به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

حرم و مدافعان حریم انقلاب

ایده عملیاتی
سیزدهم
توجه به شهدای دانشجوی مدافع حرم هم می تواند در دستور کار قرار بگیرد. این موضوع برای ملموس بودن حرکت مقدس مدافعین حرم برای دانشجویان می تواند بسیار موثر واقع گردد. در این زمینه نیز قرارگاه نور می تواند اطلاعاتی در باره این عزیزان به شما ارائه نماید.
ایده عملیاتی
دهم
شرکت دادن دانشجویان در مراسم تشییع شهدا در شهر شما (در صورت آوردن شهیدی به شهر) از جمله برنامه هایی است که بسیار می تواند در دادن روحیه جهاد و شهادت به فضای دانشگاه کمک کند. این کار را می توانید با فضاسازی در دانشگاه و دعوت و رغبت دادن دانشجویان به شرکت در مراسم انجام دهید.
ایده عملیاتی
هشتم

استفاده از ظرفیت نام گذاری اماکن دانشگاه و برنامه ها به نام شهدای مدافع حرم را در دستور کار قرار بدهید، به عنوان مثال پروژه ای که در دانشگاه می خواهد افتتاح بشود، ایستگاه صلواتی، عنوان مسابقات ، نام گذاری هر کلاس با نام یک شهید و ...، از ظرفیت هایی هستند که می توانید از آن بهره ببرید.

ایده عملیاتی
دعوت از سخنرانان

دعوت از سخنرانان و افرادی که اطلاع کافی از وضعیت منطقه و سوریه دارند بسیار می تواند برای گره گشایی از ذهن افراد موثر واقع گردد. این برنامه را می توان هم به صورت یک برنامه سالنی عمومی و هم به صورت یک برنامه آگاهی بخش صرفا برای اعضای تشکل در نظر گرفت. لیستی ار افراد خبره و مطلع و تحلیل گران وضعیت سوریه در پشتیبان کالک موجود است که از طریق باکس بسته پشتیبان از همین صفحه قابل دسترسی است.

ایده عملیاتی
سوم

منابع دست اولی که می تواند در شناساندن شهدا و گرامیداشت آنها به کار بیاید خانواده و دوستان شهدا هستند.

در مورد خانواده شهدا باید این نکته را مد نظر داشت که این عزیزان تازه داغ فرزند، همسر و یا پدر خود را متحمل شده اند. بنابراین باید در نوع نگاه و خواسته هایمان نسبت به این عزیزان نهایت دقت را رعایت نماییم. با این وجود می توان برنامه هایی را برای تکریم خانواده های شهدا به ترتیب زیر مد نظر قرار داد:

 دعوت آنها به دانشگاه و برگزاری یک برنامه سالنی

رفتن و سرکشی به منزل این بزرگواران ( در صورت امکان)

 تماس با همسران، خواهران و مادران شهدا توسط خواهران تشکل شما و جویا شدن از احوال آنها

جلسه خاطره گویی از شهید با حضور خانواده های مکرم آنها در برنامه سالنی

دوستان شهدا ستون دیگری از شناسایی و تکریم شهدا هستند. از دوستان این عزیزان می توان برای خاطره گویی ( همچون خانواده های شهدا) دعوت به عمل آورد، همچنین دوستان شهدا منابع بسیار خوبی برای مشورت گرفتن در زمینه این که چگونه می توان به تکریم و تعظیم شهید پرداخت هستند.

خانواده ها و دوستان این عزیزان را نیز می توانید در ارتباط با قرارگاه نور و شماره تلفن آن بیابید و با آنها ارتباط بگیرید.

3- گروه های تکفیری

گروه های تکفیری، جلادان قصه جنگ در سوریه هستند که یکی از موارد بسیار مهم برای شناخت قضایای سوریه به شمار می روند. شناخت ریشه های گروه های سلفی و تکفیری و آبشخورهای فکری آنها، منابع مالی آنها و حمایت های گسترده ای که وهابیون از آنها می نمایند و همچنین مواضع بعضا متفاوت و متضادی که با یکدیگر دارند می تواند به خوبی در شناخت ما کمک شایانی نماید. همچنین تفکیک آنها با اهل سنت واقعی که برادران ایمانی ما هستند و قاطبه ی ملت سوریه را تشکیل می دهند، نکته بسیار مهم و اساسی می باشد.

