به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

پرونده های ویژه

دهه فجر؛ فعالیت تشکیلاتی و نقش آفرینی در دهه فجر

مقدمه
دهه فجر ،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزشهای اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه ای تعیین کننده و بی مانند بشمارمیرود. تا قبل از انقلاب اسلامی،‌ در ایران نظام اسلامی وجودنداشت و رابطه پادشاهان با مردم رابطه ی «غالب و مغلوب» و« سلطان و رعیت » بود و پادشاهان احساس می‌کردند که فاتحینی هستند که بر مردم غلبه یافته اند و حضرت امام رضوان الله تعالی علیه این سلسله معیوب را قطع کردند و نقطه ی عطفی در تاریخ ایران بوجود آوردند و شمشیر اسلام مردم را علیه دشمنان اسلام،‌ مردم و استعمارگران به کار گرفتند. دهه انقلاب از ترشحات اسلام است و آئینه ای است که خورشید اسلام در او درخشید و این دهه باید با عظمت هرچه تمامتر برگزارشود. این مراسم را با هیجانهای عاطفی صحیح باید با طراوت و تازه کرد. در مذهب ما،‌ احساسات،‌ گریه و شادی، حب و بغض و عشق و نفرت جایگاه والایی دارد. از این رو جشنهای دهه فجر می بایستی همچون مراسم و اعیاد مذهبی گرامی داشته شود و مردمی باشد
ایده طلایی
فاطمیه، دهه فجر و کار تلفیقی

"در هفته انقلاب جشن بگیرید و آذین بندی کنید. اگر می‌خواهید برق مصرف  نکنید و چراغ روشن نکنید - که کار خوبی هم هست - از هنر استفاده کنید. کاغذها، پرچم‌ها، بر سردر هر خانه‌ای پرچم بزنید. پرچم جمهوری اسلامی  را در سراسر سطح شهرها و روستاها به اهتزاز دربیاورید.  "

این‌ها صحبت‌های رهبری درباره جشن گرفتن در دهه فجر و گرامی‌داشتن یاد آن است، اما امسال با توجه به همزمانی فاطمیه و دهه فجر روش گرامی‌داشتن دهه فجر کمی متفاوت است. 

 • با توجه به همزمانی ایام فاطمیه و دهه فجر نمی‌توان مانند سال‌های گذشته در این ایام جشن برگزار کرد، اما نباید گذاشت یکی از این موارد تحت شعاع دیگری قرار گیرد و باید برایشان ایده‌های تلفیقی داشت.

 • هیات‌های دانشجویی مکان مناسبی برای توزیع محتواهای مرتبط با دهه فجر هستند.

 • در دانشگاه و خوابگاه و یا اگر قصد کار در سطح شهر داریم در مساجد، ترمینال‌ها، تقاطع‌ها، امامزاده‌ها و ورودی دانشگاه به مناسبت ایام فاطمیه و دهه فجر ایستگاه صلواتی داشته‌باشیم و با پذیرایی و توزیع نشریه، محتوای کف دستی و ... این مناسبت را به ‌آن‌ها یادآوری کنیم.

 • روی سیره سیاسی حضرت فاطمه (س)، حکومت اسلامی و تلاش و فداکاری که ایشان در راه برپایی حکومت اسلامی و ولایت کردند کار کنیم.
 • بررسی الگوی نمونه‌های زن انقلابی مسلمان با توجه به ایام فاطمیه
ایده عملیاتی
عکس‌های به جا مانده از انقلاب
 • نمایشگاه عکسی از عکس های ناب و کمتر دیده شده از انقلاب می‌توانیم داشته‌باشیم.
 • عکس‌های عکاس‌های معروف انقلاب مانند میشل ستبون(عکاس فرانسوی)، دیوید برنت(عکاس امریکایی)، عباس عطار، بهمن جلالی و کاوه گلستان و دیگر عکاسان در اینترنت و کتاب‌های عکسی که از ایشان چاپ شده قابل دسترس است.
 • دیوارها را تماما با عکس پر کنید.
 • عکس ها را شبیه عدد  39 روی دیوار بچسبانید و با عناصری به رنگ پرچم ایران تزئین کنید.
 • با چسباندن عکسها روی سطحی شفاف یا اویزان کردنشان از ریسه، دکوری حجمی ایجاد کنید که توجه مخاطبان را بیشتر جلب می‌کند.
 • این عکس‌ها می‌توانند عکس شهدای دانشجو در انقلاب و یا سایر شهدای شهر شما باشند.

معرفی کتاب

برای معرفی کتاب‌های با ارزش انقلاب اسلامی چه در حوزه ادبیات و چه در حوزه تاریخ، اندیشه و معارف انقلاب اسلامی وقت بگذاریم، چرا که کم اطلاعی چه در حوزه تاریخی و چه در حوزه مبانی انقلاب اسلامی یکی از معضلات ماست.

ممکن است این کار نتیجه کوتاه مدت ندهد، اما اگر به صورت مناسب انجام گیرد و در ذهن افراد حک شود، می‌تواند مفید باشد و آن‌ها را به مطالعه این کتاب‌ها سوق دهد، لیستی از منابع مطالعاتی مفید انقلاب اسلامی که برای نمایشگاه نیز مناسب است در لینک زیردر دسترس است:

https://kalk.ir/doc/package/533/

ایده عملیاتی
مستند درباره دوران بعد از انقلاب اسلامی
 • مستند بعد از خمینی

این مستند روایت ناگفته‌های مقطعی از دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. مستند از سه سال پایانی حیات امام (ره) شروع می‌شود و تا سال 76 ادامه می‌یابد. مستند در 8 قسمت حدودا 30 دقیقه‌ای تولید شده که مجموعا 240 دقیقه است. 

آخرین ماموریت، پایان نخست‌وزیر، خمینی، جمهوری دوم، بن‌بست 598، رادیکال‌ها، ماموریت ویژه آقای سفیر، تولد دوباره یک رویا عنوان قسمت‌های مختلف این مستند است. بعد از خمینی به کارگردانی حجت‌الله نیکی‌ملکی و تهیه‌کنندگی شبکه اجتماعی افسران تولید شده‌است. این مستند 8 قسمتی را می‌توانیم در طی دهه فجر به صورت روزانه در دفتر برای اعضای داخلی تشکل و یا هر شب در خوابگاه داشته‌باشیم. 

 • کتاب چهل تدبیر:

دهه فجر فرصتی برای بازخوانی تاریخ بعد از انقلاب اسلامی است و کتاب چهل تدبیر گزینه منااسبی برای استفاده و مطالعه در این دوران است، چهل تدبیر ماجرای چهل مقطع حساس از تاریخ انقلاب اسلامی و تدابیر نظام و رهبران آن برای رویارویی با این چالش‌هاست. بررسی چالش‌ها و مقاطع حساس انقلاب اسلامی را می‌توان در قالب گعده‌های داخلی، برد و نشریه انجام داد و یا اگر قصد اکران مستند بعد از خمینی را داریم می‌توانیم در حاشیه آن روی ان کتاب کار کنیم و محتواهایی از آن را توزیع کنیم. 

ایده عملیاتی
شعارهای دیروز و امروز انقلاب
 1. شعارهای انقلاب اسلامی در سال 1357
کار روی شعارهای انقلاب بعد از 39 سال هم یک کار تاریخی جذاب و هم فرصتی برای یادآوری آن شعارها است، شعارهایی که می‌توانند بار دیگر برای ما یادآوری کنند که مردم برای چه انقلاب کردند و راهی غیرمستقیم برای پیگیری و یادآوری مسیری است که شعارها در این سال‌ها طی کرده‌اند. از سوی دیگر در برابر اختلافات که اکنون برسر شعارهای انقلاب وجود دارد یادآوری مستند شعارهای انقلاب حتی به همراه عکس‌هایی از آن دوران می‌تواند مفید باشد.
 • شعارنویسی و دیوار شعار
  برای یادآوری شعارهای انقلاب می‌توان لیستی از آن‌ها را استخراج کرد و همراه با اسپری رنگ در اختیار دانشجوها گذاشت تا روی دیواری از دفتر تشکل و یا دانشگاه از قبل آماده شده و پوش مناسب روی آن قرارداده‌شده‌است شعارنویسی کنند.
گلچینی از شعارهای انقلاب را با جستجو در اینترنت، عکسهای به جا مانده از آن دوران و یا کتاب "فرهنگ شعارهای انقلاب اسلامی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی" می‌توانید بیابید.
  
 • پخش نوای شعار در فضای دانشکده و دانشگاه نیز می‌تواند زنده کننده آن روزها باشد.
   2. نامگذاری سال‌ها توسط رهبری و مطالبه‌گری با توجه به آن
پس از اهداف و شعارهای مبنایی و دراز مدتی که در ابتدای انقلاب اسلامی مطرح بود، می‌توان در امتداد شعارهای انقلابی به نامگذاری سال‌ها توسط رهبری اشاره‌کرد. پس از شعارهای اولیه انقلاب که راهبرد بلند مدت انقلاب اسلامی را تعیین می‌کردند، شعارها و نامگذاری سال‌ها در طی این سال‌ها ترسیم مسیر آن در مان مدت هستند. 
میزان توفیق ما در دستیابی به آن‌ها با توجه به وضعیت کنونی کشور موضوع مناسبی برای مطالبه‌گری در دهه فجر است. 
تجربه مرتبط
من انقلابی ام
تجربه مرتبط
بازدید از موزه عبرت
بسته پشتیبان
چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
نشریه

نشریه همواره یکی از گزینه‌ها برای رساندن حرف‌ها و پیام‌ها و محتواهاست، نشریه انقلاب هم می‌تواند متناسب با فضای دانشکده و دانشگاه، شهر و استان خود بخش مهمی از پیام‌ها را برساند. یک الگوی کلی سوژه‌یابی نشریه درمورد موضوع عامی مثل انقلاب اسلامی به این صورت است که میان انقلاب اسلامی و هر یک از حوزه‌های سیاسی، فرهنگی‌، اجتماعی و علمی پیوندی برقرار کنیم و مسیر آن را در عمر 39 ساله انقلاب اسلامی بررسی کنیم.

مثل:

 • سینما قبل و بعد از انقلاب اسلامی
 • جشنواره‌های فجر که همه ساله در ایام دهه فجر برگزار می‌شوند و نسبت آن با انقلاب اسلامی
 • سیاست خارجی انقلابی
 • انقلاب اسلامی چه تاثیری بر فضاهای علمی به ویژه علوم انسانی داشت؟
 • علم مطلوب انقلاب اسلامی چیست؟
 • روایت انقلاب در ایران و سایر کشورها
 • تاثیر انقلاب اسلامی بر شعر و ادبیات انقلابی
 • انقلاب اسلامی چه تغییری در تکلیف و وضعیت زن مسلمان ایجاد کرد؟ حقوق و تکالیف زنان قبل و بعد از انقلاب اسلامی
 • بازتاب جهانی انقلاب اسلامی
 • ریزش‌ها و رویش‌ها در انقلاب
 • مصاحبه با دانشجوها

 

برای نشریه فراخوان یادداشت نیز می‌توان داشت.

ایده عملیاتی
مدرسه کالک

کارگاه های جریان شناسی جزو پر درخواست ترین کارگاه های مدرسه می باشند.
جریان شناسی سیاسی موضوعی است که توسط مختلف با سطح بندی های متنوع، روش ها و نگاه های متعدد و در انواع مختلف ارایه میشود. گاها بر اساس وقایع، گاهی بر اساس تاریخ، و زمانی بر اساس جریانات. از کلاس های تک جلسه ای تا سیر ده جلسه ای، از جریان شناسی مقطع زمانی 6 ماهه تا جریان شناسی به گستره ی تاریخ اسلام از صدر اسلام تاکنون.

در خصوص جریان شناسی سیاسی بعد از انقلاب نیز مدل های متنوع ارایه وجود دارد همچنین کتب متعددی نوشته شده است.

دوره های جریان شناسی کالک به صورت زوج کارگاه دو جلسه ای برگزار می شود.

در کارگاه اول "سیرجریان حزب الله" از آغاز انقلاب تا کنون بیان میشود. جریان حزب اللهی از آغاز انقلاب تاکنون در معرض حوادث و قایع مهمی قرار گرفته بود که گاها منجر به رشد وگاهی منتج به افت این جریان شده است.
این کارگاه با تاکید بر مقاطع حساس وحیاتی تاریخ انقلاب، رشد و زوال حزب الله را به لجاظ کمی و کیفی بررسی میکند.

در کنار جریان حزب الله، دو جریان چپ و راست در دایره ی نظام جمهوری اسلامی وجود داشته اند که حزب اللهی نبودند  خارج از دایره ی نظام هم نبودند. دشمن نبودند اما در پازل دشمن بازی میکردند.  درکارگاه دوم "سیرجریانات چپ و راست" را بیان میکنیم.

برای هر کدام از کارگاه ها یک اینفوگرافیک طراحی شده است که به فهم بهتر مسایل و دسته بندی در ذهن مخاطب کمک میکند.
ایده عملیاتی
کتاب‌های انقلاب

 • اگر هر کدام از اکتاب‌ها را در کتابخانه بسیج و یا به صورت شخصی داریم می‌توانیم طرح برپایی نمایشگاه و امانت‌دهی آن‌ها طی دهه فجر را داشته‌باشیم.
 • آن‌ها را روی میزی در محوطه یا هر قسمتی از دانشگاه که امکانش را داریم بچینیم و با قرار دادن معرفی کوتاهی از آن‌ها و یا توضیح به صورت شفاهی، آن‌ها را امانت دهیم.
 • برای کتاب‌هایی که نداریم می‌توانیم یک جلد از هریک تهیه کنیم و آن را امانت دهیم.
 • فروش کتاب‌ها: با هماهنگی با انتشارات و کتابفروشی‌ها یک جلد از هر کتاب را می‌آوریم و به هر تعداد که بعدا تقاضای آن بود سفارش می‌دهیم.
 • تهیه تیزر صوتی روزانه از کتاب: می‌توانیم یک کتاب را انتخاب کنیم و در طی دهه فجر هر روز روی آن کار کنیم و بخشی از آن را به صورت صوت خیلی ساده منتشر کنیم.
 • ده روز ده کتاب: طی ده روز دهه فجر هر وز در برد یا صفحات مجای خود معرفی یک کتاب را داشته‌باشیم و یا قسمتی از آن را منتشر کنیم.
مسابقه کتابخوانی

برای عدم صرف هزینه برای کتاب، اگر خواستیم مسابقه کتاب برگزار کنیم یکی از کتاب‌ها را تهیه و در اختیار افراد قرار دهیم تا پس از مطالعه به سوالات مربوط به آن جواب دهند.

 • انتخاب بهترین و تاثیرگذار ترین بند کتاب
 • سوال تحلیلی درمورد شخصیت‌های کتاب
تجربه مرتبط
زن سفیر
ایده عملیاتی
بازخوانی اندیشه‌های امام (ره)

«بعد از رحلت امام(ره) و بعد از گذشت سالگرد ایشان، این دهه‌ فجر باید نشان بدهد که برای مردم، خاطره‌ امام، مثل شخص امام گرامی است؛ والّا اگر قرار شد که خاطره‌ امام(ره)، همین‌طور مثل همه‌ خاطره‌های معمولی، آهسته آهسته ضعیف بشود، یک روز هم از بین خواهد رفت و آنگاه واویلاست. این را بدانید، آن روزی که ما در این مملکت، خاطره امام(ره) را نداشته باشیم، خسارت خیلی بزرگی به این کشور خواهد خورد. نباید بگذارید چنین شود ... خاطره‌ امام(ره)، بیش از همیشه، در دهه‌ فجر و 22  بهمن است. حتّی بیشتر از مراسم سالگرد رحلت امام(ره)، این بزرگداشت، نشان‌دهنده‌ شخصیت آن بزرگوار است. این، در حقیقت ولادت امامت در این کشور است؛ به همان معنایی که خود امام(ره) و اسلام برای ما ترسیم کرده‌اند. قبل از آن، امام(ره) رهبر مبارزه و نهضت بودند؛ ولی از روز ورود به کشور و تشکیل دولت اسلامی، امامِ امت اسلامی شدند. این، مهمتر از خاطره‌ درگذشت است.» مقام معظم رهبری

دهه فجر فرصتی برای یادآوری یاد امام (ره) و خط امام است. یادآوری سیره و سخنان امام و نظرات ایشان درباره آنچه که برای آن انقلاب کردیم. این موضوع در دو حوزه می‌تواند انجام شود، زندگی و سیره امام خمینی (ره) و اندیشه‌های ایشان و خط امام (ره) که بدین منظور از محتواهای زیر می‌توانید استفاده کنید:

 • کتاب عبد صالح خدا:

این کتاب زندگی و شخصیت امام خمینی (ره) را از زبان رهبر انقلاب روایت می‌کند. سادگی کلام و جذابیت روایت‌ها و خاطراتی که رهبری از آشنایی خود با امام در جوانی نقل می‌کند بیش از هر چیز به کشش این کتاب افزوده‌است. این کتاب با همکاری انتشارات صهبا و مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده‌است، 170 صفحه اول کتاب به بیان زندگی سیره امام از نگاه رهبر انقلاب پرداخته و 100 صفحه پایانی عکس‌ها و اسنادی از زندگی امام (ره) است. این کتاب به دلیل سادگی و روانی و حالت خاطره‌گونه گزینه مناسبی برای گعده‌های مطالعاتی و کار کردن تکه‌هایی از آن در صفحات مجازی و نشریه‌ها مناسب است. معرفی این کتاب جذاب را نیز فراموش نکنیم، زیرا ممکن است اثر و نتیجه کوتاه مدت نداشته باشد، اما در دراز مدت در ذهن افراد حک می‌شود و ممکن است بعدا آن کتاب را مطالعه کنند. 

 

 • جدال دو اسلام:

چنان که از نامش پیداست این کتاب جدال دو اسلام ناب محمدی (ص) و اسلام امریکایی را از نگاه امام خمینی (ره) روایت می‌کند. کتاب با چند مقاله در این موضوع آغاز می‌شود، بخش دوم این کتاب گزیده جلد 21 صحیفه امام (ره) است که شامل پیام‌های امام (ره) در سال پایانی عمرشان یعن آخرین سخنان ایشان هستند.

 • جزواتی که در قسمت " مطالبه‌گری عمومی و تخصصی" معرفی شدند هم می‌توانند در بازخوانی اندیشه‌های امام (ره) مورد مطالعه قرارگیرند.

 • سایت اینترنتی http://EMAM.COM و کانال تلگرامی https://t.me/emam_com در این زمینه می‌تواند کمک کند.

 • مجموعه پوستر و صوت‌های اصول هفتگانه امام در کلام رهبری را می‌توانید از آدرس http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=33215 دریافت کنید. 
 • همچنین مجموعه سخن‌نگاشت "چرا انقلاب کردیم؟" شامل هفت پوستر درباره انقلاب در بیان رهبر انقلاب را از آدرس زیر دریافت کنید:
ایده طلایی
تئاتر خیابانی و دانشجویی

کی دیگر از روشها، استفاده از بخشی از شیوه‌های هنری است که کمتر مورد توجّه قرار گرفته؛ [مثلاً] تئاتر؛ تئاتر دانشجویی.
متأسّفانه در محیط هنری ما، تئاتر از اوّل هم بد متولّد شده. یعنی تئاتر ما، یا تئاتر لغو بیهوده مثل روحوضی‌های مثلاً این‌جوری بوده، یا تئاتر اعتراضیِ بی‌جهت یعنی بدون سمت‌وسوی درست‌وحسابی بوده؛ بعد هم با یک زبان ابهام، خیال میکنند که تئاتر حتماً بایستی زبان ابهام و سمبلیک و رازآلود داشته باشد که چنین چیزی نیست. تئاتر یعنی بازیگری جلو چشم بیننده در صحنه. برخلاف سینما، برخلاف فیلم که فقط روی پرده شما یک چیزی را می‌بینید، اینجا در تئاتر، انسانْ انسانها را حس میکند، حرفشان را از زبان خودشان می‌شنود. در این میتواند خیلی چیزهای سازنده‌ای باشد. تئاتر؛ تئاترهای دانشجویی.
گروه‌های هنرمند بنشینند واقعاً مفاهیم حقیقی اسلامی را [بیان کنند]. در همین حسینیّه سالها پیش -شاید بیست سال پیش- یک تئاتری اجرا کردند برای ما، مربوط به حضرت ایّوب پیغمبر که طول هم کشید؛ یک ساعت، دو ساعت، طول کشید. بعد که تمام شد، من به آن کارگردان گفتم که من داستان ایّوب را در قرآن، شاید صدبار یا صدها بار تا حالا خوانده‌ام امّا این فهمی را که امشب از ماجرای ایّوب از تئاتر تو فهمیدم، در این مدّت از خواندن قرآن، این فهم را پیدا نکرده بودم. این چیز کمی است؟

🔸بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان ۱۳۹۴/۰۴/۲۰

✅ هرچند راهکار مبنایی و اصلی، اجرایی کردن این امر توسط خود دانشجویان دانشگاه‌ها و راه اندازی گروه #تئاتر_دانشجویی در دل تشکل‌های دانشجویی است، اما #گام_اول اجرای تئاتر و نمایش خوب در دانشگاه‌ها، و ترغیب دانشجویان به سمت این هنر است.

🌀 پیشنهاد ابتدایی سامانه #کالک برای تشکل‌های دانشجویی ارتباط با مراکز حوزه هنری در استان ها و استفاده از ظرفیت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سراسر کشور است.

☎️ به این منظور شما می‌توانید در تهران با مرکز هنرهای نمایشی با شماره تلفن های:
021-88804072
021-88895053

و در استان‌ها با مراکز حوزه هنری با آدرس و شماره تلفن های موجود در لینک زیر ارتباط برقرار کنید.
l1l.ir/33ar

➕ همچنین برای آشنایی با اجرای تئاترهای دانشجویی در دانشگاه ها، این دو تجربه را نیز از نگاه بگذرانید.
kalk.ir/experience/1781
kalk.ir/experience/1172

برای پیدا کردن سوژه های تئاتر و متن بازیگران می توانید به کتابهای خاطرات شفاهی انقلاب مراجعه کنید.

ایده طلایی
هیات فاطمیه و دیدار خانواده شهدای انقلاب
 • با هماهنگی با خانواده یکی از شهدای انقلاب در شهر خود، در دهه فجر یا بعد از آن به دیدار آن‌ها برویم و با هماهنگی هیات را در منزل آن‌ها برگزار کنیم.

 این برنامه‌ای بود که در بسیج حوزه خوابگاه دانشگاه تهران انجام می‌شد، به این صورت که دیدار هفتگی با خانواده شهدا هماهنگ شده و با تدارک مداح، سیستم صوتی و... از سوی بسیج قسمتی از دیدار به دعا و مداحی اختصاص می‌یافت.
برای اینکه فشاری برای پذیرایی روی خانواده شهید وارد نشود، پذیرایی حداقلی که وجود داشت از جانب خود بسیج تامین می‌شد و این امر از قبل به خانواده شهید اطلاع داده‌می‌شد، اکنون نیز در تلفیق دهه فجر و ایام فاطمیه می‌توان هیات فاطمیه را در منزل یکی از شهدا و یا انقلابیون قدیمی برگزار کرد و محور بحث و گفت‌و‌گو را تاثیر سیره اهل بیت بر انقلاب اسلامی قرار داد. 

 • به مزار شهدای انقلاب در شهر خود برویم و همین هیات را در آن‌جا برگزار کنیم.

 • همچنین اگر در خوابگاه یا دانشگاه خود هیاتی داریم می‌توانیم خانواده شهدا یا یکی از انقلابیون را به آن‌جا دعوت کنیم تا بهره بردن از صحبت‌های آن‌ها جزئی از برنامه هیات باشد. 
بسته پشتیبان

مراحل پنج‌گانه انقلاب اسلامی:

یک زنجیره منطقی وجود دارد، پیش‌ها این‌ها را گفتیم، بحث شده. حلقه اول انقلاب اسلامی است، بعد تشکیل نظام اسلامی است، بعد تشکیل دولت اسلامی است، بعد تشکیل جامعه اسلامی است، بعد تشکیل امت اسلامی است؛ این یک زنجیزه مستمری است که به هم مرتبط است. رهبر انقلاب ۱۳۹۰/۰۷/۲۴

مراحل پنجگانه انقلاب اسلامی و الزامات رسیدن به آن‌ها یکی از موضوعات برای کار کردن در دهه فجر انقلاب اسلامی است. جزوه بازخوانی مراحل پنجگانه انقلاب اسلامی در بیانات رهبر انقلاب همراه با گفتاری از دکتر فرزاد جهان‌بین در را در لینک زیر بخوانید:

https://kalk.ir/doc/package/102/

ایده عملیاتی
گعده‌های مطالعاتی یک جلسه‌ای

دهه فجر فرصت مناسبی برای گعده‌های مطالعاتی کوتاه یک ساعته است تا درمورد مفاهیم اساسی انقلاب اسلامی بخوانی و صحبت و بحث کنیم. این جلسات می‌تواندبا حضور اعضای عادی باشد، یا اینکه یکی از افراد با تجربه که در این زمینه‌ها مطالعه داشته‌اند نیز حضور داشته‌باشند تا بحث را مدیریت کنند،

 • هرکدام از کتاب‌هایی که در قسمت‌های مختلف پرونده معرفی شدند می‌توانند بدین منظور استفاده شوند. 
 • جزواتی که در قسمت مطالبه‌گری عمومی و تخصصی معرفی شدند نیز با توجه به هدف و موضوع گعهده می‌توانند مناسب باشند. 

 • مجموعه گفتارهای انتشارات صهبا

گفتارهای صهبا کتاب‌هایی در قطع جیبی هستند که هر کدام شامل یکی یا دو تا از سخنرانی و یا مقالات مهم رهبر انقلاب است. این کتاب‌ها که جلدهای مختلف آن با قیمت 1000 الی 2000 تومان عرضه شده‌اس گزینه مناسبی برای هدیه دادن در اردوها و ازدیدهای دهه فجر، جمع‌خوانی در دهه فجر، فروش در حاشیه برنامه‌ها و ... است.

از میان 13 جلد منتشر شده جلدهای زیر برای دهه فجر مناسب هستند:

اطلاعات این کتاب‌ها، آدرس نمایندگی صهبا در شهر شما و یا خرید اینترنتی آنها در سایت صهبا به آدرس http://www.jahadi.ir/na/ موجودهستند. 

 1. گفتار عصر انقلاب اسلامی: قطع نیم وزیری، 48 صفحه

سخنرانی تاریخی آیت الله سیدعلی خامنه‌ای در مراسم بزرگداشت «نخستین دهة انقلاب اسلامی»
سخنرانی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در 12بهمن1367، با موضوع بررسی پنج شاخصة انقلاب اسلامی ایران: انقلاب اسلامی، ضرورتی برای احیای اسلام؛ انقلاب اسلامی، انقلابی تاریخ‌ساز؛ پایبندی به اصول انقلاب اسلامی؛ حرکت در مسیر اهداف انقلاب، نشان‌دهندة موفقیت انقلاب؛ ایمان و عقیدة اسلامی، قوّت رهبری و حضور مردمی عناصر تداوم انقلاب اسلامی

 1. فشرده‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی: قطع نیم وزیری، 64 صفحه

سخنرانی حضرت آیت الله خامنه ای در 12 بهمن 1362،با موضوع مروری بر تاریخ و خصوصیات مقاطع مهم انقلاب اسلامی:آغاز نهضت تا قیام 15 خرداد، 15 خرداد تا رحلت فرزند امام خمینی،رحلت فرزند امام تا بازگشت امام به ایران،مقطع پیروزی، از پیروزی تا کنون.در بخش دیگری از سخنرانی، با استفاده از پانزده آیه سیاسی قرآن، تفسیری الهی و قرآنی از انقلاب اسلامی ارائه می شود.

 1. استقامت حسینی، استقامت خمینی: قطع نیم وزیری، 64 صفحه

گفتار «استقامت حسینی استقامت خمینی» تلفیق دو سخنرانی در دوم خرداد سال 1375 در جمع اعضای ستاد برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی و چهاردهم خرداد 1375 در جمع شرکت‌کنندگان در مراسم سالگرد ارتحال امام است که محور اصلی این سخنرانی‌ها ارتباط و نزدیکی نهضت امام خمینی و نهضت عاشورا است.

 1. نگاهی کلان به انقلاب اسلامی: قطع نیم وزیری، 59 صفحه

گفتارِ «نگاهی کلان به انقلاب اسلامی» گفتاری‌ست برگرفته از بیانات رهبر انقلاب در سفر اردیبهشت‌‌ِ سال 87 به استان فارس.  ایشان در آستانۀ ورود به دهۀ چهارم انقلاب اسلامی،  با نگاهی کلان و فراگیر، تحلیلی از انقلاب به دست می‌دهند که این تحلیل مهم، شاکلۀ اصلی گفتارِ «نگاهی کلان به انقلاب اسلامی» را شکل داده است.

در کنار این کتاب‌ها، جزواتی که در قسمت " مطالبه‌گری عمومی و تخصصی" همین پرونده معرفی شدند نیز قابل مطالعه هستند. 

الگوسازی از شخصیت‌های انقلابی
 • بسیاری از ما، شخصیت‌های انقلابی شهر، استان و دانشگاه خود را نمی‌شناسیم و در این مناسبت‌ها به سراغ اساتید و شخصیت‌های کشوری می‌رویم. در صورتی که شخصیت‌های با شرایط مشابه خودمان می‌توانند الگوهای ملموس‌تری برای ما باشند.
 • این کار می‌تواند در قالب دیدار با خانواده شهدا که در قسمت "پیوند دهه فجر و فاطمیه" گفته‌شد و یا مسابقه کتاب، برد و مطالب نشریه انجام شود.
 • الگوسازی از شخصیت‌های انقلابی هم سن و سال خودمان ( مثل شهید علم الهدی به عنوان یک دانشجوی انقلابی که زندگی نامه‌اش در کتاب سفر سرخ هست.)
 • با توجه به نزدیکی اردوهای راهیان نور و انجام فضاسازی و تبلیغات آن ، می‌توان دهه فجر و راهیان نور را تلفیق کرد و روی زندگی و سیره عملی شهدا و فعالیت آن‌ها در وقوع انقلاب اسلامی کار کرد.
جوان امروز و جوان سال 57

تجربه دانشگاه فردوسی:
یک تخته وایت برد در مقابل دفتر بسیج دانشکده قرار داده شد و با ماژیک به قسمت جوان انقلابی سال 57 و جوان انقلابی سال 94 تقسیم شد، از دانشجویان خواسته‌شد تا در هر قسمت ویژگی‌های جوان هر دوره و شباهت‌ها و تفاوت‌های آن دو را بنویسند. این کار بعضا با چاشنی طنز نیز همراه می‌شد.
ایده طلایی
روزشمار سال 57


روزشمار سال 57 و 96: روزنامه های بهمن 57 را به همراه روزشمار بهمن96 کار کنید، کنار هم قرار داشتن اتفاقات این دو دهه بعد از 39 سال می تواند تلاقی جالبی برای مخاطب باشد. 


فروش روزنامه‌ها: خرید عمده این روزنامه‌ها و فروش آن به قیمت پایین می‌تواند مورد استقبال قرار گیرد، این کار می‌تواند به صورت سیار در سطح دانشکده و دانشگاه یا در حاشیه دیگر برنامه‌ها، یا آنطور که دانشجویان دانشگاه شیراز انجام داده‌اند با یک دوچرخه انجام شود.

نمایشگاه: می‌توان آن‌ها را می‌توان به صورت نمایشگاهی کار کرد، در یک روز و در کنار آن یک برد گذاشت تا افراد احساس و نظرشان را درباره آن روزها و اگر آن موقع بودند چه می‌کردند بیان کنند.

پست‌های متنی روزانه برای صفحات مجازی: می‌توان گزارش‌نویسی روزانه بهمن 57 و بهمن 96 را در کانال‌ها و صفحات مجازی خود داشت، اینکه بعد از گذشت 39 سال از اتفاقاتی که دقیقا در این روزها رخ داده بود اکنون کجا ایستاده‌ایم و چه می‌کنیم؟

روش‌های تهیه روزنامه‌ها، روزشمار و خاطرات آن دوران

 • روزنامه کیهان در ایام دهه فجر اقدام به بازنشر روزشمار انقلاب اسلامی می‌کند، که برای تهیه آن می‌توانید با نمایندگی کیهان در شهر و استان خود مراجعه کنید و یا درخواست پستی محصول را داشته‌باشید. هزینه ارسال پستی بته روزشمار پستی از طریق پست برای استان‌ها 8000 تومان است. (شماره تلفن روزنامه کیهان در تهران: 33110251)
 • همچنین در دهه فجر و دیگر ایام سال می‌توانید روزنامه‌های قدیمی و روزشمار تاریخ را از طریق کانال تلگرامی "مطبوعات قدیمی" به آدرس https://t.me/oldnewspaper  و سایت "روزشمار" به آدرس http://www.rouzshomar.ir  دریافت کنید.
 • کانال تلگرامی https://t.me/emam_com  و سایت آن به آدرس http://EMAM.COM نیز هم برای ازخوانی اندیشه‌های امام (ره) و هم برای استخراج این روزشمارها مناسب است.
  سایت اینترنتی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس http://www.irdc.ir/ منبع معتبر و مناسبی برای دریافت اسناد، خاطرات و دیگر اطلاعات در مورد انقلاب اسلامی است. 

ایده عملیاتی
فرصتی برای مطالبه تخصصی و عمومی
 • مطالبه تخصصی

مطالبه تخصصی با توجه به رشته‌های تحصیلی و تخصصی انجام می‌شود، می‌توانیم با توجه به رشته‌ تحصیلی خود در هر یک از رشته‌های خود پیشرفت‌های بعد از انقلاب اسلامی و وضعیت فعلی خود را بررسی کنیم، همچنین می‌توانی به این بپردازیم که جایگاه فعلی ما در هریک از علوم چقدر مطلوب انقلاب اسلامی است. 

 • مطالبه عمومی

با توجه به اتفاقاتی که در دی ماه سال جاری اتفاق افتاد، دهه فجر فرصتی دوباره برای پیگیری مطالبات مردم و رفتن به میان آنهاست.

به طور کلی در وضعیت فعلی مسائل زیر را می‌توان مورد مطالبه قرار داد:

 • حرکت هریک از دستگاه‌ها در راستای مبناها و اصول انقلاب اسلامی و نقد آن‌ها
 • وظایف مسئولین در حکومت اسلامی
 • نقد اشرافی‌گری
 • نقد فساد
 • اقتصاد مقاومتی
 • نامگذاری سال‌ها که در قسمت شعارهای انقلاب گفته‌شد.

  برای این مطالبه‌گری مطالعه و بهره‌بردن از مجموعه صحبت‌های رهبران انقلاب درباره مسائل مختلف مبتلابه انقلاب اسلامی بسیار مفید است. 
  همچنین دهه فجر فرصتی است برای مطالعه دست‌جمعی این صحبت‌ها د گعده‌های داخلی بسیج دانشجویی است. 

  تبعیض گزنده ( بیانات رهبری درباره مبارزه با فساد)

  https://kalk.ir/doc/package/501/

  مثل موریانه ( بیانات رهبری دباره اشرافیت)

  https://kalk.ir/doc/package/115/

  لب انتظار ما (صحبت‌های رهبری درباره عدالت)

  https://kalk.ir/doc/package/117/

  دنیا بهشت می‌شود. (صحبت‌های امام درباره عدالت)

  https://kalk.ir/doc/package/500/

  کوخ نشینان منشا برکتند، نه کاخ نشینان (مجموعه بیانات امام (ره) درباره کوخ نشینان)

  https://kalk.ir/doc/package/493/

  دیپلماسی خمینی ( گفتاری از حسن رحیم‌پور ازغدی درباره ارکان سیاست خارجی امام خمینی (ره))

  https://kalk.ir/doc/package/108/

  خودکفایی و خود باوری از دیدگاه امام

  https://kalk.ir/doc/package/756/

  خودکفایی و خود باوری از دیدگاه رهبری

  https://kalk.ir/doc/package/755/

  منشور آزادی( بیانات رهبری درباره آزادی)

  https://kalk.ir/doc/package/120/

  فراتر از جمهوری اسلامی ایران( پاسخ به سوالاتی درباره نگاه جهانی جمهوری اسلامی)

  https://kalk.ir/doc/package/113/

  چرا امام گفت جمهوری اسلامی؟

  https://kalk.ir/doc/package/124/

  آشنایی با مبانی اقتصادی جمهوری اسلامی

  https://kalk.ir/doc/package/686/   

ایده عملیاتی
ایده های فضاسازی
 • فضای کلاس‌های درسی یا راهروی اصلی دانشگاه را در طول دهه فجر هر روز تغییر دهید، اعلامیه به دیوار بچسبانید، اثر دست خونی روی دیوار به جا بگذارید، روی دیوار شعارنویسی کنید.
 • با چیدن وسایلی در صحنه حس بیش‌تری منتقل کنید، مثلا زنبیل میوه‌ای که روی زمین ولو شده، یک لنگه کفش بچگانه، خون، پوکه‌های خالی اسلحه و...
 • در طراحی فضا از فضای ترس و خفقان به سمت فضای شاد بروید و در روزهای پایانی با چیدن گلدان گل، چراغانی کردن، زدن عکس های قدیمی امام به دیوار این حس را منتقل کنید.
 • مهندسی معکوس ایده هایی که در سایر کشور ها برای independence day  یا روز استقلال به کار برده می شود نیز توصیه می‌شود که می‌توانیداز عکس‌های آن‌ها الهام بگیرید. 
 • در طول دهه فجر می‌شود هر روز به بخشی از یک کتاب پرداخت و متناسب با حال و هوای آن کتاب فضاسازی را انجام داد. 
ایده عملیاتی
مستند درباره انقلاب و دوران پهلوی
 •    در برابر طوفان

از میان مستندهای موجودر در این زمینه مستند ده قسمتی در برابر طوفان روایتی جذاب و مستند است که تماما با تصاویر آرشیوی ساخته‌شده‌است. این مستند از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم و تبعید رضاشاه از ایران آغاز می‌شود و به وقوع انقلاب اسلامی در سال 57 ختم می‌شود. با دیدن این مستند می‌توانید سری تاریخی به بیش از نیم قرن پیش داشته‌باشید و حوادث آن دوران را لمس کنید. این مستند را می‌توان هر روز به صورت داخلی در دفتر بسیج و یا هر شب در خوابگاه پخش کرد و در کنار آن جلسه بحث و بررسی نیز داشت، این مستند را می‌توانید از سایت سینما مارکت به آدرس https://cinemamarket.ir/ دریافت کنید. 

 • ارثیه پدری

ارثیه پدری مستندی دیگری از از کارگردان در برابر طوفان است که بر خلاف قبلی در یک قسمت 110 دقیقه‌ای تهیه شده‌است. روند تاریخی و شیوه روایت و ساخت آن همانند در برابر طوفان، یعنی با استفاده از تصاویر آرشیو واقعی) است. ارثیه پدری به نوعی همان خلاصه در برابر طوفان محصوب می‌شود.

این مستند برای مشاهده در سایت سینما مارکت به آدرس https://cinemamarket.ir/ موجود است، برای اکران عمومی محصولاتی که در سینما مارکت موحود است می‌توانید با آی دی تلگرام ekranet@ و یا شماره تلفن 09384460344 تماس بگیرید. سایت اکرانت به نشانی https://ekranet.ir/ در دسترس است. 

 •    جزوه ایرانی که در مشت امریکا بود

این جزوه به بازخوانی ابعاد دخالت‌های امریکا در ایران بعد از انقلاب با ذکر 46 مورد به روایت اسناد می‌پردازد. این جزوه می‌تواند به صورت فیش، برد و یا مطالعه و مطلب برای نشریه استفاده شود. می‌توان در حاشیه اکران این مستندها به این جزوه نیز پرداخت. 

https://kalk.ir/doc/package/109/

دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک