به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

پرونده های ویژه

کمتر از 25 سال!؛ فعالیت تشکیلاتی و نقش آفرینی در مورد نابودی اسرائیل

چه چیزی در ذهن شماست؟
ایده های خود را با ما در میان بگذارید
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
تجربه مرتبط
نشست بررسی حقوقی جنایت علیه بشریت
تجربه مرتبط
پی‌گیری تخصصی مسائل نظام در حمایت از فلسطین
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
تئاتر خیابانی
به نمایش کشیدن مختصری از وضعیت فلسطین در سال های اخیر نیز آگاهی خوبی به عموم دانشجویان خواهد داد که متوجه جنایات رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل شوند. به همین منظور می توانید با برگزاری یک تئاتر خیابانی و آتش زدن پرچم اسرائیل و آمریکا، گوشه ای از ظلم این کشورها را نمایان کنید.
ایده عملیاتی
تریبون کمتر از 25 سال

جهت گفتمان سازی و دغدغمند شدن دانشجویان نسبت به جمله معروف مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که فرمودند: اسرائیل 25 سال آینده را نخواهد دید. می توانید در محوطه اصلی دانشگاه تریبون آزاد با این موضوع اجرا نمایید و از  نظرات دانشجویان مطلع شوید. می توانید هنگام اجرای تریبون از نظرات جالب توجه فیلم برداری کنید و مستندی کوتاه تهیه نمایید.

ایده عملیاتی
حلقه مطالعاتی قضیه فلسطین

با مطالعه در حوزه مسائل فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی می شود دغدغمندی دانشجویان را افزایش داد و خیلی از بچه ها از تاریخ و سرگذشت این موضوع آگاهی دقیقی ندارند. می توانید کارگاهی با محوریت کتاب "قضیه فلسطین" برگزار نمایید و از دانشجویان داوطلب و علاقه مند جهت شرکت دعوت به عمل بیاورید و در انتها مسابقه ای نیز با محوریت همین کتاب برگزار نمایید.

ایده عملیاتی
سوژه های راهپیمایی

یکی از ساده ترین فعالیت هایی که به مناسبت روز قدس می شود در فضای مجازی انجام داد، انتشار عکس ها و سوژه های دانشجویان از شرکت در راهپیمایی این روز می باشد که می شود این عکس ها و سوژه ها را با نام خود دانشجویان انتشار دهید و در برد های دانشگاه نیز نصب نمایید.

تجربه مرتبط
دهه رهایی قبلتین
ایده عملیاتی
دهه یا هفته گرامیداشت فلسطین
این زمان می‌تواند هفته قبل یا بعد از روز قدس هفته روز جهانی مسجد در 31 مرداد یا روز غزه در 29 دی ماه و یا روز همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطینی در مهرماه باشد. دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) ابتکاری دراین‌باره انجام داده‌اند و با نام‌گذاری فاصله 25 اردیبهشت تا سوم خرداد به نام دهه قبلیتین فعالیت‌های متنوعی را در این زمینه انجام داده‌اند که تفصیل آن در تجربه دهه رهایی قبلتین در ادامه همین پرونده آمده‌است.
ایده عملیاتی
اقدامات خیریه‌ای

اقدامات خیریه‌ای و تهیه صندوق‌هایی به‌طور مداوم در دفتر تشکل یا سایر مکان‌های عمومی‌تر. این اقدام می‌تواند به‌صورت مداوم انجام شود تا بهانه‌ای باشد در کنار این صندوق مطلعی درباره مظلومان جهان اسلام توضیح دهد و یا محتواهایی توضیح شود.

خیریه اتحادیه بین‌المللی امت واحده درزمینهٔ کمک به جنگ‌زدگان کشورهای فلسطین یمن سوریه و دیگر مظلومان فعالیت می‌کند و با پیگیری اخبار آن می‌توانید در این زمینه همکاری کنید و کمک‌های جمع‌آوری‌شده را به آن‌ها برسانید.

ایده عملیاتی
مساجد و قبله اول مسلمین

مسجد دانشگاه محل تردد اقشار مختلف دانشجویان تشکلی و غیرتشکلی اساتید و کارمندان دانشگاه است. از سوی دیگر محوریت اعتقادی مسجدالاقصی در موضوع فلسطین که قبله اول مسلمانان است پیوندی دوچندان با مسجد دارد. دعوت از سخنران و یا سخنران دانشجوی مطلع دعا برای مسلمانان فلسطین بعد از نماز برگزاری شناسایی شهدای فلسطینی و مراسم بزرگداشت برای آن‌ها در مسجد قرار دادن صندوق‌های کمک به مردم غزه در مسجد از این قبیل است.

ایده عملیاتی
تولیدات رسانه‌ای جذاب
اگر توانایی فنی آن را دارد می‌توانید با جملات و عکس‌نوشته به زبان فارسی و عربی و انتشار آن در فضای مجازی جریان‌ساز باشید.
ایده عملیاتی
خطاب به فعالین کشورهای اسلامی

رهایی قدس و حمایت از آن موضوعی نیست که یک کشور به تنهایی آن را انجام دهد و نیاز به همکاری تمام کشورهای اسلامی است. در اقدامات رسانه ‌ای و سایر برنامه‌های خود سفارتخانه‌ها و فعالین کشورهای اسلامی را مورد خطاب خود قرار دهیم. مثلا می‌توانیم در برنامه‌هایی که به این مناسبت می‌گیریم از فعالان جهان اسلام در کشورهای مختلف و نمایندگان آن‌ها دعوت کنیم. اقدامی که دانشجویان تهرانی پس از اعلام پایتختی قدس توسط ترامپ در پاییز سال گذشته انجام دادند اهدای یک سطل آب و یک نامه به سفارت کشورهای اسلامی در تهران بود.

ایده عملیاتی
اقدامات خلاقانه میدانی
در مواقع حساس که نیازمند جریان‌سازی در سطح جامعه مردمی و دانشگاهی هستیم به ظرفیت‌های انسانی بومی و مالی خود نگاه کنید و اقدامات خلاقانه انجام دهید. سال گذشته و در حاشیه تجمع دانشجویی در اعتراض به بسته شدن درب‌های مسجدالاقصی به روی مسلمانان دانشجویان دانشگاه تهران در اقدام خلاقانه‌ای با طراحی گرافیتی‌هایی (نقاشی و طرح روی دیوارها) با موضوع فلسطین و سپس انتشار تصاویر آن در صفحات مجازی خود با هشتک‌های عربی و انگلیسی این جریان‌سازی را انجام دادند. این ایده با توجه به ظرفیت انسانی دانشگاه در طراحی این گرافیت‌ها انجام‌شده بود که تفصیل آن در تجربه تجمع ضدصهیونستی دانشگاه تهران در ادامه همین پرونده آمده‌است.
ایده عملیاتی
گرامیداشت شهدای فلسطینی
از 30 مارس سال جاری و آغاز راهپیمایی‌های بازگشت تاکنون بیش از 100 فلسطینی شهید شده‌اند. می‌توانیم در هیات‌های دانشجویی و در کنار برنامه‌های همیشگی خود برای شهدای فلسطینی مراسم بزرگداشت برگزار کنیم و یا یک دهه را به نام آن‌ها نامگذاری کنیم و در هر روز این دهه یکی از ایده‌های مربوط به فلسطین را اجرایی کنیم. با دعوت از سخنران مطلع در هیات دانشجویان را نسبت به اوضاع و اخبار صحیح آگاه کنیم. 
ایده طلایی
کاروان سفیر قدس

با توجه به عدم توجه و دغدغه مندی سفیران کشورهای اسلامی در ایران، می توانید از طرح خوبی که دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز قدس انجام دادند بهره بگیرید و کاروانی با عنوان کاروان سفیر قدس راه اندازی و به سمت سفارتخانه های این کشور ها حرکت کنید و پیام امام خمینی(ره) به ملت فلسطین و امت اسلامی و یک سطل آب را با هدف تلنگری به این عزیزان تقدیم نمایید.

ایده عملیاتی
کمپین رهایی قدس
می توانید برای پیگیری مسائل و مطالبات در حوزه رژیم صهیونیستی و مسئله فلسطین، کمپینی با عنوان "رهایی قدس" تشکیل دهید و به صورت تخصصی به بررسی جمله مقام معظم رهبری که فرمودند): اسرائیل 25 سال آینده را نخواهد دید.) بپردازید.
ایده طلایی
میز فلسطین
می توانید با رایزنی با مسئولین دانشگاه، میزی در یک نقطه استراتژیک دانشگاه تعبیه نمایید با عنوان میز فلسطین و از دانشجویان علاقمند و داوطلب جهت همکاری دعوت به عمل بیاورید.
هدف از این طرح می تواند انجام فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی حول موضوع فلسطین، رصد تحولات، برگزاری جلسات تخصصی با سفرا و دیپلمات های وزارت خارجه، کارشناسان و اساتید و ... باشد. 
ایده عملیاتی
دادگاه‌های نمادین
بر اساس قوانین و قطعنامه‌های سازمان ملل اسراییل حقی بر بیت‌المقدس ندارد. می‌توانیم روی ابعاد حقوقی این ماجرا متمرکز شویم و با دعوت از حقوقدانان و متخصصان این حوزه دادگاه‌های نمادین برگزار کنیم و یا به سازمان‌های بین‌المللی نامه‌نگاری کنیم. از سوی دیگر می‌توانیم به آزادی‌خواهان و روزنامه‌نگاران مستقل سراسر جهان به زبان‌های انگلیسی و عربی نامه بنویسیم و از آن‌ها بخواهیم تا نسبت به این حوادث بی‌تفاوت نباشند. سفارتخانه‌های کشورهای اسلامی سازمان ملل سازمان کنفران اسلامی یونیسف و حتی مردمان کشورهای اسلامی از مخاطبان این نامه‌نگاری می‌توانند باشند. در برنامه‌های خود هماهنگی داشته‌باشیم. اقداماتی از قبیل نامه‌نگاری و تجمع که بازتاب رسانه ای آن مهم است در صورتی اثرگذار خواهند بود که حساب شده و با برنامه‌ریزی و با هماهنگی تشکل‌ها و دانشگاه‌های مختلف و مشورت با متخصصان این حوزه انجام شود. در غیر این صورت خطر آن وجود دارد که نتیجه‌ای عکس خود داشته‌باشد و نتواند به درستی قوت جبهه حق را نشان دهد.
کار در فضای مجازی

در دنیایی که همواره بخشی از جنگ‌ها در فضای رسانه‌ای صورت می‌گیرد و سرنوشت معادلات دنیای حقیقی در دنیای مجازی تغییر می‌یابد می‌توان گفت که فضای مجازی هم جهانی است در کنار جهان واقعی که با تشکیل کمپین‌های بین المللی در آن به زبان‌های عربی یا انگلیسی می‌توان فشار رسانه‌ای را وارد کرد. در اینجا لازم است به تفاوت شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها اشاره کرد.

پیام‌رسان‌ها ازجمله سروش،ایتا و تلگرام خاصیت پیام‌رسانی بین افراد و به‌نوعی تبادل و توزیع محتوا را دارند. بنابراین اگرچه در برخی پیام‌رسان‌ها به دلیل داشتن کانال‌ها محتواها ردوبدل می‌شود. اما خاصیت هماهنگی و کمپین‌سازی به لحاظ جهانی را ندارد. از طرفی در کشورهای مختلف پیام‌رسان‌های متفاوتی ازجمله پیام‌رسان‌های بومی رایج است و این پراکندگی امکان شبکه‌سازی را از بین می‌برد.

تأثیری که در موضوعات بین‌المللی ازجمله مسائل جهان اسلام و فلسطین افراد می‌توانند داشته باشند مربوط به شبکه‌های اجتماعی است که رایج‌ترین آن‌ها فیس‌بوک توییتر و اینستاگرام است. با همراهی هشتک‌ها و کمپین‌های بین‌المللی می‌توانیم به موج حمایت از مظلومان جهان اسلام بپیوندیم. در توییتر حتی اگر زبان عربی یا انگلیسی بلد نیستیم هم می‌توانیم با زبان فارسی توییت بگذاریم و از هشتک عربی استفاده کنیم تا به داغ شدن موضوع کمک کند. همچنین برای افرادی که قصد ورود تخصصی به حوزه جهان اسلام را دارند یادگیری زبان عربی لازم و برای ارتباط‌گیری با مخاطب مسلمان بسیار کمک‌کننده است.

ایده عملیاتی
پخش مستند مرتبط

مستند قصه ناتمام روایتی متفاوت از تاریخ فلسطین را جهت اکران‌های مردمی می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید.

http://www.mediafire.com/file/5btung2uk94t95c/قصه+ناتمام.mp4

رژیم صهیونیستی مظهر تروریسم دولتی
«امروز واضح‌ترین نمونه دولت تروریسم رژیم غاصب صهیونیست است. درواقع از روزی که دست پلید و سیاست ضد اسلامی ضد مردمی و ضد شرقی انگلیس در کشور فلسطین اسلامی به صهیونیست‌ها حکومت داد؛ یعنی از سال 1948 میلادی و قبل از آن تروریسم دولتی هم‌شکل گرفت و به ترور پرداخت. به‌عنوان‌مثال قتل عام در دیر یاسین که قضیه‌اش را شنیده‌اید از مظاهر تروریسم است.» فلسطین از منظر رهبری صفحه 94

روی ابعاد انسانی موضوع فلسطین و نسل‌کشی و وضعیت کودکان و آوارگان فلسطینی تمرکز کنید.

محصولات چندرسانه‌ای

محصولات چندرسانه‌ای تولید اخوت را از لینک زیر دریافت و منتشر کنید: 

 • موشن گرافیک کودک و خنجر (درباره کودکان فلسطینی)
 • مجموعه پوستر با موضوع فلسطین
 • کلیپ‌هایی با موضوع فلسطین
 • کلیپ‌های خارجی با موضوع فلسطین
 • شش اینفوگرافی با موضوع فلسطین
 تولیدات اخوت
ایده عملیاتی
صدای مردم!
با مطلع شدن از نظر عموم مردم در شهر و یا استان خود در قالب مصاحبه و یا گفت و گو در مورد قضیه فلسطین، می توانید منعکس کننده صدای مردم باشید و تنفر و انزجار مردم را از دولت غاصب رژیم صهیونیستی نمایان کنید. می توانید در آخر مستندی تهیه کنید و با هماهنگی های مورد نیاز در شبکه تلویزیونی استان خود پخش نمایید.
ایده عملیاتی
شهدای فلسطینی

با مشاهده آمار و اطلاعات شهدا روی اقشار خاص شهدا متمرکز شویم. جوانان کودکان و زنان شهید فلسطینی اقشاری هستند که به طور خاص می‌توان روی آن‌ها تمرکز کرد. روی بردهای دانشجویی و هیات‌های دانشجویی می‌توانیم عکس و اطلاعات و ... جوانان شهید را که هم سن و سال ما بوده‌اند و مقاومت کرده‌اند را کار کنیم. در کار رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی زنان مبارز فلسطینی را فراموش نکنیم و از مدافعان ظاهری حقوق زنان که در مقابل این اتفاقات و نسل‌ و کشتار و محاصره‌ سکوت کرده‌اند مطالبه کنیم که چرا برخلاف ادعاهایشان به فکر این زنان نیستند؟ با یادآوری مظلومیت کودکان شهید فلسطینی از جمله نوزاد 8 ماهه‌ای که بر اثر استنشاق گاز اشک‌آور به شهادت رسید فعالین رسانه‌ای مدافع حقوق کودکان و سازمان‌های بین‌المللی از جمله یونیسف را به واکنش دعوت کنیم.  

سند عملیات در جهان اسلام

سند عملیات در جهان اسلام سامانه کالک را برای آشنایی کلی با فعالیت در جهان اسلام مطالعه کنید. این سند حاوی نکات مهمی درباره موارد زیر است:

 • ضرورت کار در حوزه جهان اسلام
 • تربیت نیرو و کادرسازی
 • گفتمان‌های فعالیت در جهان اسلام
 • فرصت‌ها و چالش‌های این حوزه

سند عملیات در جهان اسلام

ایده عملیاتی
غرفه معرفی جنایات اسرائیل

می توانید نمایشگاه عکاسی و گرافیکی با موضوع جنایات اسرائیل به مردم مظلوم فلسطین برپا کنید و از دانشجویان رشته های هنر دعوت کنید تا برپایی این نمایشگاه همکاری کنند. به این صورت که گروه های هنری تشکیل دهید و به هر گروه یک غرفه اختصاص دهید تا ایده و هنر خود را با موضوع مورد نظر به نمایش بگذارند و در پایان به بهترین گروه جوایزی اهدا نمایید.

ایده عملیاتی
کتاب فلسطین از منظر رهبری

درمیان کتاب‌های متعدی که در زمینه فلسطین و صهیونیسم نگارش شده است در وهله اول برای به دست آوردن دید جامعی از موضوع فلسطین کتاب رهبری توصیه می‌شود. همان کتابی که انتشارش موجب عصبانیت نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد و از آن به عنوان طرح رهبر ایران برای نابودی آن رژیم نام برد.

این کتاب در 8 بخش تهیه شده و به سؤالات زیر پاسخ می‌دهد:

 • چرا فلسطین موضوع اصلی جهان اسلام است؟
 • چه شبهاتی در موضوع فلسطین وجود دارد؟
 • آیا صلح فلسطین و رژیم صهیونیستی امکان‌پذیر است؟
 • خیانت و کوتاهی دولت‌های عربی و اسلامی چه نقشی در موضوع فلسطین داشته؟
 • ما چه نقشی می‌توانیم در موضوع فلسطین داشته باشیم؟

فایل پی دی اف این کتاب در ادامه همین پرونده بارگذاری شده‌است.

همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت انتشارات انقلاب اسلامی در آدرس زیر، کتاب را تهیه کنید:

انتشارات انقلاب اسلامی
نماهنگ معرفی کتاب
مقدمه
استراتژی سطل آب

«ما می‌آییم به مدلی اکتفا می‌کنیم که 99 درصد مردم نمی‌توانند آن را انجام دهند. مثلاً می‌رویم فرودگاه می‌گوییم ما می‌خواهیم اعزام شویم به غزه! امام خمینی استراتژی‌اش درباره صهیونیسم چه بود؟ می‌گفت هرکسی یک سطل آب بریزد. شما باید به این راهبرد برسید که هر مسلمانی در هفته نیم ساعت برای فلسطین وقت بگذارد و هزار راه حل داشته‌باشد. از یک بچه 5 ساله که مثلاً بیا برای غزه نقاشی بکش تا وزیر ارشاد تا کارگردان سینما و ...» (وحید جلیلی در جمع بسیج دانشگاه شریف سال 1387)

در موضوع فلسطین می‌توان و باید راه‌حل‌ها و ایده‌های متنوعی داشت و برای اقشار مختلفی کار کرد. هر کدام از این ایده‌ها می‌تواند تاثیرگذاری هرچند خردی روی بخشی از جامعه داخلی و خارجی داشته‌باشند یا برخی از آن‌ها تنها در شرایط و برای دانشگاه‌های خاصی عملی باشند. ایده‌های این پرونده نیز با این رویکرد تهیه شده‌اند.

ایده عملیاتی
اکران فیلم

اکران فیلم کوتاه "ولد" که این فیلم به زبان عربی و تهیه شده در باشگاه فیلم سوره است و روایت سرنوشت یک میهمان تازه در بیمارستان کوچکی در شهر غزه است که زیر بمباران، هربار قسمتی از این بیمارستان خراب می شود. قصه ای کوتاه از یک جدال مادرانه با بمب های کودک کش می باشد نیز از برنامه های مناسبی می باشد که به مناسبت روز قدس می شود در دانشگاه برگزار کرد.
که از لینک زیر می توانید مشاهده و دانلود نمایید:
https://www.aparat.com/v/fA4bT/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85_%DA%A9%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%87_%26laquo%3B%D9%88%D9%84%D8%AF%26raquo%3B_%D8%A8%D9%87_%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%AA_%D8%B1%D9%88%D8%B2_%D9%82%D8%AF%D8%B3

ایده عملیاتی
تجمع و راهپیمایی
تجمع و راهپیمایی یکی از فوری‌ترین راه‌ها برای رساندن صدای اعتراض خود در موضوعات بین‌المللی است. تجربه ثابت کرده انعکاس این تجمعات در رسانه‌های بین‌المللی دقیقاً چیزی است که موجب عقب‌نشینی دشمن صهیونیستی و فشار جهانی می‌شود. یکی از نزدیک‌ترین نمونه‌های آن تجمعات جهانی بود که پس از بسته شدن درب‌های مسجدالاقصی در تابستان گذشته انجام شد؛ که پس از آن و مقاومت مردمی خود فلسطینی‌ها صهیونیست‌ها عقب‌نشینی کرده و موانع ورودی مسجدالاقصی را برداشتند. تجمع به دو صورت دانشجویی در دانشگاه و با هماهنگی تشکل‌های دانشجویی تمام دانشگاه‌های یک شهر و یا مردمی است که هرکدام اهمیت خودش را دارد. به‌صورت جمعی از دانشکده‌ها و خوابگاه‌ها در این تجمعات شرکت کنید.
ایده عملیاتی
آگاهی بخشی و تربیت نیروی قدس
اتفاقات اخیر را بهانه‌ای قرار دهید و با تشکیل گروه مختص رصد اخبار جهان اسلام و حلقه‌های مطالعاتی سطح آگاهی خود را بالا ببرید. بدین ترتیب در مواقعی که جامعه نسبت به جهان اسلام و فلسطین حساس می‌شود آمادگی لازم را دارید و می‌توانید به‌خوبی از فرصت استفاده و آگاهی‌بخشی کنید. بسیاری از اقدامات در حوزه جهان اسلام نیازمند توانایی تخصصی و اقدامات و ارتباطات پیشینی است که در یک‌روزه به دست نمی‌آید. در موضوع فلسطین کتاب «فلسطین از منظر رهبری» شروع خوبی است که معرفی و فایل pdf آن در همین پرونده آمده‌است. کتاب «فلسطین از دیدگاه امام خمینی» نیز دیدگاه‌های امام خمینی در موضوع فلسطین است. یادگیری زبان عربی نیز یکی از کاربردی‌ترین مهارت‌ها در این زمینه است. توضیحات بیش‌تر در مورد تربیت نیرو را در سند عملیات در جهان اسلام بخوانید.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک