به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

درختکاری

ایده عملیاتی
تجمعات قانونی

با اخذ مجوز‌های لازم و با هماهنگی با سایر دانشگاه‌های استان خود اقدام به برگزاری تجمع در مقابل اداره محیط زیست و منابع طبیعی استان خود نمائید. هدف از این کار تنها رسیدگی به مشکلات استان شما نیست. بلکه باید سعی کنید مشکلات دیگر استان‌ها را نیز مدنظر قرار دهید. مثلا درحال حاضر مشکل استان خوزستان می‌تواند به عنوان یک محور همبستگی در راستای مطالبه‌گری از مسئولین مربوط مطرح گردد.
و یا معضلات اساسی محیط زیستی استان که تاکنون برای شهرهای مختلف استان گریبانگیر بوده است می تواند دستمایه این مطالبه گری قرار بگیرد

ایده طلایی
مطالبه زیست محیطی

مطالبه گری روی دیگر کارهایی است که می توانیم در دانشگاه پیگیر آن باشیم.
خیلی از معضلات محیط زیستی در کشور به کوتاهی ها و یا نگاه های صرف توسعه گرای مسئولین کشوری و استانی در کارهای عمرانی و زیربنایی معطوف می شود. میتوان لیستی از معضلات زیست محیطی استان را ردیف کرد و با دعوت از مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی استان و برگزاری یک برنامه سالنی از آنها در مورد وضعیت محیط زیست استان سوال و جواب به عمل اورد.
مسائل مختلفی هستند که استان ها با ان درگیر هستند و روی کیفیت زندگی آنها اثگذار بوده است که میتوان هر کدام از انها را به عنوان یک موضوع قابل بررسی مورد توجه قرار داد:

  • کم آبی و خشکسالی در استان های مرکزی و جنوبی
  • قطع درختان و نابودی جنگل ها در استان های شمالی
  • خشک شدن دریاچه ها و رود ها در سراسر کشور، مانند ارومیه، هامون و جازموریان
  • تفکیک زباله ها و دفع نامناسب زباله توسط شهرداری ها
  • نابودی ساحل و بخش هایی از زیست بوم دریاها در جنوب و شمال کشور
    و مثالهایی از این دست که در اقلیم چهار فصل ایران بسیار می توان نمونه های آن را یافت.
ایده عملیاتی
درخت دانشجو

در کنار مراسم "درختکاری" می توان پیوست های فرهنگی و ایده های خلاقانه را به کار برد. از این جمله می توان به تقسیم زمین هایی که قرار است درختکاری در آنها صورت بگیرد به تفکیک ورودی های هر سال و اختصاص دادن آن به بچه های ورودی هر دوره مبادرت ورزید.
نامگذاری قسمتی از کار به نام شهدا و یا "هر درخت یک شهید" می تواند درخت کاری بچه ها را به حرکت شهدا نیز گره بزند.
شهدای آتشنشان، و یا شهدا شاخص استان می توانند از این دست باشند.

همچنین می توان حلقه ی اتصال ورودی های سال های مختلف را همین درختکاری قرار داد، ورودی های سالهای مختلف می توانند هر قطعه ای که به نام خودشان کاشته شده است را به ورودی های بعدی شان بسپارند.

ایده طلایی
کمپین جمع آوری امضا

برای جریان سازی و همراه کردن دانشجویان می توان یک کمپین جمع اوری امضا در مرود مسائل محیط زیستی استان و یا مسائل محیط زیستی کشور را ترتیب داد.

نامه ای سرگشاده به مسئولین امر نوشت و در آن در مورد وضعیت اسفبار محیط زیستی سخن گفت، و یا اعلام آمادگی اساتید و دانشجویان را برای حضور در عرصه قعالیت در مورد محیط زیست را در آن ابراز داشت. مسئولین مخاطب نامه و بیانیه می توانند از مسئولین محیط زیست و منابع طبیعی و شهرداری ها در استان تا به همین سلسه مراتب در سطح کشور.

چه چیزی در ذهن شماست؟
ایده های نو آورانه محیط زیستی
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
مطالبه‌گری تخصصی

مطالبه کردن به صورت تخصصی از مسئولین وظیفه ای است که بر عهده دانشجویان دانشکده های محیط زیست، کشاورزی، جغرافیا، عمران، اقتصاد و از این دست می باشد.

مطالبه کردن تخصصی از مسولین امر یکی از وظایف اساسی بچه هایی است که در تشکل به فعالیت علمی می پردازند و شاید بتوان گفت معاونت علمی تشکل ها وظیف اصلی شان در این زمینه بررسی و مطالبه گری تخصصی از مسئولین امر می باشد.

نمونه هایی از این مطالبه گری تخصصی و چگونگی این مطالبه تخصصی را می توانید دراینجا مشاهده نمایید. 

کمربند سبز شهرها و شناسایی عرصه های تخریب استان می تواند از جمله حیطه های تخصصی مطالبه گری باشد.

ایده عملیاتی
فرهنگ سازی محیط زیستی

به بهانه روز درختکاری می‌توان به سایر مسائل محیط زیست پرداخت. مثلا مصرف بیش از حد کیسه‌های پلاستیکی یا عدم مدیریت انرژی در ساختمان‌های دانشگاه. می‌توان با شهرداری هماهنگی به عمل آورد و با برپایی یک غرفه در دانشگاه، با دریافت تعدادی مشخص از کیسه‌های پلاستیکی، یک بسته از کیسه‌های پارچه‌ای با سایزهای مختلف در اختیار دانشجویان و خانواده‌های آنان گذاشت تا در خرید‌های خود استفاده کنند. یا دانشجویان با بررسی‌های دقیق خود یک راهکار مناسب و عملیاتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی ساختمان‌های دانشگاه ارائه نمایند. حتی بسیج دانشجویی می‌تواند برای این موضوع یک مسابقه برگزار نماید و به بهترین طرح جایزه اهدا نماید.

ایده عملیاتی
دانشگاه سبز

یک نام خوب برای همه ی فعالیت هایتان انتخاب کنید.

مجموعه فعالیت هایتان در دانشگاه را می توانید با یک نام و برند خوب برای دانشگاهیان جا بیندازید. مثلا "دانشگاه سبز" یکی از همین نام هایی است که میتواند همه مخاطبان را با خود همراه سازد. دانشجویان، اساتید، کارمندان مخاطبین ما هستند که باید روی آنها سرمایه گذاری نماییم.

ایده عملیاتی
کاشت درخت
اولین گام اجرایی این است که در یک روز مشخص دانشگاهیان را درگیر فضای درختکاری و کاشت نهال در صحن دانشگاه کنیم. در نظر گرفتن زمینی که قابلیت کاشت درخت داشته باشد در صحن دانشگاه ها و یا حتی خوابگاه های بچه ها و اعلام عمومی و فراخوان برای حضور دانشجویان در این طرح می تواند یک همراهی خوبی را از سمت بچه ها با تشکل ما داشته باشد. این فرصت خوبی برای اثرگذاری و ارتباط گیری با بچه های کف دانشگاه است.
مقدمه
چرا محیط زیست؟ چرا درختکاری؟

در این پرونده میخواهیم سراغ یکی از عرصه های مهم حضور جوان مومن انقلابی در میدان عمل و ابتکار و حضور برویم که شاید بتوان گفت که چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

"محیط زیست" عرصه ای است که شاید این روزها به خاطر آسیب هایی که در کشور رسانه ای شده برای خیلی ها جذابیت پیدا کرده است، اما سالیان متمادی است که توجه وِیژه رهبر انقلاب به این امر وجود داشته است، هر چند که با شکل نگرفتن یک حرکت اجتماعی برای محافظت از محیط زیست و همچنین اهمال مسئولین در سالهای متمادی باعث شده این امر تنها به یک فعالیت نمادین و ویترینی تبدیل شود و اثر گذاری آنچنانی نداشته باشد.

به همین جهت لزوم ورود جوانان پا در رکاب انقلاب اسلامی که نسبت به آبنده و سرنوشت کشور حساس اند و می خواهند برای پیشرفت ایران عزیز فعالیت کنند بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.

مسئولیت جوان مومن انقلابی در قبال مسائل محیط زیستی و نقش آفرینی در این عرصه را می توانید در اینجا و همچنین سخنان صریح رهبری در مورد وضعیت محیط زیستی کشور را می توانید در اینجا مشاهده نمایید.

درختکاری تنها یک بهانه است برای این حضور مومنانه در فضای اجتماعی و مردمی. باید این بهانه ها را تقویت نماییم و از ایجاد جریان های مختلف دریغ نورزیم

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
جمع‌آوری زباله

در یک روز مشخص و هماهنگی و درخواست از سایر دانشجویان، به صورت نمادین اقدام به جمع‌آوری دسته جمعی زباله‌های یک منطقه خاص، مثلا یک بوستان بزرگ، کوه و رودخانه و ... نمائید و در نهایت در یک محل که مورد بازدید همگان هست برای مدتی این زباله‌ها را به نمایش بگذارید و روی این موضوع مانوور دهید که چرا باید به دست خود این حجم از زباله را در طبیعت رها کنیم.

ایده عملیاتی
غرفه محیط زیست

در یک محل پر رفت‌وآمد دانشگاه غرفه‌ای برپا نموده و در آن برخی ایده‌های مطرح شده و ایده‌های دیگر را اجرا نمائید.
مثلا می توانید با یک تحقیقات میزان مصرف کیسه پلاستیک هر فرد در سال را به دست آورده و و در بخشی از غرفه حجم زیادی از کیسه پلاستیک به صورت نمادین فراهم کنید تا بازدید کننده متوجه حجم زیاد آسیبی که هرساله به طبیعت می‌زند را ببیند. از این دست ایده‌ها که بیننده با دیدن یک صحنه پرداخته شده متوجه عمق یک فعالیت عادی خودش می‌شود، در غرفه بسیار کارآمد خواهد بود. موضوعاتی مثل فرسایش خاک، مصرف بیش از حد آب، آلودگی هوا و ... در قالب‌هایی چون پوستر، کلیپ تصویری، آثار حجمی و ... بسیار اثرگذار خواهد بود.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، نام را فعال تمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک