به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

اعتکاف دانشجویی

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
از کجا شروع کنیم؟
مسئول اعتکاف در گام نخست و قبل از هر اقدامی باید یک کار اساسی را انجام دهد:

تهیه چک لیست

تهیه چک لیست کاملی از تمام فعالیتها و اقداماتی که باید از ابتدا تا انتهای پروژه برگزاری اعتکاف، اتفاق بیفتد. اعم از اقدامات پیش از اعتکاف، حین اعتکاف و پس از اعتکاف. فایده این چک لیست این است که هیچ کاری فراموش نخواهد شد و برای هر اقدام یا فعالیتی می توان زمان سررسید و مسئول مشخصی تعیین نمود و به وسیله آن فرآیند پروژه اعتکاف را لحظه به لحظه و مستند، پیگیری و نظارت کرد.

ایده عملیاتی
برنامه های روزانه
 1. دعوت از سخنرانان و مداحان توانا جهت اجرای مراسم
 2. برپایی مراسمات مناجات و توسل در هنگام غروب و نیمه شبها که بهتر است پاورپوینت ادعیه نیز نمایش داده شود که فایل آن در قسمت کالک پشتیبان موجود است
 3. اجرای برنامه شبی با قرآن توسط قاریان ممتاز کشور
 4. اجرای مراسم تواشیح
 5. مولودی خوانی و مرثیه خوانی
 6. برای اجرای برنامه ها توجه به مناسبت ها کمک کننده است. (ولادت حضرت علی ع و وفات حضرت زینب س )
 7. پخش مستند و کلیپ متناسب می توانید داشته باشید 
 8. بیان اخباری کوتاه از اوضاع سیاسی و اجتماعی روز کشور
 9. ختم صلوات و قرآن آماده کنید با نیت های مختلف و هر روز بین معتکفین توزیع کنید
ایده عملیاتی
اختتامیه اعتکاف

روز آخر اختصاص دارد به اعمال ام داوود و با توجه به حضور غیر معتکفین باید تلاش بیشتری برای ایجاد نظم و مدیریت شرایط فراهم نمود، این روز در نهایت منتهی می شود به اختتامیه اعتکاف. لازم است این یافته های معنوی تثبیت و ادامه راه برای معتکف ترسیم گردد. در اختتامیه میتوان برنامه های زیر را اجرا نمود.

 1. تلاوت قرآن
 2.  پخش کلیپ مناسب اعتکاف و همچنین اهدا مستندی کوتاه از اعتکاف امسال
 3.  گزارش مختصر مدیر اجرایی اعتکاف
 4.  سخنان اخلاقی و عاطفی امام جماعت یا روحانی مستقر با هدف ارائه روش تثبیت حال معتکف و تثبیت آثار اعتکاف در  زندگی
 5. نظرسنجی معتکفین از بخش های مختلف اعتکاف و درخواست ارائه پیشنهادات برای بهتر شدن این کار
 6.  مراسم بدرقه معتکفین توسط خادمان وحلالیت طلبی همه اعضا از یکدیگر
ایده عملیاتی
پس از اتمام مراسم
 1. غبارروبی پایانی محل اعتکاف
 2. بررسی اموال و امکانات مسجد و بازگرداندن امکانات امانت گرفته به صاحب مال
 3. برگزاری مراسم شبی با خادمان برای تقدیر و تشکر از خادمین اعتکاف و همچنین خلوت با مسجد و مناجات
 4. بایگانی تمام اموال و اســناد به خصوص نظرســنجی ها، تجربه نگاری ها، فایلهای پوستر، فیلمها و کلیپ ها و نوشته های تولیدی برای ارائه به  اعتکاف های استانهای دیگر
 5. مدتی بعد از اعتکاف می توان به مناسبتی اردوی یک روزه برگزار کرد که جمعی از معتکفین و خدام باشند.
ایده طلایی
حال و هوای نمازی متفاوت بسازید

برای مناجات قبل از نماز و اذان به فکر یک حال و هوای خوب و به یاد ماندنی برای معتکفین باشید. از ریسه های لامپ تزئینی استفاده کنید و در این مواقع روشن کنید و فضا را عطرآگین کنید.

ایده طلایی
ایده های محتوایی
 1. لیست محتواهای پیشنهادی برای اعتکاف که می توانید در قالب هایی که خدمتتان عرض کردیم اجرا کنید. رزق، کارت عکس، کتابخانه سیار، سخنرانی و گعده
 2. به مناسبت تولد حضرت علی علیه السلام، برای بصیرت سیاسی نامه حضرت به مالک اشتر را می توان تبیین کرد و خطبه ها و حکمت هایی از نهج البلاغه که در مورد توصیف حکومت اسلامی و ویژگی حکومت داران باشد را مطرح کرد.
 3. به مناسبت وفات حضرت زینب س، هم زندگی و رفتارهای اجتماعی ایشون به عنوان الگوی بانو مومن و علاوه بر آن خطبه های ایشان را می توان توزیع کرد.
 4. تدبر در سوره های عنکبوت و روم و دخان
ایده عملیاتی
توجه به برخی از ملاحظات
 1. ســاعات اولیه شــب (حدود 2 ساعت بعد از نماز مغرب) را باید مخصوص خواب و استراحت معتکفین قرارداد و از اجرای مراسمات در ساعات انتهایی شب که معتکفین به خلوت و مناجات میپردازند پرهیز نمود. چرا که معمولا استراحت دارند. مکان استراحت هم باید از آرامش، تاریکی و سکوت لازم برخوردار باشد.
 2. امکان ملاقات خانواده معتکفین با آنها طوری فراهم شود که مزاحمتی ایجاد نکند
 3. توجه به ادعیه و اعمال کوتاه و پرمحتوا که مناسب برای عموم معتکفین باشد.
 4. احترام به خلوت و سکوت افراد
 5. توجه به مسائل بهداشتی در شبستان و سرویسهای بهداشتی به خصوص اهتمام و تشویق به مسواک
ایده طلایی
مهمانان متفاوت
 1. می توانید شهدای گمنام را مهمان اعتکافتان کنید و از برکت این بزرگواران بهره ببرید و همچنین می توان از پرچم های حرم کربلا و یا مشهد مقدس و ...نیز استفاده کنید.
 2. البته برای الفت با شهدا می توانید در بسته های فرهنگی روز اول طرح دوست همراه را هم اجرا کنید تا این سه روز اعتکاف شروعی باشد برای دوستی مداوم معتکفین با شهدا
ایده طلایی
تولد با طعم اعتکاف
 1. می توانید از قبل تاریخ تولد بچه ها را نگاه کرده و برای معتکفین و خادمینی که در این سه روز تولدشان است هدیه ای طراحی کنید که توسط خادمان به آنها اهدا شود.
ایده طلایی
آلبوم رزق و کارت عکس

یکی از قالب هایی که برای ارائه محتوا می توانید استفاده کنید کارتعکس های سریالی و رزق ها هستند که توسط معتکفین و در پکی که روز اول بهشان اهدا کردید آرشیو می شود.

بسته پشتیبان
ایده طلایی
کتابخانه و هدفون سیار
 1. می توانید تعدادی کتاب با موضوعی مناسب را انتخاب کرده و از هر کدام پاراگرافی کوتاه را برگزینید و همه پاراگراف ها را در یک منو آورده و در بین بچه ها بچرخانید تا هر فرد متناسب با آن کتاب مورد نظرش را از شما بخواهد.
 2. حتی میتوانید mp3 player سیار داشته باشید تعدادی سخنرانی زیبا و تاثیرگذار و کوتاه انتخاب کنید و عکسی متناسب با آن چاپ کنید و در بین بچه ها بچرخید هر فرد روایت هر تصویری را که انتخاب کند می شنود. در انتخاب کتاب ها و صوت ها دقت کنید که صرفا احساسی نباشند.
 3. ایستگاه تبادل می توانید داشته باشید برای تبادل پی دی اف کتاب هایی که اجازه دارید و همچنین سخنرانی ها و مداحی ها و نرم افزارهای مناسب
ایده طلایی
گعده های درون اعتکاف
 1. برگزاری گعده یا حلقه ها که می تواند توسط اساتید و یا دانشجوهای تربیت شده مدیریت شود.
 2. می توان از خانواده شهدا دعوت کرد تا از زندگی شهیدشون صحبت کنند. فعالیت های علمی و انقلابی و ...ایشان و همچنین چگونگی روش تربیتی مادر .توجه داشته باشید که این گعده ها را میتوان برای خادمین نیز طراحی کرد .
 3.  می توان در مورد موضوعی که مدنظر دارید از نویسنده کتابی مرتبط دعوت کرد، برای بچه ها جذابیت خواهد داشت.
 4. می توان به نقد فیلم های غربی که علیه ایران ساخته شدند یا فیلم های داخلی که به تقلید از فرهنگ غرب ساخته شدند پرداخت.
 5. چگونگی ازدواجی حلال و شروع زندگی با برکت می تواند موضوع جذابی باشد.
ایده عملیاتی
ثبت نام اعتکاف

         ثبت نام باید در محدوده زمانی مناسب و کافی انجام پذیرد .

 • ثبت نام در دو گروه انجام می شود معتکفین و خدام

البته بسته به شرایط خدام را می توان در قالب خادم ثابت و روزانه یعنی موقت ثبت نام کرد که این خدام به عنوان مکمل و کمک خدام ثابت هستند.

 1. فرم ثبت نام معتکفین باید ساده،کامل و خلاصه باشد و امکانات و تدابیر لازم برای سرویس دهی به افراد کاملا مشخص باشد به خصوص معلولین که در صورت امکان می توان برای مراقبت از آن ها از افراد آموزش دیده هلال احمر کمک گرفت. تنظیم دو فهرست معتکفین فهرست اصلی به اندازه ظرفیت مسجد و فهرست ذخیره به اندازه ده درصد از ظرفیت مسجد که در صورت انصراف معتکفین اصلی جایگزین خواهند شد.
 2. برای ثبت نام خدام از فرم های تبیین توانمندی و استعدادهای آنها استفاده کنیم تا بتوانیم از آنها در کارگروه مناسب استفاده کنیم.
 3. حتما زمان نهایی مراجعه و اعطا کارت به معتکفین و خدام اعلام گردد و جلسات توجیهی خدام نیز هماهنگ شود.
 4. در هنگام ثبت نام تبیین آسانی شرایط و احکام اعتکاف می تواند کمک کننده باشد.
 5. عده ای همواره تصور می کنند که اعتکاف برای آنان امری دست نایافتنی است و همواره در آرزوی آن به سر می برند، در حالی که با تبیین اصل اعتکاف و پاک نمودن ذهن آنان از تصورات و شبهات غلط می توان سبب خیر شد. شاید این دو تصور غلط شایع ترین موارد باشد:

الف. اعتکاف نوعی رهبانیت است. در پاسخ به تصور این افراد باید تبیین نمود که اعتکاف در نظر اسلام مشروع و مورد استناد است و همچنین رهبانیت به معنای نیکوی آنکه خوف از خدا و خاشع شدن در برابر پروردگار است، در اعتکاف مدنظر قرار می گیرد. 

ب. سه روز تمام در مسجد بودن از برخی امور مهم زندگی جلوگیری می کند. در پاسخ به این نوع از افراد هم باید تبیین نمود  که احکام اعتکاف اجازه می دهد هر کسی برای امور ضروری مانند عیادت مریض، تشییع جنازه و ادای دین از مسجد خارج گردد و به اعتکاف او خدشه ای وارد نگردد.

ایده عملیاتی
سازماندهی خادمین اعتکاف

برای این کار، افراد متقاضی را با توجه به فرمی که پر کرده اند در کارگروه اختصاصی هدایت می کنیم .این کار در طی یک جلسه عمومی و توجیهی انجام می شود. در جلسه توجیهی عمومی و اول به صورت مقدمه مباحث زیر را مطرح می شود:

 1. مباحث عمومی اعتکاف، شامل آشنایی مختصر با فلسفه، پیشینه، آداب و احکام اعتکاف و آداب و ارزش خدمت گزاری به  معتکفین. کتاب کار اعتکاف جزوه ای است که در اصل برای ائمه جماعت نگارش یافته فایل در بسته های پشتیبان موجود است. اما برای آشنایی و اطلاع دقیق تر و بیشتر از اعتکاف خواندنش به مسئولین و خادمین توصیه می شود.
 2. بعد از اینکه افراد در کارگروه ها هدایت شدند بعد از آن جلسات و هماهنگی ها اختصاصی هر کارگروه جداگانه ادامه پیدا می کند.
تهیه و تجهیز خادمین و تحویل اقلام لازم برای خادمی، مانند لباس متحدالشکل و کارت شناسایی نیز از کارهایی است که باید در این مرحله انجام بگیرد
ضرورت
املای نانوشته غلط ندارد
 • «املای نانوشته غلط ندارد». این حقیقت است که هر سنت حسنه ای که در جامعه رواج پیدا میکند، احتمال بروز آسیبها در آن بیشتر می شود؛ بنابراین، ضرورت کار علمی و میدانی در خصوص آسیب شناسی اعتکاف، می طلبد که مراکز علمی و  صاحب نظران با همکاری ستادها و متولیان اعتکاف به تحقیق در این خصوص اهتمام ویژه ای داشته باشند. در اینجا لازم است به نمونه هایی از آسیبهای اعتکاف که در گوشه و کنار مشاهده شده است، اشاره شود:
 1. فقدان برنامه مناسب و از پیش طراحی شده که بتواند متناسب با حال و هوای معنوی اعتکاف، شرکت کنندگان را در تمام  ساعات و لحظه ها پشتیبانی کند. گاهی احساس می شود که خلوت با بیکاری اشتباه گرفته می شود.
 2. عدم تناسب برخی برنامه ها با مقتضیات اعتکاف. اگرچه تنوع و تکثر منطقی برنامه ها یکی از اصول جذابیت کار فرهنگی و  تبلیغی به شمار می رود، لیکن مهمتر از آن همخوان و همسنخ بودن برنامه ها با هدف و اقتضائات اعتکاف است. گاهی غفلت از این اصل، باعث می شود که برنامه هایی خارج از مقصد اعتکاف و حتی گاهی ناسازگار با شئون اعتکاف توسط متولیان اجرا شود. 
 3. ضعف کیفی محتوای برنامه ها به ویژه سخنرانی ها و نشست های دینی در اعتکاف
 4. مرید و مراد بازی ها
 5. بیکاری به جای فراغت
 6. افراط و تفریط در امور معنوی
 7. عدم توجه به دسته بندی نیازهای عمومی و اختصاصی مخاطبان
 8. تزاحم خلوت و جلوت
 9. . رفیق بازی های مانع خلوت پربار
 10. فقدان آرامش و سکوت مناسب اعتکاف
 11. غلبه دغدغه امکانات مادی و رفاهی بر محتوا
 12. تقبیح افراطی مسئله خواب در اعتکاف
 13. عدم تناسب امکانات با نیازهای معتکفین مخصوصا بانوان
 14. اختصاص سهمیه اعتکاف به توده مردم و بی توجهی به قشر نیازمند اعتکاف، مانند رؤسا و ثروتمندان
 15. پیوند نادرست اعمال ام داوود با اعتکاف و اعمال ام داوود را شرط صحت اعتکاف دانستن
بی شک با برنامه ریزی اصولی و بهره گیری از تجارب دیگران می توان از میزان این آسیبها کاست و بر غنای این فعالیت فرهنگی افزود.
ایده طلایی
پک فرهنگی تهیه کنید

پک فرهنگی که برای معتکفین در نظر گرفتید را یکباره ندهید.

 • §         مواردی را که می توان در روز اول اهدا کرد:
 1. سین برنامه سه روز اعتکاف
 2. کتابی با عنوان مناسب اعتکاف که در قسمت کتابخانه سیار به آن اشاره شده است
 3. دادن دستمال اشک که بعدها حال و هوای معنوی اعتکاف را میتواند برایشان یادآور شود
 4. دفترچه محاسبه نفس
 5. دو نمونه نشریه با عنوان فصل خودسازی و آستان بندگی و همچنین جزوه احکام  در قسمت کالک پشتیبان موجود است که میتوانید روز اول اهدا کنید.
 • §         موارد زیر نیز در روزهای بعد اهدا شود:
 1. عهدنامه ترک گناه در روز آخر اعتکاف اهدا شود.
 2.  خدام میتوانند خودشان برای معتکفین پیکسلی با طرح مناسب درست کنند همراه حرز امام جواد ع البته می تواند آرم ساخت ایران را هم به آن ضمیمه کنید. فایل دفترچه در قسمت کالک پشتیبان موجود است
 3. اهدا پکی با طرح آلبوم برای نگه داری رزق ها و کارتعکس ها و نشریه ها و ...
ایده عملیاتی
استقبال معنوی از اعتکاف و مقدمات اجرایی

به منظور فرهنگ سازی و به عبارتی استقبال معنوی از معتکفین، می توان از راهکارهای زیر بهره برد:

 1. برقراری ارتباط با معتکفین به منظور آگاهی بخشی نسبت به آداب و احکام اعتکاف مثل ایجاد یک کانال برای محتوای کانال می توانید از فایل های ضمیمه شده در قسمت کالک پشتیبان بهره بگیرید.
 2. جزوه ای مختصر به سبک پرسش و پاسخ برای آشنایی با احکام اعتکاف به نظر مقام معظم رهبری.
 3. مجموعه کلیپ های صوتی که برگزیده ای از سخنان مقام معظم رهبری و آیت الله جوادی آملی پیرامون اهمیت و استفاده از اعتکاف.
 4. توزیع مقاله اقامت در خانه خدا یادداشتی به قلم حجت الاسلام پناهیان برای معتکفین برای بهره برداری بهتر از فرصتهای معنوی اعتکاف است.
 5. می توانید فضای روزشماری تا اعتکاف را هم به صورت مجازی و هم فضاسازی ایجاد کنید.
 6. مشخص نمودن و علامت گذاری مکان استقرار هر معتکف و مکانهای عمومی در مسجد، وضوخانه و حمام و آماده سازی آنها و انجام تعمیرات و آماده سازی دستگاه های صوتی و تصویری با کیفیت، آماده سازی مهر ها و کتاب های قرآن و مفاتیح و رساله ها و چادرها
 7. تهیه و چاپ محصولات فرهنگی
 8. چینش برنامه غذایی و لیست اقلام مورد نیاز
 9. قطعی کردن سین برنامه و هماهنگی با ائمه جماعت، سخنرانان، مداحان و سرحلقه های گعده ها و فعالیت و برنامه کارگروه ها
 10. فضاسازی های مناسب برای روز استقبال
ایده عملیاتی
روز اول و استقبال از معتکفین
 1. گر از غروب روز اول پذیرش انجام می شود از صبح هماهنگی با خدام انجام شود. برای شرح وظایف و آماده شدن برای پذیرش و استقبال از معتکفین طرح لایه باز کارت اعتکاف در قسمت کالک پشتیبان موجود است. می توانید از این نوع کارت برای پذیرش و ثبت معتکف استفاده کنید.
 2. تهیه و اجرای برنامه های جذاب و معنوی استقبال از معتکفین توسط عوامل اجرایی اعتکاف و بدرقه توسط خانواده ها و  مردم محل که می توان با این امور جذابیت را افزود:
 • آذین بندی و طاق نصرت مقابل درب ورودی
 • اسفند دود کردن
 • پخش قرآن و سرودهای معنوی جذاب متناسب با ولادت حضرت علی علیه السلام
 • انتخاب مسیر درب مسجد تا شبستان به وسیله شمع
 • عبور دادن معتکفین از زیر قرآن توسط روحانی مسجد
 • تحویل بسته فرهنگی اعتکاف به معتکفین
 • تعیین مکان مخصوص هر معتکف و اجرای برنامه آشنایی با اماکن، امکانات و برنامه های اعتکاف
 • برگزاری مراسم معارفه بین معتکفین، مسئولین و خادمین اعتکاف و معرفی چهره های شاخص
 • رسیدگی به نیازها و دغدغه های اولیه معتکفین
مقدمه
هدف از اعتکاف چیست؟
 1. اعتکاف، فرصت بسیار مناسبی است تا انسانی که در پیچ و خمهای مادی غرق شده است خود را بازیابد و به قصد بهره بردن از ارزشهای معنوی از علایق مادی دست بکشد و نداعی ٌ«یاایها االنسان آنک کادح الی ربک کدحاً فمالقیه» را دوباره مشق کند.
 2. اعتکاف، فصلی است برای گریستن، برای ریزش باران رحمت، برای شستن آلودگیهای گناه، برای پاک نمودن نامه اعمال، برای نورانی ساختن دل و صفا بخشیدن به روح. اعتکاف، بازگشت به اصل خویشتن است.
 3. عکوف در این ســه روز، روحیه معنوی و توجه به ارزشهای الهی را در همگان تقویت می کند. اعتکاف معجون و عصاره  امهات عبادات اســلامی است؛ حضور در مســجد، روزه، نماز، دعا و مناجات، قرائت قرآن و اذکار مقدس و افکار مبارک؛ و همه اینها در مسجد و بالطبع همراه با وضو و طهارت است. اعتکاف، هم حج است، هم جهاد و هم امربه معروف. محرمات و احکام اعتکاف، انسان را یاد حج میاندازد. شرکت در اعتکاف، ورود به عرصه جهاد با نفس است روحیه معنوی و توجه به ارزشهای الهی را در همگان تقویت می کند. حضور جمعی در اعتکاف، امربه معروف و نهی از منکر است، آن هم امرو نهی عملی، نه زبانی.
 4. با توجه به همه این موارد، اعتکاف فرصتی است برای خودسازی جمعی با دوستان تشکیلاتی.
ایده عملیاتی
تشکیل ستاد مرکزی اعتکاف

تشکیل ستاد مرکزی اعتکاف با هدف:

 • سیاست گذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای برنامه اعتکاف
 • تعیین مسئولین بخشهای مختلف اعتکاف
 • تدوین و ابلاغ شرح وظایف مسئولین بخشهای مختلف

      این ستاد مرکزی علاوه بر مسئولین شامل کارگروه های مختلف می شود :

 • کارگروه فرهنگی
 • کارگروه انتظامات
 • کارگروه پذیرایی
 • کارگروه خادم الخدام
 • کارگروه روابط عمومی و تبلیغات
 • کارگروه مستندسازی
 • کارگروه نذورات
 • کارگروه اندیشه و نشاط
 • کارگروه درمان
ایده عملیاتی
تبلیغات اعتکاف
بعد از تشکیل ستاد مرکزی و تبیین وظایف کارگروه ها ،تبلیغات و فضاسازی ثبت نام در دانشگاه و مسجد فراهم می شود می توان از شعارنوشت و یا نمایشگاه های عکس و پوستر در فضای مسجد و دانشگاه ها استفاده کرد. مجموعه نمایشگاهی انتخاب خوبان و طرح های آماده برای بنر و همچنین نمونه متن های آماده برای تحقق این امر در بسته های پشتیبان آمده است. علاوه بر این موارد می توان با امام جماعت صحبت کرد و از ایشان خواست سخنرانی هایی در این زمینه داشته باشند. برای تبلیغات دانشگاهی می توان با مسئولین تشکل ها هماهنگ شد و روی بردهای مختلف در زمینه اعتکاف فضاسازی کرد. البته می توان برای ورودی ها، استعدادهای درخشان و اساتید دعوتنامه ای توزیع کرد. برای تبلیغات در فضای مجازی می توان از کلیپ اعتکاف سال های گذشته و موشن گرافیک ها در این زمینه استفاده کرد(نمونه آن در کالک تی وی). در دانشگاه اصفهان مدتی قبل از شروع ثبت نام پوسترهایی منتشر کرده بودند با عنوان سه روز دنج بهاری که برای مخاطب جالب توجه هست.

در ضمن در این مرحله می توان طی فراخوان هایی برای برگزاری اعتکاف نذورات جمع آوری کرد و یک نشست با مسئولین و خیرین و حامیان برای جلب حمایتشان برای برگزاری این دوره اعتکاف داشت.

ایده عملیاتی
هر کارگروه چه وظیفه ای بر عهده دارد؟

کارگروه فرهنگی مسئولیت دارد روی محتوای اعتکاف و قالب های اجرایی-فرهنگی برنامه ریزی کند و البته توجه به اصل کار فرهنگی هم بسیار مهم است. اینکه با جان و دل بین معتکفین باشند و باآنها صحبت کنند. در واقع کارگروه فرهنگی را می توان به چند زیرشاخه یا چند مرحله تقسیم کرد: یک.محتوا.   دو.طراحی قالب .    سه.اجرا

کارگروه انتظامات مسئول برقراری نظم در این سه روز هستند به خصوص روز آخر یعنی اعمال ام داوود که افراد غیرمعتکف نیز در مسجد حضور خواهند داشت. کنترل عبور و مرور معتکفین و چک کردن کارت هایشان ، برقراری نظم در داخل مسجد اینکه حتی خود خادم ها هم کنترل شده عبور و مرور کنند، مدیریت توزیع کتب ادعیه، قرآن، مهر ، مرتب کردن کفش ها در روز اعمال ام داوود

کارگروه پذیرایی هم که مسئولیت اطعام معتکفین را دارد و همچنین غیرمعتکفین در روز سوم. بهتر است منطقه داخل مسجد را به چند قسمت تقسیم کرده و راه ها مشخص شود و گروه آب و چای و غذا و ...جداسازی شود تا برای افطار و سحر بتوانیم زمان را مدیریت کنیم، می توانید روی کتری های چای آرم ساخت ایران را هم بچسبانید با یک لبخند. برای انتخاب غذای مناسب برای وعده های سحر و افطار و فاصله بین این دو با مشاور تغذیه صحبت شود.

کارگروه خادم الخدام برای خدمت به خادمین از جمله پذیرایی، رسیدگی به امور آن ها، هماهنگی فعالیت هایشان است.

کارگروه تبلیغات هم مسئولیت تبلیغات و اطلاع رسانی، ثبت نام و فضاسازی بردها و ایجاد جو معنوی در اعتکاف هم در دانشگاه و هم در مسجد است.

کارگروه مستندسازی اعتکاف مسئول ثبت و ضبط کل فرایند اعتکاف هستند از ابتدایی ترین قدم ها تا قدم های بعد از اعتکاف .با این کارگروه آرشیو خوبی از اعتکاف 96 خواهیم داشت که هم برای نقد خودمان می توانیم استفاده کنیم و هم برای ثبت تجربه خود و انتقال به نسل بعد که با عنوان مدیریت دانش مطرح می شود.

کارگروه مدیریت نذورات مسئول جمع آوری نذورات و صدقات و ...از معتکفین در سه روز و به خصوص در روز ام داوود که مردم غیرمعتکف هم حضور دارند. در این مدت نذری هایی برای معتکفین داده می شود که توسط این کارگروه باید مدیریت شود و به خصوص در روز سوم که باید سعی شود نذورات را جمع آوری کرده و خادمین توزیع کنند.

کارگروه اندیشه و نشاط این کارگروه مسئولیت برپایی غرفه ای برای نگه داری کودکان را دارد به خصوص در روز سوم .باید محتوایی مناسب برای کودکان در نظر گرفت و از قبل روی موضوعات و کاردستی ها و ...کار کرد.

کارگروه درمان این کارگروه مسوولیت مراقبت از سلامت معتکفین و خادمین را دارد. اعضای این کارگروه می توانند پزشک، پرستار و یا افراد آموزش دیده هلال احمر باشند.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک