به سامانه کالک خوش آمدید!

ورود
ثبت نام در 3 ثانیه

captcha
راهنما
کاربر مهمان

محرم

بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
بسته پشتیبان
ایده عملیاتی
روضه روزانه
در صورت امکان هر روز بعد از نماز ظهر و عصر، یه روضه کوتاه برای نمازگزاران تدارک بینید. همچنین اگر سخنرانی روزانه دارید، از سخنران درخواست نمائید حتی المقدر موضوع انتخابی از جنس موضوع روز باشد تا بتواند مخاطب را درگیر نماید. مثلا یکی از مسائلی که مبتلا‌به عام هست، این است که خیلی‌ها تصور می‌کنند جامعه ایران غم‌زده است و همین می‌تواند تکدری نسبت به این ایام ایجاد نماید. پس از این موضوع استفاده کنید که ((اصلا حسین جنس غمش فرق دارد)) و از سخنران و مداح بخواهید که این مباحث را مدنظر قرار دهد.
ایده طلایی
برگزاری دسته عزاداری و مراسم جوان عاشورایی
امسال تقارن تقویم شمسی و قمری به گونه‌ایست که روز هشتم محرم که مزین به نام حضرت علی‌اکبر (ع) است، با دوشنبه 19 مهرماه مقارن شده است. شخصیت حضرت علی‌اکبر (ع) که نماد جوان عاشورایی است، می‌تواند پیوند زیبایی را بین جوان دانشجو و مفاهیم عاشورایی ایجاد نماید، همچنین دوشنبه هم معمولا شلوغترین روز هفته‌های تحصیلی می‌باشد، این فرصت را جدی بگیرید. پیشنهاد برای این روز یعنی دوشنبه 19 مهر، برنامه‌ای به شکل برگزاری یک دسته عزاداری و یک مراسم بعد از آن است. برای جزئیات و بهتر شدن آن از ایده‌ها و روش‌های مختلف بهره بگیرید، از پیشنهادات زیر هم می‌توان استفاده کرد. ...
ایده عملیاتی
کتب عاشورایی
از لیست کتب که در بسته محرم تهیه شده توسط گروه بچه‌های بهشت موجود است هم می‌توانید جهت هدیه، مسابقه کتابخوانی و ..... استفاده نمائید.
همچنین از این قسمت که مربوط به خبرگزاری فارس می‌باشد و دارای 80 عنوان کتاب عاشورایی می‌باشد بازدید فرمائید.
ایده عملیاتی
فعالیت برون دانشگاهی
می‌توانید از ظرفیت‌های بیرون دانشگاه هم استفاده نمایید، مثلا با انجام تبلیغات و در نظر گرفتن یک تاریخ مناسب، روزی را به زیارت قبور شهدای شهر محل تحصیل همراه با یک مراسم کوتاه و یا دیدار از خانواده‌های شهدا اختصاص بدهید. در این برنامه جایگاه ویژه ورودی‌های جدید فراموش نشود.
سند مرتبط
ایده عملیاتی
تئاتر خیابانی
در سرار کشور با گروه‌های تئاتر آئینی که تئاتر خیابانی برگزار می‌نمایند هماهنگ شده که توانایی اجرای تئاتر مناسب با زمانی حدود نیم ساعت و مبلغ یک میلیون تومان را دارند. برای این موضوع می‌توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
09215542029 عنایتی
مقدمه
ماه محرم و ایام عزاداری حضرت اباعبدلله‌الحسین؛ به خصوص دهه اول این ماه یکی از ناب‌ترین ظرفیت‌ها برای خودسازی معنوی افراد و همچنین بستر بسیار آماده‌ای جهت جذب دلها به سوی آرمان‌های مقدس انقلابی میباشد. ظرفیت ایام عزاداری سالار شهیدان به میزانی است که هر فرد با هرگرایش و تفکری در دستگاه امام حسین (ع) جایگاه خود را می‌تواند پیدا کند. روایتی از حضرت امام صادق (ع) رسیده که ایشان می‌فرمایند: کلنا سفن النجاة لکن سفینة جدی الحسین (علیه السلام) اوسع و فی لجج البحار اسرع: همه‌ی ما اهل بیت، کشتی‌های نجات هستیم ولی کشتی جدم حسین علیه السلام گسترده‌تر و در دل دریاها (و موج‌های خروشان) باشتاب‌تر و سریع‌تر است.
به برکت خون حضرت امام حسین (ع) و اصحابشان، این کشتی نجات برای همگان جا دارد و برای جاماندگان از این سفینه نجات، تنها تلنگری کافیست تا راه را بیابند و از ضلالت دور شوند. کمتر کسی را می‌توان یافت که همه ایام سال را برای رسیدن به این ماه عزیز روزشماری نکند. به برکت این نهضت، بهترین و بیشترین مخاطب با دلهای کاملا مستعد، در یک ایام فوق العاده آماده و فراهم است و تنها یک همت عالی می‌طلبد تا از این ظرفیت عظیم به بهترین نحو ممکن استفاده شود و مبلغ مفاهیم اصیل انقلاب حسینی باشیم. پیشنهاد می‌گردد در ابتدا سند هیئت را که در حوزه عملیاتی بسیار کامل است مطالعه کنید. این سند کمک بسیار شایانی در برگزاری مراسم‌های مربوط به این ماه به خصوص یک هیئت می‌نماید. همچنین این سند به نوعی پیش‌نیاز و پایه این بسته خواهد بود؛ بنابراین از مطالعه آن غافل نشوید. همچنین بسته ایده‌بخش مدافعین حرم که قبلا توسط این مجموعه تولید شده است را حتما مورد بازبینی قرار دهید، در خیلی جاها به کمک شما می‌آید.
ضمنا یک بسته ایده بخش که از آنها در این بسته نیز استفاده شده است، توسط گروه فرهنگی بچه‌های بهشت  تهیه شده نیز می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

ایدههایی برای محرم: مناسب برای برنامه‌های سنتی و شهری

ایده عملیاتی
جذب ورودی جدید در محرم
این نکته را مدنظر قرار بدهید که ایام محرم در روزهای اول سال تحصیلی واقع شده است. پس بحث جذب را هم جدی بگیرید و از آن غافل نشوید. ظرفیت ایام محرم برای این موضوع هم بسیار گسترده خواهد بود. در حد توان کارهایی تعریف کنید که بتوان آن‌ها را به ورودی‌های جدید سپرد، کارهای زود بازده، کم حجم و همراه با نتیجه عیان می‌تواند بهترین گزینه‌ها باشد. به عنوان ساده‌ترین کار، در مکان‌های مختلف دانشگاه، یک ثبت نام عمومی داشته باشید از کسانی که تمایل دارند در این ایام خدمت‌رسانی کنند. حداقل کاری که می‌توانید برای آنها تعیین کنید، کمک در سیاهه زنی صحنی و مسجد، کار در ایستگاه صلواتی و .... می‌باشد. البته دسته عزاداری هم نیروی زیادی میطلبد که این عزیزان می‌توانند مفید باشند.
ایده عملیاتی
نشر محتوای اصیل
از همه ظرفیت‌ها برای نشر معارف ناب کمک بگیرید، پیوند معارف عاشورایی و انقلابی را محور کارهای خود قرار دهید، در این زمینه ظرافت‌هلی لازم را مدنظر قرار داده و توجه نمائید که برای چه مخاطبی کار می‌کنید. از قالب‌های نشریه، برد، بروشور و .... برای محتواهای مناسب استفاده نمائید. به عنوان پیشنهاد موارد زیر مطرح می‌گردد:
- به فتاوای مهم عزاداری، مثل لخت شدن، قمه زنی و ... بپردازید و روشنگری در این زمینه را جدی بگیرید.
- مذاکره در عاشورا (صحبت‌های حاج آقا قاسمیان)
- نجات یافتگان حسینی (پشتیبان)
- شهدا و امام حسین (ع)
موارد قابل توجه این ایام
1- رعایت اخلاق خادمی: همه مجریان و دست‌اندر کاران برنامه‌های این ایام باید به حقیقت ایمان داشته باشند که تنها و تنها مشغول خدمت به کسانی هستند که توفیق حضور در مراسم حضرت اباعبدلله را داشته‌اند. هرچند این خدمت خود توفیقی دوچندان خواهد بود، اما همه خادمین باید نگاهی بسیار متعالی به همه عزاداران از هر قشر و سلیقه‌ای داشته باشند با همه وجود معتقد باشند که عزاداران همگی دعوت شده‌های ویژه امام حسین (ع) هستند. پس همگی خود را موظف بدانند تا با نهایت احترام و بدون از هرگونه غرور و جوزدگی با تمام عزداران حسینی بدور از هرگونه تبعیض برخورد نمایند. دقت نمائید که تمام رفتار شما به عنوان خادم بسیجی امام حسین (ع) شناخته خواهد شد.
2- جدا نشدن بدنه اجرایی از سایر عزاداران: یکی از نکاتی که کمتر مورد عنایت قرار گرفته، بحث حضور حداکثری تیم اجرایی در متن عزاداری خواهد بود. این موضوع که مجریان این‌دست برنامه‌ها به بهانه انجام وظایف محوله از حضور در متن عزاداران باز می‌مانند، علاوه بر ساختن یک وجهه منفی نزد عام عزاداران باعث می‌شود تا نقاط ضعف و قوت کار به خوبی شناخته نشود و در نتیجه از کیفیت برنامه کاسته شود.
ایده عملیاتی
خوابگاه حسینی
سعی کنید خوابگاه را فراموش نکنید و برای آن هم برنامه داشته باشید، معمولا همه افراد خوابگاه نمی‌توانند در برنامه‌های روزانه شرکت کنند. بهترین فرصت هم برای اجرای هربرنامه‌ای در خوابگاه، بعد از نماز مغرب و عشا خواهد بود. همچنین در فضای خوابگاه نیز طوری برنامه‌ریزی نمایید تا برای ورودی جدیدها هم کار داشته باشید. این ایام از بهترین فرصت‌ها جهت جذب ورودی‌های جدید خوابگاهی می‌باشد
ایده طلایی
شب شعر عاشورایی
در راستای هم‌افزایی با سایر تشکل‌ها، از ایده‌ها و طرح‌های مختلف استفاده کنید. سعی کنید هر تشکل متناسب با توانمندی‌هایش ظاهر شود، مثلا با کمک کانون شعر و ادب و با یک برنامه ریزی قبلی و با تبلیغات مناسب، یک شب شعر عاشورایی برگزار نمائید. از شعرای شهر و استان خود هم برای این مراسم دعوت کنید. دقت کنید که مراسم شب شعر بستر مناسبی برای پیوند ارزش‌های حسینی با انقلاب اسلامی خواهد بود.
ایده عملیاتی
تبلیغ با برنامه
اگر در ایام محرم در دانشگاه شما مبلغ حوزوی حضور پیدا می‌کند، قبل از هر برنامه‌ای با ایشان جسله‌ای گذاشته، شرایط دانشگاه را توضیح داده و همچنین از برنامه‌های ایشان اطلاع کسب کنید، این موضوع هم به مبلغ کمک می‌کند تا کار بهتری ارائه نماید و هم اینکه از موازی کاری جلوگیری می‌نماید. در ضمن در برنامه‌های خوابگاه هم موثرترین فرد همین مبلغ خواهد بود.
ایده عملیاتی
ایستگاه صلواتی مدیا
در صورت توانایی یک محل دائم برای ایستگاه صلواتی ببینید و هر روز طی ساعاتی خاص، با پخش صوت و یا احیانا تصویر مناسب، از همه پذیرایی کنید. این ایستگاه می‌تواند محلی برای پیاده‌سازی بسیاری از ایده‌های شما باشد، میتوانید در کنار ایستگاه صلواتی محلی برای دلنوشته داشته باشید، مثلا برای برادران خطاب به حضرت علی‌اکبر (ع) و برای خواهران خطاب به خانم زینب کبری. برای آن هم هدف در نظر بگیرید، مثلا به بهترین دلنوشته جوایزی نظیر سفر کربلا، بسته کتب عاشورایی و .... هدیه بدهید. میتوان بخشهای جذاب و پرشور سخنرانانی مثل آقای رحیم‌پور، پناهیان، شهید مطهری، سید حسن نصرالله، برخی از فرماندهان و شهدای دفاع مقدس(مثل شهید همت) و... در قالب کلیپهایی آماده کرده و در ایستگاههای صلواتی ارائه نمود. به جای اینکه به صورت دائم مداحی پخش شود، میتواند تکه‌های چند دقیقهای سخنرانی پخش شود. با توجه به اینکه مخاطب حداکثر چند دقیقه توقف دارد، پخش کامل سخنرانی چندان مناسب نیست. همچنین با توجه به اینکه یکی از دلایل استقبال مخاطبین از این ایستگاهها ارائه پذیرایی و نذری است، میتوان محصولات فرهنگی را نه جایگزین این موارد بلکه همراه آنها ارائه کرد. برای اجرای کارآمد این ایده لازم است که بسته‌ای از محصولات فرهنگی انقلابی در مورد مسائل روز متناسب با مخاطبین مختلف و منطقه مورد استفاده آماده شود. برخی از محصولاتی که می شود توزیع کرد: - گزیده ای از صحیفه امام - گزیده موضوعی وصیت نامه شهدا - گزیده ای از موضوعات کربلا (مجموعه کتاب های حیات انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق مناسب این کار است) - ویژه نامه های 2 یا4 صفحه ای
ایده عملیاتی
کرسی آزاد اندیشی عاشورایی
- برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی از جنس ارزش‌های عاشورایی در تمام طول ماه محرم پیشنهاد می‌گردد، موضوعات زیر می‌تواند محور کرسی‌های آزاد اندیشی قرار بگیرد:
• مذاکره با دشمن در عاشورا: برای غنای محتوایی در این زمینه، مجموعه صحبت‌های حاج آقا قاسمیان در محرم 94 بسیار مفید خواهد بود. صحبت‌های حاج آقا قاسمیان
• چرا عزاداری: کتاب حماسه حسینی شهید مطهری (1و2) بسیار کمک می‌کند به پیشبرد این بحث.
• عاشورا، مبدا انقلاب اسلامی
• و ......
رویکردها
رویکرد اول؛ هم افزایی تشکل‌ها و مسئولان دانشگاهی:
کار کردن برای مراسم امام حسین (ع) به خصوص در ایام محرم، برای عام تشکیلات دانشجویی جذابیت لازم را دارد، ولی همکاری بین تشکیلات مختلف در این راستا نیازمند یک محور و یک شیرازه خواهد بود که یقینا بسیج دانشجویی توانایی چنین نقشی را دارد. حتی‌المقدور قبل از شروع ماه محرم، جلسه‌ای با حضور سایر تشکل‌ها، نهاد رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه داشته باشید و سعی کنید کارها را تقسیم کنید و همچنین از موازی کاری‌های احتمالی جلوگیری نمائید. در نظر داشته باشید از ظرفیت‌های خاص تشکلها استفاده نمائید. مثلا اگر دانشگاه شما کانون شعر و ادب دارد، از این کانون در حوزه برنامه‌های ادبی استفاده نمایید. این رویکرد می‌تواند دو نتیجه را در پی داشته باشد، اول اینکه قسمتی از بار اجرایی محرم را از دوش بسیج برمیدارد و کمک می‌کند تا مجموعه از سایر فعالیت‌های خود بازنماند. همچنین دیگر تشکلها هم از برکت این ماه بیشتر بهره‌مند می‌شوند. دوم اینکه باعث می‌شود یک هم‌افزایی جدی در دانشگاه‌ شکل بگیرد و به برکت محرم دلها به همدیگر نزدیک شود که قطعا ثمرات مفیدی را در آینده رقم خواهد زد. روحیه همکاری با سایرین بر اساس نقاط مشترک، نقطه مثبتی در یک مجموعه تشکیلات خواهد بود.
رویکرد دوم؛ محرم برای همه:
در این ایام به دنبال مخاطب خاص نباشید، محرم برای همه باید باشد. در نگاه کلان طوری برنامه بریزید که هر سلیقه‎‌‌ای بتواند از برکت این ماه بهره کافی را ببرد. به بیان دیگر، هیئت را خیلی گسترده‌تر از بسیج ببینید، اعتقاد خالص داشته باشید که صاحب اصلی همه این مراسم‌ها خود حضرت اباعبدلله (ع) می‌باشد، شما تنها دغدغه داشته باشید که سایرین را به مراسم حضرتش برسانید، باقی را بسپارید به خود ایشان. دقت داشته باشید که این موضوع به این معنی نیست که در یک برنامه باید حتما همه اقشار و همه سلیقه‌ها شرکت کنند (که این موضوع حتی مواقعی بسیار هم منفی خواهد بود)، بلکه صحبت اینجاست که باید طوری برنامه‌ریزی نمایید که برای همه سلیقه‎ها برنامه مناسب داشته باشید.
تامین مالی
جهت تامین مسائل مالی، جدای از روش‌های گذشته، راه‌های زیر نیز پیشنهاد می‌گردد: - در حین دعوت از اساتید ارائه دعوت‌نامه، از آنان برای سهیم شدن در سفره حضرت هم دعوت کنید، حتی می‌توانید این موضوع را با الفاظ مناسب در دعوتنامه کتبی قید کنید. - با روحانی مسجد هماهنگ کنید تا یک روز شلوغ در بین دونماز، از همه بخواهد در این امر خیر سهیم شوند، بهترین حالت هم این است که اولین نفر خود ایشان بانی شوند و سپس همانجا یک نفر را مسئول جمع آوری پول نماید تا از بین نمازگزاران کمک‌ها را جمع‌آوری نماید. - یک صندوق در مسجد و دیگر مکان‌های شلوغ تدارک ببینید. - همچنین چند نفر را مسئول جمع‌آوری خیرات از خوابگاه نمائید. در انتها این نکته را جدی بگیرید که محرم فقط دهه اول نیست، برنامه‌های خود را در طول این ماه عزیز پخش کنید.
دسترسی به این صفحه برای کاربران فعال ممکن است.

برای ادامه به سایت وارد شوید:

captcha

اگر هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید:

captcha
برای دسترسی فعال پس از ورود یا ثبت نام ، آن را فعال نمایید.
با کالک در میان بگذارید
پشتیبان آنلاین کالک