ایده عملیاتی
پنجم
دعوت از خانواده و دوستان شهدا می تواند قسمتی از یک برنامه بزرگ سالنی با محوریت یادواره شهدا حرم باشد. قسمت های دیگر را می توان با ایده هایی همچون پخش فیلم و کلیپ، دعوت از سخنران و سایر برنامه های سالنی تحت پوشش قرار داد.

برای برگزاری یادواره شهدا می توانید به سند این کار در کالک عملیاتی مراجعه فرمایید. همچنین مجموعه ای از فیلم ها و کلیپ های بسیار جذاب از مدافعین حرم در بخش اول همین بسته پشتیبان می توانید مشاهده نمایید. این فیلم ها را می توان در غرفه صحنی دانشگاه نیز ارائه نمود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که برگزاری یادواره شهدا، الزاما یک کار بسیار بزرگ و گسترده ای نیست که ما با شنیدن آن از زیر بار آن شانه خالی کنیم، بلکه با کمترین برنامه ها هم می توان یک یادواره مختصر و مفید برای شهدا برگزار نمود و یاد آنها را زنده نگاه داشت.
ایده عملیاتی
چهاردهم

توجه به شهدای اهل سنت مدافع حرم هم می تواند در استانهای با جمعیت اهل سنت بسیار موثر واقع گردد. تمرکز بر این مورد می تواند در جا انداختن این موضوع که جنگ در سوریه جنگ قومیتی و مذهبی نیست بلکه جنگ میان جهان اسلام و جبهه کفر و نفاق است، کمک نماید. سر زدن به صورت ویژه به خانواده های این عزیزان و دعوت و تقدیر از آنها باید حتما مورد توجه ما باشد.

شهدای مدافع حرم
بخش دوم این بسته ایده بخش به توضیح ایده های گوناگون پیرامون گرامیداشت شهدای مدافع حرم می پردازد. پاسداشت مدافعان حرم نیازمند شناخت، آگاهی نسبت به نحوه زندگی و راه و روشی می باشد که آنها برای مبارزه برگزیده بودند. برای این کار می توان در قالب های گوناگون زیر به این پاسداشت پرداخت
ایده عملیاتی
و در آخر
همچنین مجموعه مقالات گوناگونی جهت استفاده بر روی بردها و یا نشریات نیز برای استفاده در اختیار شما قرار گرفته است.
می توان از خبرنگاران و مستندسازانی که در سوریه به تهیه خبر و مستند پرداخته اند جهت توضیح وضعیت در سوریه استفاده نمود.
مقدمه

پنجم اردیبهشت امسال همزمان با شهادت حضرت زینب سلام الله علیها فرصت بسیار خوبی است برای پرداختن به جبهه گسترده و جدیدی که پیش روی انقلاب اسلامی باز شده است. این فرصت را باید در دانشگاه و تشکلهای دانشجویی به عنوان موتور پیش برنده ی مفاهیم بلند انقلاب اسلامی قدر بدانیم و به نحو خوبی از آن بهره ببریم. ایده بخش حرم و مدافعان حرم قرار است پشتیبان ما برای فعالیت در این جبهه باشد، این ایده بخش مجموعه ای از ایده ها و پشتیبان های گوناگون است که دوستان شما در مجموعه کالک تهیه و تجمیع نموده اند. این بسته را می توانیم تا آخر ترم و حتی سال آتی تحصیلی استفاده نموده و در هر زمان مناسبی برگزار نماییم. لکن آنچه اهمیت مضاعفی در این زمینه دارد این است که نسبت به این موضوع دغدغه کافی داشته باشیم و بتوانیم به خوبی نسبت به شهدای عزیز ادای دین نماییم.

اما پیش از استفاده از آن ذکر چند نکته ضروری می نماید:

1-      بسته، دو بخش جداگانه را از لحاظ محتوایی شامل می شود. در قسمت اول در مورد جنگ در سوریه، حضور ایران در این جنگ، گروه های تکفیری و شناخت آنها، فعالیت های جهان اسلامی منبعث از انقلاب اسلامی و مطالبی از این دست ایده های مربوطه را به گفت و گو می نشینیم و در بخش دوم به سراغ شهدای مدافع حرم و موج فرهنگی ای که به راه انداخته اند خواهیم رفت. اما پرواضح است که برای برگزاری برنامه شما باید هر دو تای این موضوعات را مد نظر داشته باشید و در برنامه هایتان برای هر دو عنوان جا باز نمایید.

2-      فعالیت کردن در خصوص وقایع سوریه و شهدای حرم در دانشگاه باید روحیه دفاع از آرمانهای انقلاب اسلامی و نظام مقتدر اسلامی را در افراد تقویت نماید. بنابراین باید دقت داشته باشیم که برگزاری هر گونه برنامه ای اعم از برنامه های سالنی تا نمایشگاه و برد و نشریه، از کرسی آزاد اندیشی تا پخش فیلم و دعوت از خانواده شهدا باید در جهت تقویت این روحیه به کار گرفته شود. صرف برگزاری یک یادواره یا تهییج افراد برای پر کشیدن به سمت شهادت بدون تزریق مفاهیم بلند انقلاب اسلامی و تقویت روحیه مجاهدت برای انقلاب اسلامی در هر جبهه ای  ره به جایی نخواهد برد. آنچه که اهمیت دارد این است که بدانیم و به دیگران هم القا نماییم که شهدا وظیفه شان را شناختند و در آن راه گام برداشتند، آیا ما هم در راه شناخت وظیفه مان در حراست از انقلاب اسلامی به درستی عمل نموده ایم؟!

3-      ممکن است به دلیل تلاقی زمانی شهادت حضرت زینب سلام الله علیها با ایام اعتکاف تعدادی از مخاطبین ما در اعتکاف حضورر داشته باشند، بنابراین دقت کنیم برنامه هایمان را به گونه ای زمان بندی نماییم که اکثر مخاطبین ما از آن بهره ببرند. برگزاری برنامه (در صورت سالنی بودن) پیش یا پس از اعتکاف و یا در جمع معتکفین در صورت امکان می تواند این مهم را برآورده سازد.

4-      جهت تقویت برنامه های دانشگاه ها از ابتدای اردیبهشت تا اواسط خردادماه امسال، ستادی در قرارگاه نور تشکیل شده است که در سه موضوع محوری میتوانید از آنها کمک بگیرید :

الف- دعوت از مدعوین (اعم از روایتگر ، فرماندهان ، سخنرانان ، مداحان و ...) مربوط به حوزه سوریه و مدافعان حریم

ب‌-    دعوت از ایثارگران (خانواده شهدای مدافع حرم ، جانبازان مدافع حرم ، افرادی که مدتی در سوریه بوده اند)

ج‌-     مشاوره در نحوه برگزاری مراسم و سین برنامه
جهت ارتباط با این ستاد میتوانید با شماره { 09215719833} تماس حاصل نمایید.

اکنون و با این مقدمات به سراغ ایده ها و پشتیبان هایی که می توانند در برگزاری این برنامه به ما کمک نمایند می رویم و در گام اول وضعیت سوریه و سپس شهدای مدافع حریم را از نظر خواهیم گذراند
ایده عملیاتی
مطالعه جزوات مطالعاتی

خواندن و ارائه ی جزوات مطالعاتی یکی از موارد مهمی است که برای بالا بردن سطح دانش خودمان و دانشجویان دانشگاه می توانیم بدان توجه نماییم. در لینکی که مشاهده فرمودید می توانید مجموعه ای از این جزوات را در دسترس داشته باشید.

ایده عملیاتی
پانزدهم
نوشتن کتاب از خاطرات و زندگی شهید مدافع حرم از ایده های بلند مدتی است که می توانیم آن را مد نظر داشته باشیم. نگارش کتاب البته الزاماتی دارد که باید حتما آنرا رعایت نماییم، با این وجود جمع آوری و ثبت خاطرات شهدا کار بسیار خوبی در این زمینه می باشد.
ایده عملیاتی
یازدهم

1-      اگر دانشگاه شما شهید شاخصی در بحث مدافعان حرم دارد حتما سعی کنید همچون یادمان هایی که برای شهدای دانشجوی دفاع مقدس  در هر دانشگاه نصب میشد ، یادمانی را در بهترین نقطه طراحی و نصب بنمایید 

ایده عملیاتی
نهم
از جانبازان مدافع حرم هم غفلت نکنیم چرا که به فرموده مقام معظم رهبری: "جانبازان عزیز هم شهدای زنده‌ی ما هستند؛ چون مثل شهید به میدان جنگ رفته‌اند و مثل شهید ضربت خورده‌اند؛ منتها کرامت الهی آنها را حفظ کرده است." لذا گرامیداشت و تجلیل از این عزیزان را در دستور کار قرار بدهیم .
ایده عملیاتی
دوازدهم

توجه به مزارهای شهیدان و قطعاتی که در آرامستان ها ویژه شهدای مدافع حرم در نظر گرفته شده است نیز بسیار کار مطلوب و پسندیده ای است. می توانیم تعدادی از برنامه هایمان را در این قطعات راه بیندازیم و با دعوت از خانواده های شهدا و حضور دانشجویان از فضای معنوی قبور شهدا استفاده بنماییم. در این زمینه سند مزار شهدا در کالک عملیاتی راهگشای شما خواهد بود.

4- قدرت های منطقه ای و بین المللی

چهارمین و آخرین مطلبی که در مورد بحث سوریه باید مورد توجه و عملیات ما قرار بگیرد، شناخت منافع و مطامع قدرت های بین المللی در مورد سوریه است. از منافع آمریکا و غرب که به صورت کمانه شده به سمت خودشان برگشت داده شده است و وقایع بلژیک و فرانسه را قم زده است تا دخالت های ترکیه، عربستان و قطر و نفع فزاینده ای که رژیم اسرائیل از آن می برد. همچنین نقش روسیه و ابهامات و شبهاتی که در مورد منافع این کشور در ارتباط با جبهه مقاومت وجود دارد باید مورد توجه قرار بگیرد.

بسته پشتیبان
2- چرایی حضور ایران در سوریه

حضور ایران در سوریه به عنوان خط مقدم جبهه مقاومت عرصه دیگری است باید بدان توجه داشته باشیم. از بررسی شبهات در زمینه چرایی حضور ایران در سوریه و شهادت تعداد زیادی از جوانان این مرز و بوم تا دفاع از امنیت ملی و مرزهای سرزمینی و اولویت جنگ در سوریه و همچنین اطلاع از وضعیت جبهه مقاومت و نیروهای مقاومت در عراق و سوریه موضوعاتی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
در پایان...

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که فعالیت برای شهدا و دفاع از حریم انقلاب تنها و تنها با توسل به صاحب حرمی که شهدا برای آن شهید شدند و همچنین خود شهدا بزرگوارمان و استقامت و پایداری در راه دفاع از حریم انقلاب امکان پذیر است.

باشد که شهدا دستگیرمان باشند در روز حساب...
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
کرسی آزاد اندیشی

برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع سوریه و شبهات و اتفاقاتی که پیرامون آن روی داده است و ابهاماتی که وجود دارد نیز می تواند یکی دیگر از برنامه های مورد اشاره باشد. عنوان های متنوع و گوناگونی از این موضوع در بسته موضوعات کرسی سوریه گنجانده شده است که می توانید در باکس کناری همین صفحه از آن استفاده نمایید. این موضوعات با همکاری مرکز تفکر و آزاد اندیشی بسیج دانشجویی تهیه شده اند. برای برگزاری کرسی، سندهای عملیاتی کالک در این زمینه می توانند راهگشا گردند. برگزاری کرسی چه با دعوت از افراد مشهور و چه به صورت دانشجویی می تواند برگزار گردد. همچنین تریبون آزاد با حضور دانشجویان نیز می تواند به صورت همزمان و یا جداگانه مد نظر قرار گیرد.

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
دوم

از هر شهید مجموعه ای باقی مانده است که می تواند هر کدام به صورت یک ایده خلاقانه استفاده گردد. به صورت مثال مجموعه ای از وصیت نامه و دست خط شهدا در اختیار شما قرار دادر که می توانید یک نمایشگاه عکس خلاقانه از آنها برگزار نمایید.

مجموعه دیگری از صوت، مداحی و اذان شهدا و همچنین مکالمات بیسیم هایشان وجود دارد که می تواند به صورت ترکیبی در برنامه سالنی و یا غرفه های تان پخش گردد.
ایده عملیاتی
اول

گام اول برای پاسداشت شهدای مدافع حرم، شناسایی و اطلاع کافی پیدا کردن از این شهدا در استانمان و یا شهرمان می باشد. این آگاهی باعث می شود بدانیم بر چه اساس باید برنامه هایمان را پی ریزی کنیم.

تعداد شهدا،

زندگی نامه هایشان،

نحوه شهادت

تفکیک آنها به تفکیک هر شهر و منطقه در استان ما

 از جمله مواردی است که باید بدان دست یابیم. برای این موضوع ستاد قرارگاه نور که در بالا اشاره شده است، می تواند در زمینه پیگیری و هماهنگی به شما کمک نماید.
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ششم
همانند بخش قبلی می توان یک غرفه در صحن دانشگاه برپا نمود و علاوه بر پخش فیلم یا کلیپ، فروشگاهی از کتب در این زمینه، و یا نمایشگاهی از پوستر و عکس را از شهدای مدافع حرم به مخاطبین ارائه نمود. مجموعه ای از کتب مرتبط گردآوری شده است که از طریق بخش قبلی همین پرونده ویژه قابل دسترسی است.
ایده عملیاتی
شانزدهم
مجموعه ای از شعر و دلنوشته در مورد شهدای مدافع حرم نیز گردآوری شده است که می توانید در باکس بسته پشیبان همین بخش مشاهده کنید. این مجموعه را می توانید در نشریه و یادواره شهدا و هم در نمایشگاه هایی که ترتیب می بینید استفاده نمایید.
ایده عملیاتی
هفتم
همچنین مصاحبه های بسیار خوبی از خانواده های شهدا در فضای مجازی وجود دارد که می توان برای آشنایی با فضا این مصاحبه ها را مشاهده نمود و خواند.
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
هفدهم
همچنین سایت های متعارفی هستند که پوشش خوبی چه در زمینه اخبار ، چه در زمینه تحلیل و چه تولید فیلم و صوت در این زمینه می دهند و کانال های تلگرامی مرتبط نیز در این زمینه فعال هستند.
نحوه عملیات در مورد وضعیت سوریه و مباحث پیرامون آن
در این بخش که بیشتر بر جنبه های سیاسی و نظامی این ماجرا توجه دارد، محورهای مختلفی برای تمرکز و فعالیت پیش روی ما قرار دارد، که هر کدام را می توان جهت عملیات مد نظر قرار داد. 4 محور احصا شده در این زمینه را در این بخش می توانید مشاهده نمایید.
1- شناخت و اطلاع از وقایع سوریه
اولین موضوع مهم در این بحث، پرداختن به اصل قضایای سوریه است که از زمستان 1389 آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. توجه به نکاتی من جمله اعتراضات مردمی که از دل وقایع کشورهای غرب آسیا آغاز شد، نحوه برخورد و مواجهه دولت بشار اسد با این اعتراضات و چگونگی انحراف این جریان ها به سمت گروه های تروریستی و تکفیری و همچنین شناخت جامعه و نظام سیاسی حاکم بر کشور سوریه و اصلاح ساختار سیاسی آن از جمله مواردی است که باید بدان ها بپردازیم.
ایده عملیاتی
چهارم
ایده دیگری که در این زمینه وجود دارد ساختن مستندی از زندگی و سیره شهید و پخش آن در برنامه های سالنی دانشگاه و یا گروه های اجتماعی می باشد. در زمینه ساخت مستند نیز خانواده و دوستان این بزرگواران می توانند بسیار موثر واقع شوند. اگر می خواهید کار ساخت مستند در ابعاد کوچک و با زمان کمتر اماده شود، می توانید به بسته ی ساخت کلیپ در نیم ساعت در کالک پشتیبان مراجعه نمایید.
ایده عملیاتی
برگزاری غرفه

برگزاری یک غرفه و استفاده از ایده ی نمایشگاه عکس و پوستر و یا نمایشگاه فروش کتاب در صحن دانشگاه می تواند بسیار در زمینه جذب و جلب مخاطبین کمک کننده باشد. این غرفه ها را در صورت داشتن برنامه سالنی می توان در کنار سالن برگزاری مراسم نیز برپا نمود. در زیر لیستی از کتب مفید در این زمینه و همچنین مجموعه ای از پوسترها و عکس های نمایشگاهی جهت استفاده شما آورده شده است.

ایده عملیاتی
پخش فیلم و کلیپ
پخش فیلم در سالن های دانشگاهی و یا پخش کلیپ در غرفه هایی که به صورت نمایشگاهی در دانشگاه ایجاد می نماییم و همچنین در سایت تشکل مان و یا کانال تلگرام آن از جمله مواردی است که باید بدان ها اهتمام بورزیم.

مجموعه این فیلم ها و کلیپ ها را می توانید در بسته های پشتیبان این صفحه مشاهده نمایید.

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک