به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

ثقلین

ایده عملیاتی
اردوی آموزشی تفریحی قرآنی
در هفته قرآن و عترت در دانشگاهها با برنامه ریزی و ثبت نام قبلی می توان یک اردوی آموزشی تفریحی در یکی از روزهای این هفته برگزار کرد . این اردو می تواند با توجه به میزان بودجه و هزینه دریافتی از دانشجویان در سطوح مختلف برگزار گردد . به این صورت که با کمترین هزینه میتوان یک بازدید نیم روزه از موسسات قرآنی سطح شهر ترتیب داد و همینطور در سطوح بالاتر ، یک سفر چند روزه به شهرهای زیارتی برنامه ریزی کرد .
یک اردو ، هماهنگی و رایزنی بسیار با نهادها و ادارات می طلبد که با زیرکی و پشتکار فرد برگزار کننده می توان هزینه های سفر را به حداقل رساند .
مقدمه
هفته قرآن و عترت در دانشگاههای کشور از 18 لغایت 24 آبانماه خواهد بود .
از این هفته باید جهت راه اندازی گفتمان قرآنی بهره برد و آن را مبدا سیر فعالیت های قرآنی در دانشگاهها قرار داد . باید فعالیت های قرآنی مفهوم محور گردد و از نگاه صرف آوایی به آن خارج گردد .
این پرونده به کمک معاونت قرآن و عترت ناحیه بسیج دانشجویی سیستان و بلوچستان تهیه و تدوین شده است.

 

تجربه مرتبط
حفظ سی جزء قرآن کریم
ایده طلایی
میز تجوید الصلاه
با هماهنگی یکی از قاریان ، مدرسین و یا دانشجویان علوم قرآن و حدیث در هفته قرآن و عترت در دانشگاهها به راحتی می توان یک میز تجوید الصلاه در ورودی ساختمان کلاس ها ، مسجد دانشگاه یا خوابگاهها راه اندازی کرد . به این صورت که یک یا دو فرد متخصص با استماع حمد و سوره دانشجویان ، به آنها یه هدیه هر چند کوچک مانند پیکسل تقدیم و قرائت آنها را اصلاح نمایند .
تجربه مرتبط
نمایشگاه قرآن
تجربه مرتبط
اهدا قرآن به گردشگران خارجی
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
جام قرآن و عترت
در هفته قرآن و عترت با ثبت نام و اطلاع رسانی قبلی یک جام ورزشی برنامه ریزی شود تا دانشجویان در قالب تیم های ورزشی یا انفرادی در ورزش های پرطرفدار دانشگاهی و یا بازی های جذاب مانند طناب کشی به رقابت بپردازند .
این برنامه با همکاری تربیت بدنی دانشگاه به سهولت قابل برگزاری است .
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
نشریه قرآن و عترت
هفته قرآن و عترت بهترین موقعیت جهت راه اندازی یک گاهنامه قرآنی است . جهت راه اندازی یک نشریه قرآنی به یک متخصص امور قرآنی خوش ذوق جهت ارائه مطالب و محتوادهی و همچنین یک تایپیست و طراح نشریه نیاز است . به دلیل تقارن هفته قرآن و عترت با حلول ماه ربیع الاول ، مطالب طنز مرتبط با موضوع نشریه ، کار را زیبا می سازد . از تفسیر نور حجت الاسلام قرائتی به دلیل شیوایی کلام و جذابیت در نشریه استفاده نمایید .پیشنهاد می شود سوره حجرات را محور نشریه قرار دهید . طراحی ها و تذهیب و تصاویر قرآنی در نشریه به کار شما جلوه می بخشد .
طراحی یک مسابقه قرآنی در نشریه باعث جذب دانشجویان به نشریه خواهد شد .
ایده عملیاتی
ایستگاه صلواتی قرآنی
در هفته قرآن و عترت ، یک ایستگاه صلواتی در درب های ورودی خوابگاهها یا ورودی های دانشگاه و یا بهتر از آن درون مجموعه های خوابگاهی راه اندازی کنید . هدف این ایستگاه قرآنی ، رساندن پیام های قرآن و گفتمان سازی قرآنی باشد .
با دعوت از دانشجویان خوش ذوق علوم قرآن و حدیث ، آنها را به جهت گفتگو با دانشجویان در ایستگاه مستقر کنید تا با اهدای یک شاخه گل بهمراه یک آیه زیبای طراحی شده قرآنی سر صحبت را با دانشجویان باز کنند و از درد دل های آنها آگاه شوند .
میتوان نرم افزارهای قرآنی نیز به آنها هدیه دهید. برای دریافت نرم افزار های قرآنی به موسسه اهل بیت (ع) رجوع کنید.
ایده عملیاتی
مسابقات هنری ، آوایی و کتبی قرآن
در هفته قرآن و عترت که همزمان با حلول ماه ربیع الاول می باشد ، میتوان با اطلاع رسانی قبلی اقدام به برگزاری مسابقات متنوع از قبیل هنری ( نقاشی ، طراحی و خطاطی ) ، آوایی ( قرائت و حفظ ) و کتبی ( مسابقات مفاهیم ) نمود که پیشنهاد می شود محور تمامی این مسابقات سوره مبارکه حجرات باشد . در پایان هفته با داوری آثار ، به برگزیدگان جوایزی تقدیم گردد .
جهت جوایز در صورت نبود بودجه میتوان با رایزنی با دانشگاه یا موسسات قرآنی و یا ادارات و نهادها ، مزایا یا تسهیلاتی جهت برگزیدگان در نظر گرفت مانند تخفیفاتی در برخی هزینه های دانشجویان یا استفاده با تخفیف از برخی مکان ها و تجهیزات
ایده عملیاتی
نمایشگاه قرآنی
در هفته قرآن و عترت ، وجود یک نمایشگاه قرآن و عترت جذابیت خاصی دارد . به راحتی میتوان با همکاری موسسات قرآنی هر شهر ، محصولات قرآن وعترت را در معرض عموم قرار داد . به جهت جذابیت هر چه بیشتر ، این نمایشگاه میتواند درون بوستان قرآنی راه اندازی شده و فضاسازی قرآنی با تاسی از آیات بهشت و جهنم شود .
ایده عملیاتی
کلاس های آموزشی قرآن
به مناسبت این هفته در دانشگاهها می توان با اطلاع رسانی قبلی و ثبت نام ، کلاس های آموزشی قرآنی از قبیل آموزش تجوید ، صوت و لحن ، تدبر و تفسیر و حفظ قرآن برگزار کرد . برای این کار می بایست از اساتید علوم قرآن و حدیث ، دانشجویان علوم قرآن و حدیث یا قاریان قرآن استانی با همکاری موسسات قرآن و عترت استفاده شود .
جهت مکان برگزاری این کلاس ها میتوان از پایگاههای بسیج دانشجویی ، خوابگاهها ، کلاس های دانشگاهها و یا مسجد دانشگاه استفاده کرد .
ایده عملیاتی
محفل انس با قرآن

در هفته قرآن و عترت در دانشگاهها با دعوت از قاریان برتر کشوری ، استانی یا دانشگاهی میتوان یک محفل انس با قرآن در سطوح مختلف شهرستانی ، دانشگاهی یا خوابگاهی برگزار کرد .

این جلسات را می توان پس از این هفته به صورت هر هفته یکبار ادامه داد .

ایده طلایی
رسولان قرآنی
با یک کار منسجم درهفته قرآن و عترت در دانشگاهها میتوان برگه های کوچکی با طراحی های زیبا با پیام هایی به صورت موضوعی از قرآن علی الخصوص سوره حجرات مهیا ساخت تا در ساختمان های کلاسی ، مسجد دانشگاه و خوابگاهها توزیع شود . پیام ها باید هدفمند و زیر نظر یک کارشناس قرآن و عترت باشد .
ضمنا از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه قرآن و عترت نیز استفاده شود .
ایده عملیاتی
هر کلاس یک آیه
افرادی می توانند در هفته قرآن و عترت به صورت روزانه در بالای تخته کلاس های دانشگاه پیش از شروع هر کلاس به صورت هماهنگ آیه ای هدفمند با پیام آن به صورت کوتاه بنویسند تا مورد استفاده دانشجویان واقع شود .
ایده عملیاتی
پیامک قرآنی
در هفته قرآن و عترت می توان به کمک سامانه پیامکی تشکلتان، پیام های هدفمند قرآنی روزانه به دانشجویان ارسال کرد . دقت شود که در تدوین متن این پیامک ها از نظر یک کارشناس قرآنی استفاده شود . از این سامانه نیز می توان جهت برگزاری مسابقات قرآنی یا نظرسنجی ها و پاسخ به سوالات بهره برد .
چه چیزی در ذهن شماست؟
برای ثبت ایده باید ابتدا با حساب کاربری خود وارد سامانه شوید.
ایده عملیاتی
ستارگان دانشگاه
در هفته قرآن و عترت با اطلاع رسانی قبلی می توان یک موضوع یا معضل هدفمند در حوزه اخلاق ، فرهنگ و ... مشخص کرد تا دانشجویان پیرامون پاسخ به آن تحقیق کنند و نتیجه را طی گزارش یک صفحه ای به دبیرخانه برگزاری ارسال کنند .
به بهترین پاسخ ها جوایزی اهدا شود و با همکاری همان شخص برگزیده به حل آن معضل پرداخته شود .
ایده عملیاتی
بردهای قرآنی
هفته قرآن و عترت در دانشگاهها می تواند آغازی زیبا جها راه اندازی یک یا چند برد قرآن و عترت در دانشگاه باشد.
با هماهنگی ها لازم در دانشگاه ، یک یا چند برد در دانشکده ها یا خوابگاهها را به قرآن و عترت اختصاص دهید و به محتوادهی روزانه و هفتگی بپردازید . از مطالب جذاب قرآنی و شبهات به روز جهت جذب دانشجویان زیر نظر یک کارشناس قرآنی استفاده کنید .
ایده عملیاتی
رهروان قرآنی
در هفته قرآن و عترت ، یک روز را با اطلاع رسانی وسیع در سطح دانشگاه به برگزاری پیاده روی همگانی قرآنی بپردازید . مبدا و مقصد پیاده روی را در صورت امکان اماکن مذهبی در نظر بگیرید . با توزیع شماره بین شرکت کنندگان ، در پایان به قید قرعه جوایزی قرآنی اهدا کنید .
این برنامه با همکاری اداره تربیت بدنی دانشگاه قابل برگزاری است .
ایده عملیاتی
جشن مهدوی ثقلین
پایان هفته قرآن و عترت مصادف با آغاز امامت و ولایت امام زمان عج می باشد که می توان با همکاری هیئت های دانشجویی یک جشن بزرگ مهدوی با محوریت قرآن و عترت و شعار (( ثقلین ، کتاب الله و عترتی ))  برگزار کرد .
سعی شود تا برنامه ، هدفمند و زیر نظر کارشناسان قرآنی برگزار شود تا جشن دارای مفاهیم والایی برای دانشجویان باشد .
ایده طلایی
شب شعر قرآنی
در هفته قرآن و عترت با همکاری انجمن ها و تشکل های مرتبط با شعر و ادبیات میتوان شب شعری با موضوعات موجود در یکی از سوره های قرآن کریم که موضوعاتی مبتلا به شرایط موجود جامعه و متناسب قشر جوان و دانشجو باشد و همچنین به دلیل تقارن این هفته با آغاز ربیع الاول ، ماه شادی اهل بیت ع موضوعاتی پیرامون این ماه عظیم ، استفاده گردد . ( پیشنهاد می شود از سوره حجرات استفاده شود )
در پایان از بهترین شعر با داوری اساتید ادبیات تقدیر گردد .
ایده عملیاتی
بوستان قرآنی
در هفته قرآن و عترت می توان یکی از فضاهای دانشگاه را به صورت اختصاصی به مدت کوتاه به نام بوستان قرآن و عترت نامگذاری و فضاسازی کرد . از وسایل موجود در پایگاههای بسیج یا مجموعه های دیگر حتی دور ریختنی ها میتوان فضاسازی قرآنی به صورت گل های قرآنی ( گل های دارای پیام قرآنی از سوره مبارکه حجرات ) ، درخت قرآنی ( دارای برگ های مسمی به آیات قرآن برگرفته از آیه شریفه اصلها ثابت و فرعها فی السماء ) ، رودخانه قرآنی ( دارای ماهی های مسمی به آیات قرآن برگرفته از آیات بهشتی ) و ... انجام داد .
ایده عملیاتی
اردوی جهادی قرآنی
در هفته قرآن و عترت در دانشگاهها با هماهنگی قبلی می توان یک اردوی جهادی با حضور قرآنیان دانشگاه یا سطح شهر و علاقه مندان برنامه ریزی شود تا در کنار عملیات عمرانی ، فعالیت های فرهنگی و آموزش های قرآنی نیز در مناطق محروم صورت گیرد .
ایده طلایی
شهدای قرآنی
در هفته قرآن و عترت با نصب تصاویر شهدای قرآنی کشوری یا استانی در سطح محل های پر رفت و آمد بهمراه داستان زندگی این شهدا می توان دانشجویان را با شهدای قرآنی کشور آشنا کرد .
ضمنا از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه قرآن و عترت نیز استفاده شود .
ایده عملیاتی
قرآن در فضای مجازی
در هفته قرآن و عترت می توان یک کانال یا گروه قرآنی در شبکه های اجتماعی مختلف با هدف تدبر در قرآن و یا پاسخ گویی به شبهات و مسائل اعتقادی راه اندازی کرد که زیر نظر یک کارشناس یا گروهی از کارشناسان قرآنی مدیریت شود و آدرس آن گروه یا کانال را در دانشگاه و گروه های فضای مجازی دانشجویی اطلاع رسانی کرد .
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک