به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

هفته هنر انقلاب

ایده عملیاتی
دعوت از مسئولین فرهنگی و نقد عملکرد آنها
االف- مسئولین سینمایی:
میتوانید عده ای از مسئولین خانه سینما، وزارت ارشاد و غیره را دعوت نموده و در این جلسه به بررسی اوضاع وخیم سینمای امروز در حوزه قالب و محتوا بپردازید. همچنین می توانید از منتقدین خوب و افراد کاربلد برای نقد دعوت به عمل آورید و سعی کنید با مطالبه گری دانشجویی مسئولین مربوطه را به چالش کشیده تا رویه های غلط موجود را اصلاح کنند.
ب- مسئولین صدا و سیما:
بطور مشابه می توانید از مسئولین وقت و سابق صداوسیما دعوت بعمل آورید و به نقد عملکرد صدا و سیما در سال های گذشته و ارائه راهکار بپردازید.
ایده عملیاتی
اکران فیلم و مستند

یکی از کارهای سنتی ولی جذاب، اکران فیلم و مستند در دانشگاه است.
الف- اکران مستندها و فیلم های خوب و ارزشی به همراه دعوت از عوامل آن به منظور ارائه نظرات، انتقادات و در آخر تجلیل از ایشان. همچنین در زمان برگزاری جشنواره عمار، می توانید با هماهنگی مسئولان جشنواره، فیلم ها و مستندات جشنواره عمار را اکران کنید.

ب- اکران فیلم های بی/ضد ارزش به همراه دعوت از عوامل و منتقدین فیلم به منظور نقد محتوایی.

لیستی از فیلم ها و مستندهای قابل اکران:
https://kalk.ir/doc/package/702/
https://kalk.ir/doc/package/671/
https://kalk.ir/doc/package/707/
https://kalk.ir/doc/package/728/
https://kalk.ir/doc/package/718/
https://kalk.ir/doc/package/312/
https://kalk.ir/doc/package/66/
ایده طلایی
مشاعره

یکی از قالب های نو برای کار در هفته ی هنر، قالب #مشاعره است که معمولا به دو صورت قابل اجراست:
الف) مشاعره دانشجویی؛
می توان برای مشاعره از بین دانشجویان علاقه مند و توانمند، ثبت نام به عمل آورد و با یک سازماندهی در دو یا سه روز و در سطح های مقدماتی نیمه نهایی و نهایی برنامه مشاعره برگزار کرد.

ب) مشاعره مکتوب؛
مشاعره ی مکتوب عبارتست از مشاعره ی موضوعی بین دو یا چند نفر و چاپ اشعار آنها در نشریه، برد یا کانال تلگرامی.
این کار باعث تلطیف فضای نشریه و برد می شود. از طرفی چون مشاعره مکتوب به صورت سیر بوده و در چند شماره از نشریه خواهد آمد، مخاطب را برای دیدن و خواندن ادامه ی مشاعره در نسخه ی بعدی تشنه می کند.

ایده عملیاتی
تبلیغ کتاب های خوب
کتاب های نویسندگان و شاعران خوب را هم بصورت سینه به سینه و هم بصورت مکتوب بر روی برد و داخل نشریه تبلیغ کنید. بطور مثال کسی که کتاب را خوانده با قلمی جذاب درباره قالب و محتوای آن بنویسد و آن را در نشریه یا برد قرار بدهد.
همچنین می توانید برای چند روز نمایشگاه کتاب کوچکی برگزار کنید و علاوه بر این چند نسخه از کتاب های خوب تهیه و در کتابخانه بسیج قرار دهید تا دیگران از آن استفاده کنند.

لیستی از برخی کتاب های خوب:

جامع ترین بسته معرفی منابع مطالعاتی
سلام کتاب
لیست کتب عاشورایی
فهرست تفصیلی کتاب های اتقادی درباره آمریکاپرونده ویژه شعر
به منظور غنی سازی فعالیت ها می توانید علاوه بر ایده های ذکر شده از پرونده ویژه شعر نیز بازدید نمایید.
برای مشاهده وارد لینک زیر شوید:
پرونده ویژه شعر
آموزش

برگزاری کارگاه های آموزشی برای کارهای گرافیکی، ساخت کلیپ های صوتی و تصویری و همچنین برگزاری کارگاه آموزش نرم افزارهایی مثل فوتوشاپ، پریمیر و ایندیزاین و ادوبه آودیشن و .... نیز از کارهای پرطرفدار محسوب می شود.

به منظور آموزش اعضای تشکل در راستای فعالیت های هنری و رسانه ای می توانید از کارگاه های مدرسه کالک در این زمینه استفاده نمایید. کارگاه های آموزشی برای کارهای گرافیکی، ساخت کلیپ های صوتی و تصویری. برگزاری کارگاه آموزش نرم افزارهایی مثل فوتوشاپ، پریمیر و ایندیزاین و ادوبه آودیشن از جمله این کارگاه ها هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید وارد سایت madrese.kalk.ir شوید.

راه ارتباطی: 09331251313

مقدمه

ما در جنگ نرم هستیم، در جنگ فرهنگی هستیم، امروز فکرها و اراده ها با هم میجنگند و ما احتیاج داریم به ابزارهای مؤثّر و تأثیرگذار که بخش عمده ی این ابزارها، هنر است. هنر وقتی با روح دیانت همراه شود، عالی ترین وسیله تبیلغ ارزش هاست. در این پرونده ایده های مربوط کارهای هنری را در 3 دسته تقسیم بندی کرده ایم: شعر و ادبیات، سینما و تلوزیون و موسیقی و مداحی.

ایده عملیاتی
مسابقه ساخت کلیپ
یکی دیگر از کارهای جالب که بیشتر توسط شبکه های مجازی درجامعه باب شده، ساخت کلیپ طنز درباره موضوعات مختلف است. تشکل ها نیز می توانند از این پتانسیل استفاده کرده و مسابقه ای ترتیب دهند برای ساخت کلیپ(ترجیحا طنز) درباره موضوعاتی مثل مشکلات صنفی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی.  اهدا جوایز به بهترین آثار و پخش آن ها در زمان های مناسب برای دانشجویان می تواند محرک خوبی برا دانشجویان برای استقبال از برنامه های هفته هنر باشد.
ایده عملیاتی
هنر مداحی و هیئت دانشجویی

یکی از دغدغه های همیشگی رهبر انقلاب، غنی سازی محتوای مداحی ها و هیئت هاست. لذا اگر هیئت دارید می توانید با انتخاب شعرهای خوب با مضامینی مثل؛ <<آشنا کردن مردم به وظایف دینی شان، نگاه به دنیای امروز و مسائل گوناگون آن و غیره >> و خوانده شدن شعر توسط مداح، به غنی سازی محتوایی شعر و هیئت کمک کنید.

ایده عملیاتی
نشریه و برد
غالب نشریه های بسیج (و یا برد) شامل بخش های سیاسی و اجتماعی و گاها فرهنگی و علمی است. به منظور تلطیف فضا، جذب مخاطب و اثر گذاری بیشتر استفاده از شعر در نشریه و برد به شدت توصیه می شود.

همچنین می توان از شعر طنز برای موضوعات سیاسی و یا صنفی استفاده کرد.
ایده عملیاتی
موسیقی حلال
مسئله ی موسیقی هنوز هم یکی از مسائل چالشی است. در همین راستا می توانید در جلسه ای از برخی علمایی که در این حوزه کار کرده اند و خوانندگان و موسیقی دانان انقلابی گذشته و امروز دعوت کرده و به بررسی مسائلی مثل موسیقی حلال و موسیقی مبتذل، وضعیت موسیقی امروز در حوزه فرم و محتوا، و همچنین تمایل به موسیقی غربی در موزیسین های امروز و .... بپردازید. همچنین در حاشیه مراسم نیز می توانید از خواننده های ارزشی تقدیر به عمل آورید.
ایده عملیاتی
دانشجو و موسیقی
معمولا در هر دانشکده کسانی هستند که تخصصی در یکی از سازهای موسیقی و یا صدای خوشی دارند که معمولا توسط تشکل های غیرهمسو جذب میشوند.
شما می توانید با شناسایی و جذب این افراد از آن ها برای ساخت موسیقی هایی با فرم و محتوای خوب استفاده کنید تا در مناسبت های مختلف در دانشکده اجرا کنند.
ایده طلایی
فضای مجازی
اگر تشکل تان کانالی در فضای مجازی دارد که هیچ! اما اگر ندارد، حتما کانالی بسازید تا هم محملی برای اطلاع رسانی برنامه های تشکلتان شود و هم بتوانید تمام ایده های مطرح شده در این پرونده را در آن نیز پیاده سازی کنید.مثلا می توانید کتاب های داستانی و شعر خوب را در آن معرفی کنید و یا هر چند وقت یکبار شعرهای خوب را به اشتراک بگذارید. همچنین میتوانید کلیپ های صوتی و تصویری بسازید و نشر دهید.
ایده عملیاتی
جلسات شعر خوانی

برگزاری گعده های شعر بصورت هفتگی یا ماهانه در دفتر بسیج یا در یک کلاس توسط بسیج دانشجویی برای جذب مخاطب و همچنین اثرگذاری ایده ی خوبی است.

ایده طلایی
مسابقه شعر و داستان نویسی

بدین صورت که دانشجویان درباره موضوعاتی مثل مشکلات صنفی، آموزشی، فرهنگی و سیاسی (ترجیحا مسائل روز) شعر بگویند و یا داستان طنزی بنویسند و در پایان بهترین اثر انتخاب و تقدیر شود و در نشریه یا برد چاپ شود.
همچنین می توان مسابقه ی پیامکی برگزار کرد به این صورت که دانشجویان تک بیت های زیبا و ناب را از خودشان یا از سایر شعرای کشور به تناسب موضوعات پیامک کنند.
بهتر است موضوع مسابقه به صورت واکنشی باشد، یعنی بگوییم دانشجویان واکنش خود را نسبت به فلان اتفاق در فضای سیاسی کشور و یا دانشگاه مخصوصا در مورد مسایل صنفی و اجتماعی دانشگاه یا در قالب یک تک بیت یا دوبیتی برای ما ارسال کنند. در پایان بهترین شعر انتخاب و تقدیر شود.

ایده عملیاتی
تبلیغ فیلم و مستند خوب
بدین صورت که بخشی از نشریه و یا برد تشکل خود را اختصاص بدهید به معرفی و تبیلغ مستندها و  فیلم های خوب. تبلیغ سینه به سینه نیز بسیار مهم است. همچنین میتوانید لیستی از فیلم های خوب دو دهه ی اخیر کشور را تهیه و خریداری نموده و در دفتر بسیج قرار دهید و در اختیار علاقه مندان قرار دهید.

لیستی از فیلم ها و مستندهای ارزشی:
فیلم ها و مستندهای قابل اکران در دانشگاه،شماره یک
فیلم ها و مستندهای قابل اکران در دانشگاه،شماره دو
فیلم ها و مستندهای قابل اکران در دانشگاه،شماره سوم(ویژه هفته بسیج)
فیلم ها و مستندهای قابل اکران در دانشگاه،شماره چهارم
فیلم ها و مستندهای قابل اکران در دانشگاه،شماره پنجم(ویژه16آذر)
لیست مستندهای استکبار ستیزی جشنواره عمار
لیست مستندهای استکبار ستیزی
ایده طلایی
تئاتر دانشجویی
یکی از روش های جذاب، نو، توانا و پرمخاطب در دانشگاه اجرای تئاتر است. برای این کار شما می توانید با یکی از گروه های تئاتر خیابانی ارتباط بگیرید تا آن ها برای موضوع مورد نظرتان (مثلا مدافعان حرم و مسائل سوریه و یا دیگر موضوعات فرهنگی -سیاسی ) تئاتری در صحن دانشگاه برگزار کنند. به قول حضرت آقا هنر وقتی با روح دیانت همراه شود، «عالی ترین وسیله تبیلغ ارزش هاست».
لذا با توجه به هزینه کم و بازدهی بالا، این کار بشدت توصیه می شود. (در ضمن خودتان می توانید گروه تئاتر تشکیل دهید اما این کار زمان بر خواهد بود.)
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
تجلیل از هنرمندان ارزشی

یکی از دغدغه های مورد نظر رهبر انقلاب، تجلیل از هنرمندان غیرمتعهد و سانسور و کنار گذاشتن هنرمندان ارزشی است. لذا می توانید با دعوت از نویسندگان و شاعران و فیلم سازان و موسیقی دانان ارزشی و تجلیل از ایشان، این خواست رهبری را اجابت کنید. درضمن می توانید در کنار بزرگداشت این هنرمندان، برنامه های دیگر هنری نیز برگزار کنید؛ مانند مسابقه شعر و مشاعره و پخش کلیپ و ... که در قسمت های قبل توضیح داده شده اند.

چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
تجربه مرتبط
تئاتر خیابانی آذرخون
بسته پشتیبان
تجربه مرتبط
تئاتر دفاع مقدس
تجربه مرتبط
آوینی ما، آوینی آنها
بسته پشتیبان
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک