به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

پرونده های ویژه

شهر خدا؛ فعالیت تشکیلاتی و نقش آفرینی در ماه رمضان

ایده عملیاتی
هم سفرگی با نیازمندان
همدردی با خانواده های نیازمند در این ماه از اعمال پسندیده و شایسته می باشد که گروه های جهادی می توانند با جمع آوری کمک های نقدی از دانشجویان، سبد های غذایی و ارزاق تهیه کنند و در بین نیازمندان توزیع کنید.
همچنین می توانید در روزهای ابتدایی ماه مبارک هم سفره نیازمندان و افراد حاشیه نشین استان خود شوید و با تدارک افطاری ساده و برنامه ریزی برای برنامه های آموزشی و فرهنگی و ... در کنار این عزیزان باشید.
ایده عملیاتی
برگزاری سفره افطار ساده
از آنجایی که تجمع اکثر دانشجویان در بازه زمانی اذان مغرب و عشا در خوابگاه های دانشجویی می باشد، شما می توانید طی یک برنامه ریزی به برگزاری نماز جماعت و پخش افطاری بپردازید.درصورتی که دانشگاه بحث مالی آن را متقبل نشد از خود دانشجویان پول جمع آوری کنید.
هدف از سفره ساده دورهم بودن دانشجویان می باشد.
مانند نان و پنیر ساده - هدف هم اکرام این جایگاه و دورهم بودن دانشجویان برای روزه داری است.حتی برای ترغیب بیشتر دانشجویان می توانید برگزاری هر روز مراسم(نماز،تدارکات و...) را بر عهده یک طبقه از افراد خوابگاه قرار دهید.
بسته پشتیبان
ایده طلایی
تهیه دفترچه محاسبه ی نفس
ماه رمضان تولدی دوباره که باید تبریک گفت!
ماه رمضان فرصت مناسبی برای توجه و محاسبه روزانه اعمال انسان و خودسازی می باشد.شما می توانید دفترچه محاسبه اعمال و ترک گناه آماده کنید و آن را روی یک میز ورودی خوابگاه و نمازخانه قرار دهید.
البته با عناوینی جذاب همچون «تولدت مبارک»
توحه داشته باشید که تاکیدی بر تهیه یک دفترچه حجیم و خشک و بدون جذابیت نیست میتوان سری پوستر و یا عکس نوشتخ ای با عنوان ذکر شده تهیه کنید و نکاتی در زمینه محاسبه اعمال و ...بیان کنید.
(میتوانید از کتاب «سلام خدای خوبم» که بیان عاشقانه های احادیث قدسی است هم استفاده کنید)
ایده عملیاتی
دعوت نامه خاص برای میهمانی خاص
میتوانید دعوت نامه هایی طراحی کنید و ضمن تبریک آغاز ماه مهمانی خدا،از زبان مسجد خوابگاه یا دانشگاه و یا حتی مسجد محل افراد(دانشجویان و مردم شهر) را به حضور بیشتر در مسجد در این ماه دعوت کنید.
این کار به صورت چهره به چهره انجام شود با وقت ویژه برای ورودی های 96 که مشمول طرح اولین روزه دانشجویی هستند.
طراحی کارت دعوت با طرح کودکانه برای کودکان محل را فراموش نکنید.البته که خوب است برای کودکان سرگرمی هایی هم آماده کنید
(نگران نباشید میتواند خیلی وقت گیر نباشد و پرینت طرح های آماده باشد)
ایده عملیاتی
ولادت امام حسن(ع)
در ایام ماه مبارک رمضان ولادت امام حسن(ع) را پیش رو داریم که علاوه بر ایده های مطرح شده در سطح وسیع تر میتواند جشن و یا ایستگاه صلواتی پرشوری را راه اندازی کنید.
فعالیت های فرهنگی میدانی مختلفی در سطح شهر اجرا کنید با هدف معرفی سبک زندگی و سیره سیاسی امام؛هم برای بزرگسالان وهم کودکان.(مکان هایی مانند بیمارستان،خانه سالمندان،پانسیون ها و ...را نیز میتوانید در نظر داشته باشید).
طرح های اطعام،سفره های کرامت و ...که در این مناسبت بسیار متداول است را نیز فراموش نکنید . نمونه آن طرح خرید تنور های نانوایی مناطق کم بضاعت بود که همراه نان،گل و رزقی به مردم اهدا می شد.(گروه نفحات)
ایده عملیاتی
غافل نشدن ا ز قرآن

سوق دادن مخاطبین ما به قرائت و تدبر در قرآن کریم در ماه مبارک رمضان  از سفارشات ویژه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) می باشد. بازدید از نمایشگاه قرآن کریم و یا برگزاری کارگاه نجوم از منظر قرآن و یا برگزاری مسابقات قرآنی مثل طرح سوال روزانه از هر جزء قرآن کریم نیز طرح های خوبی با هدف مورد نظر می باشد.

مقدمه
مهمانی خدا

رمضان ماه آمرزش و مغفرت الهی است. انسان گناهکار که عمری را در معصیت گذرانده است زمانی که ماه رمضان فرا رسد می‌کوشد آثار گناه خود را محو کند. در این حالت است که از خود سؤال می‌کند آیا می‌توانم در صف نیکوکاران و خداپرستان قرار گیرم؟ آیا راهی برای توبه و بازگشت وجود دارد؟ بدیهی است انسان نادم و پشیمان از گناه در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان به استغفار روی می‌آورد تا زمینه عنایت‌های الهی، دیگر بار برای او میسر گردد. در این حال و هوا، توجه او به رحمت خدا بیشتر و دوچندان می‌گردد، چرا که مولایش در بشارت قرآنی به سؤالات او و درخواست او جواب می‌دهد که:

«قُلْ یا عِبادیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلی‏ أَنْفُسهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیم

بگو ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‌اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‌آمرزد زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است».
دقت در تعبیرات این آیه نشان می‌دهد که از امیدبخش‌ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گناهکاران می‌باشد. شمولیت و گستردگی آن به حدی است که طبق روایتی امیرمؤمنان علی (ع) می‌فرماید:

«ما فِی القُرْآنِ آیَةٌ أَوْسَعُ مِنْ یا عِبادیَ الَّذیْنَ أَسْرَفُوا...»

«در تمام قرآن آیه‌ای وسیع‌تر از این آیه نمی‌باشد».

روزه تنها ترک خوراک و آب نیست، بلکه روزه شرعی و حقیقی و قانونمند اسلامی همان روزه‌ای است که به اضافه ترک آب و غذا، یک انقلاب درونی که سازندگی دارد در شخص روزه‌دار ایجاد گردد و خود را از هر نوع آلودگی و گناه دور سازد و به عبارت دیگر روزه‌ای همراه با ترک غذا و آب از تمام گناهان، نافرمانی‌ها، آزارها و... دست بشوید و تمام اعضای او روزه‌دار باشد، چنین روزه‌ای مقبول درگاه حق‌تعالی قرار می‌گیرد، و ثواب بی‌نهایت برای روزه‌دار محقق می‌گردد.
حال تشکل های دانشجویی چه نقشی میتوانند در دانشگاه،خوابگاه و یا حتی سطح شهر ایفا کنند.
با هم ایده های عملیاتی و بسته های پشتیبان برای هر چه بهتر برگزار شدن این مهمانی را میخوانیم.

ایده عملیاتی
فعالیت های مسجد محور

سعی شود در ماه مبارک به سمت فعالیت های مسجد محور حرکت کنیم و می شود به هر بهانه ای دانشجویان را در مسجد و یا نمارخانه دانشگاه دور هم جمع نمود. یکی از این بهانه ها غبار روبی مسجد می باشد که می شود با اطلاع رسانی همگانی از مشارکت افراد داوطلب نیز استفاده کرد.
همچنین اگر در دانشگاه خوابگاه دارید می توانید هر شب سفره افطار را در مسجد و یا نمازخانه پهن کنید و همه دانشجویان دور یک سفره جمع شوند.
پیشنهاد می شود مراسم شب های قدر را در خوابگاه، مسجد و یا نمازخانه دانشگاه با مشارکت دانشجویان برگزار نمایید. اگر در دانشگاه خوابگاه ندارید می توانید با هماهنگی مسئولین دانشگاه این مراسم را هر چه پر شورتر برگزار نمایید.

 
ایده عملیاتی
عید فطر
عید فطر را سنگ تمام بگذارید!
اول از همه برنامه ای هر چند کوچک برای احیای شب عید فطر ترتیب دهید و قبل از آن شکلات هایی را در بسته توری قرار دهید و به در اتاق ها بچسبانید.
هماهنگی های لازم برای جمع کردن بچه ها و رفتن به نماز عیدفطر انجام دهید و تبلیغات لازم و جذاب برایش داشته باشین با عنوان#وقت_عیدی
با ظاهری آراسته بین بچه ها و اتاق ها بچرخید و تبریک بگوئید و شیرینی و شربت توزیع کنید.البته فضاسازی و پخش صوت در محوطه خوابگاه را فراموش نکنید.(و البته فردای عید در دانشگاه)
در بردها جایی قرار دهید تا بچه ها خاطرات طنز ماه مبارک در ایام امتحانات و شرایط خوابگاه بنویسند به خصوص دانشجویانی که ورودی بودند و تجربه اول روزه داری در این شرایط را داشتند.
مجموعه بسته های پیشنهادی

برخی از بسته های مورد نیاز در لینک های زیر خدمتتان معرفی می گردد:

مجموعه کامل تولیدات ماه رمضانی سایت امام خامنه ای
شامل:
احکام روزه
طرح افطاری ساده
پوسترهای سبک زندگی
گزیده نکات ایشان در باب خودسازی در ماه مبارک،شب قدر،عید فطر،روز قدس و ...
مجموعه درس گفتار نهج البلاغه،قرآن کریم و ...
توصیه های کاربردی در مورد نماز


مجموعه پوستر سبک زندگی قرآنی

فایل آماده دعاهای هر روز ماه رمضان

مجموعه چهل حدیث امام رضا

احکام روزه

مجموعه پوسترهای بسیار زیبای آیه گرافی به سه زبان


تحدیر قرآن

این سری پوستر قرآن در زندگیه

ایده عملیاتی
جلسه ختم قرآن

برای استفاده از فضیلت تلاوت قرآن در ماه رمضان ،میتوانید یک ساعت قبل از اذان مغرب و عشا جلسه ختم قرآن در مسجد دانشگاه برگزار کنید.حتی با تهیه بودجه از دانشگاه یا دانشجویان میتوانید در آخرین جلسه ختم قرآن قرعه کشی عتبات(مانند پیاده روی اربعین و...)را انجام دهید.
تجربه مرتبط
حلقه مطالعاتی طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن
تجربه مرتبط
افطاری ساده
تجربه مرتبط
ضیافت افطاری دانشکده علوم اجتماعی
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ختم قرآن روزانه


میتوانید تعداد صفحات قرآن را در کاغذهایی کوچک(بصورت فیش) نوشته و به بین خوابگاه های دانشگاهتان تقسیم نمائید،سپس کاغذهای نوشته شده را در یک جعبه جلوی درب ورودی خوابگاه قرار دهید.
دانشجویان به دلخواه تعدادی فیش برداشته و آن صفحات را تلاوت مینمایند.

ایده عملیاتی
برگزاری مسابقات ورزشی مختلف در محوطه خوابگاه
با توجه همزمان بودن ماه مبارک با ایام امتحانات انجام ورزش های فردی و گروهی بیشتر نیاز است که بچه های تشکل ها میتوانند پیشرو در این زمینه باشند و شرایط و وسائل آن را مهیا کنند تا در فاصله بین افطار تا سحر هم تجدید روحیه و انرژی بچه ها را سبب شوند و هم شروع کننده دوستی ها باشند.
چه چیزی در ذهن شماست؟
لطفا ایده های خود را برای ما ارسال نملئید.
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
افطاری وحدت و مقاومت
ماه مبارک رمضان از مشترکات مسلمانان شیعه و سنی است.میتوانید با برگزاری افطار وحدت در مساجد شیعه و سنی موجب افزایش روابط طرفین و اتحاد بیشتر شود.
شرح تفضیلی این طرح را در افطاری وحدت و مقاومت مشاهده نمائید.
ایده عملیاتی
شب قدر
شب قدر مهمترین از مهمترین شب های ماه مبارک و حتی سال است!
نکته مهم اینکه به دلیل علاقه افراد به حضور در مراسمات بزرگتر و یا عدم توانایی برگزاری مراسم توسط خوابگاه هماهنگی های لازم را به عمل آورید تا افراد علاقه مند را با سرویس به مراسمی در سطح شهر ببرید.(اگر خود مجری مراسمات شب های قدر هستید برگزاری هیات کودکان را نیز در نظر داشته باشین. لینک)
از قبل اعمال این شب ها را اعلام کنید.
از الان میتوانید به فکر طرح های #به_رسم_پدر برای اطعام ایتام(توزیع مواد اولیه غذایی) در سطح شهر باشید.
میتوانید در سطح خوابگاه و اتاق به اتاق به صورت نمادین و با یاد مولا علی(ع) شیر توزیع کنید .
برای شب های قدر میتوانید دیوارکوب های قولنامه با خدا را نصب کنید درجهت یادآوری استغفار و تصمیم به اصلاح رفتار در این شب ها.
در انجام فعالیت های دانشگاهی،خوابگاهی و میدانی در سطح شهر حتما معرفی سبک زندگی و سیره سیاسی امام بزرگوار را فراموش نکنید و راه هایی برای بهتر خواندن نهج البلاغه ارائه دهید(خواندن موضوعی آن در نرم افرارهای موجود و ...).
ایده عملیاتی
فضاسازی

با توجه به تاثیرگذاری فضاهای معنوی، می توانید برای تاثیر پذیری بیشتر دانشجویان، در مکان های مختلف خوابگاه فضاسازی مناسبی انجام دهید.مثال:
نمایشگاه کوچک در خوابگاه از تصاویر مرتبط به این ماه _ زیباسازی راه روها و سالن خوابگاه
برای انجام این کار پیشنهاد می شو دکه از ظرفیت تمامی دانشجویان با عقاید مختلف استفاده نمائید.و در کنار این کار فرهنگی بستری را برای ارتباط گیری و جذب دانشجویان فراهم کنید.
ایده عملیاتی
از توجه به اعضای تشکل خود غافل نشوید
در جمع اعضای تشکل خود بیشتر از قبل به خودسازی هم توجه کنید و در حد توان برای افزایش سطح معرفتی خود وقت بگذارید.
شروع چله،ختم قرآن،تدبر در موضوعات مختلف قرآن(می شود هر معاونت با توجه به موضوعات مربوط به خود در قرآن جمع بندی کند و در اختیار بقیه قرار دهد)،روزه به نیابت از شهدای ایرانی و جهان اسلام،اصلاح رفتارهای جمعی تشکیلاتی و ....را میتوانید در دستور کار قرار دهید.
ایده عملیاتی
کلیپ های مرتبط

میتوانید کلیپ و سخنرانی های تاثیرگزار در مورد ماه رمضان از افراد سر شناس را در لینک های زیر مشاهده نمائید.

بیان معنوی1
بیان معنوی2
پایگاه حجت الاسلام قاسمیان
هیئت رزمندگان اسلام

ایده عملیاتی
برنامه مغزی برای ماه رمضان

تغذیه سالم و درست از ضروریات این ماه!
در ایام همزمانی ماه مبارک با فصل امتحانات میتوانید برنامه غذایی مغزی و درستی را به معاونت دانشجویی و خود دانشجویان پیشنهاد کنید.
برای این کار می توانید با مشورت از یک پزشک تغذیه و یا مراجعه به سایت ها و کتاب های معتبر،برنامه غذایی متناسب با این ایام را تهیه و هم به معاونت تغذیه تحویل دهید و هم در بردهای دانشگاه،سلف و خوابگاه اطلاع رسانی نمائید.
(در صورتی که وقت کافی برای این کار ندارید میتوانید صرفا نکاتی کاربردی در اصلاح تغذیه را به دانشجویان ارائه نمایید)

بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
یک ماه خادم افتخاری شوید
طرح خادم افتخاری مسجد دانشگاه.
استقبال از میهمانان خانه‌ ی خدا در ماه مبارک رمضان(به خصوص ویژه برنامه های شب قدر) به اندازه‌ای است که مسلما از توان خادم مسجد به تنهایی خارج است. خب، حالا بهترین فرصت فراهم شده که دانشجویان هم کمک‌دست او باشند.
میتوانید با طرح جذب خادم افتخاری خیلی از دانشجویان را در این ثواب سهیم کنید و در عین حال شروع کننده دوستی های محکمی باشید و حتی اهداف تربیت نیرو و ...را نیز میتوانید در نظر داشته باشید.
خادم های افتخاری میتوانند در حوزه تدارکات،پذیرایی و حتی فکری(کمک به برنامه ریزی و پایش انتقادات و پیشنهادات) و علمی(مجری طرح نذر علمی در مسجد) ثبت نام شوند.
شاید مسجد کم و کاستی‌هایی داشته باشد که نیازمند تخصص بچها باشد؛ البته کمک‌ها هم ضرورت ندارد که حتما تخصصی باشد. جفت کردن کفش‌ها، چای دادن و مرتب‌کردن مساجد بعد از مراسم هم می‌تواند بسیار مفید باشد و از این ثواب بزرگ بهره‌مند شوند.شما میتوانید این دانشجویان را شناسایی و برای استفاده از کمک آن ها برنامه ریزی کنید.(طراحی ساختار خادمان میتواند شامل:انتطامات،پذیرایی،تدارکات ،خادم الخدام،مجری فعالیت های فرهنگی و ...باشد)
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
سلف سرویس
محل سلف با توجه به اینکه محلی است که دانشجویان در صف می ایستند فرصت خوبیست برای ارائه فعالیت های مرتبط با فضای معنوی ماه مبارک رمضان.
فضای بیرونی سلف را دریابید و با جملات(از جمله شیوه تغذیه در ماه مبارک و ایام امتحانات) و طرح های معنوی فضاسازی کنید.
پخش صوت مناجات سحر و دعای نزدیک افطار را فراموش نکنید.
توزیع ختم قرآن و صلوات،ارزاق معنوی(مفهومی و تلنگری) را در این فرصت غنیمت شمارید.
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
ماه رمضان ماه توجه به قرآن است
ماه رمضان ماه توجه به قرآن است!
توجه داشته باشید که در این ماه بسیار توجه به قرآن را ترویج دهید.
میتوانید جلسات قرائت تحدیر(تندخوانی) و تدبر در قرآن در خوابگاه برگزار کنید.(اگر محدودیتی ندارید تعدادی از جلسات را در محوطه خوابگاه برگزار کنید که جذب هم داشته باشید.البته در کنارش سی دی هایی تهیه کنید و تحدیر(تندخوانی) سی جز قرآن را در آن بریزید و بین دانشجویان توزیع کنید.
میتوانید ختم های قرآن آماده کنید و در فضاهای مختلف(سرویس،صف سلف و ...) بین دانشجویان توزیع کنید.
میتوانید عکس نوشته و پوستر در مورد موضوعات مختلف در قرآن آماده کنید و در فضاهای مختلف نصب کنید(موضوعات فرهنگی،سیاسی،سبک زندگی،جایگاه زن و ...)
میتوانید قسمتی شبیه برد طراحی کنید و در سی روز ماه مبارک طرح سی روزه اجرا کنید.مثلا هر یک روز نکات مربوط به جز قرآن آن روز را بنویسید و از بقیه هم بخواهید آیه و یا نکته زیبا مربوط به آن جز را بنویسند و یا هر روز را برای ترک یک گناه و یا انجام یک ثواب قول دهید.
ایده طلایی
طرح نذرعلمی
طرح #نذر_علمی!
بچه های تشکل ها با توجه به فضای معنوی ماه مبارک میتوانند دم در اتاق خوابگاه و راهروها اعلامیه بزنن و آمادگی خود را برای کمک تحصیلی در رشته خودشون اعلام کنن و دیگران را نیز به این کار دعوت کنن.
البته طرح #نذر_مهربانی در فعالیت های دیگر نیز قابل اجراست با هر نوع کمکی.
این طرح و پویش در سطح شهر نیز قابل اجراست.
ایده عملیاتی
جامعه اساتید را فراموش نکنید
کارت تبریک ورود به ماه مبارک همراه یادآوری فرائض دینی،تشویق دانشجویان به روزه داری ،تبلیغ برنامه های مسجد و...،اهدا قرآن جیبی،سی دی تحدیر خوانی قرآن و ...حداقل کاریست که میتوانید برای این مخاطب انجام دهید.
ایده عملیاتی
کتابخونه سیار
کتابخونه سیار در یک جعبه کوچک که حاوی تعدادی از کتاب های کوچک هستن با موضوعات تفسیر و تدبر در قرآن،داستان های قرآنی،خودسازی و ...(موضوعاتی مرتبط با فضای معنوی ماه مبارک) تهیه کنید.این طرح پیچیده نیست و میتوانید از کتاب هایی که خود بچه های تشکل دارند و یا در دفتر تشکل خاک میخورد استفاده کنید و البته به جذابیت آن برای قشر خاکستری هم فکر کنید.میتوانید یک لیست از خلاصه کتاب ها هم تهیه کنید که فرد به درستی کتاب مورد نظر را امانت بگیرد.
علاوه بر این،طرح هدفون سیار هم میتوانید داشته باشید و کلیپ های صوتی کوتاه تاثیر گذار را برای افراد پخش کنید.
این طرح در ماه مبارک در سرویس ها،صف های سلف،محوطه دانشگاه و خوابگاه قابل اجراست.
ایده طلایی
طرح خشت بهشتی برای توجه به دانشجویان نیازمند
طرح خشت بهشتی برای توجه به دانشجویان نیازمند!
حتما در خوابگاه های دانشگاه شماهم تعدادی نیازمند زندگی می‌کنند که مخصوصا برای پهن کردن (یا رزرو)سفره افطار و سحر نیاز به کمک و یاری دیگران دارند. از طرفی خیلی از دانشجویان هم هستند که حاضرند برای این‌ماه مبارک کمک کنند تا هیچ سفره افطاری، بدون غذا نماند. شما باید این دو گروه را در همین روزها شناسایی کنید و پایه گذار این طرح برای ماه های بعد هم باشید.
نهاد رهبری معمولا شناخت خوبی به بچه های نیازمند دارند.
(اجرای طرح میتواند به صورت کمک هر چند با مبلغ کم روزانه،هفتگی و یا ماهیانه از افراد خیر ثبت نام کننده باشد)
ایده عملیاتی
راه‌اندازی ایستگاه صلواتی در ماه مبارک رمضان
فعالیت های میدانی در سطح شهر؛آنچه مورد غفلت تشکل هاست!
سنت افطاری ساده در سال‌های اخیر حسابی پا گرفته است و این کار پسندیده مورد تقدیر مقام‌معظم رهبری هم قرار گرفته است. 
مسلما موقع افطار، خیلی‌ها به دلایل مختلف در خیابان هستند و نمی‌توانند سر سفره افطار حاضر شوند. بهترین کار رساندن یک افطاری ساده به‌دست همین روزه‌داران است.از همین روزها می‌توانید به فکر برپایی یک ایستگاه صلواتی روبروی درب دانشگاه باشید. این ایستگاه صلواتی می‌تواند در گذر اصلی محله که محل رفت‌وآمد است باشد. این افطاری ساده، هم می‌تواند برای رهگذران باشد و هم نیازمندان محله اطراف دانشگاه.
افطاری ها و ایستگاه ها را خالی از محتوای فرهنگی،مذهبی و مسائل روز نگذارید.
اجرای طرح #نذر_مهربانی ، طرح های قرآنی ،طرح روزه اولی ها و ...را نیز میتوانید مدنظر داشته باشید.
نمونه این نوع کار طرح #هم_سفره است که توسط دانشگاه تهران اجرا می شود و در آن هم سفره می شوند با نیازمندان در یکی از مناطق محروم حاشیه شهر تهران
ایده عملیاتی
مسابقه عکاسی سفره رنگی
مسابقه سفره رنگی افطار یا سحر!
برای ایجاد انگیزه بیشتر دانشجویان و تجدید روحیه در ایام امتحانات میتوانید مسابقه عکس از سفره افطار یا سحر و همزمانی آن با ایام امتحانات را برگزارکنید و به پربازدید ترین عکس ها هدیه دهید و همه عکس ها را به صورت نمایشگاهی در برد دانشگاه و خوابگاه نصب کنید.
هدیه هم لزومی ندارد حتما کارت هدیه باشد،بلکه رزرو غذای یک هفته و...
استفاده از لوازم التحریر و مواد غذایی به عنوان کالای ایرانی هم میتواند مورد توجه قرار گیرد.
البته میتوانید فضای یادگیری آشپزی نیز داشته باشید که حتما از فضای بیرونی آماده سازی افطار نمازخانه استفاده کنید و همچنین دیگران را در پخت نذری شریک کنید.
ایده عملیاتی
نمازخانه پایگاه محبوب بچه ها
 نمازخانه یا مسجد خوابگاه را در این یک ماه پایگاه محبوب بچه ها کنید!
آماده سازی و آذین بندی فضای نمازخانه به خصوص نمای بیرونی آن برای جلب توجه را فراموش نکنید.(به همراه فضاسازی خوابگاه)
برای وقت صرف سحری از بچه ها بخواهید غذاهایشان را بیاورند تا در فضای نمازخانه و دور هم میل کنید همراه پخش صوت مناجات سحر،دعای افتتاح و ابوحمزه ثمالی.
برای زمان افطار هم چراغ ریسه ها را روشن کنید و اسپند دود کنید.با کمک هزینه نهاد سفره ساده ای پهن کنید و بچه ها را دور هم جمع کنید.همراه هر غذا میتوانید رزقی هم بگذارید(برای رزق سحر میتوانید از شرح مناجات سحر امام خمینی(ره) و ...استفاده کنید)
لقمه های ساده ای هم میتوانید تهیه کنید و بین بچه های خوابگاه بچرخید و توزیع کنید.
 لوگوی #ساخت_ایران به همراه لیست کالاهای ایرانی داخل مسجد هم طرح خوبیست.
و البته فضای نمازخانه یا مسجد را به نحو احسنت برای درس خواندن بچه ها مهیا کنید.
ایده عملیاتی
روز قدس
روز قدس از دیگر مناسبت های بسیار مهم در ماه مبارک است که همت شما را نیز برای هر چه بهتر برگزار شدن آن می‌طلبد.
بچه ها را با خود همراه کنید به خصوص دانشجویان و افراد مسلمان غیر ایرانی.
ایده های مرتبط را میتوانید در پرونده ویژه فلسطین مطالعه نمایید و پست های کانال را دنبال کنید
ایده طلایی
برگزاری جلسه اخلاق روزانه
از بحث های اخلاقی و فرائض دینی غافل نشوید!
با یک روحانی هماهنگ کنید تا یه بازه مناسب را برای طرح مباحث اخلاق در خوابگاه شما حضورداشته باشد.بدلیل سختی های روزه داری پیشنهاد میشود جلسه اخلاق بیشتر از نیم ساعت نشود، تا دانشجویان جذب شوند و برایشان خسته کننده نباشد .
تاکید و توجه به نماز و اعمال پیشنهاد شده در این ماه را در نظر داشته باشید و در حد توان اجرا کنید.
 بیان و توزیع احکام روزه داری،امتحانات و روزه گرفتن در ایام امتحانات هم لازم است
اگر خوابگاه شما نمازخانه ندارد در یکی از اتاق ها میتوانید برگزار کنید.البته تعدادی از این جلسات اگر عمدا در محوطه خوابگاه یا دانشگاه انجام شود بسیار هم خوب است و عامل جذبی عالی محسوب میشود به خصوص اگر همراه مسابقه و جایزه باشد.
ایده طلایی
افطاری برای سیل زده ها!

با توجه به تاکید بر افطاری های ساده در ماه مبارک و نزدیکی زمان صرف افطار و شام، می توانید وعده شام را حذف کرده و هزینه آن را جمع آوری کنید و به دست مردم محروم و آسیب دیده  و یا حتی سیل زده ها رساند. حذف وعده شام در ماه مبارک نیز توسط پزشکان نیز توصیه شده است.

ایده طلایی
مهمان کردن مشاغل سخت

برخی مشاغل طوری هستند که افراد در زمان افطار امکان حضور در سفره افطار در کنار خانواده را ندارند. یک پیشنهاد مناسب این است که پویشی راه اندازی شود و اعضا افطاری ساده تهیه و این افراد درحال خدمت را مهمان کنند و افطار را در کنار این عزیزان باشند. می توانید جهت تشویق دانشجویان، مسابقه عکس سلفی برگزار کنید و به بهترین عکس هدیه بدهید. 

 

ایده عملیاتی
سفره ساده افطار
با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر سفره های افطاری ساده، می توانید پویشی با این عنوان راه اندازی کنید تا دانشجویان از سفره های افطاری ساده عکس بگیرند و در فضای مجازی انتشار دهید و به بهترین عکس ها از نظر مخاطبین هدیه بدهید. همچنین می توانید نمایشگاهی با این عنوان در دانشگاه برگزار کنید و عکس ها را با اسم خود دانشجویان ثبت کنید.
ایده عملیاتی
غبار روبی از مسجد،حسینیه و نمازخانه های دانشگاه و خوابگاه ها

یکی از سنت‌های خوب روزهای قبل از شروع ماه مبارک رمضان، سنت غبارروبی از مساجد و اماکن مذهبی است. چه کارهایی انجام می‌شود؟ مثلا دیگ و دیگچه‌ها برای پذیرایی از مهمانان خدا از انبارهای مسجد و هیئت بیرون می‌آیند. کتاب‌های دعا و مهرها و سجاده‌ها نو نوار می‌شوند، دیوارها دستمال کشیده می‌شوند، فرش‌ها اگر نیاز داشته باشند شست‌وشو خواهند شد و خلاصه همه‌چیز برای یک ماه ضیافت مهیا می‌شود.
ایده عملیاتی
مطالبه وضعیت خوابگاه و کلاس

با توجه به هوای نسبتا گرم در ایام ماه مبارک، تأسیسات برودتی کلاس ها و خوابگاه ها را بررسی کنید و یا از متخصصین این کار در دانشگاه درخواست کنید که نظارت کنند و در صورت نیاز به تعمیر  حتما در اسرع وقت مطالبه نمایید.

ایده عملیاتی
دانشجویان بین الملل
توریست ها،دانشجویان بین الملل دانشگاه ها و اقلیت های دینی میتوانند مخاطبان ویژه ما برای هریک از ایده های بیان شده باشند البته بومی شده و با زبان خودشان.
البته سعی کنید دانشجویان جهان اسلام را به جمع های خود وارد کنید و ارتباط خود را با آنها ادامه دهید
ایده طلایی
جشن اولین روزه دانشجویی
طرح و جشن اولین روزه دانشجویی !
می توانید برای دانشجویان ورودی 96 که قرار است برای اولین بار در فضای دانشجویی روزه داری را تجربه کنند جشن مهمانی خدا برگزار کنید.این کار با هدف ایجاد انگیزه و شکستن فضای سنگین روزه داری در دانشگاه انجام می شود.
(خیلی به سنگین بودن این جشن در ایام امتحانات فکر نکنید و مسئله بزرگی برای خود ندانید.میتوانید تجربیات روزه داری در دانشگاه را در قالب عکس طنز بیان کنید و در فضاسازی های خود به این مخاطب توجه ویژه داشته باشید و هشتگ دار کنید.)
تجربه مرتبط
عطر رمضان در خوابگاه
تجربه مرتبط
افطاری در ماه رمضان
تجربه مرتبط
افطاری مهمان شهدای گمنام
ایده عملیاتی
دانشگاه با عطر و بوی ماه رمضان

خوب است که فضای دانشگاه را ماه رمضانی کنیم و با نصب پوستر، استتار آب خوری ها و فضاسازی مسجد و یا نماز خانه دانشگاه یادآور این ماه مبارک باشیم. یکی مواردی که همه ساله در ماه مبارک رمضان حاشیه ساز خواهد شد و فضای نامناسبی علیه این ماه پر برکت ایجاد می نماید، بحث روزه خواری می باشد که برخی افراد به دلایل مختلف از جمله بیماری و توصیه پزشک قادر به گرفتن روزه نخواهند بود. خوب است که با پیگیری از مسئولین دانشگاه و آگاهی دادن، فضایی برای این دانشجویان تعبیه شود تا راحت تر بتوانند این ماه را پشت سر بگذارند و از قضاوت شدن این افراد توسط دیگران جلوگیری شود.

ایده عملیاتی
اعتکاف علمی، دینی
برگزاری مراسم اعتکاف، یکی از طرح هایی است که همه ساله توسط برخی دانشگاه ها در ماه مبارک برگزار می شود، می توانید این مراسم را با توجه به فضای امتحانات میان ترم و پایان ترم دو وجهی کنید و در کنار مراسم اعتکاف دینی، اعتکاف علمی نیز برگزار کنید تا بچه ها از فضای امتحانات غافل نشوند.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک