به عنوان افرادی که غالبا در آستانه ازدواج هستند در این زمینه می تواند کمک کننده ما باشد.
باید دقت داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی به چشم کم مصرف کردن و ریاضت دیده نشود، و مصرف به اندازه و به جا است که مهم و پسندیده است.
همچنین ایده دیگری که در این زمینه وجود دارد، استفاده از تجربه ای است که در برنامه تلویزیونی "خانه ما" انجام گرفته است. اگر که این برنامه را مشاهده کرده باشید، در قالب یک مسابقه به موضوع مصرف به جا و صحیح کالا در یک خانواده پرداخته است. اپلیکیشنی برای تلفن های همراه توسط این برنامه تدارک دیده شده است که نحوه مدیریت منابع و اقتصاد خانواده را می توان در آن مشاهده نمود. می توانید این اپلیکیشن را به دانشجویان دانشگاه معرفی نمایید. همچنین امکان تماس و برقراری ارتباط با این خانواده وجود دارد که می توان برای یک برنامه سالنی با موضوع مصرف صحیح در خانه از آنها دعوت به عمل آورد.
یک ایده دیگر که در این زمینه وجود دارد، تنظیم فهرستی از "خرج یک ماهه یک دانشجو" می باشد که می توان آن را به صورت الگو به دانشجویان معرفی کرد. برای این کار قالب های گوناگون از برد تا پوستر و نشریه می تواند مورد توجه قرار بگیرد.
مجموعه ای از کلیپ های کوچک طنز "دیرین دیرین" که به موضوع مصرف گرایی می پردازد نیز می تواند برای پخش میان برنامه در سالن و همچنین در غرفه احتمالی ویژه این کار پخش گردد.
ضرورت
هماهنگ کردن تشکل ها

پیش زمینه ورود به بحث در مورد یک اقدام و عمل استانی، هماهنگ بودن تشکلهای دانشجویی استان برای یک اقدام هماهنگ است. این موضوع باید از دل جلسات مشترک تشکلها برای پیگیری این موضوع در بیاید. تشکلها اگر صدای واحد شوند میتوانند ارتباط گیریهایشان با مسئولین استانی، تولید کنندگان و صنعت گران را سامان ببخشند و با تقسیم کار هر یک قسمتی از بحث "مطالبه گری" و "روشنگری" را پی بگیرند. بنابراین هم اکنون دست به کار شوید و تا می توانید انجمن های اسلامی، بسیج های دانشجویی، جامعه اسلامی و سایر تشکل ها و حتی انجمن های علمی را ذیل یک چتر واحد گرد آورید.

ایده عملیاتی
آمارگیری از اراضی

طرح آمارگیری از وضعیت زمین های استان (با کمک سایر دانشگاه های استان) و مشخص شدن زمین های زیر کشت و معطل مانده و ظرفیت های زراعتی استان، می تواند زمینه بسیار خوبی جهت مطالبه گری تخصصی از مسئولین استان را فراهم آورد.

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
استفاده از کالای ایرانی
تهیه یک لیستی از اقلام روزمره زندگی مثل لوازم خوراکی (چای و....) لوازم خانگی، لوازم خودرو (باطری، لاستیک)  و.... مقایسه آن با نمونه های مشابه خارجی در شمردن مزایای اجناس ایرانی جهت سوق دادن افراد به سمت ترجیح دادن جنس ایرانی بر جنس خارجی می تولند در جهت دادن اذهان بچه ها کمک کننده باشد.
در صورت امکان برگزاری یک نمایشگاه از اجناس مرتبط با دانشگاه مثل لوازم التحریر به همراه پخش لیست اقلام می تواند بسیار مفید واقع شود.
 
ایده عملیاتی
جلسه با نماینده مجلس منطقه

حتما سعی کنید پس از یک دوره حساب شده و کار کارشناسی و با اطلاعات مطلوب، جلسه ای با نماینده مجلس مربوط به منطقه خود داشته باشید و ایشان را با مشکلات منطقه آشنا کنید و بعضا راه کار مناسب هم ارائه کنید. این موضوع را حتما پیگیر باشید و به یک ملاقات بسنده نکنید.

هفته دوم (فساد)
فساد مالی و اقتصادی در ابعاد و با دلایل مختلف، جزو اصلی ترین عوامل نامنی فضای اقتصادی و کسب و کار، دلسردی مردم از حاکمیت، کمرنگ شدن کار و تولید، رواج گناه و افزایش معضلات اجتماعی، ایجاد زمینه نفوذ دشمن، بی اعتمادی ملل دیگر از نظام اقتصادی اسلام و... محسوب می شود که در نهایت به عدم پیشرفت کشور و تضعیف سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران منجر خواهد شد.
از این رو مقام معظم رهبری از سالیان گذشته همواره به طور مداوم و جدی، برخورد واقعی و نظام مند با مفاسد اقتصادی را از مسئولان و سران قوا طلب کرده اند که یکی از برجسته ترین تجلی های این مطالبه، فرمان 8 ماده ای معظم له در دهم اردیبهشت سال 1380 بوده که متاسفانه هنوز که هنوز است آنطور که باید مورد توجه مسئولان قوا در دوره های مختلف قرار نگرفته است.
لذا هفته ی اول اردیبهشت ماه (4 الی 11 اردیبهشت) را که این مناسبت در آن قرار دارد، فرصت خوبی برای اقدام و عمل در این باره برای کمک به تحقق فرمایش رهبری در زمینه ی اقتصاد مقاومتی یافتیم. بسیج دانشجویی( و سایر تشکل های دانشجویی) باید به وظیفه ی "مطالبه گری" خود در این امر عمل کنند. تا به عنوان بخشی از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اراده حقیقی نظام را برای برخورد با مفاسد اقتصادی برای همگان روشن کنند و بخشی از مسئولان نظام که در این زمینه اراده ی جدی نداشته اند را به پاسخگویی و عمل وادارند. وظیفه ی دیگر هم  "روشنگری" درباره ابهامات و شبهات است که اهمیتی کمتر از وظیفه ی مطالبه گری ندارد.
رویکردهای در این زمینه
در ابتدا به سراغ رویکردهایی خواهیم رفت که باید برای مبارزه با فساد مد نظر قرار دهیم. این رویکردها را به صورت زیر و نکته وار خدمتتان ارائه خواهیم نمود
بسته پشتیبان
رویکرد 7

در هنگام مواجهه با فسادهای واقع شده یا در حال وقوع اطرافمان، احساس مسئولیت کنیم و این نکته را بدانیم که اگر تشکل های ارزشی به عنوان حامیان صادق نظام اسلامی ورود و پیگیری نداشته باشند باید انتظار بالا بردن عَلَم مطالبه گری و عدالتخواهی (البته با چاشنی غلیظ سیاه نمایی) از طرف جریان غیرانقلابی را داشته باشند.

 در کنار توجه به فسادهای کلان کشوری و اقدامات ساختاری، فسادهای موجود در استان، شهرستان و دانشگاه خودمان را نباید کم اهمیت بپنداریم. باید به دانشگاه های استان های مرزی هم تاکید جدی کرد که : علیکم به مبارزه با قاچاق!! 

ایده عملیاتی
روشنگری
می توان تعدادی از صنعتگران و تولید کنندگان استان را همانطور که در ابتدا ذکر شد، شناسایی کرده و با تمرکز بر آنها، مشکلاتشان را شناخت و به روشنگری در مورد آن پرداخت. روشنگری ها می تواند در قالب های مختلف رسانه ای و یا با دعوت از آنها برای سخنرانی در دانشگاه باشد.
این موضوع برکات بسیاری خواهد داشت، هم دانشجویان با مشکلات و معضلات بحث تولید در کشور آشنا خواهند شد و هم صنعتگران و تولید کنندگان احساس رضایتی از اینکه صدا و سخن شان شنیده می شود خواهند داشت. و از جانب دیگر نیز اینکه تشکل های دانشجویی به عنوان "مطالبه گر" بحث های تخصصی و کلان نظام مطرح گردند، در دید مسئولین و دانشجویان دانشگاه وجهه بسیار مثبت و خوبی را در پی خواهد داشت.

اما شاید بیش و پیش از "مطالبه گری" این "شفاف سازی" باشد که به تزریق کمک به اقتصاد مقاومتی و کسب و کار، کمک نماید.

نشست های تخصصی با حضور تولید کنندگان و مسئولان، تهیه و تنظیم گزارشی در حد توان علمی از وضعیت تولید در استان و انتشار این گزارش و رسانه ای نمودن آن به نحوهای گوناگون نیز می تواند مورد توجه قرار بگیرد.

صدا و سیمای استان، نماز جمعه و ائمه جمعه، نشریات، سایت های خبری و روزنامه های استان می توانند در این زمینه بسیار کمک کننده باشند.

تمرکز بر واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل و "روشنگری و شفاف سازی" و "مطالبه تخصصی" نسبت به اینکه چرا این واحدها با این ظرفیت کار میکنند، از دیگر فعالیت های مد نظر برای ماست. این موضوع نسبت به شناخت دانشجویان از فضای تولید در استان کمک شایانی خواهد نمود. 
بسته پشتیبان
هفته چهارم (استانی2)
مجموعه کشاورزی و دامداری به عنوان منابع تولید مواد غذایی یک جامعه، یکی از شاخصه های اصلی در استقلال و جلوگیری از وابستگی کشور، همیشه مورد توجه واقع شده است. در میان حوزه های اصلی برای اقدام و عمل در استان، کشاورزی سهم عمده ای در استانهای مختلف را بر عهده دارد و سرزمین ایران با توجه به داشتن آب و هوایی چهار فصل اکثر محصولات باغی و زراعی و همچنین دامپروری و شیلات را توانسته است در خود جای دهد.
جغرافیای پهناور و تنوع اقلیمی کشور ما، بستر بسیار مناسبی را  برای رفع همه نیازهای درونی کشور و حتی تبدیل کشور به قطب تامین مواد غذایی فراهم آورده است. برنامه ریزی و اقدام همه جانبه مسئولین، همت عالی تولید کنندگان و فرهنگ درست مصرف کنندگان، دسترسی به این شرایط را آسان تر و نزدیک تر می نماید.
پیشرفت و خودکفایی در حوزه کشاورزی به معنی تامین امنیت غذایی کشور، ایجاد یک زمینه گسترده برای اشتغال مستقیم و یا غیر مستقیم افراد در هر استان، صادرات پایدار و تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی خواهد بود.
قبل از ورود به بحث در حوزه کشاورزی باید یک نکته را مد نظر قرار داد؛ باور عمومی این است که اوج عقب ماندگی و عدم پیشرفت، در حوزه صنعت است و باید توان کشور را به این سمت سوق داد. اما نکته مهم و مغفول مانده، آن است که برای پیشرفت در حوزه کشاورزی؛ به مراتب توان و انرژی بسیار کمتری نسبت به حوزه صنعت نیاز است. البته نباید غافل شد که یقینا پیشرفت در حوزه کشاورزی نیازمند همت متعالی در زمینه صنایع هم خواهد بود. اما این باور بسیار کمک می کند تا انگیزه کافی جهت رشد کشاورزی به وجود آید.
برای پرداخت به این موضوع باید دقت داشته باشیم که 3 حیطه فعالیت (مسئولین، کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان)  را می توان در نظر داشت.
مسئولین و به طور کلی حکومت، به عنوان مدیران کشور باید با در دست داشتن یک استراتژی درست و متناسب با شرایط روز و اقلیمی کشور بهینه ترین راه را برای اقدام عملی در راستای اقتصاد مقاومتی انتخاب نمایند. ما در انتخاب بهینه این گزینه ها باید بهترین مشاوره و مطالبه گری را از مسئولین داشته باشیم.
کشاورزان و تولیدکنندگان: مشاوره، تشویق و ترغیب تولید کنندگان کشاورزی به عنوان ستون های اصلی بحث کشاورزی در کشور اهم رویکردهای ما در قبال جامعه کشاورزی می باشد.
مصرف کنندگان؛ آحاد مردم استان به عنوان مصرف کنندگان محصولات کشاورزی باید به این آگاهی برسند که محصولات کشاورزی استان و کشور را برای خرید انتخاب نمایند و از خرید محصولات خارجی اجتناب نمایند.
هر یک از این حیطه ها را بسته به نوع ایده باید انتخاب کنیم و به سراغ آن برویم. اما ایده هایی که در این زمینه می توان بدان توجه داشت
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
رویکرد 3
درست است که در یک حکومت اسلامی، حتی یک ریال فساد و ناکارآمدی هم باید موجب شرم مسئولان باشد و هم نگرانی و دلسردی مردم جامعه علی الخصوص هواداران نظام را در پی دارد اما باید مراقب بود فریب عملیات روانی را نخوریم و این گزاره را در فعالیت ها صادق ندانست که جمهوری اسلامی فاسدترین حکومت جهان است و سایر حکومت ها (علی الخصوص حکومت های غربی)، پاک و مصداق "حکمرانی خوب"!

الخصوص حکومت های غربی)، پاک و مصداق "حکمرانی خوب"!

گرچه این رویکرد از طرف افراد غیر انقلابی تلخ است اما تلخ تر از این، مقایسه ی وضعیت فساد با دوره ی پهلوی و تلاش برای تطهیر این حکومت سراپا فساد می باشد.

شفاف سازی اراده ی نظام در برخورد با مفاسد علی الخصوص در سطوح بالای مسئولیت، شاید از جهتی مهم ترین فعالیت ما باشد، چرا که توپخانه ی رسانه ای دشمن امروز اعتماد مردم و جوانان به نظام را نشانه رفته است.
ایده عملیاتی
اردوهای جهادی
برای اردوهای جهادی در زمینه کشاورزی، حتماً برنامه داشته باشید. قبل از اردو سعی کنید یک دید مناسب از کشاورزی منطقه برگزاری اردو و مشکلات آن داشته باشید. برای تکمیل این اطلاعات از زمان اردو هم غافل نشوید. نتیجه این اطلاعات و راه کارهای حل مشکلات را می توانید بعداً به مسئولین ارائه نمایید و پیگیر حل مشکلات شوید.
سعی کنید در اردوهای جهادی برای کشاورزی منطقه برنامه داشته باشید:
برای رفع بیکاری در منطقه با کمک مسئولین، از ایجاد مجموعه های فرآوری و بسته بندی محصولات همان منطقه (البته با یک کار کارشناسی) غافل نشوید.
خیلی از مناطق هم دارای بهره وری کم در تولید هستند که اردوی جهادی فرصت بسیار مناسبی برای رفع این مشکل حداقل در سطح فرهنگ سازی برای حرکت به سمت روش های نوین می باشد. البته بار اصلی این موضوع هم بر دوش مسئولین می باشد که مطالبه گری دانشجویان را می طلبد.
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
مطالبه گری از اساتید و مسؤلین دانشگاه

از اساتید و به خصوص مسئولین دانشگاه بخواهید که تشریح کنند امروز جایگاه دانشگاه شما در کجاست؟ دانشگاه شما کدام پازل از حل مشکلات کشور را تکمیل می‌کند؟ کدام پازل از مشکلات استان را حل می کند؟ چقدر مسائل مبتلابه استان شما توسط دانشگاه حل می شود؟
سعی کنید طوری جریان‌سازی کنید تا مسئولین دانشگاهی برای حل مشکلات کشور به وسیله دانشگاه مربوطه برنامه‌‌ای کارشناسی شده داشته باشند

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
پرداختن به موضوع بیکاری

 پرداختن به موضوع "بیکاری" در استان از یک دید تخصصی می تواند برنامه دیگری باشد که برگزار نماییم. "فرصت های شغلی"، "میزان و آمار بیکاری"، و همچنین بررسی تطبیقی آمار ایجاد اشتغال در سالهای متوالی در استان از موضوعاتی است که می توانیم در مورد آنها برنامه برگزار نماییم.

ایده طلایی
برگزاری کلاس و کارگاه

همچنین جهت برگزاری کارگاه های اقتصادی که بتواند اولیت مفاهیم اقتصاد مقاومتی را چه در میان اعضای تشکل و چه در میان عموم دانشجویان جا بیندازد می توانید به دو کارگاه اقتصاد مقاومتی؛ چرایی، مفهوم، مولفه ها و اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل که توسط مدرسه کالک طراحی شده است مراجعه نموده و با دعوت از اساتیدی که جنس فعالیت در زمینه اقتصاد مقاومتی را می شناسند، این کارگاه ها را برگزار نمایید.
موسسات طلوع و ایتان نیز در این زمینه کارگاه های خوبی دارند که البته مختص تهران می باشد و با مراجعه به سایت آنها میتوانید از استفاده نمایید.

ایده عملیاتی
کارآفرینی
کارآفرینی و ایجاد اشتغال مردمی دیگر نکته ای است که می تواند مورد توجه واقع شود. در این زمینه مجموعه برنامه های "از کجا شروع کنم؟" در زمینه ایجاد یک کارگاه کوچک تولیدی که با هزینه ای اندک به راه می افتد می تواند مورد توجه ما برای پخش در غرفه و یا برنامه های سالنی باشد. مستند "داوطلبین عزیز" که توجه به رابطه ادامه تحصیل و شغل آینده افراد دارد هم به عنوان یک مستند قابلیت پخش دارد.
ایده عملیاتی
بررسی الگوهای کشت

یکی از مسائلی که بسیار مهم است و باید در سطح منطقه ای مورد بررسی قرار بگیرد، الگوهای کشت است. بسیار دیده می شود که در استانی که جزء مناطق کم آب محسوب می شود. میزان بسیار بالایی از محصولاتی دیده می شود که جهت زراعت نیاز به آب فراوان دارند. مثلا کاشت هندوانه در منطقه ای کم آب. بعد از مشخص شدن این موضوع که کارشناسی نسبتا ساده ای را می طلبد، با مطالبه گری مسئولین استانی، به ویژه جهاد کشاورزی استان خواستار اقدام و عمل در این زمینه شد تا با راهکاری مناسب، جهت اصلاح محصول و جایگزین کردن محصول مناسب با منطقه، گام بردارند.

ایده عملیاتی
اسـراف
 • اولین مفهومی که در این باره باید بر روی آن تاکید کنیم، مفهوم اسراف به عنوان یک عیب ملی در کشور می باشد. برای مبارزه با این عیب ملی باید بتوانیم فرهنگ سازی خوبی را در دانشگاه راه بیندازیم. اولین چیزی که برای اسراف به ذهن انسان می رسد شاید مصارف انرژی از جمله آب و برق و گاز می باشد. اما جا انداختن مصادیق کاربردی دیگری که شاید به چشم نیاید نیز جای کار دارد. از جمله این موارد اسراف دارو در جامعه ما می باشد. شاید خوب باشد که یکی از مصادیق اسراف ، اسراف دارو در میان مردم و مصرف بی رویه آن تلقی گردد. همچنین اسراف در مواد غذایی در هنگام مصرف غذا می تواند مصداق دیگری برای این موضوع تلقی گردد.
مجموعه پوستر هایی در این باره جمع آوری شده است و همچنین مستند بلند شیرجه از جمله مواردی است که می توانید برای استفاده بدان ها مراجعه فرمایید.
تئاتر بنگاه آقای خرچنگ نیز که با رویکردی زیبا به مفهوم اسراف می پردازد، حاصل کار یک گروه تئاتر دانشجویی می باشد که برای هماهنگی می توانید با آقای بهاران به شماره 09126348948 تماس حاصل فرمایید.
ایده دیگری که در این باره وجود دارد ایجاد یک پویش (کمپین) برای رعایت درست مواد مصرفی و اجتناب از اسراف در میان دانشجویان می باشد. این ایده را می توان به صورت پیامکی و یا پارچه نوشته های بزرگ در محل های پر رفت و آمد دانشگاه نصب و پیگیری نمود. تاکید بر مواردی که اسراف بیش از پیش دانشجویان در آنها صورت می گیرد می تواند مورد توجه ما باشد.
همچنین تعدادی از طلاب حوزه های علمیه قم نهضتی با عنوان "نهضت ملی صرفه جویی" به راه انداخته اند که می توان از آنها هم برای مشورت و هم تبلیغ بحث دعوت به عمل آورد. هماهنگی با این بزرگواران را می توانید در تماس با حاج آقا جانلو به شماره 09119529607  انجام دهید.
ایده عملیاتی
خرید 1
 • تاکید بر عدم خرید غیر ضروری عنوان مهم دیگری است که می توانید از مجموعه پوسترهای ذکر شده بالا بر روی ان تاکید داشته باشید. همچنین مجموعه اینفوگراف های "خرید و مصرف" هم علاوه بر این بسیار مفید و قابل ذکر می باشد.
جزوه مطالعاتی "فرهنگ و اقتصاد" هم برای مطالعه و رساندن به دست افراد می تواند مورد توجه باشد.
ایده عملیاتی
تجمل و ریخت و پاش
 • تجمل و ریخت و پاش مفهوم دیگری است که به عنوان یک عیب ملی باید بدان توجه ویژه کنیم. یکی از این موارد "مصرف پرستیژی" و "چشم و هم چشمی" های گاه و بیگاه میان افراد می باشد.
همچنین تمسخر تجمل گرایی و تاکید بر این موضوع که مصدایق تجمل گرایی مانند سفرهای خارجی بی فایده، خریدهای عجیب و غریب و نجومی و... باعث سرافکندگی است نه غرور و تبختر، باید توسط ما پیگری گردد و به صورت یک جریان درآید.
مستند تئوری زباله هم که درباره ی نوع مصرف گرایی و تجمل و تفاوت آن در بالا و پایین شهر می باشد از جمله تولیداتی است که برای پخش مناسب می باشد.
نکته
بزرگترین منبع پیگیری اقدام و عمل در قضیه تولید و کسب و کار، طرح ها و واحدهای صنعتی می باشند. برای این واحدها میتوانیم اقدامات زیر را سامان بدهیم:
اولین گام، شناسایی و داشتن اطلاعات کافی در مورد این "طرح ها" و "واحدها" در استان می باشد. برای این منظور لیستی از این واحدها، طرح ها به وسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شده است که در اینجا قابل دسترسی می باشد. در این لیست می توانید به تفکیک استان طرح ها و واحدهای صنعتی را مشاهده و پیگیری نمایید. همچنین در اینجا میتوانید اطلاعات خوبی را از وضع بازرگانی در کشور میزان صادرات و واردات کالاها داشته باشید. تعدادی از لیست های دیگر در این زمینه نیز به تدریج در سایت کالک بارگزاری خواهد شد.
طبعا این موضوع حائز اهمیت است که ما نمی توانیم بر همه ی این لیست احاطه داشته باشیم، اما می توانیم دو کار را انجام دهیم:
اول اینکه آماری از میزان فعالیت کلی واحدهای اقتصادی کسب کنیم تا بدانیم چه میزان بهره وری و بازدهی را در استان داشته اند. این آمارها میتواند شامل "میزان تولید شغل"، "میزان بهره وری انرژی"، "رشد واحدهای تولیدی" و... باشد.
و دوم آنکه روی چند عدد و یا مجموعه ای از این واحدها تمرکز کرده و فعالیت خود را با تمرکز بر آنها پیش ببریم. شناسایی اینکه کدام یک از این واحدها ارزش سرمایه گذاری دارند را می توانیم در مشورت با برخی از اساتید و مسئولین دریابیم. بنابراین داشتن یک مشاور خوب در زمینه شناسایی این واحدها ضروری می باشد
ایده عملیاتی
استفاده کاربردی از صنایع موفق

با یک کار تیمی منسجم، صنایع و کشاورزی‌های موفق استان را بیابید، طوری برنامه بریزید که بتوانید با تاکید روی نقاط قوت آنها و ارتباط آنها با رشته‌های دانشگاه خود، باعث ایجاد انگیزش بین دانشجویان بشوید. در مرحله بعدی سعی کنید با شناخت نقاط ضعف همان صنایع از این انگیزه بین دانشجویان استفاده کرده و آنها را قانع کنید که پایان‌نامه‌ها و مقاله‌ها و ... را با موضوعات مرتبط با مشکلات این صنایع انتخاب کنند. هماهنگی با اساتید فراموش نشود.

ایده عملیاتی
سرفصل ها و واحدهای درسی دانشگاه

بازهم با اساتید رشته های مختلف دانشگاه خود صحبت کنید، احیانا سرفصل‌ها و واحدهایی وجود دارند که خیلی  کاربردی و مورد نیاز رشته های دانشگاهی نیستند و می‌توان واحدهای بهتر جهت جایگزین کردن آنها پیدا کرد. صحبت با فارغ‌التحصیلان با تجربه در صنعت در این قسمت بسیار مفید خواهد بود. این دسته از فارغ‌التحصیلان حتما واحدهایی را می‌شناسند که جهت پیشبرد اهداف اقتصاد مقاوتی خیلی مفید خواهد بود. در مرحله آخر پس از این کارهای کارشناسی، باید پیکان مطالبه‌گری را به سمت مسئولین هدایت کنید.

ایده عملیاتی
ورودی های جدید
معمولا ورودی‌های جدید خیلی درک روشنی از آینده رشته تحصیلی خود و جایگاه آن ندارند. برای ورودی‌های جدید برنامه داشته باشید، از فارغ‌التحصیلان موفق در رشته‌های مختلف دعوت کنید تا بتوانند یک آینده روشن و سرشار از امید را برای بچه‌های ورودی جدید بسازند. این مدل از برنامه‌ها علاوه بر دمیدن روح امید در دانشجویان و ایجاد یک فضای شفاف از آینده رشته تحصیلی، می‌تواند باعث یک نگاه مثبت به بسیج دانشجویی بشود.یکی دیگر از برنامه‌هایی که می‌توانید برای ورودی‌های جدید داشته باشید، موضوع مهاجرت نخبگان است. البته این برنامه‌ها برای همه دانشجویان جذاب خواهد بود. حتما از اساتید خود که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و اساتید موفق تحصیل کرده در داخل کشور و همچنین مستندهایی مانند میراث آلبرتا ساخته مرکز مستند سازی سفیر، کمک بگیرید.
 
ایده عملیاتی
انتظارها از دولت
در این زمینه یک مفهوم دیگر نیز باید در دستور کار ما قرار بگیرد و آن تاکید بر فرهنگ واقعی کردن انتظارها از دولت می باشد. فرهنگ بسیار بدی که در میان جامعه ما رواج دارد این است که برای خیلی از کارها منتظر هستیم تا دولت اقدامی را انجام دهد در حالی که می توانیم خودمان آستین بالا بزنیم و فعالیتی را انجام دهیم. از طرفدیگر برخی از افراد هم هستند که در مسئولیتی که قرار دارند اما بدون اینکه فعالیت خاصی را انجام دهند از دولت انتظار بهبود وضاع و حتی گرفتن مواهب و مزایای بیشتر را دارند. مبارزه با این فرهنگ بد خود یک نهضت عملی می طلبد که می توان در گعده های چند نفره با دوستان بدان اشاره نمود و در مورد آن بحث کرد.
ایده عملیاتی
حلال و حرام زندگی ما
در این بخش، موضوع مهم و دارای درجه اهمیت تاکید بر رویکرد موازین شرعی و اسلامی در زندگی اقتصادی افراد می باشد. مفاهیمی همچون رزق، صدقه، انفاق، قرض الحسنه، پس انداز، و همچنین مفاهیم مذمومی چون کنز اندوزی، ربا و... از جمله مواردی هستند که می توان بر روی آنها مانور داد افراد را با کارکردها، مزایا و خطرات این مفاهیم آشنا نمود. جزوه احکام کسب و کار و جزوه کسب و کار مومنانه که به همت هسته توانمند سازی حرکت های جهادی منتشر شده است انواع پشتیبان هایی هستند که در این زمینه می توانند به کار ما بیایند.
همچنین می توانیم به عنوان ساده ترین کار به سراغ تولید پوسترهایی که از عکس یک منظره به همراه یک حدیث از مفاهیم بالا هستند برویم.
هفته سوم (استانی1)
توجه به مسائل بومی و منطقه ای یکی از عوامل اصلی در تعیین پیشرفت یا عقب ماندگی اقتصادی در هر جامعه ای می باشد. این موضوع از این جهت دارای اهمیت است که عمدتا نگاه و شاخصه های ما برای رصد فعالیت های اقتصادی و همین طور اقتصاد مقاومتی به موضوعات کلان کشوری است و کمتر به موضوعات بومی دانشگاه خودمان می پردازیم. این آفت که به دلیل تهرانیزه بودن غالب رسانه ها تشدید شده است باعث شده ما از "مطالبه گری"، "تشویق و هم افزایی" و همچنین فعالیت های خاص "بومی" استان خود عافل شویم. به عنوان مثال شاید پیگیری مطالبات نسبت به خرید هواپیماهای پهن پیکر توسط دولت در ماههای اخیر و اینکه آیا صرفه اقتصادی دارد یا نه فعالیت خوبی باشد، اما مزیت آن نسبت به مسائلی که ما می توانیم در استان خودمان به سراغ آن برویم بسیار اندک و کم می باشد.
حال با توجه به این رویکرد ما به سراغ اقدام و عمل در استانهایمان خواهیم رفت و در دو نسخه متفاوت (اولی صنعت و تولید و دومی کشاورزی و پزشکی) آن را خدمت شما ارائه خواهیم نمود.
قبل از توضیح این ایده های عملیاتی ذکر چند نکته که به بیان رویکردهای این موضوع می پردازد الزامی می باشد:
1-      اولویت اصلی در بسته ی این هفته بحث تولیدات فنی مهندسی و صنعت و همچنین بازرگانی و تجارت در هر استان می باشد. مباحث مربوط به کشاورزی و پزشکی را در هفته ی آینده بحث خواهیم نمود.
2-      پای کار آوردن مسئولین مربوطه یکی از ستون های اصلی ایده های این بسته است، باید در حد امکان مسئولین را توجیه نماییم و از راهنمایی و اطلاعات آنان و همچنین برخی از کارشناسان مطلع بهره ببریم. کمک گرفتن از مسئولین باب روشنگری در زمینه فعالیت های آنان را خواهد گشود و در عین حال حق مطالبه گری از آنان را برای ما به عنوان دانشجویان استان محفوظ خواهد داشت.
3-      رویکردهای ما در قبال مسئله صنعت در استان در سه عنوان اصلی "مطالبه گری" "روشنگری و شفاف سازی" و "اقدام تخصصی" می گنجد. باید هر یک از این رویکردها را متناسب با ایده مد نظر قرار داده و در عملیات بدان ها توجه داشته باشیم.
4-      دقت داشته باشیم که جوانب کارها را بسنجیم و سپس وارد عملیات در مورد آنها شویم. بسیاری از این ایده ها به صوت خام ظاهر زیبایی دارند و شاید جذب کننده باشند، اما وقتی جوانب آن را بسنجیم می توانیم علمی تر و تخصصی تر مطالباتمان را بیان بنماییم.
پس از این رویکردهای کلی، ایده های عملیاتی که می توانیم در جهت فعالسازی ظرفیت های دانشگاه به کار بندیم در ذیل آورده شده است که از نظر می گذرانیم
ایده عملیاتی
استفاده از اساتید و صاحبان صنایع
حتما با اساتید دانشگاه خود صحبت کنید و از آنان بخواهید نظر کارشناسی برای حل مشکلات مختلف، ایده های اجرایی و عملی بدهند. برای افزایش حداکثری بازدهی این کار اگر بتوانید قبل از آن با تعدادی از صاحبان صنایع استان (متناظر به دانشکده های فنی و علوم پایه)، تعدادی از مسئولین کشاورزی استان (ناظر به دانشکده های کشاورزی)، تعدادی از مسئولین فرهنگی و اجتماعی استان (ناظر به دانشکده های علوم انسانی) صحبت کرده و یک اشراف کلی بر مشکلات داشته باشید، کارستان است.
ایده آل ترین حالت هم اینست که بتوانید این مشکلات و راهکارهای کارشناسی حاصل از صحبت با اساتید را به دست مسئولین برسانید و از اینجا به بعد در قالب یک دانشجوی مطالبه گر از مسئولین ظاهر شوید. مطالبه گری تخصصی همین است، مشکلات را به صورت تخصصی شناسایی نمودن و پیگیری از مسئولین مربوطه تا رسیدن به سر منزل مطلوب همین مطالبه گری تخصصی است.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک